A0. 1886, Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. N°. 8166. Zat erelag 2 October. feze fyurant wordt dagelijks, met uitzondering van tgon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 October. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Ltiden per S maanden........1-10. Franco per port.1-40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Hedenmorgen was er feest in de bewaarschool aan de Oude Vest. Mejuffrouw E. M. Tiemeyer vierde den dag, waarop zij vóór vijf en twintig jaren tot hoofdonderwijzeres werd benoemd binnen deze stad. Eene commissie van dames, bestaande uit onderwijzeressen heden of vroeger aan hare school werkzaam, had haar en haren 300 school kinderen een feestelyken morgen bereid. De Com missie der Gemeente-bewaarscholen had zich daarbij niet onbetuigd gelaten, zoodat de school een kos telijk voorkomen had, in overeenstemming met de gelegenheid. Tegen negen uren was de omtrek van de school reeds opgevuld met moeders der kinderen en met belangstellenden, en men kon zien aan de blijde gezichten, hoezeer ze de hoofdonderwijzeres waar- deeren, wie later door haar personeel werd toege zongen „Vijf en twintig jaren lang „Hebt ge u zelf gegeven, „Was 'tuw lust, uw liefde en kracht „Voor de school te leven." De menigte stond te wachten. Daar verscheen de Commissie der Gemeente-bewaarscholen en stapte de met groen en vlaggen versierde school binnen. Vervolgens verschenen de hoofdonderwijze ressen der openbare en bijzondere bewaarscholen uit 'de gemeente. Eene deputatie uit haar midden kwam met de jubilarisse aanrijden in een rijtuig met twee paarden. Eindelijk nam het feest een aanvang. Toen „de hooge juffrouw" binnengeleid was, begonnen de kinderen met hunne lieve stemmetjes een welkomst lied te zingen, waarvan de echo werd gehoord in de lokalen, die wel hoorden en toeluisterden maar niet konden aanschouwen. Een der kinderen reikte „de hooge juffrouw" een bloemkrans over, en vele „ruikers" volgden onder het zingen van een toepasselijk versje. Daarna sprak de eerste onderwijzeres mejuffrouw B. Omvlee uit naam der andere onderwijzeressen en der leerlingen hare hoofdonderwijzeres toe met de volgende woorden: „Ja, lieve juffrouw, zoo is het! De kinderen openbaren hunne liefde jegens u door het schen ken van een bloemkrans. Maar niet alleen de bloem krans is het die u verheugt; ach neen, de bloe men vergaan: maar de wetenschap dat de liefde en achting welke u door de kinderen worden toe gewijd, blijven, dat is het wat u thans verheugt." „En wie zou uniet waardeeren en lief hebben Ook wij, die u ter zijde staan in de moeilijke, maar tevens heerlijke taak om kinderen op te voeden, zijn dit ten zeerste verplicht. Met welk een trouw en ijver gaat ge ons niet voor in onze dagelijksche werkzaamhedenWat zjjt ge ons niet tot steun en raad, waar wij uwe hulpenoodig hebben. „Juist, lieve juffrouw, om uwe minzaamheid jegens ons en anderen brengt ge zooveel goeds tot stand. Wart; hebt ge door uw arbeid al niet mede gewerkt tot beschaving der maatschappijHoeveel grooten en kleinen hebt ge niet helpen vormen voor de toekomst! Een blik in het verleden zal u goed doen. „En waar wij nu hier gekomen zjjn om dit jubilé met u te vieren, daar willen wij van onze zijde u ook een aandenken schenken aan dezen dag. Aanvaard dan, lieve juffrouw, namens de kinderen en het tegenwoordig personeel, in welks naam ik ook gesproken heb, deze cadeau's. Wy hopen dat ze naar uw zin zullen zijn en dat ze u lang tot genoegen mogen strekken." Deze cadeau's bestonden uit eer.e sofa en een salonspiegel. Daarna sprak de heer Bool uit naam der gei noemde Stads-Commissie een harteiyk woord van dank en waardeering, en reikte als stoffelijk blijk daarvan een geschenk over in porselein en zilver. Nu nam mejuffrouw Steenbergen het woord om uit naam der ambtgenooten te spreken. Zij kon dit met te meer hartelijkheid doen, daar juffrouw Tiemeyer onderwijzeres aan hare school was geweest en zij gedurende 25 jaren daarna de vriendschap hadden onderhouden. Zij bood als „stoffelijk blijk" aan de prachtuitgave van Jonathan's „Waarheid en Droomen". Nadat de onderwijzeressen nu haar lied gezongen hadden, bedankte de jubilarisse, aangedaan en overstelpt door zooveel belangstelling en feeste lijkheid, met een hartelijk woord voor de toespraken en de geschenken, waarop eene daverende toe juiching volgde. Nu werden de kinderen getrakteerd. Zjj waren feestelijk en toch ordelijk en even zonnig als de dag daar buiten. Men zag aan de Stads-Commissie met hoeveel hartelijke belangstelling zij de stads jeugd gadeslaat, en zjj was zeker tevreden, dat de zorg van het stedelijk bestuur rijke vruchten af werpt voor de kinderen des vollc-s. Wij wenschen dat mejuffrouw Tiemeyer nog lang haar lust en kracht zal wijden aan hare moeilijke, doch schoone taak. Onder bevel van de luitenants ter zee 2de kl. R. Postumus Meyjes en J. T. Yan Slooten ver trokken heden van hier 120 jongens der Kweek school voor Zeevaart naar de opleidingschepen te Amsterdam en Rotterdam. Genoemde officieren zijn vervangen door de luits. ter zee 2de ,kl. H. A. Schoonhoven en G. J. Yan der Horst. De