A0. 1886. N°. 8153. Vrijdag 17 Sej)teiiiber. Leiden, 16 September. I De te Amsterdam verzamelde leden van het Kon. Ned. Instituut van ingenieurs bezochten, onder de leiding van de bouwmeesters Cuypers en Va* Gendt, gisteren het nieuwe centraal-station aldaar. R Men roemde over het algemeen het grootsche feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering 7an fëpü' en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH Jg|§ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per poetl-40- Afeonderlijke Nommere0.06. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Leerdam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Zaterdag morgen om 9.26 bezorgd zyn. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (16,325) ƒ10,054.721/,, bagage (26 ton) 196.31, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1875 ton) ƒ2,028.56, levende dieren en rytuigen 205.34; diverse ontvangsten totale op brengst 12,484.93'/». Totale ontvangst van af 1 Mei 1886 ƒ49,188.001/». Naar men verneemt, is de heer J. W. Beth, deurwaarder by 's Ryks belastingen te Haarlem mermeer, in dezelfde betrekking benoemd te Am sterdam en is door den heer P. Kennedij, tegen 1 October a. s., eervol ontslag aangevraagd als majoor titulair bij de Ryksveldwacht te Haarlem mermeer. Gisteren werd te Scheveningen eene algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der maat schappij „Zeebad Scheveningen" onder praesidium van den heer Ameshoff. De directeur-generaal Reiss rapporteerde uitvoerig over den brand, deelde mede dat 8 polissen van verschillende assurantie-maat- schappyen bij het gemeentebestuur berustten en vroeg machtiging tot handelen zoodra de experts, over een paar dagen, gereed zullen zyn. Hy consta teerde voorts dat het Kurhaus beter bluschmidde- len had bezeten dan de meeste andere ondernemin gen in ons land. De vergadering, die een geest van volkomen vertrouwen ademde, nam eene motie van den heer Wertheim aan, waarin dank betuigd wordt voor hetgeen is geschied tot heden, en vertrouwen wordt uitgedrukt in het beheer der zaken. De commissa rissen en de directeur worden gemachtigd alle maatregelen te nemen, in het belang der zaak noodig, om, met handhaving der bestaande rechten en eerbiediging der bestaande verplichtingen, de aandeelhouders en de gemeente in het genot te stellen van een nieuw gebouw, beantwoordende aan de eischen van het erfpachtscontract en de eischen eener voordeelige exploitatie. Aan enkele beambten zal eene gratificatie wor den verleend. Blykens een telegram uit Berlijn bevat de „Reichsanzeiger" een keizerlyk besluit, waarby de kleine gouden medaille voor kunst wordt verleend aan den kunstschilder Mesdag te 's-Gravenhage en den architect Cuypers te Amsterdam, wegens hunne verdienstelijke inzendingen op de groote kunst tentoonstelling te Berlijn. i De beeldhouwer Stracké te Haarlem heeft, als ontwerper van het standbeeld voor Huig De Groot te Delft, een schrijven ontvangen van zekeren Aloise Grotti, „Maitre de violon," te Yenetië, die, blykens familie-papieren in zyn bezit, een afstammeling van onzen beroemden landgenoot beweert te zyn. Hij heeft daarenboven een oud portret (vermoedelijk eene kopergravure) van Grotius en zou gaarne ver nemen of in Nederland nog nakomelingen van hem leven, 's Mans geldelyke omstandigheden veroor loven hem niet, zelf de reis herwaarts te maken. I Aan het toelatingsexamen voor het conser vatorium van de afdeeling Amsterdam der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, werd deel genomen door 29 candidaten. Daarvan slaagden er 23. Het nieuwe schooljaar is geopend met 52 leer lingen. geheel, en wijdde onverdeelde belangstelling, zoowel aan het uitwendige van het gebouw, als aan de inwendige verdeeling en de prachtige versiering der verschillende wachtkamers, restauratie-zalen en ver dere vertrekken. Ook het Konings-paviljoen deelde in de algemeene bewondering, en ook daar werd de decoratieve versiering zoo geheel in overeenstem ming met het doel zeer geprezen. De groote vergaderzaal op de bovenverdieping, pl. m. 120 M.2 in omvang, en de talrijke kantoor lokalen, woningen voor do chefs enz., verwierven ongemeene goedkeuring, zoodat men veilig zeggen kan, dat de algemeene indruk van het geheel zeer voldeed. Ten slotte bracht men ook een bezoek aan de zooveel besproken tunnels. De verzetting werd nauw keurig, vooral ook in verband met de omstandig heden waaronder de bouw was geschied, de trei nenloop ondervond nl. geen oogenblik vertraging bezichtigd, en de algemeene meening was dat zy, dit in aanmerking genomen, van weinig of geen "beteeke'nis was, en allerminst, dat zy eenige reden zou geven tot bezorgdheid. (Hbl.) De 137 leerlingen der Rijkslandbouwschool zyn verdeeld als volgt over de verschillende pro vinciën Groningen 9, Friesland 1, Drente 0, Over- ysel 1, Gelderland 61, Utrecht 3, Noord-Holland 20, Zuid-Holland 22, Zeeland 1, Noord-Brabant 2, Limburg 1 en uit Indië 16. Voor de onderwijzers examens (art. 56a) heb ben zich in Zuid-Holland aangemeld 128 mannelijke en 90 vrouwelijke candidaten. 