N°. 8150. A0. 1886. I>isi®<Ia,g 1.-1, September. feze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seercn buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste pryzen 40, ƒ18.50,/-3.90 en 2.05; de laagste ƒ37, ƒ18.50, ƒ3.70 en ƒ1.90 Aan de Tweede Kamer is de bekrachtiging gevraagd op de heffing door de provincie Zuid- Holland van rechten voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet, tusschen Leiden en den Leidsclien dam, en voor het overzetten aan het veer de Delft- sche Schouw, thans overgenomen door de provincie. Op 16 dezer zal te Noordwijk het gedenk teeken onthuld worden, dat door zyne dankbare leerlingen, oud-leerlingen en vele vrienden wordt opgericht op het graf van Otto Johannes Schreuders, den bekenden instituteur. De gemeenteraad heeft besloten aan de afdeelingen Noordwijk en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw eene subsidie van 50 toe te kennen, ter tegemoetkoming in de kosten der op 30 dezer aldaar te houden; afdeelingstentoonstelling. De aan den Raad van Zwammerdam aange boden begrooting voor den dienst 1887 bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van ƒ11,188.29. De hoofdelpke omslag zal 500 minder bedragen dan voor 1886. De ambitie van onze 'miliciens om naar Indië te gaan schijnt niet groot te zijn. Van de gunstige bepaling toch, om slechts voor den tijd van twee jaren in het Indische leger gedetacheerd te worden onder het genot van eene gratificatie van 200, maakten gedurende de maand Augustus slechts vier gebruik. Drie van hen waren milicien-groot verlofgangers, terwijl de vierde als milicien onder de wapens was. Men zegt dat de milicien-groot verlofgangers wegblijven omdat voor hen geen aan brengpremie van 10 wordt uitbetaald. De Staatscourant van heden bevat het konink lijk besluit van 9 dezer, waarbij wordt bepaald dat de gewone vergadering der Staten-Generaal zal worden geopend op 20 dezer, des namiddags te één uur, in eene vereenigde zitting der beide Kamers, door eene commissie van 's Konings wege, waartoe worden benoemd de ministers, hoofden van minis terieels departementen. De minister van Staat, minister van binnen, landsche zaken overwegende dat, ten gevolge van het overlijden van mr. S. Wybenga, eene ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal moet plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Sneek heeft bepaald dat die verkiezing zal gehouden worden op 5 October a. s., en de herstemming, zoo noodig op den 19den d. a. v. Reeds eenigen tyd onderzoeken B. en "Ws. van DënHaag met de commissie van bijstand voorde plaat selijke werken en eigendommen, welke verbeteringen worden vereischt in de organisatie der brandweer. By het bespreken van verschillende maatregelen, die daartoe zouden kunnen leiden, wordt het hun meer en meer duidelijk, dat in de allereerste plaats behoefte is aan een hoofd, wien de verantwoorde lijkheid voor personeel en materieel en de leiding in geval van brand ware op te dragen. Dit komt echter niet voort uit mindere tevredenheid over den opperbrandmeester, wiens ijver en diensten be paaldelijk ook bij den brand van het Kurhaus zoo wel bij de commissie als by het Dagelyksch Be stuur waardeering vinden. Doch het komt zeer noodig voor, aan het hoofd der brandweer een commandant te plaatsen, wien by brand eene uit gebreide macht is toe te kennen, en die door ont wikkeling en antecedenten het zoo onontbeeriyk vertrouwen inboezemt. In overeenstemming met de commissie stellen B. en Ws. den Raad daarom voor, zonder verder uitstel tot de benoeming van zulk een hoofdambtenaar over te gaan en diens jaarwedde te bepalen op ƒ3000. De begrooting der gemeente 's-Gravenhage voor 1887 is voorgedragen in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 3,687,420.92'/, of 131,368.07 hooger dan die voor het loopende jaar. De opcenten op het personeel worden voorgesteld op 52 en de hoofdelyke omslag op 2 pet. Naar het „Vad." verneemt, heeft de Koningin ingeteekend op de thans afzonderlek verschonende „Haagsche Omtrekken" van Damas. Als redacteur-correspondent van de „N. Rott. Courant" te Amsterdam zal met October optreden de heer H. L. Berckenhof. De Tweede Kamer is ter vergadering byeen geroepen op Maandag den 20sten September, des namiddags te drie uren. De heer Willem Paap treedt met den tweeden jaargang af als redacteur van de „Nieuwe Gids' Ook de heer Frans Netscher zal waarschyniyk niet meer aan dat tijdschrift medewerken. Br schpnen van elk regiment infanterie eenige manschappen naar Amsterdam gedirigeerd te wor den ter aanvulling van het garnizoen aldaar, dat na het vertrek der verschillende lichtingen aan merkelijk kleiner is geworden. Yan het 6de regi ment te Breda zijn gisteren daarheen vertrokken de 2de luit. Fraser, de sergeants Ter Beek, Van der Laag, Nuy en Smits, benevens 5 korporaals en 50 manschappen. Uit 's-Bosch en meer andere garnizoensplaatsen zijn insgeiyks eenige manschap pen naar de hoofdstad vertrokken. Natuuriyk staat deze maatregel in verband met eventueele wanor- deiykheden. Naar men meldt, is de heer Julius Röntgen benoemd tot directeur