BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. provinciën zijn geëindigd; daarentegen duurt het verplaatsen van Poolsche onderwijzers van daar naar de Rijn-provinciën voort. Deze verplaatsingen strekken zich ook uit tot de muziek-onderwijzers. De onderwijzers uit de Rijn-provinciën worden naar de Oostzee-provinciën verplaatst. IS«lg-iü. Naar uit Brussel wordt gemeld, dreigt de samen werking van alle fractiën der liberale party by de verkiezing van een lid der Kamer van Vertegen» woordigers op 28 October a. s., te mislukken, om dat de gemeenschappeiyke candidaat, de neer Rou- yaux, eene radicale geloofsbelydenis heeft afgelegd, waarmede de beide gematigde fractiën zich niet kunnen vereenigen. BnlgarijS» De Regeering te Sofia heeft de derde Russische nota beantwoord met eene mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, wien uit een gehouden onderzoek gebleken is, dat de verant- woordeiykheid voor de wanordelijkheden rust op de personen dio trachtton de verkiezingen te bo demmeren en hunne toevlucht zochten in het Rus sische consulaatsgebouw. Dezelfde Regeering heeft aan de vertegenwoor digers der groote mogendheden eene mondelinge mededeeling gedaan, waarvan de strekking is om hun te verwittigen.dat de Regeering, door het by- eenroepen eener groote, .vergadering welke den volkswil vertegenwoordigt, ten doel heeft om het onderzoeken van hare volmachten te doen vooraf gaan aan hare definitieve instelling. Daarna zal die vergadering in betrekking worden gesteld met de Porte en de groote mogendheden, voor de verkie zing van een nieuwen vorst. Uit Giurgewo wordt gemeld dat generaal Kaul- bars antwoord heeft ontvangen op zyne tot den Czaar gerichte vragen, betreffende den verderen loop zqner zending. De generaal zal heden, Maan dag, waarschijniyk over Tirnova, naar Sofia ver trekken. De door hem ontvangen instruction schy- nen van dien aard te zyn, dat geen plotselinge ver andering zal plaats hebben. Eerder schynen zy ten doel te hebben, om de zaken sleepende te houden. Aan de „Daily News" wordt uit Sofia bericht dat de ministers besloten hebben de Sobranje op het einde dezer maand byeen te roepen en een votum van vertrouwen voor te stellen, zoodra de verkiezingen zyn geverifieerd. De onderhandelingen met Rusland, betreffende de verkiezing van een vorst, zqn weder geopend. Daartoe zal de Sobranje eene buitengewone commissie naar St.-Petersburg afvaardigen, ten einde te trachten de successie- quaestie bevredigend te regelen. By mislukking hiervan wordt in Bulgarye de Republiek ge proclameerd. T«U(raMB«a, WEENEN, 17 October. Volgens berichten uit 'Sofia, zal het regentschap afgevaardigden naar de verschillende hoven van Europa zenden om de keuze van een vorst te bespoedigen. De mogend heden zpn ook bereid spoed te maken, doch de niet-erkenning der verkiezingen door Rusland be- ■moeilykt de zaak zeer. De houding van Rusland begrypt men niet, daar een Russisch candidaat de meeste kansen heeft om gekozen te worden en met dezen toch beter te onderhandelen zou zyn dan -met het regentschap. Na het te zamen komen der 'Oostenryksche delegatiën, zou Rusland een vrede- lievenden stap kunnen doen, om de positie van Kalnoky niet onnoodig te bemoeiiyken. Cholera-bericht: Te Triëst 13 ziekte- en 2 sterfgevallente Pest 46 ziekte- en 17 sterfgevallen. BERLIJN, 17 October. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage, vryheer Von Saurma-Jeltsch, is heden •uit Silezië hier aangekomen. METZ, 17 Oct. By de heden gehouden verkiezing van een districts-afgevaardigde is de Duitsche can didaat, het gemeenteraadslid Heister, eenparig met de 663 uitgebrachte stemmen gekozen. De Fransc&e .tegenpartij onthield zich van stemming. PARIJS, 17 October. Volgens berichten zal de Ihflor Rouvier de portefeuille van financiën over nemen, wanneer de heer Sadi Camot zyne toch iingeqliende aanvrage om ontslag niet intrekt. 