's Rijks middelen hebben g-.durende de maand Aug. 11. opgebracht ƒ8,533,543, tegen ƒ8,397,101 in Augustus 1885, en gedurende de eerste acht maanden van 1886 68,999,524, tegen 65,651,808 in hetzelfde tijdvak van 1885. Het 8/ls der raming bedraagt ƒ70,768,142. Ook in Augustus was dus de opbrengst der middelen gunstiger dan in dezelfde maand des vorigen jaars. Het gunstig verschil bedraagt 133,000 en de geheele opbrengst der acht eerste maanden is thans reeds bijna 3,400,000 boven die des vorigen jaars gestegen. In deze maand was het byna uitsluitend het personeel en patent waaraan de betere opbrengst te danken is, en staan tegen eene meerdere opbrengst op die middelen van ƒ300,000 zelfs op de verschillende andere posten ongunstige verschillen over. Overigens hadden de directe belastingen gezamenlijk voor 1'/, millioen deel in de betere opbrengst der acht eerste maanden. De suiker bracht in die periode ƒ4,984,794.50 op tegen 4,344,433.47, het gedistilleerd 15,103,296,83 tegen ƒ15,306,690,50. Het stoomschip „Prins Frederik", van Amster dam naar Batavia, passeerde Aden 15 Sept.; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 15 Sept. Z. M. heeft met 1 Oct. aan G. J. G. De Yidal de St.-Germain, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Heinoo, met dankbe tuiging voor de door hem in die betrekking lang durig bewezen diensten; den heer H. D. Canne, laatstelijk gouverneur van Sumatra's Westkust, thans met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; aan den heer B. Yan Baak, resi dent van Djokjokarta (eiland Java), vergunning verleend tot aanneming van den titel van Officier d'Académie, hem door den minister van openbaar onderwijs, schoone kunsten en eeredienst der Fran- sche Republiek geschonkenaan dr. H. Japikse machtiging verleend om, te gelyk met zijn ambt van leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Middelburg, dat van onderwijzer in de kennis der natuur aan eene openbare lagere school voor meisjes aldaar te bekleeden. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iodere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inc&B- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemeurd Niouwk. Door de politie alhier is wegens bedelarij aangehouden een manspersoon, genaamd J. S., die heden naar de gevangenis te 's-Gravenhage is overgebracht. Hedenmiddag, o m s t r e e k s h a 1 f t wee viel een jongentje van circa 7 jaren, dat bezig was water te scheppen in zyn klomp, in den Nieuwen Rjjn by de Langstraat te water. Zeker zou hy verdronken zyn, daar hy reeds begon te zinken, zoo niet de aldaar wonende melkhandelaar W. S. zich gekleed te water had begeven en hem redde. Men weet met welk eene moeite de kinderen en eene oude vrouw tijdens den brand by den hoedenmaker v. d. H., uit zyne woning op de Haarlemmerstraat, konden worden gered. De ramp blijkt echter nog niet treurig genoeg te zyn, althans men schjjnt haar nog eenigszins te willen illustree- ren. Zoo weten enkele elders verschijnende bladen, van den brand melding makende, te verhalen dat de bewoner, nadat hy,,zelf zyne kinderen gered had, daarna de kluts zoo geheel kwyt was, dat hy vol angst aan de omstanders mededeelde, dat zyne kinderen nog in het brandende gebouw waren. Een der aanwezigen drong daarop door rook en vlammen in het huis tot de bovenverdieping door, natuurlijk tevergeefs, en daar hem de terugtocht door de vlammen was afgesneden, wierp hy eenige matrassen en dekens op de straat. Hjj waagde den sprong en kwam gelukkig zonder letsel beneden. Vier oogen en vier ooren zien en hooren in den* regel meer dan twee, en waarschijnlijk is daardoor de berichtgever gelukkiger geweest dan wy, die echter vreezen dat het verhaal op evenveel waar heid gegrond is als dat omtrent een pas aange komen student (groentje) op wiens kamer het onheil zou ontstaan en die daarby vreeselijk zou gebrand zyn, terwijl in werkelijkheid bleek dat die student nog niet eens in de stad was. Te Haarlemmermeer is ten gevolge van het broeien in brand geraakt eene schelft hooi by den landbouwer C. Huiberts aan den Hoofdweg aldaar. Met behulp der spuit No. 1 is de verder© voortgang gestuit. De heer G., wonende aan den Zuid- wal te 's-Gravenhage, werd eergisteravond in de stoomtram van den Rijnspoorweg door zulk eene hevige ongesteldheid getroffen, dat hy, na in een villa te zijn gebracht, al spoedig overleed. De Groote Markt te 's-Hage werd gisternacht omstreeks 12 uren in opschudding ge bracht. In het café Gelder was per rytuig aange komen een gezelschap, bestaande uit eene dame, drie heeren en een grooten hond. Na het een en ander verteerd te hebben, kwam de tyd van betalen. Maar in deze finantieele quaestje ontstond verschil van gevoelen. Nu werd de kellner afgeranseld en een en ander kort en klein geslagen. Toen de politie kwam, gingen de luidruchtige helden vlug in hun rijtuig en reden weg. Gistermiddag is in het Wester dok te Amsterdam een tjalkschip gezonken, waarvan de schipper verleden week ter verpleging in het Binnengasthuis was opgenomen. De vrouw is met hare acht kinderen gered. (Hbl.) Gisteravond is te Amsterdam by afslag geveild de Passage Central met annex hotel met 100 kamers, winkels enz. In veiling kon dit alles niet meer opbrengen dan door den hypotheek houder bij opbod was geboden, nl. ƒ150,000. Een ernstige brand is uitgebroken in de hoeve van de kinderen Verbaten, onder Ou denbosch. Woonhuis, drie schuren en de geheele oogst werden eene prooi der vlammen. Het vee is gered. Door het omvallen van eene petroleumlamp zyn

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1