welke met den oogst, de meubelen en het vee ver nield zijn. De schade bedraagt ongeveer ƒ10,000. Geruimen tyd na het uitbreken van den brand, gaven de brandspuiten water. Alles was verzekerd. Ook te Afferden, in Limburg, heer- schen in ernstige mate de mazelen. Men vermoedt dat de ziekte naar die plaats is overgebracht door eene familie uit Leiden. Volgens telegram uit Batavia, heeft het stoomschip „Zuid-Holland" (zie ons vorig nom- mer) slechts lichte schade bekomen. Het vertrok 19 dezer van Batavia naar Rotterdam. Eene aan het ,H. Dagbl." geworden zeer vertrouwbare med'edeeling bevestigt de door sommige mail-couranten als gerucht vermelde tjjding, dat mevr. Hansen en de stuurman van de „Hoe Canton" door Toekoe Oemar, tegen inwisseling van gevangenen, in vrijheid zijn gesteld. Volgens telegram uit St. - John zyn doode runderen, rondhouten, beddegoed en andere zaken in de Straat van Belle Isle op strand ge dreven, zoodat men vermoedt dat een groot stoom schip is verongelukt of schoon dek heeft gekregen. Het Nederlandsche drankschip „Ma rie", van Dordrecht, is op bevel der Engelsche regee ring vrijgelaten, daar het is bewezen dat het schip niet binnen de grenzen van Engelands rechtspraak, drie mijlen van de kust, in beslag is genomen. BUITJANLAND. Duitschland. Volgens een gisteren door den Bondsraad genomen besluit zou de overeenkomst tot verlenging van het by derde lezing goedgekeurde Duitsch-Spaansche handelstractaat terstond geratificeerd worden. De kroonprins kwam gisteren om elf .uren onder het gebulder der kanonnen en het luiden der klokken met prins "Wilhelm te Metz aan en begaf zich door een prachtigen eereboog naar de stad, waar hy met groote geestdrift door de bevolking, werd. ontvangen. De leerlingen der scholen en de leden der vereenigingen stonden aan weerskanten geschaard. De stad was overal fraai versierd. Uit officieuze kringen wordt bevestigd dat Rus land voorloopig niet denkt aan eene gewapende bezetting van Bulgarije, en dat de toestemming van Duitschland en Oostenrijk voor eene zoodanige bezetting nog niet verkregen is. Oroot-Biitannlö. In de gisteravond door het Lagerhuis gehouden zitting stelde de heer Parnell de tweede lezing voor van het wetsontwerp tot regeling van het lersche grondbezit. Hij zeide o. a. dat de aanneming dezer wetsvoordracht betere vruchten voor het behoud der orde in Ierland zou hebben, dan het zenden van een aantal generaals. De heer Fitzgerald was voor verwerping. De heer Gibson bestreed het ontwerp, namens de regeering, als onmogelijk. Elke aanmoediging van de voordracht van de zijde des heeren Gladstone was de bezegeling der afkeuring zijner eigen wet op het grondbezit. De heer Gladstone verklaarde dat hij voor de tweede lezing zou stemmen, omdat het ontwerp een natuurlijk gevolg was van het door de regee ring aangekondigd onderzoek, of de prijsverlaging invloed heeft op de pacht. De regeering heeft daar door toegegeven dat de pacht te hoog is en hulp toegezegd. Aan de arme pachters moest tot dien tijd verlichting worden verstrekt. Met betrekking tot de ondordeelen van het ontwerp behield de heer Gladstone zich de vrije hand. De heer Matthews bestreed nadrukkelijk Glad stones opvatting over het aangekondigd onderzoek. Het debat werd daarop tot heden verdaagd. Het Huis heeft de finantieele wet bij tweede lezing met 176 tegen 66 stemmen aangenomen. Te Belfast hebben zich gisternamiddag de wan ordelijkheden herhaald tusschen werklieden, die van de militaire revue terugkeerden, en het gepeupel. Van weerszijden werd met steenen geworpen: velen zijn gewond, en de politie was onmachtig om de wanordelijkheden te onderdrukken. Er heerscht groote opgewondenheid. Politiemacht en troepen werden naar het tooneel der ongeregeld heden gezonden en men vreesde voor eene her haling des avonds. De Spaansche fondsen sloten gisteren aan de Beurs te Londen gedrukt, op het stand houdende gerucht dat de opstandelingen te Madrid den jeug digen koning hadden opgelicht. Sparse. Aangaande het gebeurde te Madrid wordt aan de „Ind. Beige" uit die stad, dd. 20 dezer, geseind Een regiment infanterie, uit de Madridsche ka zerne van San-Gil, kwam gisteravond in opstand. De soldaten