N°. 8192. A0. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. DiosdLai»; 2 j^To'V'öiïrfcfrer. LEIDSOH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COtTBAET: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post1-40. Alzonderlgke Nommera0.05. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN: Van X6 regelB ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gaarne had de Uitgever heden, 1 Nov., voor de Abonné's verkrijgbaar willen stellen den Winter- dlenst van de verschillende Stoomtrams. Aange zien echter de directie van de Noord-Zuid-Holl. Stoomtram-Maatschappij hare dienstregeling nog niet heeft toegezonden, kon dit nog niet geschieden. Leiden, 1 Nor ember. Blijkens het thans verschenen voorloopig ver slag over hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) der Staatsbegrooting drongen verschillende leden aan op afschaffing van de academische proefschriften. Enkelen achtten eene algemeene herziening onzer wetgeving op hooger-, middelbaar- en lager onder wijs gelijktijdig, zooals in Zwitserland, noodig. De leerstoel in de Semitische talen te Leiden werd door verscheidene leden bestreden, terwijl anderen het voorstel verdedigden, met het oog op den zeer verdienstelijken man, dien de Regeering bedoelt. Het honorarium voor een adsistent bjj het Ethno- graphisch Museum te Leiden werd door sommigen bestreden, terwijl velen trakt.ements verhooging van 500 voorstonden voor den directeur. Het oordeel der Regeering werd gevraagd over het adres van rectoren en conrectoren van gym nasia en pro-gymnasia, aandringende op herziening van het leerplan en het examen-programma der gymnasia. Men vertrouwde dat het advies der hoog leeraren aan de verschillende universiteiten, naar aanleiding daarvan, kan worden ingewonnen. Onder scheidene leden toch vereenigden zich ten volle met de in dat adres geuite meeningen. Aan het gym nasiaal onderwijs worden thans te hoogo eischen gesteld. Velen achtten ook het aantal lesuren te hoog opgedreven, ook in verband met het vele op gegeven huiswerk. Een maximum van 25 28 uren per week, zoodat de Woensdag- en Zaterdag-namid dagen steeds vrij bleven, werd wenscheljjk geacht. Een ruimer vacantietijd werd door sommigen aan bevolen, zooals in Engeland, maar dat denkbeeld vond weinig bijval. Sommigen betoogden de wensche- lijkheid van afschaffing der Staatscommissie ter afneming van het eindexamen der gymnasia; anderen pleitten voor haar behoud. Door de te Berlijn vergaderde internationale conferentie voor de graadmeting is aan den Leid- 'scAten hoogleeraar Van de Sande Bakhuyzen voor de eerstvolgende algemeene conferentie opgedragen, een rapport uit te brengen over den astronomisch- geodactische'rl. arbeid (lengte, breedte en azimuth). Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is het getuigschrift van het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de heeren C. T. Broekhoff en P. J. Bruine. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ38, 19.50, 4.20 en ƒ2; de laagste ƒ36, ƒ19, ƒ3.80 en 1.90. Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag werd de bekende historicus en aardrijkskundige P. H. Wit kamp Zaterdag in 't Paleis voor Volksvlijt eene eigen aardige en den waardigen grijsaard passende hulde gebracht, die door eene commissie, uit zijne vrienden en vereerders, waarin de heeren A. C. Wertheim, Martin Kalff en C. Dyserinck het moderamen uit maakten, was voorbereid. Te 12 uren vereenigde men zich in eene der bij zalen, waar prof. M. De Vries uit Leiden den jubi laris toesprak en zijne verdiensten voor geschied- en aardrijkskunde in 't licht stelde. Doch het bleef niet bij monde. Een vriendenrol werd den waardigen grijsaard aangeboden, vervaardigd door de bekende firma C. L. Van Langenhuyzen, naar het ontwerp van dr. P. -J. H. Cuypers, met een fraai titelblad in renaissance-styi, van denzelfden kunstenaar. In een veelkleurigen bloemrand zijn de wapens van Neder land, Amsterdam en Nieuwer-Arnstel en in 't mid den de jaarcijfers 1816 30 October 1886 saam- gebracht, omgeven door zinnebeelden van geschie denis en aardrijkskunde. In sierlijk schrift staat in 't midden dezer smaakvolle omlijsting: „Den be scheiden geleerde, den hulpvaardigen vriend, Pieter Harmen Witkamp, op zjjn zeventigsten verjaardag. Zjjne vrienden en vereerders." Voorts bevat het album 300 handteekeningen van deelnemers aan die hulde, waaronder die van den minister Heemskerk, den burgemeester van Amsterdam enz. De jubelaris werd toegesproken door den heer Wertheim, voorzitter van het comité voor dat huldeblijk. Dit bestaat in een fonds om den waardigen grijsaard een onbezorgden ouden dag te verzekeren. Nog werd het woord gevoerd door den heer Rogge, namens het Aardrijkskundig-, door den heer Van Eeghen namens het Oudheid kundig Genootschap en door de heeren Martin Kalff en Vorsterman Van Oye. Bovendien ontving de heer Witkamp een bas- relief portret, gegoten door de firma Becht Dyserink, naar een model van Van de Bossche en Greves, dat bij overlijden aan de universiteits bibliotheek vervalt. Van verschillende kanten kwamen blijken van belangstelling in, als: een feestgave in enveloppe, een gemakkelijke stoel van eenige Nieuwer-Am- stelaren en o. a. een „Grusz aus der Ferne" (Luxemburg) van den heer M. Lenz, lid van het Institut Royal, met