8171. Vrijdag S October. A0. 1BB8. Leiden, 7 October. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH jf|§ DAGBLAD. i>- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per port*-40. Afzonderlijke Nommera0.05. Oiliciëele Keaaisgfevinsexi. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning ia verleend aan J. J. VAN DIJK en rechtverkrijgenden tot het plaatsen van eene locomobile van 8 paardenkracht, ter vervanging van de thans bestaande Van 3 paardenkracht, in het perceel Van der Werfstraat No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 7 Oct. 1886. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gelet op art. 201 der Algemeene Politie-Verordening van den 6den November 1879, waarbij wordt bepaald, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden Noodigen de ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 7 Oct. 1886. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het tweede natuur kundig examen afgelegd door den heer P. Tours, van 's-Hage, terwijl jhr. H. G. Van Holthe tot Echten met gunstig gevolg het doctoraal examen in de rechten deed. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Edam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Vrijdag avond, om 10.23 bezorgd zijn. Naar men ons als zeer betrouwbare waarheid nader mededeelt, was het den koopers van het koffiehuis „De Vrijheid", onder Leiderdorp, zoo weinig om eenig godsdienstig nevendoel bij den aankoop van genoemd pand te doen, dat het te gen- deel juist de uitdrukkelijke voorwaarde der toetreding van een der deelgenooten was. Ook heeft een der vier heeren, de kerkmeester, reeds zijn deel van het aangekochte pand uit de gemeen schap genomen en tot een thee- of speeltuin voor eigen gebruik bestemd en afgezonderd. De Raad der gemeente Sassenheim heeft de begrooting voor het jaar 1887 vastgesteld tot een bedrag van ƒ9463.80 in ontvangst en uitgaaf. De gemeenteraad van Delft heeft benoemd tot lector in de Javaansche taal en letterkunde dr. H. C. Humme aldaar, op eene jaarwedde van 2500. Aan elk van de twee teeken-onderwijzers der burger avondschool werd toegekend eene belooning van ƒ1000 per jaar. Op de adressen van den heer A. Van Lier te Amsterdam, om zijne schouwburgtent te mogen op slaan op de Markt, en van de heeren Le Gras Haspels, hun den Schouwburg in Stads Doelen te verhuren, werd afwijzend beschikt. Aan mej. A. Van Leeuwen werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare meisjesschool, ingaande 15 Nov. a. s. Bij acclamatie werd het traktement van den heer J. S. A. Van Dissel, lector bij de Indische instel ling, bepaald op ƒ2500. De heer P. G. Van Schermbeek, kapitein van de genie hier te lande, die op uitnoodiging van de Japansche Regeering geruimen tijd in Japan ver toefde, tot het ontwerpen van forten aldaar, is in de residentie teruggekeerd. Tot lid van den gemeenteraad is te Gouda bij herstemming gekozen dr. H. IJssel de Schepper (lib.) met 387 stemmen. De candidaat der Katholie ken, de heer J. S. Kamp, bekwam 293 stemmen. Naar men verneemt, is de heer J. H. Krelage te Haarlem benoemd tot correspondeerend lid der Royal Horticultural Society" te Londen. Nog niet lang geleden ontving de heer Krelage mede eene benoeming als eerelid der „Pansylvania Horticultural Society" te Philadelphia, in Noord-Amerika. Tot onderwijzeres in de handwerken aan drie openbare scholen te Aalsmeer is benoemd mej. B. De Greef, te 's-Gravenhage. Ook de gemeenteraad te Rozenburg heeft de jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres aan de openbare school aldaar met ƒ100 verlaagd en op ƒ400 vastgesteld. Naar men verneemt, zal het schroefstoomschip lste kl. „Zilveren Kruis" en het schroefstoomschip 4de kl. „Sommelsdijk", onder bevel van den kapt. ter zee D. J. Weys en den kapt. ter zee F. M. Lange, Zondag 10 dezer zee kiezen ter opvolging hunner bestemming. De kapitein ter zee Wirix heeft tegen 1 No vember a. s. pensioen aangevraagd. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, brengt ter kennis dat in Dec. a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van practische examens van apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Nadere bijzonderheden meldt de Staats courant van heden. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 6 Oct.; de „Limburg", van Rotterdam naar Java, passeerde 6 Oct. Gibraltar; de „Madura", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Southampton 6 Oct. de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Oct. Perim; de „Soerabaia" vertrok 5 dezer van Padang naar Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Rotterdam, voor de kantons Rotterdam No. 1 eh Schoonhoven, mr. B. Van Eeten, adv. en proc. te Heerenveen; benoemd: a. tot subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Zieriksee, mr. J. P. Van Outeren, thans subst.-griffier bij de arrond.- rechtbank te Rotterdamb. tot subst-griffier bij de arr.