predikant in dié gemeente. Verliest de laatste, ondanks zijne hooge jaren, nog zeer veel in den bekwamen, ijverigen man, zijn verlies zal in de Hervormde Kerk, die hij in verschillende lagere en hoogere besturen met zijne rijke kennis en erva ring zoo lang en zoo trouw gediend heeft, door velen diep gevoeld worden. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok 30 Sept. van Marseille; de „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, pass. 1 Oct. Dover; de „Prins van Oranje", van Amster dam naar Batavia, passeerde St.-Vincent 30 Sept.; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 1 Oct. Gemengd Nieuws. De studenten-roeivereeniging „Njord" te Leiden zal op Maandag 11 October des middags op het Galgewater aldaar een onderlingen wed strijd houden. Per aanplakbiljetten wordt ook bekend gemaakt dat a. s. Donderdag-middag op het exercitieveld een cricket-wedstrijd voor novitii zal gehouden worden, opgeluisterd met muziek en afgewisseld door steek spelen, vèr loopen enz. enz. Z\jn er in onze stad reeds vele zeer solide magazijnen, die hunne prijzen geregeld hebben met het oog op contante betaling, thans is zjj ook in het bezit gekomen van een magazijn, waar men den koopers, blijkens in dit nommer voorkomende advertentie, vooraf reeds mededeelt dat men gaarne de goederen verkoopt op wekelyk- sche, half-maandelijksche, maandeljjksche of drie- maandelijksche afbetaling. Het magazijn is ge vestigd op den Ouden Singel No. 210 by de heeren S. Leeser Co. De verkoop op krediet geschiedt zonder borgtocht aan ieder, die niet als oneerlijk algemeen bekend is. De heer Samson te Leiderdorp, wien de koe behoorde, welke volgens uitspraak van den districts-veearts moest verbrand worden, maakt ons opmerkzaam dat geen familie-leden, maar alleen zijn broeder de verbranding wilde tegenhouden, en dat de arbeiders geen dienst weigerden, maar hun werktijd verstreken was en zij dus niet ver plicht waren tot werken. Voor het gerechtshof te 's-Hage stond gisteren terecht de arbeider J. De K., uit Brouwershaven, beschuldigd van diefstal van twee konijnen, uit een hok geplaatst in een schuurtje op het afgesloten erf van den arbeider S. te Brou wershaven. De beschuldigde die in het bezit van de gestolen beestjes was bevonden, ontkende per tinent zich aan diefstal van konijnen te hebben schuldig gemaakt en beweerde dat de bij hem in beslag genomenen zijn eigendom waren. De getuigen die voor den beschuldigde bezwarende verklaringen aflegden, spraken volgens hem onwaarheid. Adv.-gen. mr. Bijleveld, die met het oog op de omstandige getuigenverklaringen van de schuld va* beschuldigde overtuigd was en gaarne gezien had dat hij eene openhartige bekentenis had afge legd, requireerde tot schuldigverklaring aan dief stal bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis met behulp van inklimming en veroordeeling van beschuldigde tot 1 jaar gevangenisstraf. Jhr. mr. J. L. W. C. Van Weiier, die als ver dediger optrad, hechtte niet veel waarde aan de opgaven der getuigen, geloofde dat het zijn cliënt ten laste gelegde niet wettig en overtuigend was bewezen en concludeerde tot vrijspraak. De uit spraak is bepaald op morgen, Zaterdag. In de correctioneele zitting stond als appellant terecht L. P. te Scheveningen, die door de Haagsche rechtbank veroordeeld is tot 8 dagen celstraf wegens het toebrengen van slagen met een klomp aan zijne buurvrouw, die hem was komen vragen om betaling van zijn aandeel in de kosten der herstolling van een gemeenschappelijk riool. De vrouw was door de mishandeling gedurende enkele weken verhin derd haar gewoon werk te verrichten, maar ook buiten staat den geneesheer, die haar behandeld had, te betalen. Zjj stelde zich daarom als civiele party, maar hare vordering als zoodanig werd door de rechtbank slechts voor een gedeelte toegewezen. Ook in appèl ontkende bekl. de vrouw te hebben geslagen, doch uit het gehcfhden getuigenverhoor, waarby de klompen van de partijen ter tafel kwa- bleek dat bekl. zich daaraan wel had schuldig cQmaakt. JÖ*. Hanekuik, die ook nu gemachtigd was om voor de civiele party op te treden, con cludeerde t,Qt bevestiging yan het gewezen vonnis. Mr. Van Gigch, die als verdediger van den bekl. optrad, refereerde zich aan 's Hofs oordeel wat de strafactie betreft, maar meende dat de vordering der civiele party moest worden ontzegd. Adv.