N#. 8155. A0. 1886. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. Maandag SO September. §eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fen- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenI-10- Franco per poet Afzonderlijke Nommcre0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. welke Maandag-middag om één uur bij de vereenlgde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaai zal worden uitge sproken, zal zoo spoedig mogelijk na ont vangst, omstreeks halftwee, aan het Bureel van het Keidsch Bagblad aangeplakt en daar mede voor de Abonné's worden ver krijgbaar gesteld. Officiëele Kennisgevingen. PATEISTBLADEIÏ. De Burgemeester, Hoofd van bet bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in wijk V, over bet dienstjaar 1886/87, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Baadliuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Maandag 20, Dingdag 21, Woensdag 22 en Donderdag 23 Sep tember e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunno moeite mogen eisclien tien cents, zondermeer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Sept. 1886. DE KANTEB. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis: 1°. dat de Zijlpoortsbrng aanst. Maandag. Dinsdag en Woensdag 20, 21 en 22 September voor de passage met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. 2°. dat de passage in de Koolstraat, van aanstaanden Maandag af gedurende ééne maand, mede voor rij* en voertuigen zal afgesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 18 Sept. 1886. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door hen tot Heer der Gebuurte No. 17 of No. i van Wijk V is benoemd de heer J. SIBAG, in de plaats van den heer W. B. DE LA BIJE, aan wien, wegens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag is verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 17 Sept. 1886. E. KIST, Secretaris. Volgens achterstaande advertentie is bij den muziekhandelaar Joh. J. Eggers eene nieuwe com positie van onzen stadgenoot den heer Mann ver schenen, getiteld„Salut a Paris, marche mililaire pour piano." Het groote succes, dat de compositiën van genoemden componist tot hiertoe gehad hebben en de bijval dezer compositie, uitgevoerd op de concerten van „Zomerzorg" en „Musis", waarborgen den uitgever een groot debiet. De uitvoering is zooals we die van den heer Eggers gewoon zijn, keurig en net, en de prijs is zeer matig. Heden werd alhier eene afdeelingsvergadering van de Vereeniging van christelijke onderwijzers enz. gehouden, waarbij de volgende punten ter sprake kwamen. Eenige paragrafen ter inleiding eener christelijke opvoedingsleer. Inleiding over de algemeene beginselen by de keuze van een leesboek voor de middelste en hoogste klassen. Kenmerkend verschil tusschen de heidensche en de christelijke zedeleer. De benoemde adspirant-ingenieur der marine jhr. H. Rappard wordt met 1 Oct. a. s. geplaatst bij de directie der marine te Amsterdam. Naar men verneemt, worden hier pogingen aangewend om eene christelijke zangvereeniging op te richten. Wij ontvingen het eerste cahier van het „Nederlandsch schrijfboek voor rondschrift" door H. Bunzei, uitgegeven door den heer B. Blanken berg, firma Couvée en Co. alhier. In twee cahiers, samen 60 ets. kostende, is deze methode vervat, di te dezer stede op de hoogere burgerschool voor jongens reeds is inge voerd en met succes moet gebruikt worden. Zooals bekend is, kan het rondschrift slechts worden geschreven met de speciaal daarvoor ver vaardigde pennen. Gedurende de tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Rosenberg, wed. J. Riemersma, Amsterdam L. Yan Dijk, Apeldoorn; J. W. J. DeBruyn,Bron beek; A. Wols, 's-Gravenhage; De Yries, J. Smit, Haarlem; J. Lattoer, Leiden; dr. J. J. Prins (em. hoogl.), OosterbeekE. Blankwatter, mej. v. d. Meer, niet vermeld. Briefkaarten: J. Welling, F. Schro- belink, 's-Gravenhage; W. Yan Houte, Kapollea/d. IJselP. Hofman, niet vermeld. Brieven verzonden geweest naar Amerika: Wil liam Versteeg, Philadelphia. België: Henri Van der Zanden, Antwerpenmadlle. Drukker, Brussel. Duitschland: Mej. C. v. d. Velden Erdbrink, Bent- heim. EngelandCroen, Queenstown. Luxem burg: Emile Gavioli, Luxemburg. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 11 tot en met 13 Augustus. Gedurende d.eze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 32 69 volwassen personen en van 2 10 kinderen. Het monument, dat in tegenwoordigheid eener breede schaar van belangstellenden, waaronder vele oud-leerlingen, op plechtige wijze op het graf van wjjlen den heer O. J. Schreuders, tot vóór twee jaren hoofd van het bloeiende „Instituut Schreu ders," is onthuld geworden, is eene schepping van den heer A. Mialaret, uitgevoerd door de bekwame hand' van den beeldhouwer E. A. F. Bourgonjon, beiden van 's-Gravenhage. Het is van Udelfanger zandsteen met Escauzijnsch hardsteenen treden, be werkt in vroeg-gothieken stijlhet opgaand gedeelte wordt gevormd door twee