■fam N°. 8175. A0. 1886. ^Voensdag: 13 October. m V feze (Qonrant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 October. LEIBSCÏÏ jp PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden110. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meerd Grootere letters naar plaatsruimte. -/WoqKÏflt'incae- aeeren buiten de etad wordt 0.10 bteeMBd. ZOoiriolxt. Aan de Abonné's <e WOOBDWIJK wordf bericht dat van heden af het Dagblad al daar des avonds wordt bezorgd. Door Burg. en Weths. wordt aan den Raad voor gesteld om den heer H. C. Humme, wegens diens benoeming te Delft, eervol ontslag te verleenen als leeraar in het Javaansch aan de Oost-Indische In stelling alhier, met 1 November a. s., en tot leeraar in de Javaansche en andere Inlandsche talen te benoemen den heer D. F. Yan der Pant, laatstelijk leeraar in het Javaansch aan het Gymnasium Willem III te Batavia. Tevens stellen Burg. en Weths. aan den gemeente raad voor, de jaarwedde van den heer L. K. Harmsen, leeraar voor eene der Polynesische talen aan de gemeente-inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren, te verhoogen van ƒ1000 tot 2500, ten einde dien leeraar meer duurzaam aan de in richting te kunnen verbinden. Yoorts geven zy in overweging, te besluiten dat aan de Oost-Indische instelling zal worden aangesteld een onbezoldigd lector voor de Makassaarsche en Boegineesche talen en daartoe te benoemen den heer L. W. Th. Schmidt, eervol ontslagen hoofdonderwijzer aan de kweek school voor inlandsche onderwijzers te Makassar, die. zich daartoe welwillend heeft aangeboden. Het onderwijs aan deze instelling zeggen Burg. en Weths. zal daardoor op de volledigste wijze zijn geregeld en de gelegenheid worden geopend voor aspirant-ambtenaren, om zich alhier in een groot aantal voor het examen niet verplichte talen te oefenen, waardoor het uitzicht ter bekoming van een hoog eindcijfer op de ranglijst wordt verhoogd. Op de voordracht voor eene tweede onderwij zeres aan de Meisjesschool 1ste klasse (jaarwedde ƒ900) zijn geplaatst de dames H. Westdyk, C. B. Renaud en J. J. De Haas, allen alhierterwijl ter benoeming eener tweede onderwijzeres aan de Meis jesschool 2de kl. (jaarwedde 700) worden voor gedragen de dames C. J. Looman, C. B. Renaud en 8. H. E. Prins, allen alhier. De voordracht voor een derden onderwijzer (jaar wedde ƒ550) aan de school 4de kl. No. 1 bestaat uit de heeren W. J. Jong alhier, J. J. Van Boste- len te Oegstgeest en A. J. J. Yerbrugge alhier. De comissie van financiën heeft geen beden kingen tegen het voorstel van B. en Ws. tot over neming der Haverzaklaan van de eigenaars opdat die laan voor rekening der gemeente tot openbare straat worde aangelegd, mits de kosten van be strating geraamd op 475 worden gevonden uit de gewone inkomsten. Ten gevolge der tijdelijke verdeeling der Her- halingschool voor meisjes in twee klassen, is het noodig dat overeenkomstig het leerplan voortaan vier uren per week les worde gegeven in de hand werken, in de plaats van twee. In verband hier mede, geven B. en Ws. den Raad in overweging de uitgaven dus. met 50 te verhoogen, aangezien de tegenwoordige onderwijzeres mej. C. C. Niemeyer voor twee uren les per week, 50 per jaar geniet. Heden werd aan den adjudant-onderofficier Van Reyen, van het 3de regiment huzaren alhier, de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst uitgereikt. Zoowel van officieren als onderofficieren en min deren ontving de jubilaris vele blyken van belang stelling. Onder anderen werd hem door de gezamen lijke onderofficieren een zeer nette fauteuil aan geboden. Bij de