-gen. mr. Byieveld requireerde de bevestiging van het vonnis met referte aan de zienswyze van het Hof omtrent de civiele vordering. Uitspraak a. s. Donderdag. Aan het station der stoomtram te Scheveningen heeft zich dezer dagen het zeldzame feit voorgedaan, dat eene dame, die hare drie centen geofferd had om van het weegtoestel gebruik te maken, zwaarder was dan het toestel kan aan- wyzen (125 kilo), en dus haar geld voor niemendal had gegeven. Daar zy echter toch naar Den Haag moest, deelde zy, aan het Rynspoorstation gekomen, aldaar het geval mede, en werd haar toen toege staan, om gratis op de bascule gewogen te worden. Het bleek toen dat zy 130 kilo of 260 pond woog. Terwyl een bedelaar Dinsdag 11. by een winkelier te Haarlemmermeer zyne wekelyk- sche gift kwam ontvangen, nam hy van de toon bank een papiertje met- geld mede. De veldwach ter van Sloten haalde hem in eene herberg in, vond het gestolen geld in de voering zyner jas en nam hem in arrest. De rechtbank te Haarlem heeft C. F. S., die de vorige week terechtstond wegens diefstal van een horloge, tydens de kermis te Zaan dam, veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Een vreemdsoortig rechtsgeding is te Annaberg aanhangig. Eene bende ratten hield huis by een der bewo ners van het stadje. Eén van de troep werd ge vangen, kreeg een schelletje om den nek en daarna de vryheid weder. De list gelukte. Op het geluid van het schelletje stoof de geheele troep uiteen en het duurde niet lang of de slimme huisvader was van de plaag verlost. Een paar dageÏÏ later waren by zyn buurman allerlei vreemde geruchten omtrent een nachtelyk spook in omloop. Meermalen had men 's nachts een geheimzinnig geruisch en een zacht schellen vernomen. Het geheele huis verkeerde in de groot ste spanning. Eeindelyk bracht een gesprek tusschen de res pectieve dienstmeisjes der beide buren licht in de zaak. De eene buur verlangde nu van den ander, dat deze hem zyne nachtelyke rust en huwelyksvrede terug zou geven en diende, daar zijn buur aan dat verlangen bezwaarlyk kon voldoen, een aanklacht tegen hem in. BUITENLAND. b'rfiukrjjk. De heer De Freycinet heeft gisteravond te Mont- pellier het woord gevoerd op een hem aangeboden feestmaal. Hy zeide dat de Republiek nimmer be hoort stil te staan op den weg van vooruitgang, doch dat men thans vooral zyne zorg behoort te wijden aan den vooruitgang op oeconomisch gebied. Over dit ontwerp verder uitwijdende, sprak hy over de bestaande plannen tot aanleg van de Rhöne- kanalen. Hy hoopte dat die spoedig mochten ver wezenlijkt worden, dank zy de hoogere opbrengst der belastingen, welke thans reeds zichtbaar is en spoedig zal toenemen. Ten slotte deed hij een nieuw beroep op de eensgezindheid onder de repu blikeinen. Oostonr.-Ho n g.-M oimi-elii©. Ter beantwoording der interpellaties (over de verhouding der Oostenrijksch - Hongaarsche regee ring ten opzichte van de onttroning van vorst Alexander van Bulgarye en den tegenwoordigen toestand van het vorstendom) verklaarde de minis ter-president Koloman-Tisza gisteren in het Hon gaarsche Huis van Afgevaardigden het volgende: „De Oostenryksche regeering heeft niet geweten, dat de vorst van Bulgarye het afhankelijk heeft gesteld van de toestemming des Czaren, of hy al dan niet in zyn vorstendom zou blijven. „Tusschen Oostenryk en Rusland bestaat geenerlei •vereenkomst betreffende de verdeeling van den invloed op het Balkan-schiereiland. De positie, welke door het tractaat van Berlijn aan de Oostenryksch- Hongaarsche monarchie is verleend, beantwoordt volkomen aan hetgeen hare belangen eischen. De regeering blijft van oordeel dat Oostenrijks geheele invloed moet worden aangewend, ten einde de ont wikkeling van zelfstandige staten op het Balkan schiereiland te bevorderen, en te voorkomen dat pen beschermheerschap, waarvan in de