te verdedigen. "Waarom mocht hy als uiting zijner politieke govoelens niet zeggen: „Weg met het allesverslindende Koningschapwanneer de Kies- vereenigingen zeggen of aanplakken: „Wegmet de liberalen!" of „Weg met de anti-revolutionnairen Yan beleediging des Konings kan geen sprake zijn, want niet de Koning, maar de minister Heemskerk is hier de verantwoordelijke regeeringspersoon. Spr. heeft reeds 2 maanden preventief g vangen gezeten, zijne gezondheid is geschokt, hij lijdt aan borst- en maagkwalen. Men wil hem veroordeelen, hetzij zoo! Doch later, wanneer de gevangenislucht zijne gezondheid zal geknakt hebben voor heel zijn leven of hij in den kerker gestorven zal zijn, zal men zeggen dat hij onschuldig „ter dood" werd veroordeeld. De president verzocht spr. zich te matigen en de nu volgende rede over de ellende des vcflks te staken, daar dit niet tot de verdediging behoorde. Na deze verdediging applaudisseerde het volk op de tribune, zoodat de president dreigde deze te zullen doen ontruimen. De adv.-gen. wenschte geen repliek en de recht bank bepaalde de uitspraak op 13 dezer. Na afloop der zitting werd van de tribune ge wuifd met roode en witte zakdoeken en eroepen „Bonjour Belderok! Leve Belderok!" Op straat kwamen geene wanordelijkheden voor. Gisternacht is de sigarenfabriek van de Gebr. Yan Best te Valkenswaard afgebrand. Dit is reeds de 2de maal dat die firma door zulk een ongeluk getroffen wordt. Ongeveer 300 man zijn nu zonder werk. Niets is gered kunnen wor den dan de brandkast en de boeken, in 't kantoor der fabriek aanwezig. Er was een voorraad van p. m. 500,000 sigaren, meest van fijne merken, alsmede eeno groote party fijne tabak, welke deze week verzonden moesten worden. De kar welke wekeiyks naar Eindhoven vertrekt en des avonds te voren geladen werd, is met den voorraad verbrand. Op 5 en 6 Sept. zp uit de „Lutine" weder opgehaald 122 Spaanschematten en 5 goud stukken, benevens een stuk wrakhout van den achtersteven. Thomas Verberne, meer bekend on der den naam van Thomas de Keizer, die op 22 Aug. te Helmond door de tram overreden werd, is aldaar in het Liefdegesticht overleden. By de gisteren in denomtrekvan Maastricht gehouden militaire oefeningen met de drie wapens, had de kapitein der veld-artillerio Van Gelsdorp, het ongeluk van zyn paard te vallen en een been te breken. Hy is ter verpleging in het militair hospitaal te Maastricht opgenomen. Uit Lei muiden meldt men aan de „N. R. C."Binnen korten tyd doen zich alhier in drie gezinnen, wonende in dezelfde buurt, gevallen van typhus voor, waarvan reeds een met doodeiyken afloop. Door de bevoegde autoriteit worden, vooral in de besmette buurt, de noodige desinfectie-maat regelen genomen. Ook is by aanplakbiljet in de verschillende gedeelten der gemeente door den burgemeester bekend gemaakt, dat voor een ieder gratis carbolzuur ter secretarie te bekomen is. De voerman H. P. tePosterholtis, by ongeluk, onder zyn kar gekomen. Hy werd over reden en stierf kort daarna. De schipper en de bemanning van het door eene Engelsche kruisboot aangehouden Ned. drankschip wordt vervolgd wegens smokkelen van goederen ter waarde van ƒ9000. Het schip, te Schiedam te huis behoorende, was geladen met jenever, sigaren en tabak. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Juli-7 Aug. (Fransche mail.) Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden is het navolgende tele gram ontvangen: Zeven en twintig Juli afkomende wacht Lam- sajoen zeven man door veertig Atjehers overvallen, twee fuseliers gewond, drie geweren weggevoerd. "Wacht hield stand. Twee vyanden dood op de plaats. Wapens buit gemaakt. Een der vyanden opgevat en gefusilleerd. Ook van de Oostkust komt een belangrijk be richt. Onze benting te Segli, waar de kapitein der infanterie E. W. Bisschoff Van Heemskerck civiel en militair gezaghebber is, werd in den laatsten tyd aanhoudend beschoten. Den 16den Juli had zich een zeer talrijke vjjand in een halven cirkel om de benting geposteerd en waren sommige be zette punten niet meer dan 160 a 170 meters van de benting verwijderd. Door een uitmuntend geworpen granaat werd de bende in haar midden getroffen, waarop de vijand de vlucht nam. Dat het vuur en de uitwerking van de granaat nogal van eenige beteekenis ge weest is en de vijand vrij talry'k moet geweest zyn, blykt daaruit dat hy 74 dooden en 34 gewon den in onze handen heoft achtergelaten, terwijl volgens spionnenberichten nog 19 dooden en 27 gewonden werden medegevoerd. In eene Atjoh-correspondentie van de „Sum. Crt." lezen wjj o. a. dat mevrouw Hansen en de machinist Fay nu zyn overgegaan in handen van Tengkoe di Tiroe, die zich zou hebbon bereid ver klaard om de gevangenen uit te leveren tegen twee zijner vrouwelijke aanverwanten (naar ik hoor zyne schoonmoeder en zyne eigen zuster), die zich als gijzelaars in onze macht bevinden. Als toegift onzerzijds vraagt hy er echter nog 1000 dollars bij, maar de gouverneur zou niet genegen zyn een enkelen cent by te passen. De houding van den gouverneur wordt hier algemeen toegejuicht. Tengkoe di Tiroe is de Atchineesche „soldat de fortune", het bendehoofd, dat aan den onrustigen toestand en den oorlog tegen ons zyne opkomst te danken heeft. Het beweren is, dat, zoo de door ons gevangengehouden gijzelaars gebleken zijn van Toekoe Oemar geene familie te zyn, zij dit wel zyn van Tengkoe di Tiroe, die daarom do gevan genen onder zyne bewaring zou gekregen hebben. De „Javasche Crt." van 3 Aug. bevat omtrent de gevangenen de volgende bijzonderheden: De waarnemende assistent-resident voor de Onder hoorigheden vernam op zyne laatste reis langs de Westkust dat Toekoe Oemar zich met de twee ge vangenen, zyne twoe vrouwen en zyn schoonvader Hadji Perajoeng, vergezeld van een talrjjk gevolg van Rigas begeven had tot dicht by het landschap Telok Kroet. Onderweg, tusschen Ranoi en Telok Gloempang had hy eene ontmoeting gehad met Said Hassan .(Toekoe Yit). Deze verzocht om de invrijheidstelling dor gevangenen, hetgeen door Tookoe Oemar geweigerd werd. Men beweerde dat hy zich aldaar aan het hoofd van 500 a 600 man bevond. Een particulier telegram van het „Bat. Hbl." uit Semarang van 5 Aug. jl. meldt dat de eisch van het O. M. in de zaak van den vroegeren redac teur van het „Ind. Vaderland", den heer P. A. Daum, thans redacteur van het „Bat. Nieuwsblad-', achttien maanden gevangenisstraf is. Door don gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den predikant bij de Prot. gemeente te Semarang B. J. Ovink; w. 15 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den seer. der res. Padangsche Bovenlanden jbr. \V. H. W. De Koek. Ontslagen: Eervol, als lid der commissie tot onder steuning van behoeftige Christenen te Soerabaia, de heer M. J. Honig; uit 'slandB dienst, de gewezen commies op het bureel van den ads.