N°. 8173. Maandag 3L1 October. A9. 1888. feze jouraat wordt dagelijksmet uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/O.l'i. Grootere lettere naar plaaternimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gedurende deze week heeft in de Practische Ambachtsschool alhier het eind examen plaats gehad van de volgende zes timmerleerlingenJ. W. Broek huizen, W. F. Yan Tongeren, B. D. De Roo, P. Schroder, G. Yesseur en W. F. Van Us, die allen geslaagd zy'n. Tevens werden de overgangs-examens van de verschillende afdeelingen gehouden. Die afdeelingen zijn nu als volgt samengesteld Timmerlieden2b: H. Z ij der veld, J. Vink en L. Yan Yarick. 2a: W. L. Harmsen, N. C. Van der Zalm, C. C. P. Huijg, A. "W. De Graaff en J. Van der Wiel. 1 b: P. Ressenaar, M. H. M. Van Noort, J. Meijs, P. Brittijn, C. A. E. Neeb, P. Van Egmond, N. Binnendijk en J. Vreugdenburg. la: C. F. J. Sijpenstein, D. Dirksen, H. J. De Vos en C. De Vries. Smeden, Sb: P. H. J. Bognetteau, R, Van Oosten en J. A. Van de Geer. 3a: D. Tiemeijer, J. F. Vlaanderen, A. F. Kasteelen, W. Noppen en W. N. Wempe. 2b: K. L. Meijer en J. P. Maas. 2a: M. W. Haalebos, A. J. Gerritse, G. A. Asmokker, C. Janssen en B. M. Evers. la: J. Houthoff. Meubelmakers, 1 b: J. M. Gubbi, N. Valient goed en J. W, Dee. la: A. Raar, C. Van Veen, J. L. Vreken en K. M. De Jong. Huisschilders, SbG. S. Nagtegaal, A. A. M. De Bruin, N. Vervark en J. De Koning. 2b: H. Van Borselen en W. Du Pon. 2a: P. J. N. Kriek en J. Van Dis. 15 :J. Van Iterson, J. Van Gelderen, H. Kettenis, J. Tasseron, W. Etienne, J. Sieval, A. J. Bey, J. Van Brussel, J. Van Muiden en A. Holtz. la: F. K. H. Blankwaardt, J. Koenen, A. Mar steller, A. Stafleu en H. S. Flesch. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 58 76 volwassen personen en van 5 14 kinderen. Het centraal-bestuur van het „Alg. Ned. Werklieden-Verbond" heeft een manifest aan alle Nederlanders gericht, waarin wordt gewezen op de werkeloosheid als een der ernstigste verschijnselen van onzen tijd. Bij alle veelal rechtmaitge klachten over de oorzaken van het verschijnsel blijft dade lijke hulp noodig, daar velen aan htm maag geen uitstel kunnen geven tot over al die vraagstukken eenstemmigheid is verkregen. Evenredig groot aan den omvang en den duur der werkeloosheid is de nood, de ontbering en het lijden van duizenden gezinnen. „De ongezochte aanraking zoo gaat het mani fest voort met vele dezer rampspoedigen, heeft in de jongste wintertijden, in verschillende plaatsen van ons land, toestanden aan het licht gebracht, welke het hart van elk weldenkende met veront waardiging en deernis vervullen, toestanden, waar van het lijdelijk dulden en dragen de hoogste ver wondering evenzeer heeft gaande gemaakt als ze tot de veronderstelling hebben aanleiding gegeven, dat ze niet zouden worden aangetroffen bij alge- ,meene kennismaking met de feiten en indien het bjisef van den plicht tot hulp meer algemeen bij c]0 j-neer gefortuneerden ware doorgedrongen. Daa.r^n^oven' <*e kamp om het bestaan is, evenals de draagkracht, ongelijk, en bij het aanvaarden der geneesmiddel®11 om het verbroken evenwicht te herstellen, is' het onbillijk op de scho.uders van enkelen te latO® rusten, wat de taak behoort te zjjn van allen. Maar gelukkig, n^ast het vele dat onzen tjjd ont siert en dat veilig als ballast overboord geworpen kan worden, openbaart zich een diep gevoeld ver- langen, dat het betere uit den strijd geboren moge worden, vergezeld van de