zekerd is. Rusland zou in dat geval geneigd wor den bevonden aan Bulgarije tien millioen roebel voor te schieten. Transvaal. 1)9 heer Louis, hoofdonderwijzer der opleidings school te Pretoria, deelt in de „Volksstem" mede, dat de heer Boekhout, vanwege de Ned. Zuid-Afri- kaansche Vereeniging te Amsterdam, na een ver gelijkend onderzoek tot onderwijzer bestemd voor de voorbereidingsklasse der opleidingsschool, half Augustus vertrekken zou uit Nederland, mede nemende 3 Hollandsche bibliotheken, ééne voor Potchefstroom, ééne voor Heidelberg en ééne voor Pretoria. De redactie dor „Volksstem" voegt daarbij het volgende staaltje van de wijze, waarop ds. Du Toit, super-intendant van onderwijs, de bemoeiingen der Hollandsche partij tegenwerkt: „Moge het belang stellend publiek van deze toezending wederom een nieuw bewijs van de sympathie van Nederland voor ons volk meer profiteeren dan van de kost bare en met zorg uitgekozen bezending der Leid- sche Maatschappij, die reeds 3 jaren als waar de- loos goed ligt in het kantoor van den super intendant van onderwijs. Tevens vernemen wij, dat de Leidsche heeren hunne laatste kist naar Bloem fontein gezonden hebben, omdat zij van het naar Pretoria gezondene niets vernomen hebben." Groot-BrltannlA Woensdag werden te Galway achttien personen gevankelijk binnengeleid, dewijl zij tegenstand had den geboden aan de deurwaarders, die te Woodford met de uitzettingen belast waren. De menigte viel daarop de politie aan met steen worpen. De politie antwoordde door met gevelde bajonet op het volk te chargeeren. Het gepeupel vluchtte, trok echter weldra weder te zamen en rukte op naar de gevangenis, die het bestormde. Onderweg verbrijzelde het de ruiten en haalde het alle lantaarnpalen omver, die het tegenkwam. Slechts met de grootste moeite en door zeer krachtdadig optreden slaagde de politie er in het volk uiteen te drijven. In het gedrang en het treffen werden verscheidene personen vrij ernstig gekwetst, waaronder eene vrouw. De opgewondenheid is onder de lagere volks klassen in de stad zeer groot; men vreest hierin het voorteeken van nieuwe onlusten te moeten zien. Het Britsche gouvernement heeft voor den tijd van tien jaren, met 1 Februari 1888 te begin nen, het mailcontract met de „Peninsular and Orien tal Steam Navigation Company" hernieuwd. De regeerings-subsidie voor het overbrengen der mail naar Indië en China is hierbij aanzienlijk vermin derd, terwijl de Maatschappij zich verbindt tot het belangrijk bespoedigen van den maildienst, door de mails over Brindisi en het Suez-kanaal, in plaats van over Brindisi en Alexandrië te vervoeren. Afrika. Verleden Vrijdag werd Tamai, het laatste bol werk der rebellen nabjj Soeakim, ingenomen. De bevriende stammen deden een schijnaanval, vlucht ten, en toen de opstandelingen de stad uitstormden om hen te vervolgen, keerden de vluchtelingen zich om en vielen hunne vervolgers aan. Hierdoor sloeg in de gelederen der laatsten zulk een schrik, dat zij reeds vluchtten, toen pas vijf man der hunnen gedood waren. De bevriende stammen maakten een in hunne oogen onschatbaren buit, nl.400 vrouwen. Sommige gaven zich gewillig over; tegen andere moest geweld worden gebruikt. Den opstand in Oost-Soedan is hiermede de kop ingedrukt. Ook de berichten uit de Opper-Nylstreken luiden gunstig. T«Ie(rammea. WEENEN, 16 September. Naar gemeld wordt, werd, bij de onttroning van vorst Alexander, door Oostenrijk een verbod van uitvoer van wapenen naar Bulgarije, uitgevaardigd; dit werd by terug keer van den vorst opgeheven, later evenwel ver nieuwd en bestaat nog. - Een bericht uit Bucharest aan de „Polit. Corr." meldt dat Rumenië zyne loyale houding tegenover elke regeering van Bulgarije, met betrekking tot het defensief verbond der Donau-Staten, zal bewaren. Echter hecht Bratiano te veel waarde aan de erkenning van Rumenië's onzijdigheid door de mogendheden, om zich met onderhandelingen in te laten, waardoor de hand having der neutrale stelling slechts bemoeilijkt zou worden. De hertog van Edinburg wordt Zondag a. s. te Konstantinopel verwacht, waar voor zjjn verblijf groote toebereidselen gemaakt worden. Te Pest zijn sedert 12 September 32 cholera- en 12 sterfgevallen