N°. 8165. Trijdag X October. A0. 1886. feze (Qouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. In dit nummer bevindt zich een bon, waarmede aan ons Bureel, Doezastraat No. 1, morgen, 1 October, de winter- dienstregeling der Hollandsche IJzeren- en Rijnspoorweg-Maatschappijen kan worden afgehaald. Zoo spoedig mogelijk, nadat de dienst regeling der verschillende stoomtrams zal zijn ontvangen, zal ook die gratis verkrijgbaar worden gesteld. Zij die dus voor het oogenblik nog geen belang hebben wat betreft de dienst regeling Hollandsche- en Rijnspoor, zou den met de afhaling kunnen wachten, totdat ook die der trams kan worden gegeven. Leiden, 30 September. LEIDSOH DAGBLAB PRIJS DEZER CODRANT: Voor Leiden per S meendenUO. Franco per poeti-*0- A&onderlijke Mommen0-0S- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. By de gisteren gehouden aanbesteding door het ministerie van koloniën van wollen dekens voor den dienst in Nederlandsch-Indie was de inschry- ving als YolgtPerceel No. 25400 blauwe paarden dekens, Gebr. Van Wyk, voor ƒ8.59 en.J. Scheltema Jansz., voor 8.97 per deken. Perceel No. 262000 wollen dekens voor de hospitalen te Batavia, J. Scheltema Jansz., voor ƒ4.44, Gebr. Van Wijk, voor 4.62 en Jan Zuurdeeg Zoon, voor ƒ4.86 per deken. Perceel No. 272000 wollen dekens voor de hospitalen te Soerabaia, Gebr. Van Wyk, voor ƒ4.49, J. Scheltema Jansz., voor ƒ4.82 en Jan Zuurdeeg Zoon, voor 5 per deken. Perceel No. 282000 wollen dekens voor de hospitalen te Padang, Gebr. Van Wijk, voor 4.56 en Jan Zuur deeg Zoon, voor 5.20. Alle inschryvers te Leiden. Men zegt dat de heer Coenen zelf zyn „Maria Magdalena" zal dirigeeren op het eerstvolgende concert van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Zaterdag morgen om 9.39 bezorgd zyn. Bedankt voor het beroep van de Ned. Herv. Gemeente te Zoetermeer en Zegwaard, door ds. E. A. Lazonder, te Oosterwolde (Geld.) In verband met de vacaturen, ontstaan door het overiyden van den heer Kemps, stationschef te 's-Gravenhage, en het eervol ontslag van den heer De Wever, stationschef te Woerden, zullen de volgende overplaatsingen bij den Nederlandschen Rijnspoorweg plaats vinden: De heeren G. Vrugte, stationschef te Arnhem, als zoodanig naar Den Haag: H. v. d. Bergh, ver tegenwoordiger van den N. R. S. te Amsterdam Westerdok, als stationschef naar Arnhem; Ligte- moet, stationschef te Ede, als vertegenwoordiger van den N. R. S. naar Amsterdam, Westerdok; C. Holstege, 1ste adsistent te Amsterdam, Wees- perpoort, als stationschef naar Ede: Lantermans lste adsistent te Den Haag, als zoodanig naar Amsterdam, Weesperpoort, W. Slyboom, stations chef te Bodegrave, als zoodanig naar Woerden; De wever, adsistent te Woerden, als stationschef naar Bodegrave. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlem werd de gemeente rekening over 1885 voorloopig vastgesteld met een voordeelig saldo van 49,215.87'/2. De ontvangsten beliepen 866,472.0272 en de uitgaven 812.256.15. Het verzoek van de Noord-Zuid-Hollandsche Stoom tramweg-maatschappij Haarlem Leiden, om verleg ging der baan langs den Wagenweg tot het Hout plein, werd afgewezen, zoodat de lyn door den Hout blyft bestaan. -Gisteren werd uit Gouda aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden een door meer dan 400 schippers of eigenaars van stoom- en zeilschepen onderteekerid adres van adhaesn aan het