N°. 8157. A0. 1886. Woensdag 22 September. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommere0.08. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/ 0.174. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 September 1886, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Voordracht tot wijziging van de Verordening tot rege ling der werkzaamheden van de Commissie van het Museum. (229) 2°. Benoeming van een lid Conservator van het Museum. (229) 3®. Benoeming van een Voorzitter der Commissie van Financiën. 4®. Idem van een Voorzitter der Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen. 5®. Voorstel tot wijziging van de Verordeningen vp de hef fing en invordering van schoolgeld voor het Gymnasium en de Hoogere Burgerscholen. (223) 6®. Voorstel betrekkelijk de benaming van de straten ge legen aan de Haverzaklaan. (224) 7®. Verzoek van Mej. E. Van Dijk, om ontslag als derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 1ste klasse (228) 8®. Idem als voren van C. J. Van Vliet, als derde onder wijzer aan de school 4de klasse No. 1. (226) 9®. Idem als voren van A. Crama, als derde onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1. (233) 10®. Idem als voren van A. Meeth, als derde onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1. (235) 11®. Idem van C. Vink, om eene brug te mogen leggen over de sloot langs den straatweg onder Oegstgeest. (236). 12®. Idem van J. M. L. Platteel, echtgenoote van F. O. De Vries, ter bekoming van grond aan den Vestwal bij den Vliet. (236). 13®. Voorstel tot indiening van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betrekkelijk het subsidie ten behoeve van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (234). 14®. Suppletoire staat van begrooting van hot H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, dienst 1886. (231). - 15®. Verzoek van de Vereeniging van Notarissen, om een toegang te maken tot het sousterrein van het Notaris huis. (237). 16°. Idem van P. F. C. Marks, om een stoep te leggen aan den Ouden Bijn. (287). Er bestaan geen bedenkingen by B. en Ws. tegen de inwilliging van het verzoek van Aube Meeth, om eervol ontslag uit zijne betrekking van derden onderwijzer aan de school der 4de kl. No. 1, met ingang van 1 Nov.; evenmin tegen het verzoek van A. Crama om eervol ontslag als derden onder wijzer van dezelfde school, tegen 1 Januari a. s. De commissie van financien heeft geen bezwaar tegen het voorstel van B. en Ws. tot wijziging van de raadsbesluiten regelende de heffing van schoolgeld voor de leerlingen van het Gymnasium en van de Hoogere Burgerschool voor jongens en meisjes. De te 's-Gravenhage vergaderde Synodus Contracta voor de Amsterdamsche tuchtzaak heeft gisteren hare zittingen verdaagd tot morgen, Woens dag-namiddag, omdat eenige harer leden geroepen zjjn deel te nemen aan de werkzaamheden der commissie voor eene voordracht tot de benoeming van hoogleeraren in de godgeleerdheid vanwege de Ned.- Herv. Kerk. Die commissie zal heden en morgen vergaderen tot het opmaken van een drietal per sonen, uit welke de Synode eene keus zal doen ter vervanging van wijlen prof. E. H. Lasonder te Utrecht. Door de Algemeene Rekenkamer zijn, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemdtot eersten klerk bjj dat college A. J. M. StumpfF, thans tweede klerk, en tot tweeden klerk L. A. J. Verbeek, ambtenaar ter provinciale griffie van Zuid-Holland. By beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, is ingetrokken de benoeming van den schoolopziener in het arron dissement 's-Gravenhage tot lid-plaatsvervanger in de commissie, in het najaar van 1886 in Zuid- Holland belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet van 17 Aug. 1878 (Staatblad No. 127), en is in die commissie benoemd tot lid plaatsvervanger de schoolopziener in het arrondisse ment Delft. De nominatie ter vervulling der vacature in den Hoogen Raad, ontstaan door het ontslag van den raadsheer mr. F. C. Donker Curtius, aan de Tweede Kamer ingezonden, bestaat uit de heeren mrs.lo. jhr. P. J. Van Swinderen, kantonrechter te Groningen; 2o. D. J. Mom Viseh, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem3o. A. P. Th. Eyssell, advocaat bij den Hoogen Raad dev. Nederlanden 4o. P. Van Bemmelen, raadsheer in het gerechts hof te 's-Gravenhage; 5o. A. Telders, officier van justitie bjj de arrondissements-rechtband te Am sterdam. De heer P. W. H. Provó Kluit heeft tegen 1 Febr. a. s. eervol ontslag gevraagd als directeur van het post- en telegraafkantoor te Oosterbeek. De commissie voor de Volksbibliotheek te Groningen heeft van de Nutsafdeeling aldaar eene subsidie van 1000 ontvangen. Het stoomschip „Zuid-Holland" vertrok 19 Sept- van Batavia naar Rotterdamde „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Sept. van Port-Said; de „Batavia", van Java naar Rot terdam, vertrok 21 Sept. van Port-Said. Z. M. heeft, met ingang van 1 Oct. a. s., aan U. Janssen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als telegraphist der 2de kl. bij de Rijkstelegraaf aan J. P. Nusch, geboren te Jülich (Pruisen), mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande; op het daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend aan mr. J. H. baron Yan Zuylen Yan Njjevelt, als referendaris bij het Kabinet des Konings; den heer J. Blom benoemd tot burgemeester der gemeente Oterleek den heer B. Snellen, arts