Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. Utrecht. Beide antwoorden werden eene loffelijke vermelding waardig gekeurd. De theol. faculteit ontving op hare eerste prijs vraag „eene critische, exegetische en historische studie van Psalm LXYII" twee antwoorden, waar voor de heer Joh. W. Pont, cand. in de theol. aan de universiteit te Amsterdam, de gouden medaille en de heer G. J. A. Jonker, theol. cand. aan de universiteit te Utrecht, eene eervolle vermelding bekwam. Op de tweede vraag„eene uiteenzetting van de beteekenis van David Hume voor de wijsbegeerte van den godsdienst en voor de zedekunde," kwam één antwoord in, waarvoor de heer O. Norel Bz., theol. student aan de universiteit te Utrecht, eene eervolle vermelding werd waardig gekeurd. Door de liberale kiesvereeniging „Vrijheid en Vooruitgang", te Lemmer, zijn gesteld tot voor- loopige candidaten voor de Tweede Kamer, bij de a. s. verkiezing in het hoofdkiesdistrict Sneek, de heeren Vitus Bruinsma, te Leeuwarden, en Rinkes Borger, te Leiden. Men meldt uit 's-Gravenhage van 22 dezer: De „Vereeniging voor handel en nijverheid" heeft in hare hedenavond gehouden vergadering het voor stel tot het aanstellen van een commandant der brandweer alhier besproken en is tot de volgende conclusiën gekomen, welke den gemeenteraad zullen worden kenbaar gemaakt Het aanstellen van een commandant boven een opperbrandmeester en als gevolg reorganisatie in den geest der Amsterdamsche brandweer, is niet noodzakelijk, op grond dat de statistiek der branden bewijst dat de brandweer vrij voldoende is. Bij behoud der tegenwoordige organisatie wenscht de Vereeniging verbetering door toekenning aan den opperbrandmeester van de den commandant te verleenen uitgebreide macht, bijgestaan door twee adjunct-opperbrandmeestersdoor herstel van het personeel der stadsspuiten op de vroegere sterkte, door behoud van het premiestelsel, door het luiden der brandklok by nacht, door het aanschaffen van eene tweede stoombrandspuit in de nabijheid van Scheveningen en vooral door uitbreiding van het getal brandputten by de groote hotels en gebouwen te Scheveningen. De hoofdstrekking van het adres is alzoo behoud van het oude, verbeterd naar hetgeen de onder vinding leerde. Uit de thans in druk verschenen Indische begrooting voor 1887 blijkt dat het tekort over 1884 ruim ƒ711,200 lager is dan geraamd is, dat de dienst 1885 vermoedelijk een overschot van ƒ1,167,000 zal opleveren, dat het tekort voor 1886 aanzienlijk minder zal bedragen en zelfs grooten- deels verdwijnen, indien de tegenwoordige ramingen van den koffieoogst en de koffieprijzen van den laatsten tyd niet veel verandering ondergaan. Voor 1887 worden geraamd: de uitgaven in Nederland op ƒ22,585,033, in Indië ƒ114,143,036, totaal 136,728,069de middelen in Nederland op ƒ28,318,792, die in Indië 104,566,392, totaal ƒ132,885,184. Het tekort wordt dus geraamd op ƒ3,842,885, bij een geraamden koffieprijs van 29 cents per half kilogram. Mocht de gunstige stem ming der markt aanhouden, dan zou de dienst 1887 geen tekort aanwijzen. Onder de uitgaven zyn aan gevraagd 31/, millioen voor aanleg van een spoor weg Tjitjalengka Tjilatjap met een zytak naar Garoet, waarvan de bouwtijd op 4 a 5 jaren wordt gesteld en waarvan de bouwkosten zyn geraamd op ƒ19,581,000. De Regeering geeft in overweging in zake de Indische spoorwegen de exploitatie van alle bestaande en aan te leggen' lijnen op te dragen aan eene naamlooze vennootschap, die het kapitaal verstrekt tegen eene vaste rente van 3'/i pet., terwijl de Staat bouwt. Eventueele aanneming van het wetsontwerp voor den nu voorgestelden nieuwen spoorweg beslist of prejudiciëert echter niets om trent dit denkbeeld der Regeering. De middelen voor 1887 zyn ƒ1,332,485 minder geraamd met het oog op niet meer dan 630,000 picols te verkoopen koffie waarop in Nederland ge rekend wordt. De uitgaven zyn ƒ2,927,637 lager dan voor 1886, wegens lagere raming van de kos ten op den vervoer en den verkoop van koffie, van de uitgaven in verband met de suikercultuur, van den aanleg van Staatsspoorwegen, werken in