N3. 8180. Dinsdag 10 October A°. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Van het uitgeschreven Prijsraadsel waren tot hedennamiddag om 7 uren 610 antwoorden ingekomen. Oplossingen, welke heden na acht uren mochten in komen, worden ter zijde gelegd. Wat betreft de Abonné's buiten de stad, zal nog de post van morgen ochtend worden afgewacht. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Nov. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal September, October en Novem ber wordt dan alleen de laatste maand ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad Woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 18 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voot Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1-10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regola 1.05. Iedere regel meer f 0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- Becren buiten de stad wordt 0.10 berekend. By de plaats gehad hebbende aanbesteding van eene burgerwoning aan den Witten Singel, voor rekening van den heer Lagerberg alhier, waren 9 inschryvers. Het hoogst werd ingeschreven voor ƒ7000, het laagst voor 4999. Het werk werd echter gegund aan de heeren Gebrs. Couvée voor de som van 5296. Het in sommige bladen voorkomende bericht, als zou tot leeraar aan de Muziekschool van de Maatschappy voor Toonkunst te Leiden benoemd zyn de heer Eberle, kunnen we tegenspreken. Hedennamiddag ontvingen we per Franscho mail de Indische bladen van 14 tot en met 18 Sept. De Indische mail per stoomschip „Sumatra" wordt morgen alhier verwacht. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste pryzen 40, 20, f 4.20 en ƒ2; de laagste 39, ƒ19.50, 3.90 en ƒ1.95. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 23sten October a. s., des morgens te halftien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlyk Vrijdag-avoncj gm 10.23 bezorgd zyn. Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Aug., bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 26.2Arnhem 27.2Dordrecht 23.6's-Gravenhage 29.2Rotterdam 21Am sterdam 24.9; Utrecht 26.3; Leeuwarden 16.6; Groningen 27.3; Maastricht 24.4; Haarlem 23.8; Leiden 24.4. By de gisteren te Voorschoten gehouden ver kiezing van zes gemachtigden in het kiescollege van de Nederl.-Èerv. gemeente aldaar, werden al de candidaten van de kiesvereeniging „het Evan gelie" verkozen, nl. de heeren W. Lekkerkerker met 122, J. Van der Maul en P. De Bruin Jr. met 109, R. Verhoog met 94, H. J. Balfoort en Y. Van der Maul met 93 stemmen. Van de 222 kiezers waren er 186 opgekomen; 1 biljet was blanco, zoodat de volstrekte meerderheid 93 bedroeg. De candidaten van de andere kiesvereeniging waren de heeren C. J. Broers, aftredend lid, die 89, D. J. Gesink, die eveneens 89, C. Eggink, W. L. Van Grasstek, G. Kamphorst en A. Vermeulen die respectieveiyk 79, 78, 66 en 65 stemmen verkregen. De heeren W. Lekkerkerker, J. Van der Maul en P. De Bruin Jr. waren aftredende gemachtigden. - Door den- rector-magnificus te Utrecht zyn tot heden ingeschreven als studenten aan 's rijks univer siteit aldaar 90 novitii, en wel in de faculteit van geneeskunde 30, die van godgeleerdheid 27, van rechten 15, van wis- en natuurkunde 15 (onder welk getal 12 pharmaceuten) en van letterkunde 3. Door burg. en weths. van Utrecht is by den Raad ingediend eene aanbeveling voor de vervulling der betrekking van leerares in de Nederlandsche taal, de geschiedenis en de aardrijkskunde in de eerste en tweede klasse der hoogere burgerschool voor meisjes, welke met 1 Januari a. s. vacant wordt. Op die aanbeveling zyn in alphabetische orde geplaatst: mej. E. M. E. Th. Groshans teGorkum, mej. A. Nicolaï te Amsterdam en mevr. de wed. A. Söhngen, geb. Leendertz, te Veendam. Door Gedep. Staten van Noord-Holland is be zwaar gemaakt tegen het besluit van den Raad van Tessel, waarby bepaald is, dat het salaris van het te benoemen hoofd der school voor uitgebreid onderwijs, te Den Burg op Tessel, niet 1700, maar voortaan ƒ1400 zal bedragen. Het stoomschip .„Conra&J' van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 17 Oct.; de „Ma dura," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap del Armi 17 Oct.; de „P. Caland," van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 17 Oct. Dover; de „Prins Alexandér," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton J. 7 Oct.; de „Zaandam" vertrok 16 Oct. van Nieuw-York naar Amsterdam de „Zeeland," van Java naar Rotterdam, passeerde 16 Oct. Sagrèsde „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 16 Oct.; de „Utrecht" vertrok 15 Oct. van Batavia naar Rot terdam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 21 dezer niet plaats hebben. Gemeentebegrootlng voor 1887. (Inkomsten.) Onderzoek in de sectiën: Opbrengst van bruggel den enz. In verband met de opbrengst over de eerste zeven maanden van 1886 ad ƒ4248.80 werd de raming van ƒ8600 door enkele leden wat