verzoek schrift der Kamer van Koophandel te Rotterdam, i. d. 1 April 1886, waarby, met het oog op de aanstaande behandeling van verlenging der con cessie van de Ned. Rynspoorwegmaatschappy, ver zocht wordt maatregelen te nemen, die een einde maken aan den voor de scheepvaart onhoudbaren toestand der bruggen in den Rijnspoorweg over de Gouwe by Gouda en Gouwsluis. De Tweede Kamer heeft een voorstel van Wet ontvangen tot inlassching op de begrooting voor de Nationale Schuld van een nieuwen post voor de rentebetaling der geheele nieuwe 3'/,-pets.- schuld ad ƒ3,046,243.75 tegenover eene verminde ring van andere artikelen met hetzelfde bedrag waardoor het eindcyfer der begrooting onveran derd blyft. Aan de toelichting van dit wetsontwerp heeft de minister van financiën eenige mededeelingen vooraf laten gaan nopens de uitvoering der conversie. Daaruit biykt o. a. Door realisatie van de nieuwe 3 J/2 pet. Nationale Schuld tegen den prys van byna 97 pet. is een voordeel boven de vroegere raming verkregen van ƒ855,850. Jaarlijksche besparing als gevolg der conversiewet is thans te steiien op 1,324,025. De geheele 4-pcts.- Staatsschuld bedroeg op 1 Juli j.l. dag waarop, het rentegenot ad 4 pet. heeft opgehouden, 339,545,700, waarvan ter verwisseling overbleef ƒ338,475,000. Ter vervanging van de 4-pcts.-N.-S. is in het geheel uitgegeven ƒ348,085,000, het bedrag waar uit de nieuwe S'/j-pcts.-N.-S. zal bestaan. De bovenbedoelde besparing zal ingaan met het dienstjaar 1887. De ten uitvoerlegging der convex sie-wet was overigens, dank zy den ijver en de voortvarendheid der daarmede belaste ambtenaren, voor het grootste gedeelte, een voldongen feit, reeds na ommekomst van eene maand tyd na de openstelling der conversie. Op 15 September j.l. was ruim 91 ten honderd van het geheele kapitaal bereids verwisseld, terwijl op 21 Augustus j.l. het omvangryk werk van den aanleg van het nieuwe S'/j-pcts.-Grootboek bereids geheel was voltooid. Gisteren zyn plechtig geïnstalleerd mr. C. Polis als procureur-generaal en jhr. mr. M. A. De Sa- vornin Lohman als advocaat-generaal by den Hoo- gen Raad. Mr. Yan Maanen huldigde mr. Römer, afgetreden procureur-generaalde voorzitter, mr. Kist, zoowel mr. Römer als den afgetreden raadsheer Donker Curtius. Mr. Polis sprak eenige welwillende woor den, ook tot de balie. Mr. Van der Linden ant woordde namens deze. Herhaaldelijk werd gewezen op den zwaarderen arbeid in de toekomst met het oog op de invoering van het wetboek van strafrecht. De minister van justitie was by de plechtigheid tegenwoordig. De meeste afdeelingen der Tweede Kamer hebben het onderzoek der Indische begrooting reeds ten einde gebracht. Tot rapporteurs zyn be noemd de heeren Verniers Van der Loeff, Van Gennep, Rooseboom, Schaepman en W. Van Dedem. De volgende week zal met het onderzoek der Staats- begrooting worden aangevangen. Ingekomen is een wetsontwerp tot verzekering der uitvoering van werken betreffende den "Water staat, benevens de wetsontwerpen tot bekrachti ging van Provinciale belastingen, In Zeeland en Groningen zullen minder opcenten op grondbelas ting en personeel worden geheven dan voor 1886. Eindeiyk is aan de geschorste Amsterdamsche kerkeraadsleden, die by de Synode in hooger beroep van het vonnis van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland gekomen waren, de uitspraak van het hoogste kerkeiyk college