A' Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Scheurkalender, Woensdag October. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fëon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 October. PHQ7 nil 1011 1PQC ÈÖÖU. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1*10. Franco per poet1*40. Afzonderlijke Hommen.0-05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het is den Uitgever aangenaam te kunnen mededeelen dat hij in de volgende maand voor de Abonné's op hot Leidsch Dagblad zal verkrijgbaar stellen een keurig netten tegen den uiterst lagen prijs van 15 Cents. DE UITGEVER. Op do begrooting van het loopende jaar is onder do kosten van onderhoud van het Raadhuis eene buitengewone uitgaaf van 110 toegestaan voor herstellingen aan de zoogenaamde Patenten kamer. Alvorens tot die herstellingen over te gaan, heeft de gemeente-architect gewezen op de bekrompen inrichting van zijn bureel, welke het plaatsen van eene teekentafel niet gedoogt en bovendien gebrekkig is verlicht, aangezien de ramen door een hoog ge bouw aan de overzijde daarin worden belemmerd. Naar do commissie van fabricage meedeelt, zou eene vereeniging van dat bureel met de daaraan greznende-kamer van den gemeente-architect, welke van de binnenplaats licht verkrijgt, derhalve ver- eischt worden om verbetering te erlangen, maar dan moet de gemeente-architect een ander bureel verkrijgen, dat door de hierboven bedoelde Patenten kamer te zjjner beschikking te stollen, mogelijk is. Do boekhouder van het college van zetters kan zich daarvoor tevreden stellen met het gebruik dei- kleine Dodenkamer op den hoek der Kleine Pers, wanneer dit vertrek van gasleiding en meubilair wordt voorzien. Tot bestrijding der kosten is op de begrooting voor 1887 eene som van 535 uitgetrokken, ter wijl over de bovengenoemde som ƒ110 niet zal worden beschikt, bijaldien do voorgedragen som wordt toegestaan. In de Memorie van Antwoord op het sectie- verslag omtrent de ontwerp-begrooting voor 1887 werd bij volgnommer 164 (rente van de tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld) door Burg. en Weths. medegedeeld dat door hen de tusschenkomst van Gedep. Staten was ingeroepen, ten einde te willen bevorderen dat de jaarlijksche uitkeering ingevolge de Wet van 26 Juli 1885 (aandeel der gemeente in de belasting op het personeel) voortaan niet na den afloop van elk kwartaal, maar op den eersten dag van elk kwartaal voor de gemeenten zoude worden beschik baar gestold. Gedep. Staten hebben met de meeste welwillend heid aan dit verzoek gevolg gegeven en blijkens hun schrijven van 12/16 October jl. den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, voor gesteld te willen bevorderen dat dienovereenkomstig eene wijziging in de uitbetaling van de bovenbe doelde uitkeering aan de gemeente worde aange bracht. De minister heeft evenwel daarop te kennen gegeven dat voorschreven voorstel, waaromtrent het gevoelen, van den minister van financiën is gevraagd, den beiden ministers niet aannemelijk voorkomt. De minister van financiën is van oordeel dat 's Rijks kas in den regel niet ruim genoeg is om daaruit een vierde der uitkeering volgens de aangehaalde wet, d. i. een bedrag van ƒ2,150,000, voor te schieten. B. en Ws. hebben aan Gedep. Staten hunnen dank betuigd voor de bereidwillige medewerking in deze, om aan de bezwaren ten opzichte van het gebrek aan kasgeld voor de gemeente te gemoet te komen, onder te-kennen-geving dat, hoezeer het B. en Ws. leed doet dat aan het voorstel door de Regeering geen gunstig gevolg kan worden gegeven, het hun evenwel aangenaam is dat daartegen geene principieele bezwaren schijnen te bestaan, aangezien do afwijzondo beschikking alleen hot gevolg is van het in den regel niet ruim genoeg zijn van 'sRijks kas. Ter vervulling van twee vacatures van derde onderwijzers aan de openbare school der 4de kl. No. 1, ontstaan door het aan de heeren A. Crama en A. Meeth verleend eervol ontslag, zijn de vol gende voordrachten opgemaakt ter benoeming van twee derde onderwijzers, voor ieder op eene jaar wedde van ƒ550, als: lo. voordracht vacature- Meeth: J. J. Menkema, onderwijzer te Leeuwarden, A. J. J. Verbrugge, onderwijzer te Leiden, en L. Vis, onderwijzer te Ter-Aar; 2o. voordracht vacature- Crama: A. J. J. Yerbrugge, onderwijzer te Leiden, L. Yis, onderwijzer te Ter-Aar, on A. Avenarius, onderwijzer te Koudekerk. Bovengenoemde school telt 600 leerlingen, ver deeld over 12 klassen, waarvan 2 in 2 afdeelingen zjjn gesplitst, verdeeld o'Ver 14 onderwijzers en onderwijzeressen. Naar aanleiding van liet vefzoek van den heer P. K. J. Pabst, officier van gezondheid alhier, geven B. en Ws. den Raad in overweging aan adressant, wegens vestiging in de gemeente met 1 Mei jl., restitutie te verleenen van betaald schoolgeld over het tweede kwartaal 1886 voor twee dochtertjes, leerlingen der Meisjesschool 1ste klasse, en wel over de maand April, tot een bedrag van 7.50, zijnde een derde van het voor twee leerlingen uit één gezin over het kwartaal verschuldigd bedrag van ƒ22.50. De commissie van financiën bericht, dat zjj geene bedenkingen heeft tegen den in hare handen gestelden suppletoiren staat van begrooting van het college van Vrouwen-Kraammoeders, dienst 1885, waarom zjj voorstelt dien staat goed te keuren. Gisteravond