te Amsterdam, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd tot officier van gezond heid 2de kl. by de zeemacht. Gemengd Nieuws. De sedert maanden voor het rechter gedeelte van den gevel van het Raadhuis gestaan hebbende stijger is heden verdwenen, zoodat nu ook dit gedeelte van het front zich na de onder gane restauratie in meerderen bouwkundige waarde vertoont. Het laatste gedeelte zal het volgende jaar worden uitgevoerd. Door de politie alhier is aangehou den een niet alhier tehuis behoorend persoon, die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt, na vroe ger reeds tweemaal in Ommerschans te zjjn ver pleegd. Gisteravond om bjj halfzeven ge» raakte voorbjj den Heerenweg nabjj den houtzaag molen eene melkkar met paard te water. Het paard was geschrikt door het werpen van steenen door jongens. Een en ander kwam weer behouden op het droge, doch een jongenheer, welke mede op den bok zat, had eene wonde aan het hoofd en de be stuurder eene aan het been gekregen. Voor het championnaat van Neder land voor liefhebbers in single sculling outrig gers te Amsterdam op 25 Sept. op den Amstel, zullen mededingen de heeren A. P. Van Olst van „de Amstel" te Amsterdam, dr. P. H. Damsté van „Njord" te Leiden, F. Shilling van „Fortuna" te Amsterdam, en A. L. Couvée van „Laga" te Delft. Het hof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak van Geel en veroordeelde hem wegens moordaanslag met voorbedachten rade, tot eene gevangenisstraf voor den tijd van acht jaren. In de Buiten-Brouwerstraat te Am sterdam wierp Zondag-ochtend een half beschonken kerel moedwillig een petroleumkarretje omver, waar mede een bejaarde man zjjne waar ventte. Toen de oude man over het onbehoorlijke dier handeling het zjjne zeide, greep de kerel hem vast en bracht hem met een mes een drietal steken toe. In be- wusteloozen toestand is de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd, terwijl de dader door een vijf tal agenten naar het politie-bureel werd overgebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den vroegeren drukker van het blad „Argus," den heer Faddegon, wegens een in dat blad opgenomen, lasterljjk artikel, veroordeeld tot f 50 boete. De arrond.-rechtbank had hem 14 dagen celstraf op gelegd. Het Kamerlid mr. Ruys Yan Bee- renbroek is Zondag-avond met zjjn gezin aan een. groot gevaar ontsnapt. Met den trein te halftien te Maastricht aangekomen, gingen de paarden van het rjjtuig, waarin hjj en zjjn gezin aan het station hadden plaats genomen, nabjj den overweg op hol, juist op het oogenblik dat de weg was afgesloten voor den naar Luik vertrekkenden trein. De paar den verbraken de afsluiting, waardoor zjj zich op de rails bevonden, en zeker zou een ongeluk on vermijdelijk zjjn geweest, indien niet de baanwach ter de tegenwoordigheid van geest hadde gehad, den anderen slagboom te openen en-ZTio den paar den de gelegenheid te geven den grooten weg op te gaan, waar zjj tot staan gebracht werden. Ge lukkig bekwam niemand eenig letsel. Zondag zjjn te Or then nabjj 's- Bosch door een feilen brand in 3 uren tjjds 9 huizen, alsmede het R.-K. kerkgebouw met pastorie in de asch gelegd. De brand is ontstaan in eene hooi mijt, waarop vermoedelijk eene vonk is gevallen van eene voorbijgestoomde locomotief van den Staatsspoorweg. Ondanks de hulp der brandweer begon hot vuur eerst te verminderen, toen alle panden en hooibergen, gelegen in de richting waar heen de wind de vlammen dreef, vernield waren. De schade is aanzienlijk, maar nog niet te ramen. Het bekende kostbare archief van pastoor Schut jes, dat vooral op kerkelijk-historisch gebied waarde heeft, is gered. Het kerkje had, wat zijne bouw orde betrof, weinig waarde; het was echter eene der oudste kerken in Noord-Brabant. Te Scherpenheuvel, het bekende oord voor be devaartgangers, zjjn bij een brand 18 huizen ver nield, waardoor 100 personen van huisvesting be roofd zjjn. Ook ontstond op de Voorheide te Oosterhout een. hevige brand. Een huis, bewoond door twee ge zinnen, brandde in korten tjjd geheel af. De brand weer, ofschoon spoedig op de plaats aanwezig, kon wegens gebrek aan water niets ten uitvoer brengen. Een vierjarig kind van H. van Wanrooi is in de vlammen omgekomen. De moeder, die tevergeefs het kind trachtte te redden, bekwam hevige brandwonden. Door eene onbekende oorzaak is eveneens bjj Vledder de behuizinge van G. Zwiers afgebrand. Uit Roermond meldt men van 19 September: Op dit oogenblik staan te Maasniel drie boeren hofsteden in lichterlaaie. De brand neemt groote afmetingen aan. De brandweer van Roermond is er reeds met verscheidene spuiten aanwezig, en voorbij de brandende huizen loopt de Maasnielder beek, zoodat er aan water geen gebrek is. Gistemamiddag om 3 uren ontstond er brand op de boerderij van den heer N. R. Barendregt, te Barendrecht. Twee bergen met koren en eene groote bouwschuur zjjn verbrand. Het huis bleef behouden. De vermoedelijke oorzaak is het broeien van klaverhooi. Alles was verzekerd. De laatste der te Zaandam wonende oud-strjjders van Waterloo, de heer K. Bljj, is aldaar in den ouderdom van 89 jaren overleden. Een landgenoot op muzikaal gebied te Kleef werkzaam, de heer H. Scholten, is daar door een noodlottig toeval bjj het baden verdronken. Uit Oldenzaal meldt men nader dat de brand zich tot vier gebouwen heeft bepaald,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1