lOoiicIerdlaa' Bit nummer bestaat bit Twee Bladen. !7i A0. 1886. 7 October. <§eze Qourant wordt dagelijks, rt si uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven'. Leiden, 6 October. b het zorgen bare klachten en belangen in het Wetgevend am en elders behooriyk ter ke 'en mht en voorgestaan; d het aandringen op het maken van verbeterin gen dor voor viechsehepen bestemde ligplaatsen en havens; g het stichten van ondersteuningsfondsen voor visschery-personeel h het houden van vergaderingen en zoo noodig van voordrachten en tentoonstellingen, en LEIDSCH li® DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post110. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels-1.05. Iedere regel meer 0.17J. Crootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ORiciëelo Hennisgovinsen. PATEItTBLADElV. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat do ingevulde patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, benevens de restanten, over bet dienstjaar 1886/87, bij het College v; n Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Woensdag 6, Donderdag 7, Yr(jdag8, Zaterdag 9, Maandag 11 en Dinsdag 12 October e. k., terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de donrwa arders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 5 Oct. 1886. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij dege ter algemeene kennis: 1!'. dat de passage over de Zijlpoortsbrug, op aanstaan den Maandag en Dinsdag 11 en 12 October, voor rij en voertuigen zal zijn afgesloten; 2°. dat bet St.-Jansbrngje, in de Oude Vest, van Vrij dag 8 lot Vrijdag 22 October aan taande, voor de passage geheel zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Oct. 1886. E. KIST, Secretaris. De opening van den Leidschen Schouwburg schijnt bepaald op 11 October a. s. Opgevoerd zal worden „De familie Fourchambault." Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 28 tot en met 30 Aug. De 1ste luit. A. A. Van Schilfgaarde, van de 4de comp. 2de bat. 4de reg. inf. te Leiden, is over geplaatst b\j de 4de comp. 3de bat. van genoemd reg. te Haarlem. Morgen, Donderdag, des namiddags te 2 uren, zal de rechtbank te Rotterdam eene plechtige open bare zitting houden ter installatie van mr. P. A. Van Buttingha "Wichers, benoemd tot substituut officier van justitie by die rechtbank. De koopers van het koffiehuis „De Vrijheid" bij Leiderdorp zijn, naar het „H. Dbld." meldt, een kerkmeester, twee notabelen en een ouderling van de gemeente te Leiden. Het gebouw zou aangekocht zijn voor de godsdienstoefeningen van de volgelingen van ds. Vlug. „De Stand." beweerde echter dat te Leiderdorp eene noodkerk zou worden opgericht. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zondag voormiddag werd ds. C. B. Oortliuys bevestigd door zijn ambtgenoot ds. A. Voorhoeve, die tot tekst had gekozenHandelingen 10 vers 33, het laatste gedeelte. Des namiddags aanvaardde ds. Oorthuys zijne bediening naar aanleiding van Mattheus 11 vers 28 tot 30. De nieuwgebouwde kerk nog niet gereed zijnde, kon het oude kerkgebouw de groote menigte ook van elders opgekomen, nauwelijks bevatten. De goede werking van het Nut in onze dorpen bleek te Oude-Wetering weder uit het rapport van de commissie van het ziekenfonds van het depar tement aldaar. Het telt thans 89 leden, te zamen contribueerende 244.40, en daardoor was het in de gelegenheid, gesteund door een klein kapitaaltje, in het afgeloopen jaar aan zieken uit te betalen 222.75 en aan begrafenisgelden-ƒ30, terwijl het teen nog sloot met een batig saldo van ƒ113.05. De door den Raad aangenomen begrooting der gemeente Rijnsburg voor 1887 bedraagt in ontvangst en uitgaaf beide 16,246.04'/,. De kos ten voor het. openbaar lager onderwijs zijn daarin uitgetrokken tot .een bedrag van 5950. By de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Noordwijk, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van don heer H. Romijn, zijn uitgebracht: op den heer J. Hoogeveen 104 ea op den heer P. Hoogen- dam 67 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. In eene openbare vergadering van het Depar tement der Maatschappij tot nut van 't Algemeen Koudekerk Hazerswoude zal op "Woensdag a. s. te Koudekerk eene bespreking worden gehouden door den heer mr. H. Goeman Borgesius, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, over een onder werp van maatschappelijk belang. Het voorloopig bestuur van de Yereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij heeft in zijne jongste vergadering de statuten dier Vereeniging ontworpen, waaraan o. a. het volgende is ontleend: Haar zetel is gevestigd te Amsterdam. Zy stelt zich ten doel bevordering van de vis- schery-belangen in den meest uitgebreiden zin. Zy tracht dit doel te bereiken door: a het onderzoeken en het verdedigen van de belangen van reeders, eigenaars van visschers- vaartuigen, visschers, vischhandelaars, verkoopers van visch en allen, die by de visschery direct of indirect betrokken zyn; c net vp verlaging der tarieven en kosten van v -r van visch, van spoedige expe ditie, van og van rechten, zoomede van de afschaf) -y beschermende rechten en van alles wat de rotyke ontwikkeling van den viscli - handel belemmert; e het