had in het lokaal „Ephraïm" do aangekondigde openbare samenkomst plaats, uitge schreven vanwege den onlangs hier ter stede opge- richten Bestuurdersbond. De voorzitter heette de in grooten getale opgekomen belangstellenden welkom, kon niet nalaten dank te brengen aan de pers voor de wjjze waarop zij in hare kolommen op deze vergadering had gewezen, en hoopte dat de woorden van den spreker, die zoo welwillend de hem ge dane uitnoodiging had aanvaard, den indruk mochten teweegbrengen, welke zoozeer werd gewenscht. Do heer Th. De Rot, van Rotterdam, betrad daarop het spreekgestoelte en deed al spoedig uit komen dat hij, van het vereenigingsleven sprekende, niet zou uitweiden over de verschillende vereeni- gingen in het bijzonder, maar over de oprichting van een Bestuurdersbond en de werking daarvan in andere plaatsen van ons vaderland. De bestuur- d9ren moesten elkander de broederhand reiken, elkander trachten te vormen tot goede bestuurders on als zoodanig de belangen behartigen van het groote gezinden Werkmansbond, door elkander met raad en daad bij te staan en door samenwerking nuttige instellingen in het leven te roepen. Als één voorbeeld uit het vele door zulk een Bond te Rot terdam tot stand gebracht, wees spreker op de goede werking van een aldaar opgericht ziekenfonds, waaraan zeker ook hier ter stede groote behoefte zal worden gevoeld. Na een nagenoeg driejarig bestaan telt dit fonds reeds 12,000 leden. Door voort te blijven gaan met de opsomming der goede resultaten, welke verkregen kunnen worden door samenwerking, zou spreker niet tot een einde kunnen komen. Hij spoorde dan ook de verschillende be stuursleden aan, zich te doen inschrijven als lid van den Bond, welke, wars van revolutie of iets van dien aard, veel kon toebrengen tot oplos sing van de sociale quaestie. Aansporende tot ordelijke samenwerking, deed spreker nog uitkomen dat de toestand van de werkbazen in het algemeen evenmin rooskleurig was als die derwerklieden tevens wijzende op het verkoerdo beginsel door enkelen beoogd om naar omverwerping van de maatschappij te streven; hjj verklaarde zich ten sterkste tegen alle geweld en wees er op dat dus danige handelingen geheel buiten het programma van een Bestuurdersbond liggen. Het „macht gaat boven recht," wensebte hjj hier nimmer toegepast te zien. Sprekers woorden werden luide toegejuicht. Door een der aanwezigen werd de vraag gedaan of ook bestuurderen van de sociaal-democratische vereeniging konden toetreden tot dezen Bond, waarop een ontkennend antwoord volgde, aangezien het, zonder in beginselen te treden, onmogelijk werd geacht, met hen geleidelijk iets goeds tot stand te brengen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben, na bekomen machtiging van de Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland, aan Her man Rudolf Van Yeen, logementhouder en restaura teur, wonende Breestraat No. 49, vergunning ver leend tot verkoop van sterken drank in het klein in bovengenoemd perceel, op grond dat door het verleenen van deze vergunning het aantal verkoop plaatsen van sterken drank in het klein met één zal worden verminderd, aangezien de verzoeker twee vergunningen door aankoop heeft doen vervallen, welke vergunningen mitsdien zjjn ingetrokken. De Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Bouwkunde zal Don derdag a. s., des avonds te halfacht, in het Nuts- gebouw hare 138ste vergadering houden. De Algemeene Synode der Nederl.-Herv. Kerk heeft gisteren met de behandeling van het reglement op de vorming van kerkkringen in parochiën een aanvang gemaakt. Na eenige algemeene beschouwingen werd het eerste artikel, het beginsel uitsprekende, met op één na algemeene stemmen aangenomen. Dit artikel luidt aldus: „Gemeenten met meer dan één kerkgebouw en te gelijk met meer dan ééne predikantsplaats wor den verdeeld in zooveel kerkkringen als er kerkge bouwen zijn. „Bij de verdeeling der gemeente in kerkkringen wordt tot grondslag genomen de bestaande verdee ling in wijken, en zooveel mogelijk te rade gegaan met don afstand der wijken van de verschillende kerkgebouwen, alsmede met de daarin aanwezige plaatsruimte. Deze kerkkringen kunnen met behoud van het gemeenschappelijk kerkelijk en diaconaal beheer, een zelfstandig bestaan verkrijgen onder den naam vanparochiën, met inachtneming van de navol gende bepalingen." Onder de verdere beginselen, die in dit reglement zijn opgenomen, behoort ook, dat de verdeeling in kerkkringen geschiedt door het classikaal bestuur, na gehouden overleg met den kerkeraad der ge meente en onder goedkeuring van het provinciaal kerkbestuurdat elke parochie een eigen kerkeraad heeft en het recht op zooveel predikanten als het aantal wijken bedraagt, waaruit zij bestaat, en op de benoeming van ouderlingen en diakenen bij even redigheid van de verhouding harer wijken tot het aantal wijken der geheele gemeente, en afvaardi ging van zooveel ouderlingen ter classikale verga dering als zij predikantsplaatsen bezit, terwijl de regeling van alles, wat binnen den kring eener parochie behoort tot deevangelie-prediking, het gods dienstonderwijs, de openbare godsdienstoefeningen, doop en avondmaal, het uitoefenen van kerkelijk opzicht en tucht, het inzamelen van liefdegaven

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1