beteekend. Men weet, dat ter behandeling van dergelijke tuchtzaken de Synode uitloot tot op de helft harer leden, ten einde den beklaagden nog gelegenheid te geven oift van de uitspraak in hooger beroep, in revisie te komen by de volle Synode. De tot de helft harer leden uitgelote Synode (Synodus Contracta) heeft by nu breedvoerig toe gelichte uitspraak de appellanten schuldig verklaard aan verstoring van orde en rust, en vergryp m de uitoefening hunner kerkelyke bediening en hen ontzet van de door hen in de Nederduitsch-Herv. gemeente te Amsterdam en in de Ned.-Herv. Kerk bekleede ambten en bedieningen en hen voor onbë- paalden tijd onbevoegd verklaard tot het aanvaarden van eenige kerkelyke betrekking. Mitsdien is het vonnis van het Prov. Kerkbestuur bevestigd. (HU.) De heer G. D. Doorman, hoofdredacteur van het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage," hoopt 1 October a. s. te herdenken dat hy dien dag, gedurende 25 jaren als redacteur, later als hoofd redacteur aan dat blad verbonden was. Op dienzelfden dag gedenkt ook de heer B. Blok zyne 25-jarige werkzaamheid aan het redactioneel gedeelte van genoemd Dagblad. Gelyk men weet, zyn in de vorige maand de Nederlandsche eilanden in West-Indië door een zwa- ren storm geteisterd. Zoowel op het eiland Curasao als op Bonaire en Aruba werden een groot aantal woningen der arbeidende klasse vernield of bescha digd. De zout-oogst ging verloren, scheepvaart en visscherij leden groote verliezen. Op Bonaire alleen zyn 16 vaartuigen vergaan of met groote averij op het strand geworpen. De toestand der arme bevolking, door de slechte oogsten der laatste jaren reeds zoo zwaar beproefd, is allertreurigst. Door den gouverneur van Curasao daartoe uit- genoodigd, doen de heeren H. B. Kip, oud-gouver neur van Curasao, Balistraat 80, 's-Gravenhage; C. W. R. Scholten Jr., directeur van den Koninklyken West-Indischen maildienst, Tesselschadestraat 9 te Amsterdam; mr. Harry Barge, lid van het Hof van Justitie en van den Raad van Bestuur in de kolonie Curasao, Nieuwe Heerengracht 99 te Am sterdam G. A. B. Hellmund, consul van St.-Domingo, P. 0. Hooftstraat 162 te Amsterdam, nogmaals een beroep op de liefdadigheid hunner landgenooten. De geringste giften voor de noodlydenden op de eilanden Curasao, Bonaire en Aruba zullen door hen in dank ontvangen en onmiddellijk aan den gouverneur van Curagao gezonden worden. Volgens een particulier schrijven van Bonaire is by den storm in de maand Augustus jl. ook dat eiland hevig geteisterd. Tal van woningen van de landbouwende bevolking zyn verwoest en 14 vaar tuigen op het strand geworpen en meerendeels stuk geslagen, hetgeen voor vele bewoners eene ont zettende schade is. Menschenlevens zyn niet te betreuren, doch de ellende der bevolking op het eiland is groot, en zal nog toenemen, daar velen door verlies van woning, vaartuig of oogst, doodarm zyn geworden. De heer C. C. De Villiers te Kaapstad, heeft als voorbereiding voor een groot werk over de ge schiedenis der Kaapkolonie, een facsimile in het licht gegeven van de handteekeningen van 14(1 voorvaders der tegenwoordige bewoners van Ka?" land. Menig Kapenaar, maar waarschijn)'''^ vele Nederlanders zullen hun geslacht*' „jiK t maamopdie lyst wedervinden, terwijl natuuriyk >JQk deFransche refugié's rijk vertegenwoordigd ^'-n

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1