Hot station Alfen van den spoorweg Leiden Woerden zal voortaan genoemd worden: Alfen Oudshoorn. Gisteravond omstreeks zeven uren ont stond teAmsterdam op een bovenhuis van het perceel 38 Palmstraat een uitslaande brand, welke zich vrij ernstig liet aanzien, doch spoedig door de brand weer werd bedwongen. De bovenwoning is uitge brand. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In een half uur was alles afgeloopen, Uit Nijmegen schrijft men aan het „Hbl."Hoe kleine oorzaken groote gevolgen hebben, bewast 't volgende treurspel, dat te Hees bijNijmegen werd afgespeeld tusschen de geburen K. en J., die sinds eenige dagen over eene niets beteekenende zaak met elkander in onmin waren geraakt. Op aanzetting zijner vrouw, begaf K. zich 's avonds naar de woning van J., met het doel zich over eene vermeende beleediging, zijner vrouw aangedaan, te wreken. Beide mannen geraakten al spoedig handgemeen en J. werd door het mes van K. op tal van plaatsen in het gelaat, op het hoofd en aan andere lichaamsdeelen gewond, terwijl aan K. met een of ander puntig voorwerp eene wond aan het hoofd werd toegebracht. De vrouw van K., die haar man had aangezet om J. het minder welkome be zoek te brengen, kwam inmiddels haren man te hulp, maar J., met een stuk ijzer gewapend, ver brijzelde een harer armen zoodanig, dat dit lichaams deel wellicht zal moeten geamputeerd worden. J. verkeert door zijne wonden in zoodanig beden- keljjken toestand, dat men voor het behoud van zjjn leven vreest. Volgens een telegram uit Londen, is het stoomschip „Noord-Holland," met een deta chement troepen van Rotterdam naar Batavia en 14 dezer van Southampton vertrokken, Zaterdag om 12 uren 14 minuten met verlies van booten te Portsmouth (Spithead) uit zee teruggekomen, na een vreeseljjken storm te hebben doorstaan, waardoor zoodanige schade ontstond, dat het de reis niet kon voortzetten. Het verloor stuurboord booten, verschansingen, dekkajuit en stuurtoestollen, en moet dokken. Het Hof van Assises te Bergenin Henegouwen, recht sprekende als hof van cassatie, heeft den Belgischen oud-afgevaardigde Van der Smissen, beschuldigd van moord op zjjne vrouw, tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. Het Hof van Brabant had hem tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. Nadat de beschuldigde de rechtzaal was binnen geleid en de uitspraak vernomen had, riep hij in wanhoop uit: „Neen, neen! ik heb haar niet willen dooden! O! de eer mijner familie! de eer van mijn kind!" Het Openbaar ministerie eischte daarop toepassing der wet, welke op moedwilligen manslag als maxi mum-straf levenslangen dwangarbeid stelt. Hierop ontstond rumoer onder het dichtopeengepakte pu bliek op de tribune, en luide weergalmde de kreet „leve Van der Smissen!" De president beval, verontwaardigd, onmiddellijke ontruiming der tribune. Om halfzeven las de voorzitter het arrest voor van het Hof, hetwelk verzachtende omstandigheden aannam wegens het gunstig verleden vanGustave Van der Smissen. Hoe zou de uitspraak echter wel geweest zijn, als door den kiescensus in België de keuze der jury leden niet tot de gezeten burgerij beperkt was? Het „leve Van der Smissen 1", dat uit de publieke tribune als eene hulde aan den laaghartigen vrou wenmoordenaar opsteeg, kan hierop het antwoord geven. Er wordt, zegt de „N. R. C.", in België of Frank rijk geen geruchtmakend strafproces gevoerd, na melijk zulk een, waardoor de volkshartstochten worden opgewekt, of het dringt den vurigen wensch ons op de lippen, dat Nederland voor eene recht spraak door gezworenen bewaard moge blijven! De veroordeelde heeft zich in cassatie voorzien. Volgens t elegram uit Nieuw-York kan tusschen 18 en 20 October stormweder ver wacht worden op de Noordsche, Engelsche en Fran- sche kusten. KOLONIËN. BATAVIA, 14-18 September. Aan een van den Civielen en Militairen Gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen rapport gedagteekend 5 Sept, wordt het volgende ontleend In den nacht van 3 op 4 dezer, even na midder nacht, werd de majoor der infanterie J. W. Stem- oort, die, als hoofdofficier du jour, begeleid door één Amboineesch sergeant en drie Amboineesche fuseliers, zijne ronde maakte op het grasveld tus schen den kraton en het wachthuis op den west lijken ringdijk, overvallen door eene bende Atjehers, naar gissing 11 a 14 man sterk en gewapend met donderbussen en klewangs, die zich, door de duis ternis begunstigd, in hinderlaag had