PK i73Zatei'ilaa3-€i October. A°. 1886. Prij s :r De Uitgever heeft het genoegen te berichten dat gedurende de wintermaan den wederom van tijd tot tijd prijs raadsels gegeven zullen worden. Het eerste zal men kunnen vinden in het Dagblad van Zaterdag-avond. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Nov. verschijnende nummers gratis. Yanhet kwartaal September, October en Novem ber wordt dan alleen de laatste maand ad 37 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 47 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 15 October. (£eze fëourani wordt dagelijks, mot uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommor»0.05. Aan fla universiteit alhier is het eerste natuur kundig examen afgelegd door den heer C. Burgersdyk, van Deventer. By het literarisch-mathematisch examen, dat te Amsterdam gehouden wordt, is o. a. geslaagd mej. G. Jongbloed, geb. te Sneek, alhier woonachtig. Bij de gehouden aanbesteding, onder beheer van den architect P. G. Lancel, van den weder opbouw van het door brand vernielde perceel aan de Haarlemmerstraat No. 141, waren ingekomen 13 biljetten. De hoogste inschrijving bedroeg, met het stucadoorwerk, spiegelglas, gas- en waterlei ding, 7010, de laagste 5527, terwyl het werk is gegund aan den heer H. De Jong alhier voor de som van ƒ6114. De Indische mail per stoomschip „Tanjore" wordt 19 dezer alhier verwacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Zaterdag ochtend, om 9.39 bezorgd zyn. Bjj de Christ.-Geref. Kerk is toegelaten tot de H. bediening de cand. J. H. Landwehr, die het beroep naar Monster heeft aangenomen. Bjj het remonte-depot te Millingen is met den veterinairen dienst belast de paardenarts 2do klasse J. Van do Velde, van het 2de reg. veld-artillerie te Leiden. Te Leiderdorp zal aanstaanden Zondag in do Hervormde kerk de predikbeurt vervuld worden door prof. J. H. Gunning Jr., van Amsterdam. Door den Raad der gemeente Zoetermeer is besloten aan den veldwachter M. Noppe aldaar, wegens getrouwe plichtsvervulling, over 1886 eene gratificatie uit de gemeentefondsen toe te staan, ten bedrage van ƒ100. In de jongste raadsvergadering heeft, na eeds aflegging, zitting genomen de heer M. Van der Helm, die by de verkiezing op 10 Aug. 11. is gekozen ter vervanging van den heer Q. Vijverberg. Tot zetters van 's Ryks directe belastingen binnen de gemeente Zegwaard, zijn benoemd de heeren A. Visser en C. J. Veldhuyzen, aldaar. By de gisteren te 's-Hago gehouden akte examens lager onderwys zijn van de 15 vrouwelijke candidaten 9 geslaagd. De heer Verniers Van der Loeff is tot voorzitter der commissie voor de fabrieks-enquéte benoemd. In eene gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der Parkschouwburg-maatschappy werd tot liquidatie besloten. Hot bestuur zag zich tot dat voorstel gedrongen omdat de gelden voor de betaling der November-coupon niet aanwezig zijn en pogingen tot reorganisatie afgestuit zyn op de weigering tot medewerking van één crediteur. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Bijbelgenootschap is tot alumnus aangenomen de heer Nicolaas Adriani, thans student in de God geleerdheid aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om te worden opgeleid voor het doctoraat in de taal- en letterkunde van den O.-I. Archipel en daarna in dienst van het Genootschap werkzaam te zijn. Tot directeur van het Amsterdamsch westelijk entrepot is benoemd de heer A. F. Insingor voor wijlen den heer mr. W. Rahusen. De Nederlandsche gezant te Beriyn, jhr. Van der Hoeven, is aldaar van verlof teruggekeerd en heeft de leiding van het gezantschap weder aanvaard. De Fransche regeering heeft eenige weken geleden eene commissie benoemd, ten einde het plan van don heer Mondriaan te onderzoeken, om steden electrisch te verlichten door eb en vloed. Bedoelde commissie is, biykens officieel schrijven, van inzicht, dat de uitgaven voor werktuigen en inrichtingen, noodig om zyn verlichtings-ontwerp tot stand te brengen, nog te kostbaar zyn. Het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage heeft den hoer Mondriaan de dankbetuiging der Fransche rogeering overgebracht. Bij koninklijk besluit van 11 dezer is, op de voordracht der ministers van waterstaat, h. en n., justitie, financiën en binnenlandsche zaken, het vol gende bepaald: Met aanvulling van ons besluit van 18 Septem ber 1886 No. 28, waarbij eene Staatscommissie is benoemd tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande, en tot het indienen van voorstellen betreffende de mid delen, waarop van Regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederdand zou kunnen worden bevorderd, alsmede tot het geven van advies, zoo dikwyls de Regeering dit van haar mocht verlan gen, worden benoemd tot leden dier commissie: mr. H. J. Carston to Hoogeveen en F. H. H. Borret te Klundert. Met genoegen verneemt het „Vad." dat het Philharmonisch Orkest van Beriyn, onder prof. Mannstadt, het volgend jaar weder in het nieuwe Kurhaus to Scheveningen concerten zal geven. Tegen den 20sten dezer maand