Kralingen, ge' jeo] van elkander gespleten. Verder heeft men ge ,en onheilen te betreuren. Ten ge volge van een val werd dezer dagen te Amsterdam eene vrouw met een bebloed aangozie'^ jn het Binnengasthuis gedragen. De ge- neeshe eri (jie haar behandelde, bemerkte spoedig dat patiënte een stevig borreltje gedronken ha<\ trachtte haar te doen slapen. Eenigen tijd d'aama sprong zy op en begon heftig te razen en te tieren en klaagde luidkeels over hare medepa tiënten, die haar, zooals zy beweerde, voor al wat leelijk was hadden uitgescholden. Eindelijk ver klaarde zy niet langer te willen bljjven, daar het spookte en men haar wilde vermoorden. Zij werd naar het Buitengasthuis vervoerd, want het bleek in alles dat de vrouw lijdende was aan delirium tremens. By den Oetewalerweg te Amsterdam ontspoorde gisteravond door het breken van een stang een open wagen van de Gooische stoom tram, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Door dit ongeval ondervond de dienst een half uur vertraging. Eene treurige misdaad had Zondag- nacht op den openbaren weg te Oude-Pekela plaats. Eenige jongelieden kregen twist, zoodat de een den ander verwondde en een messteek toebracht. Ongelukkig ging het mes tusschen de ribben door, bracht veel bloedverlies teweeg, met het treurig gevolg dat de verslagene Woensdag-nacht aan de gevolgen is overleden. De justitie moet den dader reeds op het spoor zyn. Men schrijft de wandaad mede toe aan te veel gebruik van sterken drank. Door het in beweging stellen eener locomotief, om ze te verbinden met een goederen trein, is Donderdag-middag te Meppel de hoofdcon ducteur Baansma (men weet nog niet op welke 'Wijze) daaronder geraakt, ten gevolge waarvan hij den rechterarm en den rechtervoet en van de linker hand gedeeltelijk de vingers heeft verloren, benevens zware verwondingen aan hoofd en rug heeft be komen. De ongelukkige, die in groot levensgevaar verkeert, is per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. Hy heeft eene vrouw en zes kinderen. In de Waal onder Op hemert waren gisteren eenige jongelieden aan het zwemmen, toen plotseling een hunner in de diepte wegzonk en verdronk. Een uur later werd het lyk opgevischt. De heerP. Eull is gister- (Donder- dag)-morgen om zeven uren met zyn scheepje .„Lohengrin" uit IJmuiden naar Londen vertrokken. De wind was noordelijk, flauwe koelte. Zoover men 'zien kon, ging het scheepje goed vooruit. Te Rome i-s bericht ontvangen, dat de inboorlingen van het noordelijk deel van Cochin- 'China en de Ckineesclie provincie Sechuen zich aan nieuwe Christonmoorden hebben schuldig gemaakt. Zy verwoestten vele dorpen, verbrandden het huis van den vicaris en doodden een aantal Christenen. De aardbeving te Charleston werd Dinsdag-avond tu sschen '9 en 10 uren over het geheele grondgebied der Vereenigde Staten tusschen de Mississippi ei den '©oeaan gevoeld. De neerge storte hoopen sjteen en dakpannen, de over den grond verspreu ie telegraaf- en telephoonnetten beletten alle gc imeensOhaip tusschen sommige dee- len der stad. De uit founne woningen gevluchte bewoners brac hteii den nacht op straat door. Op verschillende pJaatson bri k brand uit. Een twintig tal huizen brandde af. Do twee grootste kerken zyn ingestort,, evetiate Biet politiebureel en eene menigte anden'e groote -gnbouwen. Den vdlgen.flen oehtenC werden de laatstes-chok- 'ken gevoeld, voorafgegaan, evenals die van den vorigen avond, door een iromi nelend geluid, Ln het geheel 'heoft men tien edaokk.en geteld, welke alle over eene groote uitgestrektheid gevoeld zygi, do dh alleen te 'Charleston verwoestii igen van bebeeköns hebben aangericht. £Hot aantal personen, die gedi )od -of gewundkijn wordt opgegeven van 60 tot on tgeveer "2 OU Welen die in hunne huizen opgeslote tr waren, konden sleefats met groote moeite bevry, i worden. De schade wordt begroot op t wee miIli,O0E. dol- lars, doch een aantal gebouwen staat nog- haf invallen. 