figKsawsagaaaB Nader vernemen wy, dat de Eegeering in de door haar voorgedragen wet, de Zondagsrust wil bevorderen o. a. door te bepalen, dat koffie-, wyn- en bierhuizen, dranklocalen, tapperyen en andere dergoiyke inrichtingen op Zon- en feestdagen van den vorigen nacht tot 12 uren des middags moeten gesloten zyn. By de heden te Noordwyk aan Zee, ten over staan van mr. Th. W. Van dor Schalk, notaris ter standplaats Noordwyk, gehouden veiling van de terreinen der Maatschappy „Noordwyk" tot ex ploitatie van duingronden, bestaande uit: laiter.e, rustieke brug, opzichterswoningen, straatwegen, wei- en teelland, bouwterrein en. duingrond met wildryke jacht, alles gelegen te Noordwyk aan Zee, aan weerszyden van het dorp, te zamen groot circa 110 hectaren, zyn de 89 perceelen in bod gebracht op ruim f 27,000. Teyler's Godgeleerd Genootschap te Haarlem heeft besloten als nieuwe prysstoffen uit te schryven lo. Is er in de eeuw der Hervorming door som migen aangedrongen op eerbiediging van het onge schreven of inwendig woord Gods naast of boven het geschrevene? Teyler's Godgeleerd Genootschap vraagt, wat onder het ongeschreven woord Gods verstaan werd; in welke vormen de ingenomenheid daarmede zich later heeft geopen baard, en welke betoekenis daaraan in de geschie denis van het Protestantisme moet worden toege kend." De antwoorden op deze vraag moeten worden ingezonden vóór of op den lsten Januari 1888. 2o. Eene geschiedenis der Nederlandsche Bybel- vertaling vóór de Statenoverzetting. Over dit onderwerp worden de antwoorden in gewacht vóór 1 Januari 1889. De prijs voor het best en voldoend gekeurd ant woord op deze vragen bestaat in een gouden eere penning, op den stempel des Genootschaps gesla gen, ter innerlyke waarde van vierhonderd gulden. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren (onder verwerping eener motie van den heer Polak Daniels, met 25 tegen 12 stemmen) besloten tot aanstelling van een commandant by~ de brandweer. Nadrukkelyk werd daarby verklaard dat eene brand weer, naar de wyze waarop die te Amsterdam is ingericht, niet zou komen of verlangd werd. Toegestaan werd eene subsidie-verhooging met f 1500 aan de Academie van Beeldende Kunsten. Daarna werd behandeld een voorstel tot het geven eener subsidie van 6000 aan de Franscho Opera. Na discussie is dit voorstel, evenals de subsidie aanvrage voor het Nederlandsch Tooneel, verwor pen met 21 tegen 15 stemmen. Goedgekeurd werd dat f 4000 meer uitgetrokken is voor openbare vermakelykheden op Prinsessedag en bekostiging van volksvermakelykheden ter ver vanging van de kermis, welke afgeschaft blyft. Het stoomschip „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 26 Oct-do „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 26 Oct.; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Oct. van Marseille. Het Leldsche Tooneel. Toen voor enkele jaren in de Chambre des Dé- putés het voorstel tot wederinvoering der echt scheiding, door den afgevaardigde Naquet met zoo veel warmte verdedigd, behandeld werd, vond dit ontwerp een hevigen tegenstander in een der andere afgevaardigden, die onder meer ook als argu ment voor zyne bestrijding aanvoerde dat de echt scheiding geen recht van bestaan had in Frankrijk, een land dat op het gebied der moraliteit zoo ver boven alle andere landen van Europa verheven was. Het is zeer wel mogelyk dat die man op dat oogenblik die woorden ten beste gaf, door innige overtuiging bezield, maar in dat geval moest de zedelykheid in andere landen, volgens zyn oordeel, al op een zeer laag standpunt staan.ten minste indien het gisteren hier ten tooneele gevoerde stuk, „Le Fiacre 117", eene schets mag heeten uit het Fransche leven. Het geheel heeft tot onderwerpmet ronde woorden zulks neer te schrijven durven wy niet, en om iets duidelyk, begrypelyk te maken met onduidelyke, onbegrypelijke woorden, is geene ge- makkelyke taaktoch willen wy het wagen, steu nende op het verstand, de scherpzinnigheid van onze lezers. "Wanneer het een of ander elkander liefhebbend paar, na afloop van een bal masqué, zich begeeft naar de te Parijs welbekende restauratie van Brébant, daar een fijn