hoog goaeht, met het oog op de opbrengst van 4564.97s over de eerste zeven maanden van 1885, en van f 8590.37s over het volle jaar. Antwoord van B. en Ws.De raming van ƒ8600 is, zooals ge'bruikë'yli géscbied naar aanleiding van de ontvangst over 1885, °PSave omtrent de opbrengst over de eerste i°v® den van het loopend jaar in de Memorie van Toe lichting alleen volledigheidshalve geschiedt. De op brengst over 1884 bedroeg mede 8592.62s en over 1883 zelfs ƒ9164,85, zoodat voor 1887 wel opeen bedrag van ƒ8600 zal kunnen worden gerekend al hebben dan ook de eerste zeven maanden van dit jaar iets minder opgebracht dan in 1885. Behandeling in de sectiënOpbrengst van school geld lager onderwijs.) De wenschelykheid werd besproken van de invoering van een schoolgeld voor de Kweekschool voor onderwyzers en onder- wy'zeressen, waarvan vroeger meermalen sprake was geweest en waaromtrent, naar men meende, voorbereidende plannen waren opgemaakt. Naar het oordeel van vqlen ging het niet aan, nu de Kweek school zieb in eene zoo taftyke bevolking mocht verhougen, en er over het algemeen geen sprake meer was van gebrek aan voldoend onderwyzend personeel, dit onderwys aan alle leerlingen kosteloos te verstrekken, terwyi bovendien in de schoolbe- hoeften voor r-ekening van de gemeente wordt voor zien. Met belangstelling werd dan ook een daartoe strekkend voorstel van Burg. en "Wethouders te gemoet gezien. Antwoord van B. en Ws.Plannen aangaande de invoering van een schoolgeld op de Kweekschool waren rèeds by ons college in overwegingde uit slag daarvan zal te zyner tyd aan den gemeenteraad worden medegedeeld. Behandeling in de sectiënOntvangsten bij de commissie van fabricage. Vermits hieronder mede begrepen is de opbrengst van den verkoop van takken van boomen, werd er by dit artikel de op merkzaamheid op gevestigd dat onlangs de fraaie ypeboomen aan den Zoeterwoudschen singel op een overdreven wyze en meer dan voor het behoud van de boomen noodig scheen, waren gesnoeid, waardoor het schoon aanzien van dien singel voor geruimen tyd was bedorven, terwyi ook op andere plaatsen by het snoeien van de boomen niet de noodige be perking werd in acht genomen. Ten einde te kennen te geven dat men gaarne zou wenschen dat in het vervolg aan deze bezwaren werd te gemoet gekomen, werd in overweging gegeven dezen post met een zeker bedrag te verlagen en wederom terug te brengen tot de op de vorige begrooting voorko mende som van 450. Van andere zyde werd opgemerkt dat juist de hier bedoelde wyze van snoeien noodzakeiyk was voor het behoud van de boomen; dat wel in der. eersten tyd na het snoeien de boomen een minder aangenamen indruk maakten, doch dat deze toe stand betrekkeiyk spoedig verbeterde, zooals de ondervinding ten aanzien van de boomen o. a. aan de Botermarkt, N. Ry'n, Heerengracht, Hooigracht en het Rapenburg by de Academie had aangetoond. Antwoord van B. en Ws.De hier besproken wyze van snoeien geschiedt overeenkomstig advies van deskundigenztf is bepaald noodig om het be houd van de boomen te verzekeren, terwyi alleen in de eerste jaren een minder aangenaam uitzicht daarvan het gevolg is en de toestand al spoedig verbetert. De jongere boomen in de stad worden in der! regel pyramidaal gesnoeid, ten einde eenige dc,or. strooming te geven van licht en lucht. Gemengd Nieuw», De luchtreizigers Lhoste, en Mangot hebben ons land weder verlaten om hunne ver heven tochten in Frankryk, Ital Algiers voort te zetten. Het zou daarom kV/aiyt passen op het geen zij zeggen boven Lijden gezien te hebben, aanmerking te maken, te meer daar zy niet minder dan 1350 meter boven den grond, waarop wy ons bevonden, zweefden. Maar toch valt in hun herhaal -"Jèl iëts zonderlings 0p te merken. Ware er een 1 minder mist geweest, zeggen zy, dan had- 70inie A. kanalen, dorpë.u en steden, den ze behalve r mrdam kunnen zien. Deze ook Haarlem en Ams.. zagen ze dus niet, maar e. °°r Zuiderzee. Zou dit laatste goen - ein 0n n10 en hier niet liever aan het Braassbjnermeér moo^T gedacht worden? Immers, zy waren b\j hunne neer daling in de gemeente Oudshoorn op het land van den bouwman Yan Zwieten aan de Nieuwe Sloot, een breed water zooals de aëronauten deze vaart noemden daar zoo heel ver niet meer yan Ver- wyderd. Trouwens, door de Fransje ';ai wordt men met zoo erg verwend dat zy taet onze geographie u^Zpnclej aj-j (jQ hoogte Zyn, zoodat zy ook wel een meer voor eene zee kunnen aanzien. In de gemeeüte Haarlemmermeer is Zaterdag 11. 's morge.os te 4 uren afgebrand het woonhuis van K. v. W. han den Ringdyk by den Bennebroekerweg. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Een spuit van Aalsiflbpr deed by den brand dienst. Te Schipluiden is door den gemeente veldwachter de huzaar W. Yan Leeuwen, die sedert verleden Zondag in zyn garnizoen vermist werd, aangehouden en ter beschikking van den gamizoens-commandant te Delft gesteld.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1