N\ 8177. A0. 1888. Dit nimimer bestaat rnt Twee Bladen. Vrijdag 15 October. eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering 7an fon- en feestdagen, uitgegeven. De Uitgever heeft het genoegen te berichten dat gedurende de wintermaan den wederom van tijd tot tijd prijs raadsels gegeven zullen worden. Het eerste zal men kunnen vinden in het Dagblad van Zaterdag-avond. Leiden, 14 October. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenL10. Franco per poüt4-40- Afzonderlijke Nommore0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incaa- eeeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Aan de Abonné's te MOORDWIJK werdt bericht dat het Dagblad aldaar des avonds wordt bezorgd. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche, zaken van 13 dezer, is, voor het tijdvak van 15 October 1886 tot en met 31 December 1886, benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan do rijks-universiteit te Leiden, de heor Th. Lange, doctorandus in de geneeskunde alhier. Blijkens het gisteren door de Algemeene Synode medegedeelde overzicht van den staat der Nederl.- Herv. Kerk werden gedurende den cursus 1885/1886 te Leiden 24 studenten ingeschreven, waarvan ge middeld 12 deelnamen aan het onderwijs der ker kelijke hoogleeraren; te Utrecht 98 studenten, waar van 38 op de lijsten der colleges van de kerkelijke hoogleeraren hebben geteekend; te Groningen be draagt het getal der ingeschrevenen 16 en te Am sterdam 13, waarvan 3 voor het eerst in den cursus 1885/1886, terwijl 3 hun kerkelijk voorbereidend examen aflegden en een voorstel deden en 3 doc toraal examen wenschen te doen. Op voorstel van den heer Segers werd besloten de synodale commissie uit te noodigen den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken den maat regel te bestendigen, ten vorigen jare in het belang genomen van de enkele jongelieden, voor de studie in de theologie zich voorbereidende, die, op het punt staande hun toelatings-examen af te leggen, ver stoken zouden blijven van het genot der toepassing van art. 127 der militiewet. De tentoonstelling van „Kunstwerken van levende meesters" in het Rijksmuseum te Amster dam, heeft zich tot nu toe in geen talrijk bezoek kunnen verheugen. Aangekocht zijn o. a. voor de verloting van de Maatschappij „Arti et Amicitiae" No. 42, „Konijnen" door G. J. Bos, en No. 259, „Wintergezicht ondor Voorschoten" door F. D. Ouwer- kerk, beiden te Leiden. In het koffiehuis van den heer Koot, aan de Heerenstraat bij de Doezabrug, heeft de aanbeste ding plaats gehad van het bouwen van eene bouw manswoning, zonder veestalling of schuren, maar wel met een melkkelder, volgens Deensche methode, voor den heer L. A. Vollebregt, in de nabijheid van de stad Leiden, naar de plannen van den heer W. A. Yan Rijn, gemeente-opzichter te Zoeterwoude. De begrooting was ƒ10,077. Ingeschreven werd door de heeren: F. Rietbergen, te Leiden, voor ƒ10,300; C. M. Lambrechtsen, te Zoeterwoude, voor ƒ10,140; A. Verver, te Leiderdorp, voor ƒ10,079; M. Splinter, te Leiderdorp, voor ƒ9800; A. Van Tilburg, te Zoeterwoude, voor 9889, en J. Romeyn, te Voorschoten, voor ƒ9675. Het werk werd dadelj]k aan laatstgenoemde gegund. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de voorgestelde wijziging van art. 329 van het Strafwetboek (bedrog in den aard der koopwaar), waren vele leden tegen de wijziging, zóó kort reeds na de invoering van het Strafwetboek, waaromtrent zich nog geen rechtspraak heeft ge vormd. Andere leden verwachtten er van fnuiking van den handel in surrogaten voor echte waar in het algemeen en van den bedrieglijken handel in mar- garineboter in het bijzonder. Hierop werd geantwoord dat de meest voor komende gevallen van bedrog reeds onder de wet vallen. Algemeen werd het streven der regeering om de knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan echter toegejuicht, al vond de daartoe harerzijds ingeslagen richting geen onverdeelden bijval en al werd eene beperking tot de margarineboter voldoende geacht. Andere leden verlangden speciale wettelijke be palingen omtrent den boterhandel, wegens het groote belang van Nederland bij dien handel. De Haagsche Rechtbank gaf heden nog geen eindvonnis in de zaak van de piano-onderwijzeres te Leiden, "beklaagd van diefstal van een diamanten ring uit de woning waar zij les gaf. In verband met den toestand van overspanning waarin zij ter terechtzitting verkeerde, hare overi gens gunstige bekendheid in de stad van hare in woning en het feit, dat zjj zich met den ring aan de hand vertoonde in de woning van den commis saris van politie, waar zij les gaf, heeft de recht bank een nader onderzoek bevolen. Dit zal plaats hebben den 18den October a. s., waarbij als getuigen zullen worden gehoord de heeren Van der Maaren, commissaris van politie te Leiden, en dr. Donkersloot, als deskundige. Verschillende bij de Tweede Kamer in hare zitting van heden ingekomen adressen houdende klachten over het beheer der gestichten Kruisberg en Veenhuizen I en II, in verband met handelingen van den inspecteur