onbeheerd kapitaal, na het overlijden van een amb tenaar by de directie van de Grootboeken gevonden in diens schrijftafel, aanwezig in het gebouw van genoemde directie, en welk kapitaal krachtens vonnis van den Hoogen Raad, aan de erfgenamen van dien ambtenaar is toegewezen, 22,000." De proceskosten ter zake van die terugbetaling hebben 1,368.78*/* bedragen, welk bedrag mede uit de „onvoorziene uitgaven" voor 1885 is ge kweten. (Hbl.) Het Hoog Militair Gerechtshof deed gistermiddag uitspraak in de bekende zaak der cadetten op de Teteringsche Heide (vergrijp tegen de krijgstucht) en veroordeelde G. J. Blom en E. Den Dooren De Jong, wegens aanranding van een schildwacht, elk tot drie maanden detentie in een zame opsluiting. Als verzachtende omstandigheden werden aangenomen de opgewonden toestand, waarin het feit gepleegd werd en dat geen persoonlek leed was toegebracht. De degradatie is ingetrokken. De straf is op 27 Augustus ingegaan. C. Reedyk en A. W. A. De Koek Yan Leeuwen zijn vrijge sproken, doch ter disciplinaire correctie verwezen. By het vonnis van den krijgsraad, dat dus ver nietigd is, waren de vier genoemde cadetten, zoo als men zich herinneren zal, respectievelijk tot zes, zeven, vier en drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld, terwijl de beide cadets-korporaal gedegra deerd warén. De rechtbank te Arnhem veroor deelde den uitgever en drukker H. te Wageningen wegens laster in openbare geschriften tot eene geld boete van 100, subs, eene maand hechtenis, be nevens tot betaling van ƒ10 schadeloosstelling aan den beleedigde en aanplakking van het vonnis. Dezelfde rechtbank heeft den 71-jarigen dood graver der R.-K. begraafplaats te Huisen en diens zoon veroordeeld elk tot 3 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf wegens het te zamen en in vor- eeniging opgraven en vervoeren van een begraven lijk zonder vergunning van don burgemeester .der gemeente. De remonte-commissie, bestaande uit kapt. Kromhout, den lsten luit. Van Tets en den officier-paardenarts Yan de Wal, heeft den prijs van 500,- uitgeloofd door het ministerie van oorlog, toegekend aan een driejarigen hengst van L. Gelens, te Wagenberg. Volgens de „Ned. Sport" heeft Axel Paulsen onzen landgenoot B. Kingma per brief verzocht, dezen winter naar Christiania te komen, ten einde daar tegen een zekeren heer Hagen te rijden. Kingma is echter niet alleen een slimme hardrijder, maar ook een leuke Fries. Hjj begreep dadelijk dat men uit zijne komst geld wilde slaan, en dat Paulsen gaarne een maatstaf wilde hebben van de kracht van Hagen, zonder zelf tegen dezen te rijden. Zooals bekend is, heeft Hagen verleden winter Quillfeld geslagen, nadat Quillfeld Paulsen geklopt had, door toevallige omstandigheden, zoo als de laatste beweert. Kingma's antwoord luidt als volgt: „Niettegenstaande uwe uitnoodiging vriendelijk is, vind ik het onnoodig; wy Friezen vinden u dezen winter te Hamburg, waar u uwe eer ver dedigen moet. Indien de heer Hagen met wil komen en ook aan den wedstryd deelnemen, zoo zal ons dit aangenaam zyn. Wil de heer Hagen niet naar Hamburg komen, laat hem dan vóór ons vertrek uit Noorwegen te Christiania tegen u loopen over dezelfde afstanden. De uitslag te Hamburg zal aan- toonen, of Hagen ons de baas zou zijn of niet. Adieu tot Hamburg." HetNederlandschePoolschip „Wil lem Barendsz" is aan eene Engelsche reederij ver kocht en bestemd voor pelteryhandel op Baffins- land en Groenland en ook ter wal visoh vangst. Ofschoon het schip dus al niet voor een weten- schappelyk doel moge worden uitgerust, zoo blyft dit sterke vaartuig toch bestemd voor de vaart in de Noordelyke Poolzee. Volgens opgave van Bureau Veritas zyn in de maand Aug. 1886 verongelukt 68 zeil schepen, als: van Duitschland 10, Amerika 7, Engeland 27, Denomarken 1, Frankryk 5, Neder land 2, Zweden 1, onder deze is 1 vermiste. In dezelfde maand verongelukten 12 stoomsche pen, alsvan Duitschland 1, Engeland 9, Frankryk 2. Van de zeilschepen verongelukten door stranding 37, door aanvaring 7, gezonken zijn er 4 en ver laten werden er 7, afgekeurd 12 en 1 vermist. Van de stoomschepen zijn er 4 door