begonnen met het afbreken van den muur, welke hen van het verblijf der cavalerie scheidde, om deze laatste over te halen aan de be weging deel te nemen. De officieren, in allerijl toegeschoten, trachtten het rumoer te onderdrukken. Drie hunner werden gewond in hunne worsteling met de muiters. Het gelukte den officieren toch om een deel der sol daten tegen te houden, maar 240 man voetvolk en 80 cavaleristen wisten uit de kazerne te ontsnap pen. Eenige hunner begaven zich naar het Prado, waar 2000 man garnizoen lagen, en wisten som migen dezer laatsten tot hunne party over te halen. Eene andere bende muiters, met een kapitein op non-activiteit aan het hoofd, doorkruiste Madrid van het noorden naar het zuiden, onder het aan heffen van den kreet: „Leve de Republiek!" Do bevolking, aanvankelijk onverschillig, ver keerde weldra in groote opgewondenheid. Eene wezenlijke paniek maakte zich meester van het pubüek in de schouwburgen, welke onmiddellijk ont ruimd werden. De muiters deden een aanval op de militaire magazijnen, de dokken en de kazernen der artil lerie. Ofschoon bijna overal teruggedreven, gelukte het hun toch zich van het Zuider-spoorweg- station meester te maken. Generaal Pavia, militair gouverneur te Madrid, verdreef hen echter van daar, en de meesten der rebellen zochten hun heil in de omstreken van Madrid, waar de ruiterij van genoemden generaal hen vervolgt. Onder de muitelingen bevonden zich vier officie ren, waarvan er één bij de vechtpartijen is gedood. Overigens heeft er vry wat bloed gestroomd. De brigade-generaal Velarde werd door een troep lieden in burgerkleeding aangehouden, die hem gelastten om: „leve de Republiek!" te roepen. De generaal weigerde met verontwaardiging, maar ont ving daarop een schot, waardoor hy zoo ernstig gewond werd, dat hij korten tyd daarna in het hospitaal overleed. Oók graaf Mirasol, kolonel der artillerie, is gedood. De staaGvan beleg is afgekondigd. Verscheidene der in opstand gekomen soldaten en eenige burgers zijn in hechtenis genomen. In de provinciën is alles rustig, en ook te Madrid is de orde hersteld. Men kan zich nog geenszins de aanleiding verklaren tot deze beweging, welke een diepen indruk heeft gemaakt. De berichten welke de „Imparcial" over het gebeurde mededeelt, stellen de zaak intusschen min der ernstig voor. Volgens dat blad namelijk verlieten 300 soldaten, op raad van onbekende personen, gisterochtend hunne kwartieren en chefs en door kruisten de stad, zonder eigenlijk doel. Zy over rompelden later het Zuider-spoorwegstation, doch werden by den eersten aanval, zonder tegenstand te bieden, uiteengejaagd. Een door generaal Pavia afgezonden colonne vervolgt hen op den weg naar Valencia. Verscheidene der muitelingen zyn gevangen genomen en de krijgsraden, onmiddellijk bijeenge roepen, zullen in kort geding vonnis over hen vellen. De secretaris van Ruiz Zorilla, Ricardo Lopez, is in Spanje gearresteerd. T«l0cramm«a, WEENEN, 20 September. Volgens berichten uit Sofia, dringen de Bulgaarsche officieren aan op het fusilleeren van Benderoff en Grueff. De tegenwoor dige Russische agent, Nekliudoff, heeft daartegen echter geprotesteerd en gedreigd dat hij, met de Russische generaals het land verlaten zou, ingeval, vóór de aankomst van generaal-majoor Kaulbars, eene veroordeeling over de beide officieren werd uitgesproken. BERLIJN, 20 September. (IV. R. C.) Het eerste bericht over de revolutie in Spanje werd hier in den afgeloopen nacht ontvangen aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Men acht alhier den toestand te Madrid zeer ernstig. De staatssecre taris Von Bötticher deed daarvan in den Ryksdag vertrouwelijk mededeeling, waarna het handelstrac taat met Spanje in derde lezing zonder een woord beraadslaging werd aangenomen. Hetis nu verklaar baar, waarom er voor de ratificatie van het trak taat eene buitengewone Rijksdagzitting werd be legd, want het is zeker dat het ministerie van buitenlandsche zaken over de toestanden in Spanje reeds voldoende ingelicht was, en m ieder geval hot instandblyven van het voor Duitschland gun stige handelstractaat wilde verzekeren. Ook de berichten aangaande den ongunstigen ge zondheidstoestand