N'. 8158. A°. 1886. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Donderdag S3 September. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 September. LEIDSOÏÏ M&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1-10. Afzonderlijke Mommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tot secretaris van den Academischen Senaat der Leidsche universiteit is benoemd de hoogleeraar dr. S. S. Rosenstein. Hedenvoormiddag overleed alhier de heer Aemilius Willem Wybrands, predikant bij de Doops gezinde gemeente te dezer stede. Geboren te Am sterdam den lsten October 1838, telde hq nog geen volle acht en veertig jaren. Na zjjne opleiding aan het Athenaeum te Amsterdam en het Doopsgezind Seminarie aldaar, was hjj achtereenvolgens predi kant te Edam, te Hoorn en sinds November 1882 te Leiden. Aan uitnemende gaven van verstand en hart paarde hij meer dan gewone talenten voor den kansel en bovenal groote liefde voor de weten schap. Het vak zijner keuze was de geschiedenis. Zijne vorming in de school van den Amsterdam- schen hoogleeraar W. Moll, was hierbij van niet geringen invloed. Alles wat hij schreef was degelijk en zóó bewerkt, dat het voor altijd afgedaan mocht heeten. Zoo hebben bjjv. zyne verhandelingen over Caesarius van Heisterbach en over het Geestelijk drama in de middeleeuwen, alsmede zijne afzonderlijk uitge geven werken over de Abdij Mariëngaarde in Fries land en de Abdij Bloemhof te Wittewierum blijvende waarde. Ook van het onlangs opgericht „Archief voor Nederlandsche Zerkgeschiedenis" was de over ledene mede-redacteur. Dat zijne wetenschappelijke verdiensten werden erkend, blijkt uit zijn lidmaatschap van verschil lende letterkundige en geschiedkundige genootschap pen, bovenal uit zjjne benoeming tot lid der Konink lijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam. Hij was o. a. ook lid der Maatschappij van Neder landsche Letterkunde te Leiden. Eene kwaal, welkff zijn sterk lichaam maanden lang had ondermijnd, maakte nog vrij plotseling een einde aan zijn nuttig, werkzaam leven. Bij zijn gezin, zijne gemeente, zijne vrienden en allen die hem meer van nabij kenden, laat hij liefelijke en zegenrijke herinneringen achter. Door de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst is de volgende prijsvraag uitgeschreven: „Het maken van een kader voor een getuigschrift voor bouw kundige bekroningen." De grootte van het blad moet zjjn 35 cM. breed bjj 45 cM. hoog. De ontwerper van de best gekeurde teekening ontvangt als prijs de som van vijf en twintig gulden met het getuigschrift, en de daaropvolgende alleen het getuigschrift der afdeeling. De teekening moet (zonder uitzondering) voor photographie geschikt zijn. De teekeningen moeten vóór of op 31 December 1886 zjjn ingeleverd bij den secretaris der afdeeling. De commissie van beoordeeling zal bestaan uit het bestuur en de hh. W. C. Mulder en K. De Boer Hz. Afschriften der prijsvraag zijn te bekomen bjj den secretaris. Naar wij vernemen, zal weldra weer eene Leidsche Zangvereeniging opgericht worden. De heer Willem Yanlperen, onder wiens leiding de oefeningen zullen gehouden worden, heeft daartoe ernstige pogingen aangewend en wel, naar men ons ver zekert, voorloopig met veel succès. Op de Groote Markt te Delft zjjn thans de ambachtslieden druk in de weer met het verrich ten der werkzaamheden, noodig voor den onthul lingsdag. Hier is men bezig met het aanbrengen der toestellen voor de gas-illuminatie aan het raad huis, ginds zet men den muziektempel in elkaar, terwjjl men aan de overzijde druk aan het timme ren is van de zes treden hooge tribune voor de genoodigden. Deze tribune, die de gedaante van een cirkelsector heeft, is aan de N.-zjjde der markt geplaatst, met het front naar het standbeeld, en heeft eene ruimte voor 250 zitplaatsen. Daartegen over, naast den toegang tot de Bjjbelbrug, is de muziektempel geplaatst en daarvóór zal de tribune voor de zangers der feestcantate worden opgericht. Vóór de groote tribune komt een 2 meter groot plancher voor de vertegenwooordigers der pers. Voor den feestredenaar, mr. W. H. De Beaufort, zal een spreekgestoelte worden geplaatst tusschen de groote tribune en het standbeeld. (D. C.) De Staatscourant van heden bevat het vol gend koninklijk besluit, gedateerd Soestdjjk 18 Sept.: In aanmerking nemende dat de omstandigheden waarin de landbouw in Nederland verkeert de over weging noodzakelijk maken van de middelen om dien tak van nijverheid uit zijn gedrukten toestand op te heffenop voordracht van onze ministers van waterstaat, handel en nijverheid, justitie, financiën en binnenlandsche zaken, hebben Wjj goedgevonden en verstaan1®. eene Staatscommissie in het leven te roepen tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande en tot het indienen van voorstellen betreffende de middelen, waarop van Regeeringswege de ontwik keling van den landbouw in Nederland zou kun nen worden bevorderd, alsmede tot het geven van advies zoo dikwjjls de Regeering dit van haar mocht verlangen; 2®. te benoemen tot leden dier commissie mr. C. J. Siskesz, Huize de Cloeze, bjj Lochem; mr. P. W. A. Cort Van der Linden te Groningen; D. F. A. Bauduin te 's-Hage; jhr. mr. K. A. Godin