N°. 8162. SS September. A°. 1886. Leiden, 27 September. feze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 roa&nden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Officicele Kennisgevingen. PATEIVTBLADElf. De Burgemeester, Hoofd van liet bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor wijk VI, over het dienstjaar 1886/87, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Kaadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aan slagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel Dinsdag 28, Woensdag 29, Donderdag SO September, Vrijdag 1 en Zaterdag 2 October e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zondermeer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Sept. 1886. DE KANTER. De gemeenschappelijke maaltijd, waaraan de hier vergaderde afgevaardigden der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde met enkele leden der Leidsche afdeeling in het Hotel Verhaaff vereenigd waren, kenmerkte zich door eene hartelijkheid en gezelligheid, welke aan de toosten die er in menigte (o. a. op den bloei der Maat schappij, op haren voorzitter, op de Leidsche afdee ling, op de redacteurs van „Sempervirens" en het „Tuinbouwblad" enz.) werden uitgebracht, een eigen aardige tint gaven. Gezellig was het ook op Zomerzorg toen 's avonds Mann's strjjk-orkest zich daar doed hooren. De uit voering van het programma vond zeer veel bijval en niet het minst lokten de solo-voordrachten daverende toejuichingen uit. Het was inderdaad een dubbel schoon© avond, waarmede de dag der 15de Algemeene Vergadering werd besloten. Bjj het scheidon konden de afgevaardigden dan ook niet nalaten nogmaals te roemen de wijze, waarop zjj hier waren ontvangen en onthaald. De volgende vergadering zal niet te Arnhem, maar te Apeldoorn gehouden worden. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, is aan dr. J. Hocke, op zijn verzoek, met 1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend als assistent in het ziekenhuis aan de Rijks-universiteit te Leiden. De Leidsche afdeelmg der Nederlandsche Maat schappij voor Bouwkunde vangt a. s. Woensdag avond in het Nutsgebouw weder hare winterver gaderingen aan. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 41, ƒ20.50, 4.10 en ƒ2.10; de laagste 40, ƒ19.50, 3.80en ƒ2.05. Possart zal behalve te Amsterdam en Rotter dam ook te Leiden, 's-Hage, Groningen en Utrecht optreden. Men schrijft ons heden uit Leiderdorp: De heer G. Van Leeuwen heeft aan kerkvoogden bericht, dat hjj het als kerkvoogd genomen ontslag intrekt. Ds. Gesar Segers, pred. te Leiden, trad gisteren in de Herv. kerk op met eene rede naar aanleiding van 1 Joh. V vers 1 5. Het classikaal bestuur heeft voorloopig drie diakenen aangesteld. De heeren Rijnsburger, Hoos en Van Coevorden hadden zich bereid verklaard om als zoodanig te fungeeren. De rekening der gemeente Leimuiden, dienst 1887, bedraagt in ontvangst en uitgaaf ƒ9467.21. Bij de onthulling van het standbeeld van Hugo De Groot (Grotius) te Delft waren tegenwoor dig de ministers van binnenlandsche en van buiten- landsche zaken. De feestrede van den heer De Beaufort werd door een feestmarsch van Völlmar's kapel voorafgegaan en na de onthulling van het fraaie beeld zong een kinderkoor eene cantate. Luide toejuichingen bekroonden den feestzang. De kinderen, die recht flink en braaf gezongen had den, juichten hunnerzijds het standbeeld toe. Er heerschte veel geestdrift. De heer Cremers gaf het beeld aan het gemeente bestuur van Delft over en de burgemeester van Delft aanvaardde het. Beide sprekers vonden levendige toejuiching, terwijl het muziekcorps fanfares aanhief. Het beeld is in geel brons en stelt den grooten Delvenaar voor blootshoofds, een boek in de linker-, de veder in de rechterhand, in een mantel met bont, ten voeten uit. Ook het voetstuk van Zweedsch graniet, waarop de woorden „Hugo Grotius" zjjn gebeiteld, draagt ieders bewondering weg. Namens de studentencorpsen van Delft en Leiden werden prachtige kransen op het voetstuk van het standbeeld nedergelegd, evenals door den burge meester van Delft. Het muziekcorps hief de jubelouverture van Weber aan, waarna de genoodigden zich naar het stadhuis begaven, waar met de gebruikelijke formaliteiten de oorkonde van de aanvaarding werd geteekend. Daar buiten gaf het muziekcorps een concert. Het weder, dat zich eerst zeer ongunstig liet aanzien, hield zich gelukkig goed, zoodat alles in de beste orde afliep. Verschillende geïnviteerden en vooral de bui- tenlandsche heeren maakten gaarne gebruik van de uitnoodiging des ministers van binnenlandsche zaken, om zoowel het graf van Hugo De Groot in de Nieuwe Zerk als het gerestaureerde Prinsenhof te gaan bezichtigen. Te halfzes volgde ten Raadhuize een feestmaal tijd, waarvan het in kleuren uitgevoerd en geïl lustreerd menu door den bef Stracké werd ont worpen en waaraan bijna 70 genoodigden waar onder ook eenige vertegenwoordigers van de pers deelnamen. De voorzitter van het hoofdcomité pre sideerde den disch; van de ministers waren alleen de heeren Heemskerk en Van Karnebeek aangezeten. Delfts bevolking nam van harte deel in het feest. Alom wapperde de nationale vlag en op onderscheidene punten van de stad waren feest decoraties, met beeltenissen van Hugo De Groot, of toebereidselen voor eene feestverlichting aan gebracht. Aan de genoodigden werden tijdens de plechtig heid exemplaren aangeboden van de feestrede niet alleen, maar ook van eene brochure van den secretaris van het hoofdcomité, dr. Wijnmalen, get.