opgesteld. Na een salvo te hebben gevuurd, viel de vijand onder luid geschreeuw met den klewang op de ronde aan. De majoor Stemfoort bekwam een klewanghouw over het hoofd en den rechterarm en eene schot wond in het linkeronderbeenook de drie fuseliers werden meer of minder ernstig gewond, terwijl de sergeant sneuvelde. Vier geweren werden door den vijand medege voerd, met achterlating echter van drie donderbus sen, één klewang en een zakje patronen. Bloedsporen, gevonden op den weg waarlangs de vijand was afgetrokken, bewezen dat ook hjj ver liezen had geleden. Aan het verslag der voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorig heden, loopende van don 21sten t/m den 31sten Augustus jl., wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Ten gevolge van de tuchtiging van de XXVI Moekims en Lambadak, verliet Toekoe Di Tiroe met zijn aanhang laatstgenoemde plaats, waardoor gedurende den verslagtjjd de vijandelijk heden tegenover het N. deel der Oosterlinie zeer verminderden. Lambaroe, Siroen, Sabang en Lampeneroet werden eenige malen beschoten, zonder dat hierdoor ver liezen geleden werden. Met het schoonmaken van het terrein in en vóór de Oosterlinie werd voortgegaan. Den 21 sten Augustus werden twee sapi's van den aannemer nabij Ganoi ten N. van Penajoeng vermist. Onmiddellijk uitgezonden patrouilles slaag den er niet in de dieren terug te vinden. Den 22sten Augustus meldde zich de Panglima III Moekims Daroe bij de postenlinie aan en werd den 24sten bidden Civielen en Militairen Gouverneur toegelaten; sedert worden door zjjntusschenkomst de aanrakingen onderhouden met de IX Moekims, vermits de hoeloebalang dier streek Toekoe Nja Moehamad, nog niet te Kotta-Radja is opgekomen. Den 23sten Augustus maakte Toekoe Moeda Baid zijne opwachting bjj den Gouverneur. Onderhoorigheden. De versterking te Segli werd nog steeds en herhaaldelijk beschoten. Den 14en, 17en, 21en en 26en Augustus werd telkens een minder militair aldaar gewond, den 27sten werden twee en den 28sten vier minderen getroffen. 's Vjjands verliezen bedroegen in de laatste tien dagen aan dooden 40 personen. Den 23sten Augustus werd de nieuwe hoeloeba lang van Samalanga plechtig te Kotta-Radja als zoodanig erkend en bevestigd onder den naam van Toekoe Lodjoeroean Tjihik Mohamad Ali Bassa. Ter Oost- en Westkust werd de rust gedurende het afgeloopen tjjdvak niet verstoord. Het weder was afwisselend. De gezondheidstoestand was ongunstigop som mige posten en te Kotta-Radja viel weder toene ming van het aantal berri-berrigevallen te bespeuren. Naar men aan de „Java-Bode" van Fort de Koek bericht, heeft de 2de luit.-kwartiermeester M. Vervoort, in den namiddag van den 7den dezer zich door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit zijne be trekking, w. ziekte, de subst.-off. van just, bij den Raad van Justitie te Semarang mr. L. J. P. J. Jeekel; op ver zoek, eervol uit 's lands dienst, de benoemdo ass.-res. van Pontianak en Ommelanden (Westerafd. van Borneo), E. Bosch; op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de ass.-res. van Grissee (Soerajiaia) G. H. Blankeneervol uit 's lands dienst, wggens volbrachten diensttijd, de ontvanger der in- en uitvoerr. en acc. J. A. De Penasse. Bij de Kamer van Koophandel en Nijverheid te Macasser (Celebes en Onderhoorigheden: op verzoek, eervol, a's lid A. Strauss. Benoemd: Tot subst.-off. van just, te Semarang, mr. B. H. P. Van der Zwaan; tot ass.-res. van Pontianak en Ommelanden, C. M. E. Merens; tot ass.-res. van Grissee, J. J. Donner; tot contr. lste kl. bij het binnenl. beetunr op Java en Madura, H. J. W. Van Law ck Van Pabst; tot tijdelijk lid der Algemeene Rekenkamer,; de secretaris van het college J. C. De Bruyn. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den onderwijzer 3de kl., A. C. Kienitz. Overgeplaatst: Van de contróle-afdeeling Sindang- Kajoe naar de contrsle-afdeeling Tjiawie da contr. 2de kl. H. J. Mijers en van de contróle-afdeeling Tjiawie naar de contróle-afdeeling Sindangkajoe de contr. 2de kl. K. E. N. Maïer. Departement van Oorlog. Verleend? Een 2-jarigverlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. 