kolonnetten met base menten en kapiteelen, de laatste dienstdoende als draagsters van het afdekstuk. Het staande gedeelte draagt in gothieke letters, plat relief, het opschrift, dat met een rand van klimopbladen omgeven is, daarboven een schild met monogram. De achterzijde geeft een gestyliseerd klaverblad te aanschouwen. Aan de Israëlietische militairen kan, voor hunne eerlang invallende godsdienstige feesten, verleend worden lo. aan hen wier ouders of betrekkingen buiten het garnizoen wonen, een binnenlandsch verlof van en met 29 September a. s. tot en met 24 October d. a. v. 2o. aan de overigen vrijstelling van dienst tot viering van het Nieuwjaarsfeest: van 29 Septem ber 's namiddags tot 1 October 's avondstot vie ring van den Grooten Verzoendag: van 8 October 's namiddags tot 9 October 's avondsvan het Loofhuttenfeest: van 13 October 'snam. tot 15 October 's avonds en van 20 October 's namiddags tot 22 October 's avonds. Door den Raad der gemeente Zoetermeer is de bogrooting voor den dienst 1887 vastgesteld in ontvang op 9672.60, in uitgaaf op f 9668.621/, en dus met een voordeelig saldo van f 3.97 Door Ged. Staten dezer provincie is het voor stel van burg. en weths. der gemeente Zegwaard goedgekeurd om het werk tot begrinten en beharden van den Zegwaardschen weg te gunnen aan A. Machielse te Wagenberg. Door den Raad van genoemde gemeente is be sloten om aan het Burgerlijk Armbestuur eene subsidie van f 600 voor het dienstjaar 1887 te verleenen. Met 1 Januari a. s. zullen de onderofficieren bjj de marine in stede der korte jas een hoogslui- tend jasje moeten dragen met gelijke onderschei dingsteekenen op de mouwen als voor de jas is bepaald. Het mag met toestemming der comman- deerende officieren ook buiten dienst in de zee plaatsen, maar nimmer buiten dienst buiten de zee plaatsen worden gedragen. Van dr. A. Kuyper ontvangt het „Hbl." het volgende schrijven „In uw nummer van gisteren las ik eene korte mededeeling over mijne verschijning voor de Synode. De zittingen der Synode worden in het geheim gehouden. Niet uw gewone correspondent, maar een lid der Synode was dus uw zegsman. Dit noopt mij, eene kleine toelichting op uw bericht te geven. Uit dit bericht zou men allicht opmaken, dat de afsnjjding van alle samenspreking van mijne zjjde kwam. Gjj schrijft toch„de Synode kon deze voor waarde niet aannemen," en dr. Kuyper „weigerde." Dit nu geeft den indruk, alsof de Synode weigerde, wijl ze niet anders konen alsof mijne weigering uit moedwil voortkwam. Wat hiervan nu aan zij, kunt gjj zelf beoordeelen. Uw bericht toch houdt in, dat bjj mjj bedenkin gen bestonden tegen het verhoor zelfterwjjl de Voorzitter eischte, dat ik alvast beginnen zou met het verhoor te ondergaanom eerst daarnaals het ondergaan was, op te geven, waarom ik het niet ondergaan kon. Ik stelde de prealabele quaestie, en de Voorzitter eischte, dat ik eerst de behandeling dor quaestie zou laten afloopen, om daarna pas te gaan onder zoeken, of ze op die wijze behandeld mocht worden. Bjj mjj bestond bedenking tegen de competentie van de Synode om in dit stadium van het proces de beklaagden te hooren; en de Voorzitter eischte, dat ik alvast beginnen zou met mjj te laten hooren, om daarna, zooveel noodig, mjjn bezwaar tegen de competentie der Synode in te dienen. Kortom, ik mocht protesteeren tegen mijne insche ping, als ik eerst maar ingescheept en aan de overzjj aan wal gezet was. Bjj gewonen logischen gedachtengang zou het dus eer omgekeerd dienen te heetendr. Kuyper kon natuurlijk met zulk een spannen van de paar den achter den wagen niet meegaan, en de Synode „weigerde." Op mjj persoonljjk maakte deze min heusche be jegening van den Voorzitter dan ook een hoogst pjjnljjken indruk. Niet om wat er voor mjjzelven stuitends in lag,, maar om het droeve feit, dat de eenige gelegen heid, die in dit langgerekte proces voorkwam, om wellicht door persoonlijke gedachtenwisseling een wortel der bitterheid weg te nemen, in eene kerke lijke Vergadering op zoo weinig ernstige en zoo onbroederlijke wjjze werd afgesneden. Bedenkingen moet men altoos kunnen inbrengen, ook tegen de formeele zijde van eene procedure. Acht de rechter ze van geen beteekenis, dan stapt hjj er over heen. Maar het aanhooren van beden kingen is altoos plicht. En van eene prealabele quaestie te zeggenAan hooren wil ik u, maar eerst als het verhoor, waar tegen ge juist protesteert, afgeloopen is, dient voor eiken logischen denker of een absurditeit te heeten, of is erger nog: „een met den beklaagde gegekt." Nu meldt men weer uit Utrecht dat als leden der commissie tot onderzoek der berri-berri in onze Oost-Indiën zullen vertrekken de doctoren Pekel haring en C. Winkler, de eerste hoogleeraar, de ander lector aan de geneeskundige faculteit der te Utrecht gevestigde Rjjks-universiteit. De luit. ter zee 2de kl. J. M. Noorduyn, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 1 Oct. a. s. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1