H\ 8182, A®. 1886. Pit nummer bestaat Hit Twee Bladen. Doiiclei'dLao; 21 Octobeii". <§eze <Qourant wordt dagelijks, mei uitzondering ran jZon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommere°-0B- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofliciëele Konnisgovingon. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis: 1". dat het brngje in de Oude Heerengracht nabij de Zwemplaats, van aanst. Donderdag 21 October af, ge durende veertien dagen, voor de passage inet rijtuig zal zijn afgesloten 2°. dat de vaart door het Levendaal op Donderdag 21 October aanst., van de zijde van den Zoeterwoud- schen Singel zal afgesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Oct. 1886. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. "Winkler, arts, officier van gezondheid 2de klasse bij het Oost-Indisch leger, geb. te Asperen, bevor derd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.„Beschouwing van den tremor bij paralysis agitans." Aan het muziekminnend publiek dezer ge meente heeft de heer J. G. H. Mann eene circu laire gericht, waarin hij mededeelt dat hij aan gemoedigd door den warmen bijval, welken in het vorig winterseizoen de vier door het strijkorkest van het 4de reg. infanterie gegeven volksconcerten hebben ondervonden, en daartoe van verscheidene zijden opnieuw aangezocht, besloten heeft ook in den aanstaanden winter eene reeks volksconcerten te geven op Zondag-avonden, waarvan het eerste in het einde van October of begin van November zal plaats hebben. De entréeprjjs dezer concerten zal hetzelfde bedragen als verleden jaar, terwijl de zaal met tafeltjes zal zjjn ingericht en h^jt rooken geoorloofd is. Tevens bestaat het voornemen, om behalve deze Zondag-concerten, waarop natuurlijk de lichtere muziek den boventoon zal voeren, eene reeks van vjjf andere concerten te geven, waarop werken der klassieke en moderne school zullen worden uitge voerd. De programma's dezer concerten zullen in het eerste deel eene Symphonie (of ander sym- phonisch werk) met of zonder Ouverture bevatten, terwijl de heer Mann zich voorneemt voor de tweede afdeeling werken der moderne componisten te kiezen. Bovendien zullen op deze concerten ook bekende solisten van elders medewerken, waartoe hij reeds de toezegging van verscheidene artisten verkreeg. Deze concerten zullen op werkdagen, vermoedelijk Dinsdag of Vrijdag, gegeven worden, en by de vaststelling der datums zal ook rekening worden gehouden met andere vermakelijkheden, zoodat zoo veel mogeiyk de concerten in weken zullen vallen, waarin niet veel anders op kunstgebied wordt aan geboden. By deze concerten is het niet geoorloofd te rooken, en is de zaal in stoelenryen gerangschikt. Ten einde eenige zekerheid voor de finantiëele uitkomst dezer concerten te hebben, stelt de heer Mann de gelegenheid open voor abonnement voor de vyf avonden (personeel), tegen inderdaad mede zeer billyken prys. Benoemd is tot tydeiyk leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan het gymnasium te Maas tricht, de heer C. J. Luzac, doctorandus te Leiden. De hoofdopzichter der genie te Deventer C. R. Van Ruyven, wordt met 1 November overgeplaatst naar Leiden. Voor de akte als onderwijzer werden gisteren te 's-Gravenhage 8 candidaten geëxamineerd. Toe gelaten werden de heeren C. Huge en M. "W. Karstens uit Leiden, G. Sutterland uit Koudekerk en*.J. W. Schellart uit 's-Gravenhage. Gedurende de tweede helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden L. Van Leeuwen, J. v. d. Pall, Jacobs en Sneiders, J. Den Jong, Amsterdam; wed. J. J. Koreman, wed. J. J. Koreman, F. G. H. C. v. Ockenburg, 's-Gravenhage; A. Ivuypers, Hees; C. W. Koestal, Hellevoetsluismevr. Knebel, 's-Hertogenboscli mej. B. v. Linden, SchiedamA. Apon, Willemsoord F. Van der Ham, niet vermeld. Briefkaartenmej. C. Van Broekhuizen, Amsterdam; Staal, Rotterdam. Brieven verzonden geweest naar AmerikaL. H. Jansen, Cleveland; Herman Ameling, Roseland. Duitschland: H. C. Penninck, Heidelberg; W.Heine, Ibbenbüren. Door de ambachtsvrouw van Zoetermeer en Zegwaard is uit het haar aangeboden tweetal pre dikanten gekozen ds. J. Vonk, te Dalfsen (cl. Zwolle), op wien daarna door den kerkeraad het beroep is uitgebracht. Te Oude-Wetering is in vereeniging met Lei- muiden en Rijnsaterwoude eene afdeeling opgericht van >den Nederlandschen Protestantenbond, dieaan- vankelyk 20 leden telt. Bedankt is voor het beroep naar Heinenoord door ds. P. Bartstra, te Wassenaar. Prof. Pekelharing en dr. Winckler, van regee- ringswege naar Oost-Indië afgevaardigd om een onderzoek in te stellen naar de berri-berri, zullen Vrydag over Marseille de reis aanvaarden. By de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Sneek zyn uitge bracht 4063 geldige stemmen. Gekozen werd de heer Van Diggelen met 2086 stemmen. Op den heer Brantzen waren er 1977 uitgebracht. By de eerste, vrye stemming verkregen de heeren Van Diggelen 1712, Brantzen 1584 en Bruinsma 305 stemmen van de 3627 geldig uitgebrachte. Uit Breda zyn in gezelschap van msgr. Kie- eken, kamerheer van den Paus, 3 fraters uit Til burg en 3 liefdezusters naar Curasao