N°. 8196. A0. 1886. Zaterclaa: Noyember. t§eze {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering vaa fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 November. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S meenden1-10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoar- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal examen in de rechtsweten schap door de heeren J. Van Praag, Th. G. Van Eek en C. Roest; dat in de staatswetenschap door den heer J. A. Loeff. Eene eigenaardige plechtigheid had heden op het Academisch Ziekenhuis plaats. Mevrouw Kindt zou namelijk na tien jaren hoofd oppasseres geweest te zijn aan de verloskundige afdeeling, het ziekenhuis verlaten. Het was den candidaten eene dringende behoefte haar, bp haar vertrek, een blijk van hoogachting aan te bieden. Dit geschiedde heden en namens assistenten en candidaten sprak de heer W. Mulder eenige har telijke woorden bij de aanbieding der souvenirs. Diep bewogen dankte mevrouw Kindt voor de tot haar gesproken woorden en voor de aangeboden souvenirs. Door de liberale kiesvereeniging „Het Alge meen Belang" is gisteravond tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld (vaca ture-Donner) mr. N. L. J. Van Buttingha Wiehers. De officier-paardenarts Muyzert is overgeplaatst van Utrecht naar Leiden. De Kamer -van Koophandel en Fabrieken te Delft heeft besloten een schrijven te richten aan de administratie der Holl. IJzeren-Spoorwegmaat schappij, daarbij verzoekende, door het doen laten loopen van een locaaltrein tusschen Loiden en Rot terdam, kooplieden en andere belanghebbenden, te Leiden, Delft en Schiedam, in de gelegenheid te stellen, op Maandagen vroegtijdiger de Rotterdam- sche markt te bezoeken. Ten Raadhuize te 's-Hage werd lieden door Burg. en Weths. aanbesteed het dempen en rioleeren van eene sloot in het terrein, gelegen aan de Hoef- kade, tusschen de Falck- en Fannius-Scholtenstraat aldaar. Minste inschrijver was de heer H. Jonge- burger te Waddingsveen, voor 958. De heer Do Ramaix, 1ste secretaris der Bel gische legatie te 's-Hage, is heden uit het buiten land op zpn post teruggekeerd. Naar men verneemt, wordt de kaptitein van het 2de regiment veld-artillerie J. J. L. P. Snabilié, benoemd tot adjudant bij dat corps. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad te Rotterdam is o. a. ingekomen een voorstel van B. en Ws. tot uitbreiding van de vee markt wegens den belangrijken aanvoer van klein vee. De kosten zijn geraamd op 11,100. Tot hoofd eener lagere school werd benoemd de heer C. J. Van der Hek te Krimpen aan den Lek. Aan do orde was het voorstel tot het verleenen uit de gemeente kas eener hypothecaire leening van ƒ200,000, tegen 3'/2 pet., voor de voltooiing van den nieuwen schouwburg. Na eene levendige disci^sie werd het voorstel verworpen met 19 tegen 18 stemmen, terwijl de heeren Van der Hoop en Sanson, bestuursleden der Rotterdamsohe Schouwburgvereeniging, buiten stemming bleven. De Raad was geheel voltallig. De publieke tribunes waren stampvol. Het Nederlandsch Handelsmuseum te Amster dam gaat, ingevolge beschikking van den Koning, den naam dragen van „Koninklijk Nederlandsch Handelsmuseum.'' De oud-hoogleeraar der Kon. Mil. Academie dr. J. J. De Hollander is zoo ernstig ongesteld, dat er op het behoud van zijn leven weinig hoop moer bestaat. Het „Haagsche Dagblad" verneemt dat den heer Ph. Zilcken is opgedragen, op de internationale tentoonstelling van schoone kunsten te Edinburgh etsen te vervaardigen voor een geïllustreerden cata logus, welke, als herinnering aan de daar tentoon gestelde kunstwerken van Nederlandsche meesters uit verschillende kabinetten, te Edinburgh het licht zal zien. In eene buitengewone algemeene vergadering van het Genootschap ter bevordering der natuur-, heel- en geneeskunde te Amsterdam, is omtrent de toekenning der medaille, gesticht ter nage dachtenis van professor C. B. Tilanus, met alge meene stemmen besloten de heeren dokter J. A. Korteweg, geneesheer aan het ziekenhuis van het N.-Isr. armbestuur te Amsterdam en dokter H. Treub, adsistent bjj de heelkundige kliniek te Leiden, de eer der bekroning gelijkelijk waardig te keuren. Een der leden van de Provinciale Staten van Gelderland, de heer Van Basten-Batenburg, werd gisteren tijdens de zitting te Arnhem door eene be roerte getroffen, waaraan hij overleed. De zitting werd daarop verdaagd tot Dinsdag a. s. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, overwegende dat de heer P. W. Van der Sleyden in den Staatsdienst is bevorderd tot ingenieur van den waterstofst"!ste kl."f on dus ingevolge de Grondwet heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zoodat eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Arnhem, heeft bepaald: lo. dat die verkiezing zal plaats hebben Dinsdag 23 Nov. a. s.; 2ó. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden. Dinsdag 7 Dec. daar aanvolgende. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Nov. Dungenessde „Prins van Oranje" arriveerde 4 Nov. van Amsterdam te Batavia; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 4 Nov. Dover; de „Soe- rabaia", van Java naar Rotterdam, is 4 Nov. te Aden aangekomen; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Marseille 5 Nov.; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Southampton 5 Nov. Men maakte zich reeds ongerust over de „Soera- baia", die 5 Oct. van Padang vertrokken was. Van Padang tot Aden wordt de reis gewoonlijk in 18 a 20 dagen gedaan en 't was nu al de 30ste dag. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag, omstreeks twaalf uren, brak er een hevige brand uit in eene hooi schuur, buiten de voorm. Heerenpoort; de geheele hooiberg is verbrand. De brandspuit van de katoen- fabriek was het eerst op de plaats des onhoils aanwezig en bleef alleen dienst doen. Door den brand in de aardappelmeel fabriek „De Nijverheid" te Stadskanaal zijn thans een honderdtwintigtal arbeiders zonder werk. Ook leden vele schippers, die voor de fabriek met aard appelen voeren, daardoor veel schade. De aardap pelen, die nog ontvangen moesten worden, ruim 100,000 HL., zjjn aan deandere fabrieken overgedaan. Nabij het station V or den brak gis teren van een zandtrein een der koppelstangen, waardoor een der conducteurs onder do wielen geraakte;' het been werd hem beneden de knie afgereden. Omtrent de assurantie van de „Prins Hendrik", het gezonken stoomsohip der Maatschappij „Nederland", deelt men mede, dat zij, voor zoover ze niet geschied is in het eigen assurantiefonds der maatsehappij, dat deze schade wel dragen kan, grootendeels te Londen gesloten is, terwijl te Am sterdam slechts kleine posten loopen. In het alge meen kan gezegd worden, dat zjj goed verdeeld is. Van de assurantie op de lading valt nog niets te zeggen. De passagiersruimte van do „Prins Hendrik" was tijdens het ongeval geheel bezet met repatriëerende oud-gasten en troepen, die allen in de vele hotels waaraan eene bedrijvige havenplaats als Aden rijk moet zjjn, een goed onderkomen hebben kunnen vin den, zoodat de familieleden geen oogenblik in be zorgdheid of angst behoeven te verkeeren. Te Huil heeft gisternamiddag eene verschrikkelijke ontploffing plaats gehad aan boord van het stoomschip „Cartago Nova," thuis behoo- rende te Newcastle en komende van Alexandria. Terwjjl men met lossen bezig was, sprong de ketel, waardoor zes mannen werden gedood; een hunner werd op het dak der loods geslingerd. Twintig a dertig man zjjn gekwetst en men gelooft dat eenigen aan hunne wonden zullen bezwijken. In de Hamburger voorstad Emsbut- tel is opnieuw een in aanbouw zijnd huis van vier verdiepingen ingestort, een deel van het werkvolk onder de puinhoopen begravende. De brandweer, die terstond opdaagde, redde vier arbeiders, die min of meer ernstig gekwetst waren, het leven en haalde er verder twee, die reeds dood waren, van onder het puin te voorschijfi. Dinsdag-avond heeft te Antwerpen, in de "Wezenbeke-straat, een ongeluk plaats gehad. Een dienstmeisje, Josephine De Mejjer, heeft bij ongeluk eene petroleumlamp omgestooten, waardoor hare kleederen vlam vatten. Verschrikkelijk op vele lichaamsdeelen gebrand, is zjj naar het hospitaal Stuivenberg vervoerd. In Maart 11. werd te Londen een moordaanslag gepleegd op den Nederlandschen diamanthandelaar Tabak. Een der schuldigen, Tous saint, werd tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld maar de vijf overige medeplichtigen waren gevlucht. Thans echter staan ook zjj terecht voor het centraal gerechtshof te Londen. Toussaint is nu de voor naamste getuige tegen zijne vroegere makkers. Een leerling van het progymnasium te München zou onlangs zijn eindexamen afleggen. Den dag te voren verzocht zjjn schoolkameraad, George Boitier, een Franschman van geboorte, hem samen eene wandeling te doen, daar het wellicht de laatste maal zou zjjn, dat zjj bij elkander kon den wezen. Op eene eenzame plek gekomen, haalt Boitier een touw uit zjjn zak en beweert, dat hij zich wel los zou kunnen maken, wanneer men hem aan een boom bond. De proef wordt genomen en Boitier weet zich inderdaad zonder hulp te be vrijden. Nu zal zijn vriend het ook eens probeeren, maar Boitier bond hem zóó stevig vast, dat hjj geen lid kon verroeren, brengt eene revolver te voor schijn en spreekt: „Daar heb ik je eindelijk. Ik heb naar dit oogenblik vurig verlangd. Weet je, dat je me drie jaren geleden een laffe Fransoos genoemd hebt? Je einde is daar!" Op het bidden en smeeken van den sidderenden schoolkameraad iaat Boitier zich ten slotte vermurwen, maar stelt als voorwaarde, dat niemand iets te weten zal komen van hetgeen tusschen hen beiden is voor gevallen. „Zes anderen zullen mjj wreken, wanneer ik in hechtenis genomen word," voegt hij er nog aan toe. Doodsbleek en nog over al zjjne leden bevende, komt de arme gymnasiast thuis on vertelt* op het aanhouden zjjner ouders, wat hem is wedervaren. Den volgenden dag deed hij met glans zjjn exa men. Boitier is, zoodra hij bemerkte dat de zaak was uitgekomen, gevlucht en houdt zich, naar men zegt, te Post schuil. In de Rue Saint-Jacques, te Parjjs, is weer een brutale moord met diefstal gepleegd. De eigenares van het Oafé Gay-Lussac werd Woens dag-ochtend dood in haar huis gevonden. Haar man was op reis en vertoefde te Besancon, toen de moord werd gepleegd. De kas, welke de ont vangsten van den dag bevatte, was geledigd en ook waren alle voorworpen van waarde verdwenen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1