-rechtbank te Rotterdam, mr. B. W. F. Kronen berg, advocaat, tevens beeëdigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank te Zutfen, wonende te Deven ter; met ingang van den llden Oct, a. s.lo. den luit. ter zee lste kl. G. H. Thomassen a Thuessink Van der Hoop, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagenen 2o. den luit. ter zee 2de kl. W. P. A. M. Kluit bevorderd tot luit. ter zee lste kl.benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Ameland, S. Do Jong, cand.-notaris te Sneek. Blijkens het Voorloopig Verslag der TweedeKamer werd bij het afdeelingsonderzoek van het voorstel van den heer Goeman Borgesius en tien andere leden tot het houden van een onderzoek naar het vraagstuk van den maatschappeljjken arbeid, door sommige leden gewaarschuwd tegen dezen eersten stap tot uitbreiding van staatszorg ten aan zien van den maatschappeljjken arbeid, en was hun, bjj gebreke van groote middelpunten van nijverheid, de noodzakelijkheid van inmenging der overheid in de verhouding tusschen werkgevers en arbeiders niet gebleken, gezwegen nog van de vrees dat een onderzoek bjj arbeiders overdreven verwachtingen zou opwekken. De meeste leden evenwel verlangden een onder zoek o. a. op de volgende gronden: Tal van voor stellingen, welke onder de arbeiders ontevredenheid en onredelijke eischen kweeken, zouden ongegrond blijken; de arbeiders zouden inzien dat de Ver tegenwoordiging met schroomt maatschappelijke toestanden en misbruiken bjj den arbeid te onder zoeken; ook buiten de centra van nijverheid wer den gebrekkige toestanden gevonden en de enquête zou de zoo gewenschte gegevens omtrent Neder- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. landsche toestanden, wier gemis eene goede rege ling van den kinderarbeid in den weg stond, leveren. Een aantal leden meende dat de omstandigheden niet gunstig waren en de tjjd te kort zou zjjn voor het houden dezer enquête, eensdeels met het oog op de gewichtige beraadslagingen in dit zitting jaar te wachten, de uit Grondwetsherziening voort vloeiende Kamerontbinding, waardoor de bevoegd heid der commissie ophoudt, het ontbreken van een voldoend aantal Kamerleden in staat op grond hunner kennis van fabrieken en werkplaatsen goed geformuleerde vragen te kunnen stellen en niet het minst de onmogelijkheid voor de commissie, gebonden als zjj is door de wet, zich te kunnen verplaatsen naar de fabrieken en werkplaatsen. Daarom wenschten deze leden met het onderzoek belast te zien eene Staatscommissie, benoemd door de Regeering, die oneindig beter in de gelegenheid is inlichtingen over feitelijke toestanden te ver krijgen, eene verplaatsbare commissie bij welke zich de ingezetenen vrijwillig tot het verstrekken van gegevens zouden aanbieden. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou volgens anderen daarin te voorzien zjjn, door de Staats commissie dezelfde macht te geven waarmede eene parlementaire commissie is toegerust. Vele andere leden geloofden daarentegen dat het onderzoek gevoeglijk binnen een paar maanden kon afloopen, zagen in eene Kamer-commissie groo tere waarborgen voor een onpartijdig onderzoek en hadden bezwaar tegen het toerusten van eene staats commissie met eene voor de ingezetenen hoogst bezwarende macht als de verplichting tot het af leggen van getuigenis. Het in eene der afdeelingen aangegeven denk beeld tot het instellen door de Regeering van Kamers van arbeid, te verkiezen door de werklieden zelf, als raadgeefster van de Regeering en ter con- ciliatie van verschillende belangen, vond bij som migen bjjval, maar werd door anderen bestreden, hoofdzakelijk uit vrees dat die Kamers staatkun digen invloed zouden gaan uitoefenen en omdat zjj de vorming van die lichamen liefst aan de arbeiders zeiven overlieten. De voorstellers werden van vele kanten nog tot nadere uiteenzetting hunner bedoelingen uitge- noodigd. O. m. wilde men weten of de enquête zou loopen over den arbeid van gehuwde vrouwen in de fa brieken en werkplaatsen en den Zondagsarbeid. Verscheidene leden achtten het onderzoek te be perkt en wilden het, in den geest van het mandaat van commissiën in Engeland, Duitschland en België tot de loonen en werkuren, den toestand van den industrieelen arbeid en de verbetering van het lot der arbeidende klassen uitgestrekt zien. Sommige leden zagen ook in deze enquête eene vertraging van eene uitbreiding van regeeringswege der wet op den kinderarbeid en anderen wenschten het landbouwbedrijf uitdrukkelijk van de enquête uit te zonderen. Gemengd Nieuvra. Zjj, die gisteravond omstreeks half- negen zich bevonden in den omtrek van het gebouw, waar de stoombrandspuit een tehuis vindt, zagen daar eenige donkere gestalten in een halven cirkel bijeen staan. Men stond rondom een ketel van het Lier- nurstelsel, daar tijdelijk geplaatst; op het achterwiel daarvan stond eene kaars, die schaars en fantas tisch den arbeid verlichtte, welke daar door eenigen werd verricht. Wat was het geval? De persoon, van wien wij voor een paar dagen eene beschrijving gaven, lag weder op den grond in een toestandmen ver beelde zich dien maar, te beschrijven is die niet.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1