vertrokken. Het stoomschip „Semarang" is 18 Oct. van Rotterdam te Batavia aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan Z. Beyl, gewezen comman dant van de militaire strafgevangenis naby Leiden, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 1467 'sjaars; benoemd tot kantonrechter te Heerlen, jhr. mr. L. H. L. J. Van der Maesen de Sombreff, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondisse ment 's-Hertogenbosch, voor de kantons 's-Herto- genbosch, Osch, Heusden en "Waalwyk, ter stand plaats 's-Hertogenboschtot officier van justitie by de arrondissements-rechtbank te Heerenveen, mr. T. G. H. Reitsma, thans substituut-officier van jus titie bij de arrondissements rechtbank te Gronin gen; aan G. Pattison met 1 April 1887, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Middelburg; met ingang van 1 November 1886 benoemd: tot commies der posteryen 4de kl. J. G. Van Bruggen, thans surnumerair der posteryen; en tot id. 3de kl. E. T. J. Dinaux, thans commies der posteryen van de vierde klasse. Gemengd Nieuw» Zekere A. H., schipper, wonende te Oegstgeest, was Maandag-avond in gezelschap van eenige Leidenaars, die hij in verschillende tapperijen op jenever onthaalde, ten gevolge waarvan de een meer, de ander minder, beschonken werd. Wat er bij het verlaten der tapperij verder is voorgevallen, ligt in het duister, doch zeker is het dat de po litie aan den Stillen Rijn een einde moest maken aan eene onderlinge vechtpartij, welke tus- schen hen plaats had, waarbij H. te kennen gaf dat hem 5 muntbiljetten van f 10 ontstolen waren. Daarop werden allen naar het politiebureel geleid en gevisiteerd, doch er werd niets op hen be vonden, zoodat kan worden vermoed dat H. die muntbiljetten in de worsteling verloren heeft. Mocht dit zoo zyn, dan wordt de vinder verzocht die biljetten aan het politiebureel te bezorgen. Hoe wel de personen, die in gezelschap van H. zijn geweest, als gunstig bekend staan, is dit echter minder het geval met H., die herhaaldelyk wegens dronkenschap en spektakel maken in voorloopige politie-bewaring is gesteld moeten worden. De heer J. A. De Bergh deelt in een brief aan de „Haagsche Crt," mede dat hy, toen hij, na eene afwezigheid van zeven maanden van zyne reis om de aarde terugkeerde, zyne belofte aan den minister van justitie, daags vóór zyn vertrek gedaan, is nagekomen; den heer Du Tour den be narden toestand van Indië heeft blootgelegd; het schry ven van een reisverhaal in uitzicht gesteld en toevallig met Z. Exc. ook over mevrouw Bulkley gesproken heeft. De minister ontkende niet het be staan van „geneeskundige verklaringen over den zorg- wekkenden toestand der ter dood gemartelde vrouw", en verzekerde dat Z. M. alle verzoeken om gratie had afgewezen, „verbolgen als Z. M. was over hare, hoewel afkeurenswaardige, maar uit grenzenlooze kinderliefde voorgeschreven, daad." „Daarna", zoo vervolgt de heer De Bergh, „deed ik echter Z.Exc. eene zeer gewichtige geheime mededee- ling, welke de minister niet aan Z. M. onzen ge- eerbiedigden Koning mocht of heeft mogen verzwijgen en welke onve-wyld het verleenen van gratie moest ten gevolge hebben." U i t 's-G ravenhage meldt men aan de „Arnh. Ct.," dat op het verzoek om gratie, door Kloppers ingediend, afwyzend is beschikt. De 21-jarige Marie D.van Garmer- wolde, die Dinsdag jl. door de arr.-rechtbank te Assen wegens diefstal van eene japon tot 2£ jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, is in de gevangenis plotseling krankzinnig geworden en dientengevolge overgebracht naar het krankzinnigengesticht te Medemblik. De ambachtsheerlykheid van Leks- mond, Achthoven en Lakerveld is gisteren gekocht door den heer mr. G. J. C. van Reenen voor 21,000. De beide hofsteden zyn verkocht voor ƒ33,900. Te Alblasserdam is het boerderytje van de wed. De Lange geheel afgebrand. De weduwe, sedert jaren bedlegerig, werd spoedig uit het huis gedragen. De brand is ontstaan in het achterhuis, bewoond door Van Asperen. Alles was verzekerd. Oorzaak alsnog niet bekend. Te Wanneperveen is het kind van een landbouwer overleden ten gevolge van het eten van de vruchten van de vergiftige Zwarte Nacht schade (solanum nigrum.) Dit is eene plant, die veelvuldig langs wegen en tuinen wordt aange troffen en thans met rype en onrype bessen getooid is. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de beide commissionairs in effecten Meyer en "Wit kamp schuldig verklaard aan misbruik vau ver trouwen en hun ieder tot eene gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld. Gisteravond om kwartvoortienen is te Utrecht op het terrein van den Ned. Centr. spoorweg een man overreden door een trein. De ongelukkige was terstond dood. De nadere berichten over den storm, welke Donderdag en Vrijdag de Iersche en Engel- sche kusten teisterde, toonen aan dat hy' nog veel heviger is geweest dan men eerst dacht. De kapiteins der binnenkomende schepen ver klaren eenstemmig in jaren niet zulk een vlie genden storm en hooge stortzeeën te hebben bij gewoond. Bijna allen hadden schepen gezien, die in nood

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1