souper en tevens een „cabinet parti culier" bestelt, aan de gewone spyzen de noodige eor bewijst, het dessert echter zeer zorgvuldig be waart, vervolgens last geeft een „fiacre" met een niet al te nieuwsgiorigen koetsier te ontbieden, om daarin onder een genoeglijk „tête a tête" dat nage recht te verorberen, dan „Sacreert" op dat oogen blik dit paar. De meesten gaan echter op meer eenvoudige wyze te werk p. zij gaan niet naar „Brébant", zy be stellen geen „cabinet particulier" en ook geen fijn souper, maar stijgen terstond, zonder dat alles, in een rytuig en bieden daar elkander „Arnhemsche meis jes" en „Leidsclie jongens" aan. Wyl man en vrouw, by het knoopen der huwe- ly'ksbanden, elkander beloofd hebben in het vervolg alles met elkander te deelen, zoowel het bittere als het zoete, is het natuurlyk voor den echtgenoot eene niet bepaald aangename verrassing wanneer hij verneemt dat zyn eega ook van een ander zoetig heden hoeft ontvangen, en evenmin zal de tyding, dat de man aan eene vreemde vrouw die hoffelyk- heid heeft bewezen, zyne wederhelft kunnen bekoren. Dit is de algemeene regelmaar ook deze laat uit zonderingen toe. Wanneer namelijk het huwolyk op het punt staat ontbonden te worden, wanneer man en vrouw reeds ieder eene nieuwe keuze voor de toekomst gedaan hebben, dan is het hun natuurlyk ten eenenmale onverschillig, waar, hoe en met wien de andere echtgenoot die toespyzen heeft verteerd; ze vinden het zelfs onaangenaam valschelyk beschuldigd te worden een zoodanig snoepritje door de straten van Parys volbracht te hebben en toch juist zulk eene beschuldiging, zulk eene vervolging op grond van artikel 330 Code Pénal, is in staat de verzoening tot stand te brengen. „Le Fiacre 117" heeft ons dit geleerd. Dit is in zeer grove omtrekken de inhoud van hot stuk. Het zou ons te ver voeren indien wy de quiproquo's als gevolgen der valsche beschuldiging hier vermeldden, indien wy de verwarring, dooi den moreelen koetsier en door den rhem*ntischen commissaris van politie in het leven geroepen, in hot uitgebreide bespraken. Men heeft met dit alles zich vermaakt, uitstekend vermaakt-, de eene sekse gaf hiervan blyk door een dikwyls herhaalden uit- bundigen lach, de andere door op datzelfde oogenblik alle mogelijke pogingen aan te wenden om mond en lippen niet te bewogenvooral als de aardigheden, waarmede de gesprekken rykelyk gekruid waren, van te sterken smaak waren, was dit duidelyk blykbaar. Thans wat hot spel aangaat. Wolk een verschil tusschen ons tooneei en het FranscheBy ons alles met een bepaalden ernst, met eene zekere statig heid; by het Fransche alles met een ongekende verve, entrain en brio. Vooral madame Mégay als Anais Vaucresson was te dezen opzichte buiten gewoon krachtig, niet alleen in hare bewegingen, maar ook in hare uitingen; eene recensie over deze tooneelspeelster schrijvende zoude de antiek Home ros ongetwijfeld ook, evenals van Achilles, gezegd hebben: „en zij sprak gevleugelde woorden." Een vermakelyke, geheel naar de natuur geteekende type was de Fransche koetsier, ons door den heer Mabire geschetst; èn uiterlyk èn kleeding èn gang, alles was waar, alles eene zeer getrouwe schets der werkelykheid. De heer Lerand gaf eene zeer vermakelyke charge van den Paryschen advocaat en de heer Dupuis die van den gommeux „pschut". Een streng moralist kan het geheel afkeuren en zulks met het volste recht. Voelt men zich echter tegen dergelyke platonische verleiding bestand; is men, zooals een onzer bladen schreef, door de wol geverfd: welnu, men late zich dan een paar uren rondryden door „Le Fiacre 117." Mr. L. H. BUITENLAND. FranUrfik. De Kamer van Afgevaardigden zette gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp op het lager onderwijs voort- De zitting werd door verschillende heftige inci denten gekenmerkt. De rapporteur verweet aan de rechterzijde, dat zy de stemming over de wet vertraagde, waarop de heer De Mun zeide, „dat het hier geen stemming, maar eene executie gold, en dat hy een beroep deed op het land." Voor deze woorden werd hij tot de orde geroepen. De heer Floquet, prosident der Kamer, meende dat de houding der rechterzijde werkelijk