voorgekomen. Uit de diplomatieke kringen krijgt men den indruk, dat de beraadslagingen der gemengde Turksch-Bulgaarsche commissie over de vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelië zeer vertraagd zullen worden. Geene mogendheid, buiten Rusland mis schien, schijnt die vereeniging te willen bespoedigen. Een Hamburgsch schip heeft in Montenegro drie batterijen Krupp-kanonnen en 30,000 achterlaad- geweren ontscheept, welke de heer Petrowitsch te Essen contant betaald heeft. DUBLIN, 16 September. Het blad „United Ire land", het orgaan van Parnell, doet, met het oog op de waarschijnlijke verwerping van Parnell's agrarisch wetsvoorstel, den voorslag dat alle uit hunne hoeven gezette pachters zich in massa naar de asylen voor noodlijdenden zullen begeven. Het blad doet uitkomen dat men, in districten waar de meerderheid der gemeenteraden uit nationalisten bestaat, aan zulke pachters, met betrekking tot de vrijheid om zulke asylen te betrekken en ze weder te verlaten, bijzondere voorrechten zou kunnen toestaan. PARIJS, 16 September. De Kamers zullen tus- schen 10 en 15 October bijeenkomen. Markies Tseng is heden van Parjjs naar Londen vertrokken. Yolgens een gerucht, dat in de couloirs der Kamers verspreid werd, zou de hertog van Decazes overleden zijn. SOFIA, 16 September. De Rumelische regimenten zyn, op één na, dat te Sofia blijft, weder naar Philip- popel teruggekeerd. MADRID, 16 September. De dagbladen maken melding van eene nieuwe dynamiet-ontploffing onder de vensters van de woning van den president der constitutionneele vereeniging in het dorp La Union (prov. Murcia). Persoonlijke wraak schijnt de aan leiding'tot dezen aanslag te zyn. LISSABON, 16 September. Het bericht van Bel gische en Fransche dagbladen, met betrekking tot het handels- en scheepvaartverdrag tusschen Por tugal en den Congo-Staat, is van allen grond ontbloot. GALWAY (Schotland), 16 September. Vele politie agenten en vyf gevangenen zyn ernstig gekwetst in de botsing van gisteren. Vele personen uit de menigte hebben bajonnetsteken bekomen. Ook vele arrestatiën hebben plaats gehad. Op het oogenblik is de stad rustig. LONDEN, 17 September. Volgens een telegram aan de „Times" bedroegen de netto ontvangsten by de administratie van de openbare Turksche schuld uit de afgestane inkomsten in de maand Augustus 179,460 Turksche ponden, buiten de Oost-Rumelische schatting, tegen 197,383 Turksche ponden in het vorige jaar. SOFIA, 17 September. De Kamer heeft het ant woord op de openingsrede der regeering aangenomen. STRAATSBURG, 17 September. Keizer Wilhelm blijft hier tot Zondag en vertrekt dan naar Baden- Baden. LEIDESf, 17 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: oostelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 12° Celcius 53.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 9° C. 48.2° F. j'smidd. 12 uren 17° C. 62.6° F.; 's namiddags 4 uren 17° C. 62.6° F. Uit Noordwyk schrijft men dd. 16 Sept. Een gedenkteeken van piëteit werd heden onthuld op het stille kerkhof aan den voet van Noordwijk's duinen. Een honderdtal oud-leerlingen, leerlingen en vrien den van wijlen Otto Johannes Schreuders had, op initiatief van een drietal heeren, zich vereenigd om op zyn graf een hem waardig gedenkteeken te doen verrijzen. Dat monument werd heden plech tig onthuld. Met eenige welsprekende woorden bood jhr. mr. Boreel Van Hogelanden, van Castricum, lid van het oprichtings-comité, het der familie aan. De oudste zoon van den overledene dankte allen voor hunne tegenwoordigheid en verklaarde het ge denkteeken gaarne te aanvaarden. Het monument is zeer Jfraai en doet den ont werpers alle eer aan. Naar men mededeelt, is onder het postmerk Haarlem-Bloemendaal, dd. 13 September 1886, by den burgemeester van Velzen ontvangen voor de armen een bankbiljet van f 25. De rechtbank te 's-Hage heeft heden het meisje, dat by verschillende winkeliers aldaar zooveel goe deren door oplichting wist te verkrijgen, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Een pleiziertrein, gisteravond van Den Haag naar Arnhem terugkeerende, is ter hoogte van Gouda tot stilstand gebracht door het gebruik van den noodrem boven de passagierswagens