N°. 8154. Zaterdag ^eptemlber. A°. 1888. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers g r a t i s. Van het kwartaal September, October en Novem ber worden dan alleen de beide laatste maanden ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. Leiden, 17 September. feze <Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per poet*-40. Afzonderlijke Nommere°-°5. Men wordt beleefd ver/.oelit klachten over de bezorging van het Leidsch Dagblad onmiddellijk schriftelijk aan het Bureel in te dienen. Over het algemeen kan het Dagblad reeds 's avonds om negen uren be zorgd zijn. Thans is officieel bekend gemaakt dat prof. dr. J. P. N. Land, rector magnificus der rijks-uni versiteit te dezer stede, op Dinsdag, 21 September, 's namiddags te twee uren, in de academische groote gehoorzaal verslag zal geven van de lotge vallen der universiteit in het afgeloopen studiejaar, om daarna zijne waardigheid over te dragen aan prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen. Voor het practisch examen voor artsen en tandmeesters hebben zich by de commissie te Leiden 31 candidaten aangemeld, nl. 6 voor het geheele arts-examen, 18 voor het 1ste ged., 6 voor het 2de ged. en 1 voor het tandmeesters-examen. De Hollandsche Maatschappij van fraaie Kun sten en Wetenschappen hield hare jaarlyksche alge- meene vergadering, onder leiding van den alge- ïneenen voorzitter prof. dr. C. P. Tiele, in het Nutsge- bouw alhier. De werkzaamheden werden ingeleid met een toespraak van den voorzitter, die na een hartelijken welkomstgroet aan de vertegenwoor digers der afdeelingen Amsterdam, Dordrecht en Leiden op den toestand der Maatschappij wees en de noodzakelijkheid eener reorganisatie betoogde. Hierna bracht de algemeene secretaris, de heer W. P. Wolters, het jaarverslag uit, waarin o. a. hulde gebracht werd aan de nagedachtenis van het eerelid mevrouw Bosboom-Toussaint en den be» stuurder der Amsterdamsche afdeeling den heer J. C. Van Marken. Uit dit verslag bleek verder, dat de toestand der verschillende afdeelingen niet ongunstig was. Met leedwezen werd geconstateerd dat de afdeeling Rot terdam, in spijt van het 150-tal leden dat zij bezat, op het initiatief van het bestuur goed gevonden had zelfmoord te plegen. Dit was indertijd door de nieuwsbladen gemeld. Doch onbegrijpelijker wijze had het bestuur dier afdeeling de eerste en meest gewone eischen van beleefdheid uit het oog verloren en zich niet eens verwaardigd noch aan het alg. bestuur noch aan de zusterafdeelingen, met welke zy 85 jaren lang op een voet der grootste welwillendheid en harmonie werkzaam geweest was, van het gevallen besluit kennis te geven. De algemeene penningmeester, de heer Sipman, deed daarop rekening en verantwoording van zyn beheer. Dit werd met dankzegging goedgekeurd. De Leidsche afdeeling, belast met de zorg voor de boekerij, gaf verslag van hare administratie. Uit het door de Amsterdamsche afdeeling, die aan de beurt der voorzitting is, ingediend drietal, werd tot algemeenen voorzitter gekozen de heer dr. E. Laurillard en tot algemeenen secretaris be noemd de heer M. A. Perk. Tot uitvoerige discussie gaf het voorstel van de afdeeling Dordrecht aanleiding, dat strekte om de Maatschappij te ontbinden. Het voorstel berustte op dezen grond, dat de kosten uit het maatschap pelijk verband voortvloeiende, te bezwarend waren voor de afdeelingen. Met warmte werd er voor het behoud der Maatschappij gestreden. De uitslag der discussie was dat het met algemeene stemmen, ook door de Dordtsche afgevaardigden, verworpen werd en aan het nieuwe alg. bestuur opgedragen, in overleg met de afdeelingen, een plan tot reor ganisatie in te dienen, hetzy op eene algemeene vergadering daartoe bijeen te roepen, hetzy op de algemeene jaarlijksche vergadering van 1887. Een vriendschappelijk feestmaal, aangeboden dooi de Leidsche afdeeling, besloot het samenzijn. Door de ambachtsvrouwe is voor de vacante betrekking van predikant by de Ned.-Herv. gemeente van Zoetermeer en Zegwaard beroepen uit het twee tal, ds. A. E. Lazonder te Oosterwolde. Door den gemeenteraad van 's-Gravenhage is in beginsel aangenomen een voorstel tot het aan gaan eener geldleening groot ƒ5,500,000, rentende 3'/j pet. en tot aflossing der daarvoor vatbare loopende 4 pets. leeningen. De leening zal niet door tusschenkomst van bankiers geschieden. Op de be treffende vraag van den heer Huygens, werd door den heer De Yries in de gemeenteraadszitting ge antwoord, dat het denkbeeld om eene 3 pets. premieleening te sluiten, in de finantieele com missie niet is ter sprake gebracht. By het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van Dieren is een voor stel in overweging om, door middel van aanplak biljetten in het geheele Ryk de aandacht te ves tigen op de nieuwe bepalinger, welke tegen het mishandelen van dieren bij het nieuwe Strafwet boek, ingevoerd op den lsten dezer, gemaakt zyn. Het zijn de beide volgende artikelen: Art. 254. Mishandeling van een dier wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Indien het misdryf in het openbaar