der concerten van Felix Meritis" te Amsterdam. De „N. R. C." verneemt dat ook by de Ned. Rynspoorwegmaatschappij het voornemen bestaat tot conversie van eenige leeningen, welke daartoe in de termen vallen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal 16 dezer niet plaats hebben. Omtrent den heer Wybenga, te Harlingen overleden, wordt gemeld dat hij des morgens te halfnegen nog een bezoek bij zyn schoonzoon had gebracht. Even over tienen vond men hem in zyne slaapkamer op den vloer liggen; het leven was toen reeds geheel geweken. Naar de „Ingenieur" uit goede bron verneemt, zyn met 1 September j.l. de Celubra-werken ten behoeve van de doorgraving van de landengte van Panama, welke door de Hollandsche aannemers J. C. Van Hattum Co. waren aangenomen, ter voortzetting overgedragen aan de Fransche maatschappy. Dientengevolge zal het daarby werkzaam zynde Hollandsche personeel dezer dagen de terugreis aanvaarden. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, passeerde 11 Sept. Perim; de „Oranje Nassau", van Paramaribo naar Amsterdam, arri veerde 11 Sept. te Havre; de „Semarang", van Rot terdam naar Java, vertrok 11 Sept. van Marseille de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Sept. Dover; de „W. A. Scholten" vertrok 11 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 12 Sept.; de „Prinses Wil- helmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 12 September. Z. M. heeft den officier van gezondheid der lste kl. H. A. Beekhuis, met den 16den dezer, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zee dienst ontslagen. De haven- en sluiswerken te IJmuiden vol doen naar de meening van den minister van water» staat niet meer aan de eischen der groote scheep vaart, welke zich by de exploitatie van het Noord zeekanaal doen gevoelen. Om hieraan te gemoet te komen, worden ver eischt a. de bouw van eene tweede schutsluis van ruimer afmetingen dan de bestaande, om het kanaal toegankelyk te maken voor de langere schepen, die in de laatste jaren gebouwd worden en om bij het ontstaan van eenig ongeval, waardoor de be staande sluis voor langer of korter tyd onbruikbaar kan worden, de vaart op Amsterdam ook voor groote schepen open te houdenb. de opheffing van het bezwaar, dat de scheepvaart soms ondervindt door het gebruik, dat van de sluizen te IJmuiden wordt gemaakt tot aftapping van het kanaal op de Noordzee; c. de werken noodig om te IJmuiden eene bruikbare visschershaven aan de Noordzee te maken, zonder de groote scheepvaart te belemmeren. Om tot die werken te kunnen overgaan, is ont eigening noodig van eigendommen in de gemeente Velzen. De machtiging daarvoor is thans aan de Tweede Kamer aangevraagd. Om de gelegenheid te openen, groote booten te Amsterdam te brengen en meer nog omdat de nei ging bestaat om vermeerdering van het laadver mogen meer in de breedte dan in meerderen diep gang te zoeken, wordt voor de nieuwe sluis eene wydte van 25 M. voorgesteld. De diepte is bepaald op 8.50 M. -f- A. P., dat is 0.60 M. dieper dan de bestaande sluis en 0.30 M. dieper dan het kanaal. De nieuwe sluis zal dus voorzien zoowel in de behoefte aan ruimer afmetingen voor den handel als in die van eene tweede sluis, wanneer de be staande gedurende korteren of langoren tyd buiten dienst gesteld moot worden, en bovendien zal zy het bezwaar opheffen dat thans nog nu en dan wordt ondervonden, wanneer tydens het spuien de sluis voor de scheepvaart gesloten is. De visschershaven is gegrond op de behoefte aan eene plaats waar de op de Noordzee vertoe vende vloot by opkomend ongunstig weder eene veilige ligging vindt en die tevens gelegenheid biedt om do gevangen visch op de eenvoudigste wijze te lossen, te sorteeren, te verkoopen, te verpakken en per spoor naar de markten van het vasteland te vervoeren. De ontworpen haven heeft eene lengte van 510 Meter en eene breedte bij de invaart van 50 M. verbreedende tot 120 M. Langs de haven worden voor de lossing van de \isch stygers gebouwd, wier aantal naar mate van de behoefte kan vermeerderd worden. Het terrein ten noordoosten van de haven kan voor eene spoorwegverbinding en voor de verdere ten behoeve van den vischhandel noodige inrich tingen beschikbaar gesteld worden. De kosten der hierboven beschreven werken zyn geraamd op ƒ3,576,510 voor de schutsluis met de verbindingskanalen, ƒ670,390 voor de visschers haven; te zamen ƒ4,246,900 als maximum. Gemeujjd Nieuw*. By de gisteren alhier gehouden cricketmatch tusschen „Progress" uit Amsterdam en „Sixteen" uit Leiden, overwon eerstgenoemde vereeniging met 5 wickets. Het zesjarig zoontje van Van Veen viel gisternamiddag omstreeks zes uren, nabij den houtzaagmolen der heeren Van Mannekus, in den Vliet. Op het hulpgeroep kwam zyn vader uit het huis geloopen, doch vóórdat hy aan de plaats des onheils was gekomen, hadden reeds een paar voor- bygangers den knaap uit zyn benarden toestand gered. Op de paardenmarkt te Valkenburg waren heden ongeveer. 500 stuks aan de lijn, waaronder zeer goede rij- en werkpaarden, benevens

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1