17 October. De „Observer" meent reden te hebben om te gelooven dat de, stappen, welke onlangs door Frankrijk te Berlijn, jjyn gedaan, ten einde te vernemen in hoever da Duitsche regeering bereid zou z'lJn het vaststellen van een termyn voor het ontruimenvan Egypte do or de Britsche troepen te ondersteune wanneer dö PQrte dit mocht eischen, van Duitsche zyde een antwoord hebben uitgelokt, waarvan de strekking is te verklaren dat voor Duitschland geene aanleiding hoegenaamd bestaat om zich te mengen in de betrekkingen tus- schen Engeland en Egypte. LONDEN, 18 October. Het stoomschip „Bonny", van de Westkust van Afrika naar Rotterdam, is te Milfordhaven binnengeloopen met verlies van fokke- mast, verschansingen en stengen. Het stoomschip „Thor", van Sebastopol naar Amsterdam, is te Dartmouth masteloos binnenge loopen. Ten gevolge van een hevigen storm uit het ZW. tot WZW. zyn verschillende zeil- en stoomschepen op de reede geankerd. De aangerichte schade is groot. BERLIJN, 18 October. De Ryksbank heeft het disconto °P 3*/» Pch en de rente van beleeningen op 4 pet. mhOOgd. LElDEf, 18 October. Weerbericht (medegedt,0'd door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting": zwakke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 9° Celcius 48.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 9° C. 48.2° F.; 'smidd. 12 uren lJ° C.= 51.8° F.; 's namiddags 4 uren 11° C. =r 51.8° F. Heden verkreeg te 's-Hago de akte vooJ lager onderwys de heer J. Christiaanse, van Leidenv De gemeenteraad van Leiden zal a. s. Donder» dag, des namiddags- te twee uren, weer eene ver gadering houden, waarin o. a. aan de orde zal komen eën voorstel tot plaatsing van een gedenk steen van de Ramp aan het Steenschuur en zal worden overgegaan tot de benoeming van een leeraor in de Engelsche taal aan de Kweekschool voor onderwyzers en onderwyzeressen, van eene derde onderwyzeres aan de school der 3de klasse No. 3 en van een derden onderwyzer aan de Jongens school 1ste klasse. Tot leden van het Genealogisch Heraldiek Genootschap „De Nederlandsche Leeuw" te 's-Gra- ve&hage zijn benoemd de heeren: mr. E. J. Van Someren Brand, te Amsterdam; Th. M. Van Star- kenborg Van der Straten, te Amerongen, en (X C. Van Uhlenbeck, te Leiden. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Sept. 11. tusschen Leiden en Katwyk 32,001 personen, met eene opbrengst van ƒ5342.631/, het goederenvervoer en diversen bracht ƒ500.57 op, totaal 5843.20'/,Van 1 Januari tot en met uit0. Sept. 1886 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 236,059, met eene opbrengst van ƒ38,569.82; het goederenvervoer en diversen bracht ƒ3245.12 op, totaal ƒ41,814.94, zynde per dagkilom. ƒ17.011/,. Het nader onderzoek in zake den aan de piano- onderwyzeres te Leiden ten laste gelegden diefstal van een ring met diamanten steen heeft in de heden gehouden zitting der Haagsche Rechtbank plaats gehad. Daaruit bleek dat de beklaagde aan den com missaris van politie Van der Maaren te Leiden, aan wiens pleegkind zij mede les gaf, bekend- stond als iemand van gunstig verleden, die met de ver diensten van zich zelve en haar man in het onder houd van het gezin kon voorzien, derhalve vol strekt niet in armoedigen toestand verkeerde en, na in het verhoor aanvankelyk te hebben mede gedeeld den ontvreemden ring van een goedwriend te hebben verkregen, later steeds volhield> niet te hebben geweten hoe de ring aan haren vinger kwam, terwyl ook eene eigeniyke beweegreden van haar niet was te vernemen. De geneeskundige dr. N. B. Donkersloot, als deskundige gehoord, deed aan de rechtbank verslag van een onderhoud met bekl. en deelde mede dat de juffrouw hem wel het bezit van deh ring- had erkend, maar evenmin de herkomst kon verklaren. Hy had den indruk gekregen, dat zy de schuld voor eea ander, dien zy niet noemen wilde, op zich laadde en had verschynselen opgemerkt, die de toerekenbaarheid voor hare daad konden uitsluiten. Ook om eene andere, by senders reden was zyne conclusie dat de bekl. niet toerekenbaar was voor het wegnemen van het voorwerp, eene reden welke hy vond in den toestand, waarin vrouwen dikwyls dingen doen, welke onder gewone omstan digheden niet by haar worden waargenomen. De officier van justitie echter vond in het nader onderzoek geen reden om zyn vroeger voorgedragen eisch tot veroordeeling van bekl. terug te nemen. Hy meende dat zucht tot opschik en geen andere beweegreden haar ten val had gebracht. En waar zou eene piano-onderwyzeres dien opschik beter kunnen toonen