Mkaaiidao; US October. A0. 1886. Het derde Prijsraadsel Leidsch Dagblad Maandag den 18den October, GESCHIEDENIS EN VOLKSLEVEN Mr. J. Van Lennep, prof. W. Moll en J. Ter Gouw, feze <§onrant wordt dagelijks, met uitzondering 7an fan- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 October. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. van het bestaat uit het volgende cijferprobleem 1 10 6 2 8 5 3 9 11 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 8 9 5 11 5 12 13 2 6 5 11 6 5 9 1 2 12 7 12 1 8 13 2 9 2 12 Men vraagt in de plaats van de cijfers, letters te stellen zóódanig dat men drie woorden van negen letters verkrijgt, welke, zoowel van links naar rechts, als van boven naar beneden kunnen gelezen worden. Het eene woord is een naam uit do Grieksche mytlióiCpie, het andere een beroemde familienaam en hot derde een naam van een Noordschen volks stam. Do gelijke cijfers vormen overeenstemmende letters. De antwoorden worden ingewacht tot a. s. des avonds te acht uren. Voor de oplossing van dit Prijsraadsel worden uitgeloofd Als eerste prijs het beroemde prachtwerk NEDERLANDS van Geïllustreerd met tal van staalgravuren naar schil derijen uit „Arti et Amicitiae", twee deelen, gebonden in prachtbanden. Voorts 1© premlën, bestaande uit de volgende boekwerken, alle gebonden in fraaien band Tan Lennep's Pleegzoon. n Ferdinand Huyck. r> Poos van Bekama. Elizabeth Musch. Klikspaan'* Studententypen. Tosmaer's Vogels van diverse Pluimage. Cremer's Overbetuwsche Novellen. Novellen en Vertellingen. Conscience's Kerels van Vlaanderen. Goethe's Faust, vertaald door Ten Kate. De toekenning van Prijs en Premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der antwoorden moet geschieden aan ons BureelDoezastraat. De oplossingen zeiven moeten van eene duidelijke handteekening en nauw keurige opgave van woonplaats voorzien zijn. Alléén de Abonné's op het Lieidseh ©ag- blad, of één lid hunner familie, kunnen aan de beantwoording deelnemen. Aan de universiteit alhier is het eerste natuur kundig examen nog afgelegd door de heeren P. De Graaf, E. C. Van der Keilen, C. Jonges, J. A. Le Coultre en L. F. Driessen- het tweede natuurkundig examen door de heeren .J. H. Van Dorsten en W. E. Verwey; - het propaed. examen in de godgeleerdheid door den heer B. P. Piantenga; dat in de genees kunde door de heeren W. T. M. Weebers, D. W. Ouwehand, J. M. W. Scheltema en F. Wijdenes Spaans- het candidaats-examen in de geneeskunde door de heeren F. D. Schmal (cum laude), E. G. A. Ten SiethofF en C. Van Drooge; dat in de rechts wetenschap door de heeren J. C. Overvoordo, J. P. A. Mülert, Th. W. Juynboll, L. L. Van Nispen, F. J. D. C. Egter Van Wissekerko en J. M. C. E. Le Rütte; dat in de klassieke letter kunde door den heer O. Schreuders. De Leidsche afdeeling der Nederlandsehe Maat schappij v°or Tuinbouw en Plantkunde hield weder, haar goede gewoonte getrouw, hare eerste winter vergadering in haar gewoon winterlokaalde „Logezaal." Het was eene gewone ledenvergadering, en wel, blijkens de agenda, geheel aan huishoudelijke zaken gewijd. Nadat de vergadering door den waarnemenden voorzitter, dr. Weebers, geopend was, deed do secretaris voorlezing der notulen, terwijl inmiddels dr. Boursse Wils de voorzittersplaats innam. Vervolgens werd een nieuw lid bij acclamatie aangenomen, waarna de uitreiking plaats had van de aan den heer T. F. Vlieland Jr., te Oegstgeest, voor eene op de in Maart jl. gehouden tentoonstel ling toegekende zilveren medaille voor eene collectie hyacinten. Hierna deed de heer Speet, als afgevaardigde ter algemeene vergadering, voorlezing van het verslag daarvan. Spreker eindigde zijn uitvoerig rapport met dankbetuiging aan het bestuur voor de goede voorbereiding en meer bepaald aan den secretaris, die „overal te gelijk was." Dit door de leden zeer toegejuicht rapport vond blijkbaar alge meene instemming. De voorzitter richtte daarna het woord tot den heer L. Kruyff, om hem geluk te wenschen met zijne benoeming tot lid van het hoofdbestuur, in dit geval van te meer beteekenis, daar hij Leidens candidaat was en de Leidsche afdeeling nu weer in het hoofdbestuur vertegenwoordigd is. De heer Kruyff, hierop repliceerende, bedankte de afdeeling voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide dat hij zal trachten zich dit waardig te toonen. In de pauze hadden de leden gelegenheid een verzameling hybriden van Hibiscus syriacus te leeren kennen. Niet minder dan 18 bloeiende takken van verschillende, meest gevuldbloemige verscheidenheden en hybriden waren door den heer Yan Wezelenburg, te Hazerswoudo, ingezonden. Vervolgens werd door den voorzitter mededeeling gedaan van plannen omtrent de buitengewone win tervergaderingen met dames. In do bus waren twee vragen: de eene of er door de Maatschappij iets aan zou kunnen gedaan worden om Nederlandsehe dames aan te moedigen zich meer met de bouquetbinderij bezig te houden; PRIJS DER ADVSRTENTIEN: Van 16 regela ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor het incaa- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. de andere (naïef genoeg) of er in de natuur ook hangplanten zijn. Dit gaf tot eene langdurige gezellige discussie aanleiding, niet van genoeg beteekenis echter om er hier bij stil te staan, waarna de vergadering werd gesloten. De redactie van „Semp." teekent bij dit ver slag aan: Vermoedelijk bedoelde de vrager iets anders dan hij schreef. Onze dames behoeven waarlijk niet tot bouquet- binden aangemoedigd te worden. Zjj toch hebben er, voor zoover zjj er toe in de gelegenheid zjjn, veel lust in en toonen er veelal bijzonderen smaak voor te hebben. Als de d a m e s zich met de bouquet-arrangementen in hare kamers of salons bezighouden, weten zjj daar gewoonlijk eene bijzondere bevalligheid aan te geven. De steller der vraag zal bedoeld hebben meis jes uit den burgerstand, die het beroepshalve zou den moeten doen. In dit geval gelooft „Semp." dat men de aan moediging daartoe gerusteljjk aan de belangheb benden zolven kan overlaten. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 36 73 volwassen personen en van 3 10 kinderen. Uit berichten van onzen vroegeren stadgenoot, den heer Van der Keilen, den reisgenoot van wijlen den heer D. D. Veth, ter zuid-westkust van Afrika, blijkt, dat hij langer dan een jaar na Veth's over lijden in Mossamedes en de omstreken van Humpata en Huilla heeft vertoefdhjj reist thans in Umbella. Een groot gedeelte van den in Mossamedes door- gebrachten tjjd heeft hij besteed aan de regeling van de onafgedane zaken der expeditie, den ver koop der handelswaren enz.maar inmiddels heeft hij nog tijd gevonden om vele bijdragen naar Neder land te zenden, die voor de kennis van de door Veth bereisde streken eene groote aanwinst zjjn en die mede in het reisverhaal zullen opgenomen wor den, dat in bewerking is. Eenige zoölogische en ethnologische voorwerpen zond de heer Van der Keilen aan de Leidsche musea; de toestand waarin de vogels en andere dieren aankwamen werd door den directeur van het zoölogisch museum zeer geprezen. Wanneer zij gedetermineerd zjjn, zal eene zeer gewenschte bjjdrage verkregen zijn tot de kennis der fauna van Angola. Voorts heeft hjj meteorologische waar nemingen gedaan en nadere bijzonderheden ver zameld omtrent den weg van Mossamedes naar Humpata. Weldra zullen nog twee brieven van zjjne hand verschijnen, handelende over de boeren te Humpata, over de werkzaamheden der Mission Catholique, over de zeden en gewoonten van den Mondombe-stam, over de Portugeesche kolonisten in het binnenland en over de inrichting van het Portugeesch bestuur en het defensie-wezen. Bjj de laatste zending behoort eene kaart van Humpata en omstreken en van Huilla. Door de Algemeene Synode der Nederl.-Herv. Kerk is, naar aanleiding van een verzoek van den kerkeraad der gemeente Ter-Aar, om dispensatie van art. 23 Regl. vacaturen, te verleenen aan alle ringpredikanten, die zouden moeten optreden in ge meenten die het kerkverband hebben verbroken, in de zitting van gisteren besloten dit verzoek niet in behandeling te nemen, op grond dat volgens het reglement alleen de ringen bevoegd zijn dispen satie aan te vragen en wel ten behoeve van be paalde gemeenten in hun ressort; tevens sprak de Synode als haar gevoelen uit, dat in den tegen- woordigen toestand de eer en het belang der kerk dringend eischen, dat de predikanten en kerkbestu ren hunne verplichtingen tegenover de Nederl.-Herv.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1