door den architect den heer Jac. Yan der Heyden gehouden aanbesteding voor het afbre ken en weder opbouwen van het perceel aan de Hooigracht No. 55, waren ingekomen 10 inschrijvings biljetten, waarvan de laagste 5249 en de hoogste 6674 bedroeg. Het werk is gegund aan den heer A. Van Rijnswou voor 5349. Volgens achterstaande advertentie worden de leden van de Leidsche Zangvereeniging opgeroepen tot eene algemeene vergadering op Vrijdag a. s. in de Zaal Noordeinde. Hieruit blijkt dus dat de zangvereeniging is geconstitueerd en, naar wij uit goede bron verne men, telt zy reeds een 70-tal leden. De taal- en letterkundige afdeeling der Konink lijke Academie van Wetenschappen hield wederom eene gewone vergadering. Onder de ingekomen stukken bevond zich o. a. eene mededeeling van den dood van" het medelid Aem. W. Wybrands, pred. te Leiden. Het is maar een jaar lang, zei de voorzitter, prof. Opzoomer, dat we onzen Wybrands in ons midden mochten zien immers was hjj in 1885 met eene zeldzaam groote meerderheid tot lid dezer Academie gekozen. Toch kenden wij hem als een opgewekt en krachtig man, die niet tevreden was met de resultaten, welke voor aller oog bloot lagen, t doch dieper afdaalde tot datgene wat anderer oog ontging. Toen hy niet lang geleden met twee medewerkers het „Archief der Vaderlandsche kerkgeschiedenis" uitgaf, riep men hem een hartelijk en welgemeend „Gltick auf" toe, dat overoude tooverwoord der bergen. Hy heeft het niet mogen hooren. want arbeidende in de mijnen heeft by den geest gegeven. Zyn-nage dachtenis zal by de Academie in vereerend aan denken blyven en zyn levensbeeld zal hier door bevoegde hand worden geschetst. De Leidsche hoogleeraar Land gaf hierna eene bydrage over den Antwerpenaar Arnold Geulincx, meer bepaald over het laatste en belangrykste deel zyns levens (1658 1669;, 't welk hij aan de Leid sche Academie doorbracht. Geulincx, een tijdgenoot van Spinoza, werd den Bisten Januari 1624 te Ant werpen gedoopt. Na zijne opvoeding in zyne vader stad en te Leuven voltooid to hebben, werd hy reeds in 1646 professor in laatstgenoemde plaats, van welker hoogeschool hy een sieraad werd ge acht. Evenwel, om onbekende redenen, werd Geu lincx van dit ambt ontzet en, protestant wordende, vestigde hy zich te Leiden, waar hy tot docent in de wysbegeerte werd benoemd. De wysbegeerte stond toen niet hoog aangeschre ven en die van Aristoteles was de eenige welke werd beoefend. Intusschen was Spinoza reeds twee ja ren te voren uit de synagoge gebannen en deed de invloed der denkbeelden van Descartes zich meer en meer gevoelen. De Cartesiaansche philosophie was echter contrabande aan de Leidsche hoogeschool en Geulincx had zich dus streng aan de Aristoteliaansche te houden, zonder eenige nieuwigheden te mogen invoeren. Voor een zelfstandig denker als Geulincx was dit eene onopvolgbare voorwaarde en daarom had hy met veel tegenstand te kampen. De geleerde twisten van dien tyd tusschen Geulincx en anderen werden door den heer Land geschetst, die ook een overzicht gaf van des wijsgeers meest Latynsche werken en de daarin vervatte denkbeelden. Al strydende behaalde Arnold Geulincx in zoo verre de overwinning, dat hy in 1665 tot buiten gewoon hoogleeraar aan de Leidsche universiteit werd benoemd. Toch was zyne positie er verre van benijdenswaardhy werd geduld als een bruikbaar mensch, aangesteld tegen vry karige belooning en daarom had Geulincx altyd met geldzorgen te kam pen, tot hy tusschen 8 en 20 Nov. 1669 stierf, de juiste datum is niet bekend, evenmin de plaats waar hy begraven werd en of hij, met zyne