een versje. Nadat wandelend een dejeuner was gebruikt, werd te 2 uren in de groote zaal een feest-concert gegeven, waarop een cantate van J. J. L. Ten Kate, muziek van Joh. M. Coenen, werd uitgevoerd en waarin als solisten optraden mevrouw B. Kerner en J. Rogmans, terwijl het koor bestond uit alle leden van „Oefe ning baart Kunst," onder leiding van Brandts Buys. Diep geroerd dankte Witkamp voor zooveel blijken van vriendelijke vereering. „Eigen Haard" geeft o. a. een uitnemend gelij kend en keurig uitgevoerd portret van Witkamp, met eene levens- of liever persoonsbeschrijving van den heer P. H. Craandijk. In den Nederlandsehen Spectator wijdt J. G. Frederiks een artikel aan den jubilaris. Tot stads-apotheker te Gouda is benoemd de heer E. Hoekstra, tweede apotheker aan het Binnen gasthuis te Amsterdam. De gemeente-begrooting voor 1887 is vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot ƒ323,521.72. Naar aan de „Amst. Crt." van vertrouwbare zijde wordt medegedeeld, is de minister van jus titie in onderhandeling getreden met het gemeente bestuur van Amsterdam over de wenschelijkheid van het al dan niet dragen van vuurwapenen door beambten en agenten van politie. Naar men zegt, zullen de inspecteurs en hoogere beambten bij de politie van vuurwapenen worden voorzien. Het stoomschip „Edam" vertrok 30 October van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Limburg," van Rotterdam naar Java, passeerde 30 Oct. Perim de „Afrikaan," van Rotterdam naar Banana, is 30 Oct. Wight gepasseerd; de „Galand" is 29 Oct. te Nieuw-York aangekomen; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 30 Oct.de „Drente" vertrok 30 Oct. van Batavia naar Rot terdam. Z. M. heeft den luit.-kol. J. M. G. Randhare, van het 1ste reg. huzaren, op zjjne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1800 's jaarsden heer L. F. Deeren tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaren, be noemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indie. Gemengd Nieuw*. Vonnis wijzende in de verleden week behandelde rechtzaak nopens den looddiefstal van het dak van het voormalig „Hotel Bossche Veer huis" te 's-Hage, veroordeelde de Haagsche recht bank heden den lsten beklaagde tot 6 maanden gevangenisstraf, terwijl de 2de beklaagde bjj gebrek aan bewijs werd vrjjgesprokon. De jongen, die een agent van politie op het Buitenhof een slag in het aangezicht had toege bracht, toen de beambte hem bjj eene gelegenheid den doortocht belette, werd tot 15 dagen gevange nisstraf veroordeeld. Men meldt ons uit Noordwjjk: De dag van 29 Oct. 11. was een ware feestdag voor deze gemeente. Immers aan de nieuw-opgerichte stoomfabriek van verduurzaamde levensmiddelen „Anna", welke fabriek in den nacht van 20 op 21 Juli 11., dus ruim 3 maanden geleden, door brand werd vernield, waardoor bjj velen een traan aan het oog ontrolde, omdat deze fabriek aan vele handen werk verschafte, aan deze fabriek werd de laatste sluitsteen gelegd aan den 20 meter hoogen schoor steen. De genoemde fabriek werd in 1882 gesticht door den heer W. A. Blokhuis, die haar toen den naam gaf van „Anna" (naar de moeder van den heer W. A. Blokhuis). Een algemeene juichkreet ging op toen de sluitsteen door den heer W. A. Blokhuis was aangebracht, en uit veler monden klonk de wensch dat de heer Blokhuis en diens compagnon, de heer Van Warmelo, dezen schoorsteen lang mochten zien rooken, tot bloei der zaak en tot zegen der gemeente Noordwjjk. De fabriek is met den grootsten spoed herbouwd. De vlag wappert reeds in den nok. Dit alles doet vermoeden, dat men spoedig geheel gereed zal zijn met den bouw dezer fabriek, welke steeds het dool was van den heer W. A. Blokhuis, om zjjtr vermogen daaraan op te offeren." Te Haarlemmermeer is Zaterdag- ochtend de boerderij der familie Gevers Van Ende geest, in huur bjj G. J. J. Geertzema, Hoofdweg JJ 11, voor tweederden afgebrand. Het bewoonde gedeelte, het zomerhuis, de bergen met koren, twee schuren en de meeste gereedschappen zjjn behouden geble ven. De oorzaak is onbekend. De woning en de gereedschappen waren verzekerd. De nieuwe spuit van Hoofddorp deed voor het eerst dienst en vol deed goed. Zaterdag kwam te Sehoveningen aan schipper A. Baak, die rapporteert dat hem door een Belgischen visscher 30 netten zijn afge kapt, waardoor hjj moest huiswaarts keeren. Uit Meppel schrjjft men dd. 29 Oct.: Toen de Meppeler stoomboot, komende van Am sterdam, hedenavond halverwege in de sluis was, bemerkte een der matrozen, dat er iets in de schroef was geraakt. Meenende dat het een eind touw zou zjjn, be proefde hij met een haak het weg te nemen. Niet een touw, maar het ljjk van een man werd echter naar boven gehaald. Hjj was Maandag-morgen met de boot van Assen gegaan om te Zwartsluis hooi te koopen. Hoe en wanneer hjj te water is geraakt, weet men tot heden niet. Een portemonnaie mot eenig geld had hjj nog bij zich. Zaterdag-voormiddag is het boeren- erf „Het Vree" in den Nieuwenhuishoek te Ruurloo, totaal afgebrand. Een paard en een paar varkens kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Onder dagteekening van 14 Sept. 1886 schrijft een vroegere Zwollenaar van de grenzen van Transvaal o. a. het volgende: Het is hier tegenwoordig in één woord een

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1