dan op hare hand! Dat bekl. zich onbeschroomd met het vermiste voorwerp aan de hand in het huis van den commissaris van politie vertoonde, verklaarde het O. M. hieruit, dat bekl. die reeds acht dagen in het ongestoord bezit van den ring was gelaten, in de meening verkeerde dat de diefstil stilgehouden was. Was bekl. in hare verstandelyko vermogens ge krenkt, men had dan veeleer mogen verwachten dat zy de feiten had opgehelderd. Hare houding bewees juist dat zy zich volkomen rekenschap wist te geven van wat zy gedaan had, waarby nog komt dat zy eene akte heeft behaald voor theorie in piano-onderwys, zeker een bewjjs van hare ont wikkeling. Op hem maakte de houding van de bekl. dan ook geen andoren indruk, dan die van alle verdach ten wegens diefstal, die naar middelen zoeken om ▼ry te loopen. Het onderzoek is gesloten en de uitspraak bepaald op a. s. Donderdag. Aan dr. C. L. Van der Burg te Leiden is na mens de Voreeniging tot bevordering van Genees kundige Wetenschappen inNederlandsch-Indië, waar van hy by na 25 jaren secretaris was, een kostbare, gebeeldhouwde scliryftafel aangeboden, waaraan door de leeraren van het gymnasium Willem III te Ba tavia, in dankbare herinnering aan hun geneesheer, een in denzelfden styl ontworpen boekenkast is toe gevoegd. Ongeveer kwart over vyven geraakte heden- .namiddag de jeugdige schipper Gerrit Sira, oud 16 jarOn, door het uitglyden van den boom, van eene schuit, geladen met witte kool, onder de Visch- brug te water. Zyn baas mocht de zelfvoldoening smaken hem te redden. De Staatscommissie voor de landbouwzaken werd heden door den minister van waterstaat ge opend, die uiteenzette dat de Regeering van de commissie vraagt een onderzoek en voorlichting in de landbouw-quaestiën, zooveel mogelyk in verge- lyking met het buitenland, om naar een vast plan te kunnen handelen. Mocht eenig onderwerp tot klaarheid zyn gebracht, dan kan terstond daarover gerapporteerd worden. De voorzitter mr. Siekesz antwoordde aan den minister dat de commissie met ingenomenheid alles wat landbouw, landbotrwbedryf, bodem en producten betreft, zal onderzoeken. Een der schuiten vair den reeder A. Mos kwam heden te Scheveningen binnen met het treurig be richt dat de schipper Cornells Bal, een oppassend en braaf huisvader, door eene stortzee over boord is geslagen en verdronken. Naar de „N. Gron. Crt." meldt, was het Zaterdag-avond, niettegenstaande de hooge pryzen, overvol in den schouwburg te Groningen. Wat nog niet gebeurd, is, zoolang dit gebouw staat, men zat in t orkest. Op de stoelen van bassen en violen hadden dames plaats genomen. Wat het talryke publiek zag was feitelyk een solo voor M'ephistO' met een tameiyk dun accom pagnement. Telkens werd Possart, meermalen werden ook de andere altisten teruggeroepen en de held van den avond ontving twee kransen van heeren studenten. Het stoomschip „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 17 Oct.; de „Koningin Emma," van Amsterdam, arriveerde- te Batavia 14- Oct.de „W'. A. Scholten" arriveerde 17 Oct, van Rotterdam te Nieuw-York; de „Zuid- Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 17 Oct. naar Pbrt-Said. Eerste huwelijks-af kondiging yan 17 Oct. E. D. Bouccjnaert wedn 58 j. en. Bi H. Wingenfeld wed. 60 j. C. J. Uittenhouh jjn. 24 j.. en F. Simons jd. 23 j. W. Roelandse- jm. 31 jj. en J. Batteljee jd. 23 J. J. J. Dn&beldema» jm. 27 j. en P. Nauteboom jd. 27 j. A. E. Van der Meer jm. 25 j> en G. Tan Duuren jd. 25 j. D. Du Mortier jm. 39 j. m M. B. Van Steenwijk wed. 43 j. Erades. jm. 20 j. en A. Van der Maas jd. 20 j. J. M.T. De Haam jm. 23 j. eo J. Perim jjd. 22 j. J. Flaman jm. 28 j. en M. J. Lusing jd. 29- j, L. Zuiderduin jm. 39 j. en G. Mombauer id. 28 i,. J. H. Landwehr jm. 22 j. en B. Bi. Tiel jd. 26 j. Amsterdam, 18 October. BeursberichtDe markt verkeerde heden in eene betere stemming, vooral voor Russen; de handel was echter van weinig beteekenis. Amerikaansche Spoorweg waarden min of meer lager. Hollandsche- flauw, vooral 3'/, Indische waarden vast. Ned. Bank» aandeelen 4 lager. By het ter perse gaan van (Ut Be waren de Amstersdamsche li cur" -»*»mer jnoteerln- gen nog niet ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 3