-res. van Siboga, J. W. Borst; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de res. van Pasoeroean F. G. Van Delden. Ingetrokken: De benoeming van den ter beschik king van den voorzitter dei- landraden te Magelang en Tomanggoeng (Kedoe) gestelden rechterlijken ambtenaar mr. J. H. Meiss, tot griffier van de landraden te Balangnipa, Kadjang, Bikcroe, Boeloekoemba en Saleijer (Celebes en onderhoorigheden.) Benoemd: Tot hoofde, bij het dep. van just., mr. J. G. Pott; tot voorz. der landraden te Bondowoso en Djember, mr. J. C. Th. Heijligers; tot lid van den raad van ju6t. te Semarang, mr. J. L. T. Bhemrevtot voorz. van den land raad te Brebes, mr. A. "W, Van den Brandeler; tot subst.- offic. van just, te Semarang, mr. L. J. P. J. Joekel; tot grifif. van den omg. rechter in de 2de afd. op Java en Madura, mr. F. J. E. A. Bade; tot 3den subst. griffier van het hoogger. van Ned.-Iudië, mr. M. L. Andrée Wiltens tot buitengewoon subst.-griffier, buiten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Semarang, mr. B. H. P. Van der Zwaan. Tot griffier bij de landraden: te Bondowoso en Djember, mr. J. H. Meiss; te Balangnipa, Kadjang, Bikeroe, Boeloe koemba en Saleijer, mr. W. Vrolik. Tot ads.-res.van Pontianak en ommelanden, E. Bosch voor de politie te Padang, L. C. De Nys; tot res. van Pasoeroean, C. Ketting Olivier. Tot secretaris: der res. Kedoe, J. C. N. Drossaers; der res. Pad. Bovenl., G. Schaap. Bij het binnenl. bestuur op Java en Maduratot contr. lste kl., J. H. Andewegtot contr. 2de kl., J. G. Soesman tot adsp.-conir.. G. C. D. Neumann. Op de bez. buiten Java en Maduratot contr. lste kl., J. H. Ch. Beertot contr. 2de kl., S. H. Schaanktot adsp.-contr., J. A. J. C. Pieters. Bij de in- en uitvoerr. en acc.: tot verif. 5de kl., J. L. Ten Cate; tot tijd. verif. 5de kl., W. F. E. Jansen. Bij den post- en telegraafdienst; t«t commies lste kl., F. H. Obertop; tot commies 2de kl., J. E. Frederiks. Belast: Met de waarneming der betrekking van com mies 3de kl., F. A. Kommer. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de maj. J. F. Saclise en M. B. Van Slee, respc van het wapen der inf. en der art. en de kapt. der inf. B. H. Van Schaik: eervol, als mil. comm. der Lamp. distr., de tot majoor bev. kapt. der inf. J. M. Juda. Bevorderd: Bij het wapen der inf., tot maj., de kapts. JTijl (met verlof in Ned.) en S. P. Oudkerk Pool; tot kapt., de lste luits. J. D. Klaassen en W. J. Van Stokkum tot lsten luit., de 2de luits. J. Koch, H. G. Paudoin, J. Utzmann (met verlof in Ned.) en J. H. Hartmann. Geplaatst: Bij den geneesk. dienst van Atjeh, de off. van gez. lste kl. H. Breitensteinbij het liosp. te Soerabaia, de off. van gez. 2de kl. C. E. Fiedeldij. Benoemd: Tot off", van gez. 2de kl. bij den mil. geneesk. dienst, de tijd. off. van gez. 2de kl. D. W. E. Thur; tot mil. comm. der Lamp. distr., de kapt. der inf. H. Oosterwijk. Departement van Karine. Benoemd: Tot 2den machinist bij de gouv.-marine de gewezen 3de mach. bij de Ned. marine W. Bakker Jr. Programma's van Muziekuitvoeringen. Musis Sacrnin. Donderdag 9 Sept., to halfacht, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann. Eerste afd.: No. 1. Marche Festivale, G. Beyerle; 2. Ouverture: „Le Domino Noir," D. F. E. Auber; 3. Kuss-Walzer, Joh. Strauss 4. Fantaisie sur „la Dame Blanche," Opéra de Boieldieu, A. J. Buyssens. Tweede afd.: No. 5. Ouverture de „Phèdre," (arr. Chr. Kriens), Jules Massenet; 6. Czardas aus der Oper „der Geist des Woiwoden," (arr. Chr. Kriens), G. Grosmann7. o. Marche Funèbre, Th. Enderléb. Méditation sur le lr. Prélude de Bach, (arr Chr. Kriens), Ch. Gounod; 8. Fantaisie sur des Motiefs de „Lakmé," Opéra de Léo Délibes, J. G. H. Mann. Zomerzorg. Dinsdag 14 Sept., 's avonds 7 uren, onder directie van den heer J. H. Völlmar.» Eerste afd.: No. 1. „Jubilaeum-Feestmarsch," Völlmar; 2. „Symphonie mili taire," arr. Dunkier, (a. Adagio Allegro. 