3. >7- Van der Veen. Bevorderd: Bjj het wapen der infante*.'6- tot kapt., de lste luits. L. H, Beijer en J. T. A. DelhoUgsO 1tot laten luit., do 2de luits. F. W. Snithger en C. Kamberta. Geplaatst: Do van verlof uit Nederland teruggekeerde off. van gez. lste kl. G. Fischer te Weltevredende tijdelijke off. van gez. 2de kl. J. Rosenfeld, uit Nederland aangekome,? als bestemd voor den Indischen dienst, te Soerabia. Overgeplaatst; De offn. van gez. 2de kl. N. YpC» van Soerabaia naar de Zuid-Oosterafdeeling van Borneo G. Hoffer van Kotta Radja naar Weltevreden en S. Pollak van Padang naar Kotta Radjade paardenartsen 2de kl. L. J. Hoogkamer van Kotta Radja naar Banjoe-Biroe en S. Scliilstra van Banjoe-Biroe naar Kotta-Radja; de luits. der inf. A. Visser, van het garnizoens-bat. der Zuider- en Oosterafd. van Borneo bij het 3de depot-bat.; H. J. Van Thiel van het subsistenten-kader te Semarang bij het 5de bat.; F. W. J. Kuypers van het 5de bat. bij hetsubsisten- tenkader te SemarangW. P. K. H. Van Taubenheim bij het linkerhalf 4de bat. en G. Reeling Brouwer van het 3de depot bat. bij het 12de bat. Inff; de lste luit. der art. J. C. W. Smits van de 4de oomp. te Atjeh bij de lste comp. te Batavia. Departement van Marine. Tijdeljjk belast: Met de waarneming der betrekking van directeur van het marine- établissoment te Soerabsia en met de leiding en het opper toezicht van de fabriek voor de marine en het stoomwezen aldaar, de kapt. ter zeo bij de Kon. Ned. Marine, oudstaan- wezende zeeofficier te Soerabaia, C. Ten Boschmet de waarneming der betrekking van bootsman bij de marine- magazijnen te Batavia, de 2de schrijver van het vaste corps- dek- en onderofficieren van de Kon. Ned. Marine J. A. J. Rokus. Vertrekkende passagiers per st. „Zuid-Holland," op 18 Sept., van Batavia naar Nederland. De heer R. Rauws en dochtèr, de controleur lste kl. bij het binnenl. bestuur H. A. L. Kamp, mejuffrouw H. F. Kamp, baron Voorst tot Voorst, de heeren H. J. Tiemes, A. Ley, P. Löcke, benevens Zr. Ma. troepen en schepelingen. BUITENLAND. I'runkrliU. Zoodra de gewestelijke Raad der Seine weer zjjn bureau had samengesteld, stelde Vaillant, mede uit naam zijner socialistische ambtgenooten, voor, den wensch aan de regeering kenbaar te maken om eene volledige amnestie te verleenen aan de personen, veroordeeld wegens een vergrijp behoo- rende tot het domein der staatkunde, of in verband met werkstakingen. De Raad haastte zich dit voor stel aan te nemen. Vaillant heeft het niet by dit voorstel gelaten. Hjj stelde tevens voor 3000 fr. beschikbaar te stellen voor de werkende klasse te Vierzon, die ten givolge der werkstaking in behoeftige omstandig heden verkeert. Het voorstel is aan eene commissie verzonden om rapport uit te brengen. De rechtbank te Bourges heeft uitspraak gedaan in de zaak der personen, beklaagd van het plegen van gewold tegen de gendarmes te Vierzon, en de rustige arbeiders, die niets liever verlangden dan het werk voort te zetten. De eerste belhamels, Baudin, lid van den gewestelijken Raad, en Ros- signol en Féline, leden van den gemeenteraad, zyn elk veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Acht anderen hebben eene lichtere straf gekregen onder deze twee vrouwen, wier vonnis tien dagen gevangenzetting is. Baudin, Rossignol en Féline zijn uit kracht van hun vonnis voor vijf jaren van hunne staatkundige rechten verstoken en zij kunnen mitsdien hun man daat, de een in de provinciale, de beide anderen in de gemeentelijke vertegenwoordiging, niet uit oefenen. Zij zyn van het vonnis in hooger beroep gekomen. Naar uit Parijs wordt geseind, woonde de heer Sadi Carnot Zaterdag den ministerraad by en heeft hij, naar men verzekert, niet zyn ontslag verzocht. Een bericht van Havas meldt echter dat de heer Sadi Carnot in den ministerraad bjj de behandeling van het budget herhaaldelijk zjjn plan om ontslag te nemen heeft te kennen gegeven; een definitief besluit in deze quaestie zal echter uitgesteld wor den tot den volgenden ministerraad, welke morgen, Dinsdag, zal gehouden worden. De heer Lockroy heeft zijn ontwerp tegen vervalsching van vreemde handelswaren, by de j Kamer ingediend. Duitschland. Te Frankfort heeft Zaterdag de plechtige opening plaats gehad van het Main-kanaal en de Frankforter havenwerken, waarbij de ministers Puttkamer en Botticher, de Beiersche minister Crailsheim, de Hessische minister Finger on afgevaardigden uit Antwerpen, Rotterdam en Amsterdatai tegenwoor dig waren. Ondanks den aanhoudenden regen gaven duizenden personen van hun'ne belangstelling blijk. Baron Meyer Karei 'y0n Rothschild te Frank fort is aan een aanvjj Van beroerte overleden. De verljïyurmgen uit de Pruisische Oostzee-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2