tegengaan van kwade praktyken van en tegen de sub a genoemde personen het werkzaam *zyn in het belang van ver zekeringen i het aanwenden van alle andere middelen, welke haar ten dienste staan. Het Yereenigingsjaar loopt van 1 Jan. tot 31 Dec. De Vereeniging wordt gevestigd voor den tyd van 25 jaren, ingaande met den dag waarop de Koninklyke goedkeuring op deze-statuten zal zyn verkregen. Het voorloopig bestuur is aldus samengesteld T. A. O. De Ridder, voorzitter; A. Hoogenraad, J. R. Boerlage, H. Tuyp, E. Conyn Jzn., H. G. Goossens, A. IJzermans, J. W. J. Yan Harwegen Den Breems, J. L. C. Pompe Van Meerdervoort, D. P. H. Aberson en E. G. Corns. De Groot, secretaris. De 1ste luit. G. J. baron Yan Slingelandt, van de 4de comp. 3de bat. 4de reg. inf. te Haarlem, is op zyn verzoek overgeplaatst bij het 7de reg. inf. te Amsterdam. De volgende enderofficieren van het instructie bataljon te Kampen zyn mat 1 Oct. jl. by verschil lende reg. inf. overgeplaatst, doch blyven by den hoofdcursus aldaar gedetacheerd: J. G. Haas, K. A. Van Herk en jhr. P. A. Alting von Geusau by het 2de; K. G. A. Muller, F. A. von Baluseck, en D. A. Van der Wedden, by het 4de; C. J. Boon, M. D. J. de Jongh en A. J. van Gruting by het 5de; en L. Levinson bij het 7de reg. infanterie. Met het oog op de vele voorbereidende werk zaamheden, verbonden aan het in werking stellen van het nieuwe voorschrift op de administratie by het leger, heeft de minister van oorlog bepaald, dat die invoering, in stede van uiterlyk 1 Januari 1887, zal plaats hebben uiterlyk 1 Januari 1888. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft in zyne gisteren gehouden zitting, na een langdurig debat, met 21 tegen 14 stemmen aangenomen het voorstel van de heeren Godon c. s., om met 1 Jan. a. s. den gasprys van 8 op 7 cents per kub. meter te verlagen. De voorzitter deelde mede, dat de assurantie- maatschappyen de schade bij den brand van het Kurhaus hebben opgemaakt en de eerste termynen reeds zyn betaaldvoorts dat maatregelen genomen zyn om den wederopbouw te bespoedigen, zoodat men verwacht by den aanvang van het volgend seizoen met het nieuwe gebouw gereed te kunnen zyn. Er is, naar men aan het „Vad." verzekert, voor den duur der wederopbouwing van het Kurhaus eene assurantie gesloten met verschillende Neder landsche brandverzekering maatschappyen, en wel voor een bedrag van ƒ550,000 tegen eene premie van 1.50 per ƒ1000. De heer J. A. De Bergh heeft opgehouden hoofdredacteur te zyn der „Amsterdamsche Courant." Benoemd is tot grootkruis van de orde der Eikekroon generaal Jackson, lid van het hoog militair gerechtshof. Naar de „Amst." meldt, is voor het laatste gedeelte, groot ƒ700,000 der eerste serie groot 1,000,000 van de 3-pcts.-leening voor de Maat schappij van gemeentecrediet ruim driemaal het gevraagde bedrag ingeschreven. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op morgen, Donderdag, en die van den minister van koloniën op Vrijdag 8 Oct. a. s., zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Afrikaan", van Banana naar Rotterdam, is 4 Oct. Madera gepasseerd. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, zal onze Regeering binnen enkele dagen langs oincieeien weg gewezen worden op het belang voor Nederland en onze Oost-Indische bezittingen van eene Neder landsche pakketvaart in onze koloniën, die thans by concessie door eene Eugelsche Maatschappy Wordt uitgeoefend. Deze concessie loopt weldra tenèinde, en moet dus öf verlengd worden öf by uitbesteding op nieuw by andere maatschappijen overgaan. Aan gezien echter omtrent de voorwaarden dier concessie niets bekend is, dient daaraan de noodige openbaar heid te worden gegeven, opdat belanghebbenden of gegadigden zich tydig kunnen voorbereiden. Deze quaestie kwam in de Amsterd. Kamer van Koop handel ter sprake, naar aanleiding der scripture des heeren Gysberti Hodenpeil, waar eene commissie tot nader onderzoek en advies werd benoemd, die daarvan in de zitting op a. s. Vrydag rapport zal uitbrengen, wat door vele belanghebbenden en be langstellenden, zoowel hier als in Indië, met belang stelling wordt tegemoet gezien. Telegramtarief. De minister van waterstaat, handel en ny verheid heeft der Tweede Kamer inlichtingen verstrekt op de adressen van: A. W. Sythoff, uitgever van het „Leidsch Dagblad" te Leiden; Chs. Boissevain en andere uitgevers en hoofdredacteuren van dagbladen hier te lande, en de „Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen" te 's-Gravenhage; hou dende bezwaren tegen het tarief voor telegrammen, vastgesteld door het by koninklyk besluit van 29 Juni 1886 (Staatsblad No. 114; goedgekeurde regle ment voor den dienst der Rykstelegraaf. De minister begint met te verzekeren dat de verhooging, welke dit tarief onderging, wel verre van onverhoeds, gelyk adressanten schryven, tot stand te zyn gekomen - geruimen tyd door de Regeering overwogen is. Hij herinnert verder dat de maatregel genomen is ter vermindering van het tekort, dat cje dienst der Rykstelegraaf oplevert sedert 1868, het jaar der vermindering van het tarief van 50 op 30 ets. Dat tekort bedroeg op den dienst van 1885 niet minder dan bijna ƒ600,000.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1