„Waarom een Standbeeld?" Hjj weerlegt daarin op overtuigende en afdoende gronden de bezwaren, welke sommigen tegen de oprichting van standbeelden in het algemeen en tegen dat van Grotius in het bijzonder, hebben geopperd en tot op den feestdag volgehouden. Eindelijk werd een feestnummer verspreid van de „Delftsche Courant" (uitgevers de heeren Kleyn Van Willigen) met een zeer gelukkig uitgevoerde afbeelding van het onthulde monument. Het feest werd des avonds besloten met eene illuminatie der Markt. De weersgesteldheid werkte mede om ook dit avondfeest bij uitstek te doen slagen. Vooral maakte het een goed effect, wan neer het electrisch licht van het stadhuis zijne stralen op het standbeeld deed vallen. De gasillu- minatie aan het Stadhuis was een huldebetoon aan den grooten Grotius, bekroond door het wapen van Delft, terwijl daar tegenover twee lichtende kolommen aan weerszijden van het standbeeld ge plaatst waren. Bengaalsch vuur, bij het beeld of op den toren ontstoken, verhoogde van tijd tot tijd het effect. Het orkest der dd. Delftsche schut terij bracht een uitgekozen programma ten gehoore- Een gevoelig verlies heeft Delft getroffen door het overlijden van den heer P. C. Lans, op ongeveer 52-jarigen leeftijd. Hoewel aan het hoofd staande eener aanzienlijke fabriek, heeft hij tijd noch moeite ooit ontzien, daar waar hij zijne krachten konde wijdon aan de belangen dier gemeente. De over ledene was, tot voor korten tijd, gedurende eenige PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaB- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. jaren lid van den gemeenteraad en tot aan zijn dood lid van de Kamer van Koophandel, lid van het bestuur der gemeente werkinrichting, van de afdeeling Delft en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw, enz. De minister van binnenlandsche zaken bezocht gisteren de driejaarlijksche tentoonstelling van kunstwerken in het Rijksmuseum te Amsterdam, welke morgen voor het publiek wordt opengesteld. De officier van gezondheid 2de kl. C. Winkler zal zich 23 Oct. a. s. naar Java moeten begeven, terwijl de officieren van gezondheid 2de kl. P. A. F. Maier, J. B. F. M. Berger, A. B. Romeny, F. L. M. Schut, D. L. Stibbe en S. Monnikendam 13 Nov. naar Java zullen vertrekken. De Staatscourant van heden bevat het plan der 323ste Nederlandsche Staatsloterij van 1,036,000. Zij zal bestaan uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ten kantore van den directeur der Staatsloterij, te 's-Gravenhage, ge opend op 27 Oct. a. s. en gesloten op 14 Jan. 1887. De trekking begint op 22 Nov. a. s. en eindigt 12 Febr. 1887. Het stoomschip „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Sept. van Padang; de „Batavia," van Java naar Rotterdam, passeerde 25 Sept. Kaap del Armi; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 25 Sept.de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Sept. van Marseille; de „P. Caland" vertrok 25 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 26 Sept.; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 27 Sept. Lizard; de „Schiedam" arri veerde 25 Sept. van Amsterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft met 1 Oct. bjj de Rijkstelegraaf benoemd tot telegrafist 2de kl., M. Pot en B. W. C. Yan Rije, beiden thans telegrafist 3de kl.met ingang van 1 October a. s. benoemd tot opzichter der 2de klasse bij de Rijkstelegraaf, J. De Graaff en H. J. Nierstrasz, beiden thans adspirant-opzichter bij dien dienst. Gemengd 1ST i euws. Op den Am stel te Amsterdam is Zaterdag gekampt om het Championnaat van Neder land voor liefhebbers in Single Sculling Outriggers, om een beker ter waarde van 1000 en eene sjerp met de nationale kleuren, welken beker de winner- telken jaren moet verdedigen en alzoo nooit zijn eigendom blijft. Bij overgang op een anderen winner in den wed strijd, telken jare eenmaal te houden, ontvangt de vorige winner een gouden herinneringsmedaille en wordt zijn naam op 'den beker gegraveerd. Yoor dezen wedstrijd 'die nu werd gehouden, hadden zich aangeboden de heeren A. P. Van Olst, van de „Amstel" te Amsterdam; dr. P. H. Damsté, van „Njord" te Leiden; F. Schilling, van „Fortuna" te Amsterdam, en A. L. Couvée, van „Laga" ta Delft. Voor de derde partij of beslissingswedstrijd bleven over de heeren Damsté en Schilling. Omtrent dezen kamp schrijft „Sport" het volgende: Daar deze roeiers ongeveer drie kwartier noodig hadden om te bekomen van de vermoeienissen van den vorigen wedstrijd, had de afvaart plaats te 5 u. 16 m. De heer Schilling had nu de boei onder de Utrecht- sche zijde. Beiden gingen goed af; Damsté met 40, Schilling met 36 slagen. Van den beginne af aan hield Damsté slecht rich ting na ongeveer 80 slagen stak hij plotseling over naar de Ut-rechtsche zijde, zoodat hij de baan van zijn tegenpartij moest kruisen; dit ware waar- LEIDSCH slSfsDA&BLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1