begeerte om daaraan mede te mogen werkengetuige de verschillende vereeni- gingen op onderscheiden gebied, die, als zooveel groepen in de samenleving arbeiden aan de alge meens belangen en te beschouwen zijn als het be derfwerend zout voor menige maatschappelijke kwaal. In tal van gemeenten heeft men de handen reeds ineengeslagen om de ongelukkigen te helpen; maar in verreweg de meeste gemeenten ligt de grond nog braak en is de zoo vruchtbelovende akker nog onbearbeid. Tot eene grootere en meer algemeene bearbeiding van dit veld der menschlievendheid op te wekken en tot deelneming daartoe aan te moedigen, is het doel van dit schrijven. Moge dit doel er ruimschoots door bereikt worden, dan zullen niet slechts de ondergeteekenden, maar ook de jongste Alg. Verg. van het Algemeen Neder- landsch Werklieden-Verbond, die hen met deze han deling belastte, zich voldaan rekenen en dankbaar toonen. Het mag voorts min of meer overbodig geacht worden te herinneren, dat wy, zoowel gezamenlijk als ieder voor zich, desgevorderd, zooveel in ons vermogen is, met raad willen dienen en medewerken." Het centraal-bestuur bestaat uit de heerenB. H. Heldt, voorzitter; J. Weelink, secretaris; Th. C. Lasthuyzen, penningmeester; Th. De Rot, vice- voorz., (Rotterdam); T. Snel Hz., 2de secretaris; A. J. C. Kampmeijer, 2de penmngm.C. H. Kouw, (Leiden); Th. Postma, (Leeuwarden). Gemengd Nienwa. Gedurende de afgeloopen week zijn hier ter stede aangegeven: 1 geval van mazelen, 1 van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis. Sterf gevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. De plechtige inauguratie der nieuwe leden van het Leidsch studentencorps zal plaats hebben op Woensdag 13 October a. s. in de Stads gehoorzaal des avonds te 8 uren. De toegang voor de novitii is op de Aalmarkt, in de poort naast het telegraafkantoor, te halfacht; voor de leden van het Leidsch studentencorps op de Breestraat te 8 uren. De „honderd-duizend" is niet alleen in Leiden gevallen. Ook Amsterdam heeft er een gedeelte van. Een twintigste lot nl. behoorde aan een bediende in een bierhuis, die aldaar voor eenige dagen in het gasthuis overleed, zonder bekende erfgenamen. Hedenochtend brak op het strand te Katwijk een as van een wagen, geladen met vaten zout. Ongelukkig kreeg iemand een vat op het lichaam, zoodat hy zich zeer ernstig bezeerde. Men schrijft ons uit Scheveningen: Omtrent den herbouw van het Kurhaus verneemt men de volgende bijzonderhedenZoodra men met de opruiming der overblijfselen van de ruïne gereed is en met de slooping van hetgeen daarna niet kan blijven staan, wordt met den herbouw aangevangen volgens een gewijzigd plan naar de oorspronkelijke bestekken. Behalve tal van verbeteringen door de ervaring aan de hand gedaan, bestaan de voor naamste wijzigingen hierin, dat de kurzaal thans zooveel mogelijk op zich zelve komt te staa», in stede van omringd te worden door logeerkamers. Hierdoor komen in dit centraal punt 24 kamers te vervallen. Dikke steenen brandvrije muren zullen die zaal van de beide hotelvleugels afscheiden en slechts enkele hoogst noodige gemeenschapsgangen zullen worden gemaakt. Hierdoor beoogt men voor» namelijk te verkrijgen dat bij onverhoopte rampen in welk deel van het gebouw ook, de brand daar toe zal kunnen worden beperkt. Verder zal de koepel zeven meter hoogerenoek spitser worden opgetrokken, terwijl de kroonlijst eveneens zal worden verhoogd. Mot de opruiming is men overigens krachtig bezig. Ten