wintercursus neemt heden een aanvang met een getal van ongeveer 90 jongens. Naar wjj vernemen, is ons vorig bericht, dat hier ter stede eene Christelijke Zangvereeniging zou opgericht worden, bevestigd. Maandag 1.1. verga derden eenige belangstellenden om die vereeniging tot stand te brengen. Aanvankelijk telt zij reeds dertig leden. Belangstellenden verwijzen we naar achterstaande advertentie. De kiesvereeniging „Aengwirden", te Heeren veen, heeft, na het bedanken van den heer Velstra, tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Sneek, den heer J. Rinkes Borger, te Leiden. Tot gemeente-geneesheer te Haarlemmermeer in Wjjk 2 is aangewezen de heer P. J. Buckmann, doctor en arts te Hoofddorp, en voor een gedeelte van Wjjk 2 de heer G. J. Jaarsveld, doctor te Aalsmeer. Benoemd is tot onderwijzer aan de school No. 9 de heer G. De Boer te West-Terschelling, om den 25sten October a. s. in functie te treden. De aangeboden gemeente-begrooting voor 1887 bedraagt in ontvangst en in uitgaaf f 73,363,64 en die van het burgerlijk armbestuur in ontvangst en uitgaaf ƒ6701.98. De afdeeling Hillegom der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur wenscht in het begin der maand Maart 1887 eene tentoonstelling van bol- en knolgewassen te houden. De inzending staat alleen open voor leden der afdeeling. De aan gifte moet geschieden vóór 1 Maart 1887. Er zullen geen prijzen of diploma's worden toegekend. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de hoofd ingenieur J. Van der Toorn, te 's-Gravenhage, een aanzoek ontvangen van de Japansche regeering om zich aldaar aan het hoofd van den waterstaat te stellen. De heer Van der Toorn heeft daarvoor echter bedankt. Naar aan het „Hbl." gemeld wordt, is door den Koning afwijzend beschikt op het hooger be roep van den heer J. C. Fabius tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij hÜ> wegens herstel in actieven dienst, verklaard was te hebben opgehouden lid te zjjn van den Delftschen gemeenteraad. Het uitschrijven eener nieuwe ver kiezing ter vervulling der vacature kan alsnu spoedig te gemoet worden gezien. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, is, met 1 Oct., aan J. A. Fjjnvandraad, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent in het ziekenhuis aan de Rijks-universiteit te Utrecht, en is voor het tijdvak van 1 Oct. tot en met 31 Dec. benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan genoemde R.-universiteit, S. J. Van Nooten, medisch docto randus en arts aldaar. By beschikking van denzelfden minister is aan J. Mesdag, met ingang van 1 Oct., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent voor de schei kunde aan de Rjjks-universiteit te Groningen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel tot reorganisatie der politie aangenomen. De kosten bedragen ƒ35,000. De bezoldiging der inspecteurs wordt verhoogd met 200. Tot assistent geneesheer van het ziekenhuis werd benoemd dr. Simon Thomas; tot directeur van het burgerlijk armbestuur de heer Van der Pauwert. Ingekomen is een voorstel tot aflossing van de overige gemeente schuld van Delftshaven bij de Maatschappij van Gemeente-crediet te Amsterdam. By het 4de reg. inf. zijn tot den cursus toe gelaten de sergeanten: J. G. Lisnet, W. A. H. Ackerman en A. J. Gooszen. De luit. ter zee der 2de kl. J. H. Van Hoog straten, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip „Stier," wordt met den llden dezer geplaatst als officier van politie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, en met dien datum op genoemden bodem vervangen door den luit. ter zee der 2de kl. H. E. Bunnik. De luit. ter zee 1ste kl. L. A. H. Lamie, gedetacheerd te Utrecht, wordt met 1 dezer op non-act. gesteld. Ingevolge machtiging des Konings, by besluit van 29 Sept. jl. No. 13, wordt Zr. Ms. ramschip „Schorpioen," met den 6den dezer buiten dienst gesteld en de kapt.-luit. ter zee G. J. Buyskes van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. Met het oog op den 70sten verjaardag vaa Z. M. den Koning zal eerstdaags verschenen eene feestcantate, tekst van mr. L. G. M. Van Loghem, muziek van den heer C. Coenen te Utrecht. De cantate zal zyn geschreven voor vier mannenstem men met klavierbegeleiding, zoodat de uitvoering ook in kleinere plaatsen met vrucht zal kunnen geschieden, terwyi de componist bereid is haar ten behoeve van de groote steden te bewerken voor gemengd koor met orkestbegeleiding. JjD.) De Hooge Raad heeft de crediteuren der Dor- repaalsche Bank opgeroepen tegen Dinsdag 1 Febr. 1887. Naar de „Amst." verneemt, heeft de heer Bart Van Hove de opdracht ontvangen, eene beelden groep te ontwerpen voor den gevel van den stads schouwburg te Amsterdam. Heden, 1 October, is het dertig jaren dat de heer A. H. Van Cleeff als hoofdredacteur en uit gever der „Amersfoortsche Courant" te Amersfoort werkzaam is. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft tydens zyn verbiyf in Amerika ontvangen de som van 62-50 voor genoemd gesticht. Te Hasselt is in 76-jarigen ouderdom over leden de heer G. Bruna, sedert het jaar 1838

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1