stranding en 6 door aanvaring verongelukt, terwyl er 1 werd afgekeurd. In ééno week hebben 4 vreeselyke branden in Gallicië en Hongarye gewoed. Te Kalusz werden 400 huizen vernield; 3000 menschen zyn zonder dak. Te Torok Besse zyn 150 huizen afge brand. Een aantal kinderen kwamen in de vlam men om. B U .X T JK IN JL, A. IV D. fraukriJlc. Omtrent mile. De Clinchamp wordt nader mee gedeeld, dat zij van goede afkomst is en eene goede opvoeding ontving. Hare moeder was hofdame by de hertogin van Aumale en zij zelve was vele jaren to Chantilly dame van gezelschap by de prin ses Salerno, Aumales schoonmoeder en oudtante van den keizer van Oostenryk. Deze verhief haar in den adelstand. Het bericht van het geheim hu welijk met den hertog van Aumale wordt niet bevestigd. Er is een begin gemaakt met het boren van eene spoorwegtunnel ter lengte van 3800 meters onder den Col-de-Cabre, op de grens tusschen de Dróme en de Boven-Alpen, een der belangrykste werken, behoorende tot de strategische lyn, waar door Middel-Frankrijk over Gap en Briamjon met de Italiaansche grens verbonden wordt. De te bouwen yzeren toren van Eiffel, die de „clou" van de Parijsche tentoonstelling zal wezen, zal 7'/i millioen fr. kosten; hy zal 20 jaren blijven staan op het Marsveld. Spanje. De krijgsraad, waarvoor generaal Villacampa zal terechtstaan, is samengesteld uit zeven generaals. Hy heeft den heer Salmeron tot zijn verdediger gekozen. Krachtens het nieuwe militaire wetboek namelyk kunnen de beschuldigden voor de krijgs raden zich door een advocaat doen verdedigen. Een bericht, dd. 26 dezer, zegt echter, dat de heer Salmeron geweigerd heeft, zich met de verdediging te belastendaarop koos de beschuldigde den generaal Olewlo, die ook weigerde, waarop het proces uit gesteld werd. Alle gevangenen uit de provincie-steden, uitge zonderd die van Badajoz en Saragossa, zullen in vryheid worden gesteld. De trein, waarmede de infantes Antonio van Montpensier en zyne gemalin Eulalie zich naar Madrid begaven, is verleden Zaterdag bij Hendaye van het spoor geraakt. De drie achterste wagens werden verbryzeld en eene Spaansche dame werd licht gekwetst. Verdere ongelukken hebben, naar het schpnt, niet plaats gehad en na een kort op onthoud konden de infantes hunne reis voortzetten. Te Madrid is een jongmensch in hechtenis ge nomen, op het oogenblik dat hy in een der ven sters van het paleis van generaal Pavia een dyna- mietpatroon legde. T«leframmea. LISSABON, 28 September. De Portugeesche re geering onderhandelt met Duitschland over de grensscheiding in Zuid-Afrika, tusschen Mossame- des en Ovampo. De voornaamste gedachten wisse ling loopt over de streek by de rivieren Cunene en Cabanco, welke Portugal eischt als tot zyn do mein behoorende. NAPELS, 28 September. In den nacht van 24 op 25 September is eene nieuwe uitbarsting van den Vesuvius begonnen. De lava stroomt in de richting van Ottasiano. BERLIJN, 28 September. Men houdt zich hier voortdurend bezig met de samenkomst van den heer Stourdza, minister van Rumenië, met graaf Kalnoky en prins Von Bismarck. Het voornaamste punt dat behandeld is, is de stichting van een verbond tusschen de Balkan- staten, onder voorzitterschap van koning Karei van Rumenië. De mogeiykheid van eene schending van Rumeensch grondgebied door Rusland is niet uit het oog verloren en voor zyn vertrek heeft de heer Stourdza de verzekering ontvangen dat noch Duitsch land, noch Oostenryk in eene Russische bezetting van Bulgary'e zouden toestemmen, LEIPZIG, 28 September. Niettegenstaande den kleinen staat van beleg, hebben heden vierhonderd socialisten een optocht gehouden, waarbij roode vlaggen werden medegevoerd. Aan het hoofd van den stoet ging een socialist, Schuma»n genaamd, die kort geleden verbannen werd. De politie deed een aanval op den troep, ten einde zich van de roode vaandels meester te maken. Maar daar zij nidt sterk genoeg was, hebben de socialisten, onder luid geschreeuw, haar genoodzaakt te vluchten. Versterkingen werden gevraagd en i aankomst daarvan, deed de politie een nieuw, aanval en maakte zeven der manifestanten gevangen, waar onder ook Schumann. PARIJS, 28 