onrechte is dezer dagen gemeld dat de afbraak is „gegund" aan den koopman W. Begeling alhier. De slooping geschiedt evenals de herbouw door het Zeebad Scheveningen in eigen beheer. Daarover is echter den heer B. als deskundige het toezicht opgedragen. De slooping is ook niet op de gebruikelijke wijze gegund, met het oog op het geen aan waarde onder de puinhopen mocht worden te voorschijn gehaald. Daartoe is ook de surveil lance der politie vermeerderd. Zes dienaren houden onafgebroken toezicht. Tot dusver bepaalt zich het geen gevonden is tot luttele zaken, nl. een f 40 aan geld en verder eenige kostbaarheden als ringen en andere lijfsieraden, overblijfselen van koffers en muziekinstrumenten. De voortgezette surveillance der politie aan het Kurhaus, die anders met het afloopen van het bad seizoen eindigt, heeft echter by de bevoegde macht een protest uitgelokt van meest alle bewoners van het Scheveningsche park, die zich beklagen dat de bewaking van dit park wegens het gering aantal agenten by dien uitgebreiden bewakingskring ten eenenmale onvoldoende is. Adressanten vragen daarom of in de bewaking van het Kurhaus en in den dienst by den wederopbouw gedurende den winter niet kan worden voorzien door de brigade maréchaussée, te Scheveningen gestationneerd, die zulke uitnemende diensten heeft bewezen bij den bouw van de cellulaire gevangenis, waardoor de politie weder ten dienste komt van alle belasting betalende ingezetenen. Men schryft uit Alkmaar, dd. 8 Octo ber: Van de torens en van vele particuliere wonin gen wapperde hier heden de nationale driekleur, hetgeen ons lief stadje een feestelijk aanzien gaf. Het oplaten van een luchtballon (geannonceerd als reuzenluchtballon!) was voor Alkmaar een feit van beteekenis. Een flinke ballon is hier, voor zoo ver men zich herinnert, nooit opgelaten. Dat dan ook zeer velen, denkende eene opstijging te zien ale van de heeren Julhes en l'Hoste, naar 't Doelenveld stroomden, is te begrijpen. Maar even duidelijk is het dat het hun erg zal zyn tegengevallen. Het was een klein ballonnetje van 12 banen, met het opschrift „Opgelaten ter eere van het 25-jarig bestaan der sociëteit Alkmaars Victorie80ct. 1573 1886", en met een miniatuur schuitje er aan, maar zonder luchtreiziger. Hoe klein ook, gaf het door zyn net ten vorm en begunstigd door weinig wind, toch een aardig effect. By de opstijging ging een luid hoezee I op, en onder het heengaan troostte men zich met de gedachte, dat men aan entrée slechts een dub beltje versnoept had. De Vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars ontzet had hare leden hedenavond in de „Harmonie" bijeengeroepen. Nadat door den heer dr. J. J. De Gelder eene feestrede was uitge sproken, wedijverden de Amsterdamsche afdeeling van het Nederl. Tooneel en de Orkestvereeniging Wedemeyer beurtelings om het publiek een genot vollen avond te bezorgen. Een bal voltooide dit feest. (N. R. O.) Het schip „Industrie," kapt. Kirch- hoff, van Hamburg naar Amsterdam, heeft by Nien- stedten een klein vaartuig in den grond gevaren, waarbij twee der opvarenden hun graf in de gol ven vonden. Depeches uit Weenen melden dat een komplot tegen den koning van Servië, vorst Milan, ontdekt is. Sommige Serviërs wilden vorst Milan gedurende zijne reis door Hongarije oplichten, hem dwingen om afstand te doen van de regeering, en anders hem dooden. De politie nam maatregelen om het plan te verijdelen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1