het YTestgat van Soerabaia, onderhoud van de haven werken bij Batavia, uitzending der goederen, voor ^e oorlogsmagazijnen en kosten der marine. Eene regeling van het rechtswezen op de Oost kust van Sumatra is voorbereid, reorganisatie van het bestuur in die residentie en reorganisatie van de politie aldaar. De uitgaven voor het Europeesch onderwijs zyn met ƒ95,000 vermeerderd, voor het inlandsch ender wijs ƒ19,000 meer. De uitgaven voor Staatsspoor wegen zyn in het geheel voor 1887 geraamd op 5'/, millioen. De heer Scheltema, hoofdredacteur van „De Locomotief' te Semarang, is in Europa aangekomen. Ook hem hoorde het „H. Dagbl." noemen voor de vacature-Wybenga. De heer Paul Deroulède, de bekende Fransche patriot en dichter, is in Amsterdam aan het „Hotel Rondeel afgestapt, waar hy een paar dagen verblijft. Hij stelt groot belang in onze openbare scholen, die hij wenscht te bezoeken. Met bijzonder veel waardeering spreekt hij van de wyze waarop hy in Rusland ontvangen is. Hy heeft nu laatstelijk Denemarken bezocht en gaat over België-naar Frank- ryk terug. (Hbl.) Reeds eenige dagen geleden moet, naar het „Vad." verneemt, by het departement van koloniën per telegraaf het bereids medegedoolde bericht zyn ontvangen van den gouverneur-generaal, dat me vrouw Hansen, de echtgenoote van den kapitein, en de heer Fay, de stuurman van het schip „Hoe Canton," door Toekoe Oemar, in ruil voor gevan genen die zich in handen van de Nederlandsche overheden in Atjeh bevonden, in vlyheid zyn gesteld. Men schynt het, zegt het blad, by het departe ment van koloniën niet de moeite waard te hebben geacht, dit bericht door de Staatscourant bekend te maken. Toch waren er binnen en buiten ons land zeer velen, die met groote belangstelling de zaak volgden. De Staatscourant van heden meldt Door den koning van Pruisen is, op voordracht van de jury, aan de hieronder vermelde Neder landsche kunstenaars eene eervolle onderscheiding toegekend ter gelegenheid van de in 1886 te Ber- lyn gehouden tentoonstelling van schoone kunsten, te weten: de kleine gouden medaille voor kunst, aan de heeren H. W. Mesdag, kunstschilder te 's-Graven hage, en dr. P. J. H. Cuypers, architect te Am sterdam eene eervolle vermelding op het gebied der bouw kunst, aan de heeren J. F. Klinkhamer en A. Van Delden, architecten te Amsterdam. Het wetsontwerp tot wyziging der wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, moet, naar wy vernemen, alleen eenige wijziging brengen in de bepalingen betreffende het recht van vergadering. Daarby wordt o. a. bepaald wat de wet verstaat onder „openbare vergadering" en wordt aan de Regeering de bevoegdheid gegeven om optochten op den publieken weg on openbare vergaderingen in de open lucht gedurende bepaalden tyd te ver bieden. (F.) Op last van de Koningin zullen nieuwe photo- graphische portretten van H. M. en het Prinsesje in den handel komen. Zy zyn in kabinet-formaat en stellen voor: de Koningin met het Prinsesje en Prinses Wilhelmina alleen (in twee soorten: buste en geheele figuur, zittende). Gemengd Nieuwa By sententie van het HoogMilitair Gerechtshof, in appel van den 2den Juli 1886, is de hoornblazer P. J. veroordeeld tot 4 maanden cellulaire militaire detentie ter zake van: tweede desertie in tyd van vrede, gevolgd door arrestatie, en by vonnis van den krygsraad in het 5de mili taire arrondissement zyn veroordeeld: de milicien J. D. tot 5 maanden correctioneele gevangenisstraf en eene geldboete van ƒ8, by wanbetaling te ver vangen door eene gevangenisstraf van een dag, ter zake van het moedwillig aan iemand toebren gen van kwetsuren, en de milicien R. D. tot 2 maanden corr. gevangenisstraf en eene geldboete van ƒ8, by wanbetaling te vervangen door eene gevangenisstraf van één dag, ter zake van het moedwillig toebrengen aan iemand van een slag. Een bewoner van de Albert Cuyp- straat te Amsterdam liep reeds geruimen tijd met eene revolver rond, met het moorddadige plan zyne vrouw, van wie hy sedert eenigen tyd gescheiden was, het levenslicht uit te blazen. Een buurman ontnam hem het wapen en bracht het by de poli tie. De