September. De heer De Freycinetis te ongeveer 11 uren te Toulouse aangokomen en plechtig ontvangen door de burgerlyk' en militaii-e autoriteiten van het departement Haute Garonne en de naburige departementen. Eene go te menigte juichte hem met geestdrift toe. TOULOUSE, 28 September. De h< er De Frey- cinet (die thans een officiëel bezoek aan deze stad brengt) heeft een toespraak gehouden, wier inhoud hoofdzakelijk op het volgende neerkomt Hy constateert, dat door de wysheid der repu blikeinsche party, in de laatstverloopen vyftien ja ren veel vooruitgang is verkregen. Hij doet de nood- zakelykheid eener bestendige eensgezindheid onder de republikeinsche party uitkomen. Vraagstukken, die verdeeldheid veroorzaken, moeten vermeden worden, en al het streven moet zich richten naar dezulken, welke de meerderheid kunnen byeen- brengen en byeenhouden. Tot deze vraagstukken behooren: de hervorming der militaire instellingen, de verbetering van den toeetand van 's lands geld middelen, herziening van het fiscale stelsel, leni ging van den nood waarin de nyvorheid en de landbouw verkeeren, en de sociale quaestiën. Het Staatssocialisme wil hy niet verheerlijken, maar op den Staat rust de plicht van den voogd; hy moet het initiatief nemen tot hervorming en ze aanmoedigen, het lot van den werkman minder onzeker maken, en trachten het antagonisme tus schen den patroon en den arbeider wog te nemen, dus vervolgde de minister-president, „zijn gevestigd op den voet van wederkeerige achting. (Aanhou dende toejuichingen). Op koloniaal gebied moeten wij ons beperken tot hetgeen wij hebben; zelfs de minst voordeelige koloniën moeten wy behou den; wij moeten ze organiseeren en vruchtbaar maken." Op de binnenlandsche politiek terugkomende, bezweert hy al de fractiën der republikeinsche party eendrachtig te zyn en te blijven, ter bevor dering van de verdraagzaamheid, de vrijheidenden vooruitgang. (Daverende toejuiching, n. Leve De Freycinet! Leve de Republiek!) Wat betreft de buitenlandsche politiek, thans door Frankryk gevolgd, deze kan et op twee wyzen opgevat worden. Frankryk wil vastberaden en oprechtelyk den vrede, maar een vrede die aan zyne waardigheid niets kost, die het opofferen van een zijner rechten niet noodig maakt, want Frank rijk wil van zynen rang als grooto mogendheid geen afstand doen. In zekere gevallen moet het zyne tusschenkomst met eenig voorbehoud, met voorzichtigheid verleenen; maar zoodra zyne be langen in het spel zyn, moet het krachtig handelen, en indien zyne eer en waardigheid bedreigd wor den, behoort het tot alle opofferingen bereid te wezen. „Onze betrekkingen met de groote mogendheden," BATAVIA, 29 September. De heden alhier ge houden koffieveiling is afgeloopen als volgt10,000 pikols Semarang verkocht tot ƒ36.90 en 15,000 pikols Malang verkocht tot 35.34. LGIDElf, 29 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingwind van zuid tot west. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 15° Celcius 59° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 18° C. 64.4° F.; 'smidd. 12 uren 19°C. 66.2° F.; 's namiddags 4 uren 18° C. 64.4° F. In verband met de aanstaande viering van ben gedenkdag van Leidens Ontzet, ditmaal op den 4den October, aangezien de 3de op Zondag valt, is door het Bestuur, dank zy de medewerking welke het ondervonden heeft, een feest wyzer samen gesteld, welke morgen zal verschynen en waaraan we reeds nu het volgende kunnen ontleenen. De feestviering dan zal des morgens om halfnegen worden ingeleid met koraalmuziek op den Stadhuis toren door het muziekcorps der dd. schuttery onder directie van den heer C. G. Locher en welwillend aangeboden door heeren officieren der dd. schuttery. Onder anderen zullen daar worden uitgevoerd d© Psalmen 9 en 118, het koraal „Nun danket alle Gott!" enz. Inmiddels zal om negen uren in het Waaggebouw (ingang Aalmarkt) de uitdeeling plaats hebben van brood en haring aan omstreeks 1000 vrouwen, en in het gebouw der Vereeniging „Nut en Genoegen" (ingang Pieterskerkgracht) aan omstreeks 1000 man nen de uitdeeling van sigaren en bons voor bier.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2