vrouw, ook nog kinderen naliet. Men schryft uit Leiderdorp, dd. 10 October: In spanning werd de dag van heden hier afgewacht. Sedert de vryspraak van den heer Vlug liepen ge ruchten, alsof zijne volgelingen weer eene poging zou den aanwenden om den Ring-predikant het prediken te beletten. Ofschoon geen buitengewone maatregelen geno men waren, liep de dienst toch geregeld ten einde, geleid door ds. Wildeboer, pr^jjkant te Benthuizen. Nadat wy nu sedert ruim twee maanden vrij zijn gebleven van collectes voor de Christelijke school, kondigde de heer "Wildeboer aan, dat den volgenden Zondag daarvoor zal worden gecollecteerd. De Tweede Kamer heeft in hare heden ge houden zitting o. a. aangenomen de ontwerpen tot invoering van bronzen pasmunt in Suriname en Curasao. Het adres van eenige Limburgers om trent het spoorloos verdwynen van een meisje is aan den minister van justitie verzonden. Met 38 tegen 30 stemmen is besloten om morgen het voorstel-Borgesius omtrent de arbeiders-enquête te behandelen. Ingevolge 's Konings machtiging heeft de minister van koloniën aan de Kamer doen toekomen een afschrift van het besluit van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië van 21 Augustus 11., waarby onder anderen in het belang der openbare rust en orde het verblyf in de afdeeling Buitenzorg is ontzegd aan Eduard Pieter Carl Sol, geboren te Amsterdam, en aan jhr. Alphons Louis De Sturler, geboren te Tajoe (afdeeling Joana, residentie Japara), beiden woonachtig op het landgoed Tjiomas, in de afdeolir.g Bufi--?nzorg, residentie Batavia, Volgens bericht uit Indië heeft de heer jhr. J. W. E. De Sturler het beheer van het landgoed Tjomas neergelegd. De hoofdingenieur by den provincialen water staat in Zeeland, de heer Hogerwaard, heeft van de Japansche regeering aanzoek ontvangen voor hoofd van den waterstaat aldaar. Het stoomschip „Afrikaan," van Banana naar Rotterdam, is 11 Oct. Wight gepasseerdde „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Oct. Lizardde „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 10 October; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Oct. van Port-Saïd; de „Noord-Brabant", van Rotterdam naar Java, passeerde 11 Oct. Perim;de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, arri veerde 11 Oct. te Southampton. Het Leidsche Tooneel. Het schoone jaargetyde heeft een einde genomen. Bloemen hebben opgehouden te bloeien, de boomen zijn gedeeltelyk van hun bladerentooi ontdaan, het zonnetje zendt niet meer hare verwarmende stralen als boden met de uitnoodiging om, hetzy in de lust warande Zomerzorg, hetzy in Musis, hetzy in Ami- citia uw aandacht te komen wyden aan de harmo nieuze klanken door Mann's, Locher's of Völlmar's kapel ten gehoore gebracht; dit alles behoort weder tot het verledene. Euterpe heeft afscheid genomen, om plaats te maken voor hare zuster Thalia. Giste ren opende deze de poorten van haren tempel en ook aan hare roepstem hadden velen gehoor gegeven; ook aan haar werd door eone talrijke menigte de welkomstgroet gebracht. Als dankbetuiging voor die hulde gaf zij ons te aanschouwen een tooneelspel ontleend aan Franschen bodem, een pièce de moours derhalve. Evenals Severo Torelli, Le fils de Coralie, Le Capitaine Ber nard, Martyre en meer anderen, schetstook de Familie Fourchambault, den zoon buiten huwelyk verwekt, vol liefde, achting en eerbied voor het ongelukkig bedrogen slachtoffer, dat gewerkt en gearbeid heeft om de toekomst te verzekeren van het kind, dat in schande en oneer geboren is. Het laatstgenoemde

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1