aangebracht. Het onderzoek bracht aan het licht, dat door een pleizierreiziger 3de kl. aan den draad was ge trokken ten gevolge waarvan de trein stopte. In den wagen was een twist ontstaan tusschen eenige passagiers en een mede-reiziger over het feit dat laatstgenoemde, de onmogelijkheid inziende vóór Arnhem den trein te verlaten, uit het portierraam aan eene behoefte voldeed waarvoor gewoonlijk de- urinoirs bestemd zyn. Nadat van het geven van het noodsein proces-ver baal was aangezegd, werd de pleizierreis voortgezet- De persoon, die het middel om den trein te doen stilhouden had aangewend, werd niet op den weg gezet, vermoedelijk wegens den twijfel of zyne daad was aan te merken als het noodeloos maken van alarm. Te ongeveer zes uren werd gisteravond te- Groningen brand gealarmeerd buiten de voormalige Steentilpoort. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat er geen brand was, doch dat de man, die den brandi had aangezegd, door de terugkaatsing van 't licht der ondergaande zon misleid, meende dat eene woning in vuur en vlam stond! Officiëele Kennisgevinsen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de Firma OUDSHOOKN Co.,, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een nieuwe machine en stoomketel van tien paardenkracht tor vervanging van de bestaande machine en stoomketel van acht paardenkracht, in hare stoombrood- fabriek aan de Hoogewoerd No. 4 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd ver zoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den lsten Oct. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Sept. 1886. E. KIST, Secretaris. Herhalings-Onderwijs. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 3 der Verordening van den 12den Januari 1882, tot regeling van het Herhalings-Onderwijs in de ge meente Leiden (Gemeenteblad No. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrij ving van leerlingen voor het Herhalings-Onderwijs zal plaats hebben van den 20sten tot en met den 25sten September a. s. voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot het onderwijs kunnen worden toegelaten: lo. de leerlingen van de scholen der 3de en 4do klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Gemeenteblad 1881 No. 4); 2o. zij, die bij een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gcBtelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Sept. 1886. E. KIST, Secretaris. Leiden» 17 September. Ter markt werden heden aange voerd Ossen stuks f a f Stieren 36 stuks f 43.a f 280. Veulens 23 stuks f 80.a f 120. Kalfkoeien 60 stuks f 120.a f 260.Melkkoeien 62 stuks f 116.a f 235.Varekoeien 70 stuks f 116. n f 232.Vette koeien 300 stuks f120.a f270. Kalveren (vette) 57 stuks f 28.a f 69.Kalveren (magere) 14 stuks f 5.a f 14.Graskalveren 110 stuks f 12.a f 46.Schapen (vette) 925 stuks f 18.a f 32.Hamels (vette) stuks f a f Schapen (magere) 963 stuks f 11 a f 24.Paarden stuks f a f Lammeren (magere) stuks f a f Lammeren (vette, jarige) stuks f a f Varkens (magere) 36 stuks f 14.a f27. Varkens (biggen) 344 stuks f 5.a f 12.50. Ter markt aangebracht: 688 runderen, 7i kalveren, 1888 schapen, lammeren, 36 varkons en 344 biggen. Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 65 partijen. Be steed werd voor Goudsche Kaas van fl8totf26.— Leid sche Kaas de 150 KG. van f 36 tot f 48. Edammer Kaas (2de qual.) van f 17.tot f Derby Kaas f Delft, 16 September. Heden weder tot flauwe prijzen weinig omzet. Westlandsche Tarwe f 7.a f7.50, Zeeuwsche f 7.a f 8.50. Westl. Rogge f 5.a f 5.50, Zeeuwsche f 5. a f 6.Chevalier Gerst f 5.a f 6.25, Westl. Zomer- f 4.a f 5.25. Korte Haver f 4.a f 4.75, Lange f 2. a f 4.Duivenboonen f 7.a f 7.50. Paarden- boonen f 6.a f 6.50. Bruineboonen f9.af 11. Groene Erwten f 8.a f9.50. Witte Erwten f7.af7.50. Koolzaad f 7.a f 8. Aan de stadswaag gewogen van 10 Sept. tot 16 Sept.825 achtsten en 79 zestienden vaten boter, wegende te zamen 17290 kilogrammen. Prijs f 50 a f 60 het vierde, f 1.25 a f 1.50 het kilogram. Schiedam, 16 September. Moutwijn per vat f 6.75; Je never f 11.25 a 11.75; Amsterdamsche proef f 12.50 a 13. Londen, 17 Sept. Friescbe Boter 100/- a 112/-.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 3