6. Allegretto, c. Menuetto Moderato, d. Finale Presto.) Jos. Haydn; 3. „Hongaarsche Khapsodie No. 1" (arr. Völlmar), Liszt; 4. „Hommage a la mémoire de Fr. Chopin," groote fantaisie op motieven van Chopin, Dunkier. Tweede afd. No. 5. Ouverture „Tannhauser," K. Wagner; 6. „Souvenir de Beethoven" (Kreutzer Sonate), Dunkier; 7. „Danse macabre," Saint-Saëns; 8. Fantaisie uit R. Wagner's „Lohengrin," Dunkier. I3UÏTENLAND. Groot-kill taunlS. Lord Salisbury had gisteren gedurende een half uur eene conferentie met lord Hartington over de Iersche zaken en het ontwerp van Parnell betref fende de agrarische quaestie. Daarna werd een kabi netsraad gehouden. Sir James Fergusson, onderminister van bui- tenïandsche zaken, verklaarde in de gisteravond door het Lagerhuis gehoudeji zitting, dat de regee ring niets weet van eene voorgenomen deeling van Zuidoostelijk Europa door de triple-alliantie. De Rus sische bezetting van Bulgarije, of het bestuur van dat land door een Russischen gouverneur, zou zyn do afzonderlijke handeling van eene enkele mogend heid, en de regeering kan die niet als waarschijnlijk aannemen. Verder deelde hy mede dat de heer Fane sir Edward Thornton gedurende diens afwezigheid uit Konstantinopel vervangt, en dat geen besluit ge nomen is om Port Hamilton op te geven. De officieele „London Gazette" (Staatscourant) bevat de afkondiging der inlijving van het gebied van Xesibe bij de Kaapkolonie. Bulgarije. Het antwoord van Rusland op de door Stambuloff en Karaveloff gestelde vragen heeft de gemoederen aanmerkelijk bedaard. Hiertoe droeg ook by een bezoek, dat vorst Alexander Maandag aan de kazer nes en het kamp bracht. De vorst, omgeven door zyne officieren, betoogde hun opnieuw de noodzakelijkheid van zyn vertrek. Hy spoorde de officieren aan om eendrachtig te blijven en de nieuwe regeering hunne diensten aan te bieden. Alexander verklaarde dat de czaar, of schoon zeer stijfhoofdig, een eerlijk man was, die zyn woord zal houden. Hij verzocht den officieren uitdrukkelijk om, in het belang des lands, zich van alle manifestaties ten zynen gunste te onthouden. De vorst werd luide toegejuicht en zijne toespraak beantwoord door majoor Weltsclioff, dié verklaarde dat het leger den vorst steeds trouw zou blijven, en den overwin naar van Slivnitza steeds als opperbevelhebber bleef erkennen. "Wanneer Alexander buitenslands ver toefde, zou het leger zyne afwezigheid steeds als tijdelijk blijven beschouwen, want zonder hem zou het vorstendom zijne onafhankelijkheid niet kunnen bewaren. Ondanks dit nieuwe bljjk van gehechtheid zijner officieren, blijft Alexander by zyn voornemen en zal hy den 13den September uit Sofia vertrekken. Over hetgeen dan in Bulgarye zal gebeuren, is men nog niet volkomen gerust. Er bestaat hoop dat de orde niet zal worden gestoord. Betreffende zyne plannen wordt gemeld dat de vorst over Servië, met welks Koning hy weer op goeden voet staat, naar Darmstadt zal gaan, ten einde zich daarna naar Engeland te begeven. Het

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2