De Beaufort te Woudenberg; G. J. v. d. Bosch te WilhelminapolderJ. v. d. Breggen Azn. te Waddingsveen; L. Broekema te WageningenH. F. Bultman te Haarlemmermeer; W. A. Coolen te Helvoirt; jhr. G. J. Dommer Van Poldersveldt te Bergendal; A. baron Van Dedem te Dalfsen; jhr. mr. C. Van Eysinga te Leeuwarden; D. Fontein De Jong te Murmerwoude; W. J. Hofman te Hol- werdeM. H. Hartog te BarneveldJ. M. Kakebeeke te Goes; dr. Adolf Mayer te WageningenL. H. A. Magnée te Horn bij Roermond; dr. L. Mulder te 's-Gravenhagemr. F. S. Van Nierop te Amster dam; C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar; mr. W. A. baron Van Verschuer te's-Gravenhage; mr. D. Visser van Hazerswoude te Amsterdam; Th. J. Waller te Anna-Paulownaals voorzitter dier commissie aan te wijzen mr. C. J. Sickesz, als onder-voorzitter mr. P. W. A. Cort Van der Linden, en als secr. aan die commissie toe te voegen P. A. Vernede, hoofde, bjj het dep. waterstaat, handel en nijverheid, te 's-Gravenhage; 3®. te be palen a. dat die commissie zich tot uitvoering van de haar opgedragen taak kan verdoelen in afdee- lingen, met dien verstande evenwel dat de rapporten en voorstellen gemeenschappelijk worden uitgebracht en gedaan; b. dat de commissie zal vergaderen te 's-Gravenhage of, na bekomen machtiging van Onzen minister van waterstaat, handel en nijverheid, ook elders. Per stoomboot „Noord-Holland" zal 9 October van Rotterdam naar Batavia worden overgevoerd een detachement suppletie-troepen, sterk 53 onder officieren en minderen. Het bevel över dit detachement is opgedragen aan den lsten luit. der inf. S. W. H. Gebel, aan wien als medegeleiders zjjn toegevoegd de 2de luits. A. F. J. B. Walpot, P. A. Mollinger en J. C. M. Haak Bastiaanse. De gemeenteraad van Groningen heeft aan den heer H. E. Oving Jr., te Rotterdam, ƒ15,000 toe gestaan voor den aanleg van een locaalspoorweg Sauwert - Roodeschool. Het verslag der zeevisscherijen over 1885 is verschenen. Het houdt zich in het breede bezig met de slechte uitkomsten der haringvisscherjj en de oorzaken daarvan, en met de gunstige uitkomsten der oestercultuur, behalve op de Zuiderzee, waar het echter meent dat die cultuur nog wel een toekomst zou kunnen hebben. De productie der haringvissclierij was 295 millioen stuks tegen 320 millioen in 1884de geldelijke opbrengst was ƒ836,000 minder. Bljjkens bericht van Zr. Ms. gezant in Zweden heeft het Commerz-college officieel verklaard, dat in Nederland geen besmettelijke longziekte meer heerscht. Dientengevolge gelden in Zweden geen beper kende bepalingen meer op den invoer van vee uit Nederland. Op 10 dezer heeft te Rome de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 26 Juli daar te voren aldaar gesloten overeen komst tot aanvulling van het op 20 Nov. 1869 tusschen Nederland en Italië gesloten uitleverings verdrag, voor zooveel betreft de1 voorloopige aan houding van voortvluchtige misdadigers in de beide landen. St.-Crt Het stoomschip „Noord-Brabant," van Rotter dam naar Java, passeerde 21 Sept. Gibraltar; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Am sterdam, vertrok van Aden 21 Sept; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 21 Sept; de „Prinses Marie;" van Amsterdam, arriveerde te Batavia 9 Sept. Z. M. heeft J. D. Djjckmeester, ontvanger dei- directe belastingen en accijnzen te Kesteren c. a., benoemd tot ontvanger der directe bel., invoerr. en accijnzen te Wageningen. Gemengd Nieuws. Aan de ingangen van het Van-der- Werf-park zjjn thans beschilderde borden geplaatst, waarbij „het plantsoen in de bescherming van het publiek wordt aanbevolen." Voor eenigen tijd reisden twee hee- ren per stoomtram van Katwjjk aan Zee naar Leiden. Ze gaven elkander te kennen, dat ze zich niet konden begrijpen, om welke reden op de rijtui gen stond aangeplakt, dat het publiek verzocht werd onder het rijden niet buiten de balkons te komen. Tusschen Katwijk aan den Rijn en Rijnsburg kwam een der twee met het hoofd buiten het balkon. Daar echter rijdt de tram dicht langs de boomen, en onze reiziger moest zijne onvoorzich tigheid boeten met het verlies van zjjn hoed. 't Scheelde weinig, of 't was ergerafgeloopen. Een derde passagier voegde hem toe, dat mijn heer nu die orakeltaal wel begrijpen zou, en dat ondervinding toch maar de beste leermeesteres is. Gisterochtend is uit het water aan den Trekvliet te 's-Hage opgehaald het reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een persoon, M. geheeten, die sedert eenigen tijd aldaar vermijt "werd. Door de zorgen der politie is het lijk grafwaarts gebracht. Het gezicht van rook en vlammen ifi de duinen nabij Scheveningen, ter hoogte van de nieuwe cellulaire gevangenis, deed gisteravond het gerucht, dat in dit groote gebouw brand ont staan was, als een „loopend vuurtje" door Den Haag gaan. Dit bleek bij onderzoek onjuist. Het gezichts bedrog werd veroorzaakt door de vlammen, welke uit eer; gtuk land omhoogstegen, alwaar, waar schijnlijk door baldadige jongens, een vuurtje was gestookt, dat spoedig werd uitgedoofd. Een vreeselijk ongeluk heeft gister- middag op de spoorwegen Groningen—Delfzjjl

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1