der koningin regentes van Spanje worden volgehouden. LONDEN, 20 September. Te Liverpool zijn onlusten uitgebroken ten gevolge eener vergadering van socialisten waar opruiende redevoeringen werden uitgesproken. Eene botsing heeft plaats gehad tusschon socia listen en de deelnemers aan eene processie. De muzikanten der processie werden aangevallen en hunne instrumenten vernield. Eenige der opstande lingen klommen op de daken en wierpen van daar de leden der processie met dakpannen. Er zyn vele gekwetsten. SOFIA, 20 September. De regeering beantwoordde de Russische nota met de verzekering dut op het oogenblik het gerechtelijk handelen tegen de samen zweerders slechts bestaat in onderzoekingen en dat een vonnis van den krijgsraad vooreerst niet te wachten is. Onder 'deze omstandigheden gelooft de regeering niet het recht te hebben om den loop der justitie te verhinderen. MADRID, 21 September. Alle rebelleerende sol daten van het regiment Garellano hebben zich onderworpen. Dertig soldaten van het Albura-regi- ment deden dit nog niet, maar toch kan het ge- heele oproer als geëindigd worden beschouwd. Te Madrid en in de provinciën is alles rustig. De in hechtenisnemingen worden voortgezet. Vele soldaten en twee officieren zyn in de omstreken aangehouden. De minister-president Sagasta is naar La Granja vertrokken. MADRID, 21 September. Gisteren zijn 85 mili tairen en 19 burgers in hechtenis genomen. Van officieels zyde wordt medegedeeld, dat de muiters na te Yicaloaro geslagen te zyn, tot Morata werden teruggedreven. De „Correo" deelt mede dat er slechts eene bende van 40 cavaleristen is overgebleven. Uit vrees, dat de beweging vertakkingen heeft in de provincie, heeft de regeering lasi gegeven om eenige hoofden der republikeinsche party in hechtenis te nemen. De koningin-regentes besloot, zoodra zy vernam, wat in de hoofdstad voorviel, naar Madrid terug te keeren, «doch stelde haar terugkeer tot Zondag uit, toen zy hoorde, dat de muiters uiteen waren gejaagd. LEIDEW, 21 September. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 15° Celcius 59° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 13° C. 55.4° F.; 'smidd. 12 uren 18° C. 64.4° F.; 's namiddags 4 uren 15° C. 59° F. Na overleg met den Voorzitter der commissie van fabricage geven B. en Ws. den Raad in over weging: lo. aan de Vereeniging van Notarissen ver gunning te verleenen om een toegang te maken tot het souterrain van het Notarishuis op de Lange- brug, mits binnen de rooiing van het hek en de deur over de openbare straat draaiende, des nachts gesloten zy, alsmede tegen betaling van het vast gestelde recht2o. aan P. F. C. Marks vergunning te verleenen om een stoep te leggen voor zyn huis aan den Ouden Rijn No. 72, mits niet breeder dan 85 centimeter uitspringende. In verband met de rapporten der commissie van fabricage geven B. en. Ws. tevens in overweging lo. om op de gemeentebegrooting voor 1887 alsnog eene som van 90 te brengen voor verbetering van eene der kamers op den Burg 2o. aan C. Vink vergunning te verleenen tot het leggen van eene brug over de sloot langs den straatweg onder Oegstgeest3o. aan J. M. Platteel, echtgenoote van T. O. De Vries, tot wederopzeggens in gebruik te geven 30 centiaren grond aan den Vestwal of Boisot- kade4o. van de eigenaren der Haverzaklaan deze laan in eigendom over te nemen, ten einde voor rekening van de gemeente tot openbare straat aan te leggen zoodra alle belanghebbende eigenaren zich daartoe bereid verklaren, onder voorwaarde dat de kosten van overdracht komen ten laste van de genoemde eigenaren. De kosten der bestrating zijn met inbe grip van eenige andere werken geraamd op 575. Naar aanleiding van het vervallen der Rijks subsidie voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor, na de vroegere adressen aan den minister van binnen- landsche zaken, thans wederom een adres aan de Tweede Kamer te richten, waartoe bereids door hen een concept is opgemaakt, waarin we aan het slot lezen dat (om de verschillende aangevoerde redenen) de Raad niet mag veronderstellen dat bij het besluit tot vervallenverklaring van het subsidie zal

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2