gepleegd wordt, wordt gevangenisstraf van ten hoogste vier maanden of geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden opgelegd. Indien tydens het plegen van het misdryf nog geen twee jaren zyn verloopen, sedert de schuldige wegens hetzelfde misdryf onherroepelyk is veroor deeld, kan de gevangenisstraf met een derde wor den verhoogd. Poging tot dit misdryf is niet strafbaar. Art. 455. Met geldboete van ten hoogste vyftien gulden wordt gestraft: lo. hij, die door dieren doet trekken of dragen een last welke kennelyk hunne krachten te boven gaat 2o. hy, die het vervoer door trek- of lastdieren doet plaats hebben op eene noodeloos pynlyke of kwellende wyze; 3o. hij, die dieren vervoert op eene noodeloos pynlyke of kwellende wijze. Indien tydens het plegen van de overtreding nog geen jaar is verloopen sedert de schuldige wegens dezelfde overtreding of wegens het in art. 245 omschreven misdrijf onherroepelyk is veroor deeld, kan, in plaats van de geldboete, hechtenis van ten hoogste drie dagen worden opgelegd. Den 21sten September zal dr. J. A. Kaiser te Delft zyn 25-jarig jubilé als genees-, heel- en verloskundige vieren. Dr. A. Kuyper is gisteren verschenen voor de Synodus Contracta, maar weigerde te antwoorden op de naar aanleiding van het getuigenverhoor vastgestelde vragen, indien niet eerst zyne bezwa ren tegen processueele informaliteiten en bevoegd heid der Synode tot het stellen van vragen opge lost werden. De Synode kon die voorwaarde niet aannemen, maar was bereid dr. Kuyper aan het slot van het verhoor gelegenheid te geven zyne be zwaren te ontwikkelen. Dr. Kuyper weigerde dit en verliet de vergadering. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Rot terdam naar Java, vertrok 16 Sept. van Southamp ton; de „Soenda" vertrok van Port-Said 16 Sept. Z. M. heeft aan den burgemeester der gemeenten De Werken en Sleeuwyk, A. Verschoor, verlof ver leend om tot wederopzegging toe te Gorkum te wonen; met ingang van 1 October a. s., aan mr. J. W. A. Schneiders Van Greyffenswert, te- Zieriksee, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Zieriksee voor het. district Schouwen en Duiveland. Gemengd Nieuws. Een eigenaardig muzikaal genot werd gisteravond in de Stadszaal door het Hon- gaarsch Nationaal Zigeuner-Orkest aangeboden. Dat een bezoek aan dit gezelschap wel aan te raden was, hebben wij met genoegen geconstateerd. De verschillende instrumenten toch werden door de leden uitnemend bespeeld en het ensemble maakte een zeer goeden indruk. Gaarne wenschen wy den Zigeuners hedenavond ©ene beWre opkomst toe dan gisteren het geval was, ofschoon reeds vele familiën waren opgekomen om hen te hooren. Op sommige plaatsen zyn alhier aan de muren biljetten aangeplakt, waarby de commissie tot viering van Leidens ontzet bekend maakt, dat alle ingezetenen, zoowel vrouwen als mannen, die gebruik wenschen te maken van de uitdeeling, be staande in haring en wittebrood, bier en bons voor sigaren, welke 4 Oct. zal plaats hebben, zich daar toe moeten aanmelden bij de leden der commissie, die daartoe zitting zal houden op 19 September a. s. Gistermiddag is te 's-Hage een os, die door een slager werd vervoerd, in de Herder straat losgebroken. In woestjp vaart ging hy er van door over de Paviljoensgracht en de Dunne Bierkade, waar hy twee kinderen omverliep. Daarna vervolgde liy al hollend zyne vlucht over de Wagen- brug en het Huygensplein. Daar deden een paar slagers eene poging om het dier tot staan te bren gen, maar ook zij werden omvergeworpen. Aan het Wachtje werd het dier gegrepen. De os had ondertusschen een hoorn gebroken en een wonde aan den kop bekomen. De pryzen van de steur haring waren gisteren te Scheveningen stijgende; voor de dui zend stuks werd f 16 en per ton 8 tot 10 besteed. Weder kwamen 10 haringschuiten met volle lading aan. Vyf schuiten van Katwyk en Zandvoort brachten versche visch aan en besom- den van ƒ35 tot ƒ125. By eene harddravery te Gorkum voor paarden van zessenklaar werd deprys^350) behaald door „Victoria", eigenaar C. Oppelaar, te Koudekerk a/d. Ryn, en de premie (ƒ25) door „Prins", eigenaar P. Smit Jr., te Rotterdam. Uit Boskoop wordt van 15 September gemeld Begunstigd door zeer fraai weder en gunstige» wind had heden alhier een vliegerwedstryd plaats. Des namiddags om halftwee verzamelden zich de deel nemers aan de Stylebrug en marcheerden, met muziek voorop, naar hot terrein van den wedstrijd in Reijers- koop, waar door meer dan 100 jongens aan den kamp werd deelgenomen. Door ruime bydragen van de ingezetenen was de commissie in staat gesteld een aantal fraaie prijzen, waaronder een zilveren remontoirhorloge, 5 andere horloges en prijzen ter waarde van 3 tot ƒ1.50 uit te loven, die op het terrein tentoongesteld waren. Met groote opgewektheid en in het byzyn van honderden belangstellenden had de wedstryd plaats en liep in de beste orde af. Buiten de Weerd t e U tr e c h t i s h e t lijk van een jongeling opgevischt, die sedert eenige dagen werd vermist. LEIDSCH «X» DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1