strekte om de behandeling der zaken te belemmeren. Daartegen kwam de rechterzijde heftig op, en te midden van het rumoer protesteer de heer De Mun tegen het wetsontwerp, dat, aar zijn inzien, tiraniek was en waarvan hij ne aan staande weerstreving van het gekrenkte geweten" verwachtte. Deze woorden werden door de rechtorzyde on stuimig toegejuicht. De minister Goblet antwoordde: „Wy schenden geen beginselen," waarop de heer De tassagnac zeide: „Gy hebt geen beginselen!" Deze afgevaar digde werd tot de orde geroepen, en toen hy bleef aandringen, werd de terugroeping versterkt met inschryving in het proces-verbaal. De burgemeester van Charleroi heeft aan de Belgische arbeiders verlof gegeven tot de groote manifestatie ten gunste van de vryiating der ge vangen rustverstoorders. Daar de arbeidtrsvereeni- gingen in België allen roode vlaggen hebben, heeft hij den afgevaardigden medegedeeld dat hy dan slechts het voeren van die vlaggen in den optocht zou toelaten, wanneer uitdrukkelijk verklaard werd, dat dat rood geen oproerig teeken is. Daarop ver klaarden zy eenstemmig dat dit niet he- geval is; immers, zooals de liberalen het blauw, d anti-libe ralen het geel voeren, hebben de arbeider-het rood gekozen. Het voeren van do roode vlag, evenals opschriften voor algemeen stemrecht e amnestie werden toegestaan. Tegelijkertijd is de p iieele bur gerwacht op den dag der manifestatie, 31 Oct. a. s., onder de wapenen geroepen. Naar men uit Bergen meldt, hebben de ge zworenen uit eigene beweging een verzoek om gra tie voor den voormaligen afgevaardigde on advocaat Van der Smissen onderteekend; zy ver e Uren, zich volkomen te vereenigen met hetgeen in het vonnis gezegd wordt van zijn vroeger onberispelijk verle den, en dat de straf hun te zwaar voorkomt, daar zeer verzachtende omstandigheden aanwozig zijn. Zy verzoeken volkomen gratie voor den veroordeelde. Telegrammen, BURGAS, 26 October. De Russische consul heeft heden tot de Bulgaarsche regeering eeno nota ge richt, waarin hy officieel mededeelt, op bevel van generaal Kaulbars, dat de Russische regeering de Sobranje als onwettig beschouwt en geen harer be sluiten erkennen zal. De minister van oorlog begeeft zich over Slivno—Kotel naar Schoemla. Verscheidene der onlangs ontslagen officieren zyn in hechtenis ge nomen en ten deele over de grenzen gezet; onder dezen bevinden zich de vroegere brigade comman dant in Slivno, majoor Mudjeff, en de overste Don- koff, die vroeger een regiment te Slivno comman deerde. BUCHAREST, 26 October. De Bulgaren schijnen meer geneigd tot verzoening. De bijeenkomst der groote wetgevende vergadering zou eenige dagen uitgesteld kunnen worden. De plannen der regee ring zyn nog niet bekend. Men gelooft evenwel dat de vergadering uiteen zou gaan zonder een vorst te benoemen, en alleen de volmacht van het Regentschap zou bekrachtigen. LIVERPOOL, 26 October. Door een gisteravond in de „Hornby Docks" uitgebroken brand werden 5600 balen boomwol en 30,000 schepels graan vernield. De schade wordt op omstreeks 100,000 pd. st. begroot. SZEGEDIN, 26 October. Cholera-bericht3 ziekte en 2 sterfgevallen. WEENEN, 26 October. Cholera-bericht: te Pest 9 ziekte- en 10 sterfgevallente Triest 4 ziekte en 1 sterfgeval. LONDEN, 27 October. De „Standard" verneemt, dat Duitschland is gepolst betreffende den terug keer van prins Alexander van Battenberg naar Bulgarye, in het geval, dat hy tot vorst werd her kozen. Het blad meldt dat prins Bismarck toen ant woordde: Indien Rusland weigert een candidaat voor den Bulgaarschen troon, welke niet tot on- bepaalden tyd onbezet kan blijven, aan te wijzen of aan te nemen, dan zou het niet gerechtvaardigd zyn zich langer tegen Alexanders terugkeer te ver zetten, vooral daar het nu duidelyk is gebleken, dat zyne tegenwoordigheid noch het eenige, noch het voornaamste beletsel is voor eene goede ver standhouding tusschen Rusland en Bulgarye. LONDEN, 27 October. Op het congres der con servatieven te Bradford, hield lord Randolph -Chur chill gisteren eene tweede redevoering, naar aan leiding van oen voorstel, waarbij instemming wordt

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2