verdragen niet wordt gesproken, of een blijvende invloed door één mogendheid worde verkregen. „In de betrekkingen der monarchie tot de mogend heden werd geen verandering gebracht. Ook het verbond met Duitschland bestaat nog op dezelfde grondslagen. „Volgens "de bestaande verdragen, welke da regee ring als van kracht beschouwt, is, indien Turkye zelf niet van haar recht gebruik maakt, geen andere mogendheid gerechtigd tot eene eenzijdige gewa pende tusschenkomst, of tot de afkondiging van een beschermheerschap. In het algemeen trouwens mag op het Balkan schiereiland zonder toestemming der mogendheden, die het Berlynsch tractaat onder teekenden, geen enkele verandering plaats grijpen. „Dit doel hoopt en wenscht de regeering der Oostenryksch-Hongaarsche monarchie in overeen stemming met de andere mogendheden te bereiken, zonder dat de vrede wordt gestoord." Bulgarije. De gedelegeerden der corporatiën te Sofia begaven zich gisteren naar generaal Kaulbars, om getuigenis af te leggen van hunne toewijding aan den czaar, maar tevens om op de spoedige benoeming van een vorst aan te dringen. De generaal antwoordde dat het uitstel der verkiezingen tot November aan staande moest worden gehandhaafdhy herinnerde tevens dat de verkiezing van den vorst niet het werk was van Bulgarye, maar eene internationale handeling. De keuze van den vorst zou nog niet zoo spoedig door de mogendheden geschieden. De generaal verklaarde verder dat noch Alexander, noch eenig lid zjjner familie ooit in Bulgarye zouden terugkeeren. De ministerraad beraadslaagde gisteren ook ge- ruimen tyd over de Russische nota. Het einde der discussie was, dat een nieuw onderhoud met generaal Kaulbars noodig werd geacht, zoodat het nemen van een besluit werd opgeschort. T*lecramm«u, NIEUW-YORK, 30 September. Gisteren heeft, volgens hier ontvangen berichten, in de streken bij de monding van de „Rio Grande del Norte" een hevige storm gewoed, waardoor te Brownsville (Texas) omstreeks 200 huizen verwoest zyn en vele andere schade hebben geledente Mahamoras (Mexico) werden 300 huizen verwoest en andere beschadigd. Te Matamoras zyn ruim 400, te Browns ville 150 huisgezinnen zonder dak. PARIJS, 30 September. De Oostenryksche gezant Hoyos is heden naar Weenen vertrokken. BURGAS, 30 September. Op bevel van den mi nister van oorlog zijn de vier deelnemers aan de samenzwering van Burgas, in Mei van dit jaar, Geranoff, Schischmanoff, Kolaroff en Baleff op vrije voeten gesteld. Dus blyven enkel in hechtenis de twee Montenegrynen, voor wie de Russische consul heeft aangeboden persoonlijk borg te staan. WEENEN, 30 September. Door cholera zyn te Pest 6 personen aangetast en 10 overleden; in het comitaat Raab geen aangetast, 3 overleden; te Parenz 1 persoon aangetast. DUBLIN, 30 September. Opnieuw zyn gisteren te Belfast onlusten uitgebroken. De politie, dooi de menigte aangevallen, moest de dragonders te hulp roepen om de Katholieke en Protestantsche werklieden eener smeltery te scheiden. SOFIA, 30 September. Generaal Kaulbars heeft in een onderhoud met eenige Bulgaarsche ministers bevestigd, dat het Ruslands bedoeling is om de gondwettige instellingen van Bulgarye ongeschonden te handhaven. Morgen zal den generaal de tekst van het adres van antwoord worden voorgelegd. Men gelooft dat de Regeering zich zal vereenigen met de opheffing van den staat van beleg en met het uitstellen der verkiezingen. Het in vrijheid stellen der officieren biedt echter groote bezwaren. BERLIJN, 30 September. {N. R. C.) Na de minis- terieele verklaring in het Hongaarsche parlement, dat Duitschland en Oostenryk ten aanzien van Bulgarye steeds samen zullen blyven gaan, acht men alhier het uitbreken van een oorlog in het Oosten geheel onwaarschijnlijk, ondanks de laatste verontrustende berichten uit het schiereiland van den Balkan. LONDEN, 30 September. Nubar-pacha heeft heden onverwachts deze stad verlaten, om naar Egypte terug te keeren. BERLIJN, 30 September. Den heer Burchard is, op zyn verzoek, ontslag verleend als rijksminister van financiën.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2