wordt te Rot terdam eene eerste wederopvoering voorbereid van Wagner's „Der fliegende Hollander", met mevr. Mielke, de heeren Behrens, Bongardt en Grüning in de hoofdpartyen. Men meldt dat de directeur van den Dordtschen Tramdienst, de heer Corn. Kuipers Jz., zyn ontslag zal vragen uit die betrekking. De „Midd. Crt." meldt dat de heer M. B. G. Hoogerwaard, hoofdingenieur van den prov. water staat in Zeeland, bedankt heeft voor de hem aan geboden betrekking in Japan. De „Fr. Ztg." bevat het bericht dat de firma Siemens Halske te Beriyn, te Amsterdam eene Naamlooze Yennootschap, voor de electrische ver lichting van steden in Nederland zal oprichten. De Deutsche Bank en de firma Leo Delbrück &Co. te Beriyn nemen finantieel daaraan deel. Naar men nader verneemt, is de Regeering voornemens de officieren van gezondheid 1ste kl. by de zeemacht W. Schutte en W. Meyboom 'en den officier van gezondheid 2de kl. by de land macht M. Straub naar Beriyn te zenden, ten einde zich aldaar in het laboratorium van prof. Koch practisch te bekwamen in de bacteriologie. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rotter dam naar Java, vertrok 14 Oct. van Southampton de „Schiedam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 14 Oct. Lizard; de „Burgemeester Den Tox," van Batavia naar Amstordam, passeerde 1-5 Oct. Dungeness; de „Limburg" van Rotterdam naar Java, arriveerde 15 Oct. te Port-Saïdde „Madura," PRIJ3 DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeron buiten de stad wordt f 0.10 berekend. van Amsterdam naar Batavia, vertrok i 5 Oct. van Marseille; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 14 Oct. Z. M. heeft benoemd tot commies by het kabinet des Konings mr. R. baron Van Zuylen Van Nijevelt, thans adjunct-commies bij het depar tement van financiën, aan wien een eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking wordt verleend; den heer A. Muller erkend en toegelaten als con sul der Republiek Liberia te Rotterdam;—benoemd mr. W. H. J. Royaards, met ingang van 10 October 1886, tot schoolopziener in het arrondissement Reenen; benoemd H. A. J. Van Sonsbeeck tot burgemeester der gemeente Heinoo; met ingang van 16 dezer, tot leeraar aan de Rijkshoogere bur gerschool te Bergen-op-Zoom benoemd W. F. Wolters, thans tydelijk leeraar aan die school. Goiuuugd IN iouwn~ Te 's-Gravenhage stegen gistermid dag, in tegenwoordigheid van een beperkt publiek, de onverschrokken luchtreizigers L'hoste en gebroe ders Mangot, op het terrein van de nieuwe gas fabriek aan den Loosduinschen weg, met twee ballons op en wel met „l'Explorateur," inhoudende 500 kub. meter, en „l'Eclaireur" met een inhoud van 380 kub. meter gas. De opstijging met eenderden ballon werd achterwege gelaten, wyi de belang stelling verre van groot bleek. Gedurende de vulling der luchtschepen werden proefballons, waarvan sommige in lachwekkende gedaanten, zooals een schaap en een gendarme, op gelaten. Zy kondigden den aëronauten aan dat de opstijging veilig kon plaats hebben, daar zy over Den Haag in de richting van Leiden zouden drijven. L'hoste was voornemens, wind en weder dienende, naar Amsterdam te zweven. Een algemeen hoezee weerklonk toen om half- vijf beide ballons even na elkander werden in vry- heid gelaten. Een kreet van bezorgdheid ging uit de menigte op toen eerst een der gebroeders Mangot en dadelyk daarna L'hoste zich op den rand van de mand vertoonden en zelfs, zich vasthoudende aan den rand, op één been staande de menigte toejuichten. L'hoste hield dit geruimen tyd vol. De ballons bleven op gelyken afstand statig voort- dryven. De ballon van L'hoste, hoewel later opge laten, dreef spoedig den anderen voorby. De reis werd door goene liefhebbers medegemaakt. Naar men weet, waren de twee gevaarten, welke zich slechts zeer klein voordeden, te Leiden reeds even vijf uren zichtbaar en dreven ze schynbaar langzaam in noordoostelyke -richting voorwaarts. Één zag men inmiddels nog ballast uitwerpen, terwijl de ander blijkbaar na eenigen tyd dalende was. Omstreeks halfzes kwamen beide ballons in den polder onder de gemeente Oudshoorn neer. Door bereidwillige ingezetenen werden ze naar het station Alfen gebracht, van waar ook de heeren nog denzelfden avond naar Den Haag terugkeerden. Heden is tusschen Zandvoord en Noordwyk aan Zee aangespoeld een lyk van een man, gekleed in grijzen broek en jas, katoenen hemd, veterschoenen en grijze kousen. Naar gissing was hy 40 jaren en hy droeg een roodachtigen ringbaard. Lang heeft het lijk niet gedreven, daar er nog weinig ontbinding aan te ontdekken was. De heer A. Machielsen te Terheyden, aannemer van het opmaken en begrinten van den Ze jwaardschen weg binnen de gemeente Zegwaard, is bij deurwaarders-exploit in verzuim gesteld we gens gebrekkige leverantie van materialen en te tragen voortgang van het werk. Thans zal de ge meente in eigen beheer het werk laten voltooien. Tegen zekeren R. te Haarlemmer meer, verdacht van onderscheidene kippen diefstal-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1