der gevangenissen, zijn aan den minister van justitie verzonden met verzoek om inlichtingen. De behandeling van het ontwerp houdende wijzi ging in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering is wegens ongesteldheid van den minister van justitie uitgesteld. Aangenomen werd het ontwerp houdende regeling van de ten-uitvoer-legging van de door schutters raden uitgesproken veroordeelingen, nadat een amendement van den heer De Vos Van Steenwijk, om de intreding van woningen door beambten met de ten-uitvoer-legging van vonnissen belast, te be lemmeren, met 34 tegen 26 stemmen was ver worpen. De Kamer is daarna tot 4 Nov. a. s. gescheiden, tenzij vóór dien datum urgente wetsontwerpen mochten inkomen. In de eerste zitting na het recès zal de beraadslaging plaats hebben over het ont werp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be noemd tot hoofd der polikliniek voor oogziekten in het Binnengasthuis, dr. N. Van Rijnberk, privaat docent aan de gemeente-universiteit aldaar; tot leeraar in de Fransche taal aan de 1ste hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus, den heer H. G. Van der Waals, leeraar aan het gymnasium en aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Schiedam. Bij de legatie van den Heiligen Stoel te 's-Gra- venhage was, tot hedenmiddag althans, nog niets bekend van eene aanstaande komst aldaar van kardinaal Jacobini, aangekondigd in verband met onderhandelingen tot herstel van de diplomatieke vertegenwoordiging van Nederland bij den Paus. Zelfs hield men het aan de Nunciatunr voer hoogst onwaarschijnlijk, dat de Staatssecretaris, na zijne jongste ziekte, eene reis zou ondernemen in dezen tijd van het jaar en naar dit vochtige land. Men was er haast zeker van dat de gezondheidstoestand van den kardinaal zijne overkomst, voor zoover men wist, niet zou toelaten. Het stoomschip „Oranje-Nassau," van Amster dam naar Paramaribo, passeerde 13 Oct. Dover; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Perim 12 Oct.de „Prins Hendrik" vertrok van Batavia naar Amsterdam 13 Oct.; de „Prins Willem I" arriv. 13 Oct. van Paramaribo te Havre. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Hoorn, den heer H. A. Sijpkens, surnumerair voor den dienst van 's Rijks schatkist. Gemengd Nieuw Door de politie alhier is aangehou den en ter beschikking der justitie gesteld, zekere G. K., een oude bekende der justitie, wiens aan houding door de politie te Delft was gevraagd, op grond dat hij daar, onder een valschen naam, een wagen had gehuurd, doch niet teruggebracht, terwijl tevens bleek dat de aangehoudene ook de persoon is die eenige maanden geleden te dezer stede een wagen onder valsch voorgeven heeft gehuurd en daarna verkocht. Hedenmiddag heeft een man getracht' uit het gebouw van het Nut van het Algemeen» alhier eene parapluie te stelen. Dit werd echter - bemerkt door den concierge van het gebouw die den dader dadelijk vervolgdo, onder het geroep van „houdt den dief!" Op de brug tusschen Hoogewoerd en Breestraat, werd de man, die inmiddels de parapluie had weggeworpen, door een daar gesta tioneerd politie-agent gegrepen en naar het politie- bureel gebracht. Tengevolge van den regen en wind werd de omgang van de ontgroende studenten gis teravond slechts tot Breestraat en Rapenburg beperkt. Door een en ander Was er ook niet zoo veel publiek als anders op de been en miste de fakkeltocht tevens door het gewoonlijk van vele woningen ont stoken bengaalsch licht, liet luisterrijk en fantas tisch aanzien. Een tamboer der grenadiers is door den krijgsraad in het 1ste milit. arrondissement wegens diefstal in de chaïnbrée veroordeeld tot twee maanden militaire gevangenisstraf. De opstijging te 's-Hage van drie- ballons, later beperkt tot één ballon, is gisteren - wegens het ongunstig weder tot heden uitgesteld. Te Bodegrave werd gisteren door de aldaar gevestigde landbouwafdeeling eene ten toonstelling en keuring van jong vee gehouden, uitsluitend toebehoorende aan ingezetenen dier ge meente en leden der afdeeling. Ofschoon de inzen dingen de verpachtingen niet overtroffen, was de de taak der keurmeesters, de heeren Domburg, van Zwammerdam, en Prins, van Rietveld, niet gemakkelijk, daar er waarlijk zeer schoon jong vee was aangevoerd. De prijzen werden ten slotte toegekend aan W. P. Brant en L. Bóer voor pink- vaarzen geb. in 1885, aan J. Rooseboom en H. De Graaf voor stierkalveren geb. in 1885, en aan L. Boer en J. Rooseboom voor kuiskalveren ge boren in 1886. Bracht deze tentoonstelling veel menschen op de been, ook van elders, niet minder was dit het geval wegens de gisteren juist tegelijk invallend» najaarspaardenmarkt. De landbouw-afdeeling, welke nimmer het belang der plaats zelve voorbijziet, had ook nu weder getracht, het bezoek der paardenmarkt te bevor deren en had te dien einde prijzen in geld uitge loofd voor de schoonste merriën met haar laatste veulen ter markt aanwezig. De aanvoer was aan zienlijker dan vorige koeren. Er was echter wei. nig handel.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1