moordenaar was daarmede echter niet te vreden. Hy verschafte zich eene andere, nieuwe revolver met eene doos van 42 scherpe patronen en liep daarmede opnieuw rond, steeds eenigszins „aangeschoten." Een koffiehuishouder wist hem echter ook dit moordtuig afhandig te maken en bracht het eveneens by de politie, die den woest- aard in het oog biyft houden. (A. C.) Ten gevolge v a n h e t o m v al 1 e n v an eene losstaande deur geraakte gisteravond het drie jarig kind van A. v. B. op het Goirke te Tilburg daaronder, met het gevolg dat het kind op de plaats dood bleef. Dinsdag-avond werd het elfjarig zoontje van J. H. te Purmerend vermist. By nader onderzoek vernam men, dat het kind gezien was op een houtvlot, liggende aan den wal van het Noord-Hollandsch kanaal. Eerst Woensdag-morgen gelukte het, den drenkeling met behulp van dreg gen te vinden. Te Ochten, gemeente Echtold, is de geheel nieuwe woning van Klaas Vermeer geheel uitgebrand. De bewoner, een bejaard man, die ziek te bed lag, werd met veel moeite gered, waarby hy ernstige brandwonden heeft bekomen. Van den inboedel is weinig gered. Alles was laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. H. van H., op wien vóór eenigen tyd te Groningen door den vryer zyner zuster twee revolverschoten zyn gelost, is weder van zyne wonden genezen en uit het acad. ziekenhuis ont slagen; de beide kogels heeft men niet kunnen vinden. Hy draagt ze dus nog altyd by zich. Een jongmensch, drie en twintig of vyf en twintig jaren oud, prachtig gekleed en met het voorkomen van een vreemd, groot heerschap, kwam te Parys in een groot hotel, huurde daar prachtige vertrekken, hield een rijtuig en een be diende en leefde in het algemeen op zeer greoten voet De hotelhouder kwam natuurlijk niet op het denkbeeld om vooruit geld te vragen aan den ryken vreemdeling, die zich ridder Assanti liet noemen, en vooral daarom niet, aangezien hy een-, twee- of driemaal per week een zwaren brief uit Napels ontving en altyd goud in zyne zakken en bank biljetten in zyne portefeuille had. By het einde der maand kwam de vreemdeling by den directeur van het hotel en zeide zoo onverschillig mogelyk „Ik wil myn rekeningetje met u even afdoen;hier hebt u een wissel op myn bankier te Napels, van 5000 franken." De hotelhouder ging naar zyne brand kast en bracht zeer onderdanig byna 2000 fr. terug, waarna hy den wissel naar Napels opzond. Den volgenden morgen was mynheer Assanti verdwenen en had vergeten zijn bediende en zyn rytuig te betalen. Een paar dagen later kreeg de hotelhouder een brief van den bankier uit Napels, met bericht dat mynheer Assanti hem geheel onbekend was. De brutale gauwdief had op dezelfde manier een groot aantal hotelhouders opgelicht, toen een zyner slachtoffers hem Vrydag op den Avenue des Ternes plotseling herkende in eene prachtig equipage. De hotelhouder hield de paarden tegen, riep de politie en liet den oplichter arresteeren. By het verhoor bleek dat de zoogenaamde myn heer Assanti doodeenvoudig Giovanni Pezzi heette; hy bekende zeer koelbloedig dat hy alleen van oplichteryen leefde en, zooals hy er byvoegde, een zeer ruim bestaan had. De jonkman werd natuurlijk in verzekerde be waring gehouden. De koning van Portugal heeft, in ge zelschap van de koningin van België, de beziens waardigheden van Brussel bezocht; van een ge bouw echter is hem slechts de buitenzyde ver toond, nl. van het nieuwe paleis van justitie. De koningin deed het rytuig om het gebouw heen - ryden, maar om er in te gaan „ontbrak de tyd." Deze maatregel heeft een goeden grond. Plafond op plafond stort naar beneden en wel zoo plot seling en onverwacht dat men radeloos tegenover dit vraagstuk staat. Verleden week zijn weder drie plafonds neergestort, waaronder dat in de zaal der gezworenen. Ook wordt gemeld dat het plafond van den zijgang by het lokaal der han delsrechtbank niet veilig is. Gelukkig is het te noemen dat dit nedervallen der plafonds geschiedt terwyl de rechtbanken vacantie hebben, zoodat tot nog toe geene monschenlevens in gevaar komen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2