1 "0L Te Kieuw-lork werd de schok het dtïiöabji-of gevoeld in de bovenverdiepingen eter hoogte bouwen. Het gaslicht flikkerde ent de venster*" rammelden. Schade werd echter nie t geleden n 1 beweging was van een weinig be-oos teo het No Tl don tot een weinig bo-westen het Zuideti en duurde telkens met tusschenpoozen van enkete minut*. 1 verscheidene seconden. j BUITENLAND. Fraubrijh. De beschuldiging der „Nordd. Allgem. Zeit." dat alleen Frankrijk door de voortdurende uitbreiding van zyn leger de schuld draagt van den gespannen toestand in Europa, trekt natuurlyk te Parys zeer de aan dacht. De „République Fran^aise" geeft eene woor delijke vertaling van het artikel met het opschrift „Duitsche tactiek", maar zonder eenigen commen taar. Daarentegen doet de „Matin" uitkomen, dat prins Bismarck is beet genomen door Rusland en zich nu op Frankrijk tracht te wreken. In allen gevalle wordt het artikel in officiëele kringen beschouwd als eene waarschuwing voor Frankrijk om in de Bulgaarsche quaestie met de meeste voorzichtigheid te werk te gaan. Generaal Boulanger vertrok gisteravond naar de zuid-oostelyke grens, waar hij acht dagen inspectie zal houden. De Engelsche regeering verlangt van de Fran- sche opheldering over de uitzetting van den gees telijke Drought. Bulgarijë. Het wordt niet bevestigd dat de aanhangers der Russische party van plan zijn, om zich gewapender hand tegen den teruggekeerden vorst te verzetten. Gelijk uit Sofia wordt gemeld, is daar alles rustig. Het garnizoen, dat de hoofdrol speelde bjj den aan slag, is door kolonel Mutkoroff ontwapend en naar Küstendil gezonden. Er werden geruchten verspreid, dat het te Küstendil en te Tatar-Bazardjik tot een gevecht is gekomen, doch zoowel uit Philippopel als uit Bu charest wordt op grond van mededeelingen uit Sofia verzekerd, dat deze geruchten volkomen onge grond zyn. "Wel wordt gemeld dat de inwoners van Küstendil, toen zy hoorden dat de oproerige soldaten naar hunne stad waren teruggezonden, den geheelen krijgsvoorraad die in de vesting voor handen was, hebben vernield. Toen kolonel Mut koroff te Sofia de macht in handen had, liet hij zoowel KaravelofF als Zankoff en eenige andere aanleggers der samenzwering gevangennemen, doch op bevel van vorst Alexander werden Karaveloff en Zankoff terstond op vrye voeten gesteld. De overigen zyn in hechtenis gebleven. De gewichtige telegrammen, welke tusschen czaar Alexander en vorst Alexander zyn gewissseld, luiden, gelijk zy in het officiëele blad der Rus sische regeering worden medegedeeld, woordelijk aldus Vorst Alexander seinde: „Sire! Nu ik de Regeering over mijn land weer heb aanvaard, waag ik het Uwer Majesteit mijn eerbiedigen dank te betuigen, dat Uw vertegen woordiger te Roestsjoek door zjjne officiëele aan wezigheid by myne ontvangst aan de Bulgaarsche bevolking heeft getoond, dat de keizerlijke regeering de tegen mijn persoon gerichte revolutionnaire han delwijze niet kan goedkeuren. Te gelijker tyd ver oorloof ik my Uwer Majesteit myn oprechten dank te betuigen voor het zenden van generaal prins Dolgorucki als buitengewoon afgezant. Terwijl ik de wettige macht weer in handen neem, is het myn eerste werk pm Uwer Majesteit de verzekering te geven, dat ik het ernstige voornemen heb om elk mogelijk offer te brengen, ten einde de edele bedoelingen van Uwe Majesteit te kunnen onder steunen-, welke moeten «trekken om Bulgarije te verlossen uit de ernstige «Crisis, welke het tegen woordig beleeft. Ik verrook Uwer Majesteit prins ïtolgorucki te machtigen om zich rechtstreeks en 'zoo spoedig mogelyk met my in betrekking te stellen. Het zal my een voorrecht zjjn u het zekere bewys te geven mijner onveranderlijke gehechtheid aan uw persoon. Het monarchistische beginsel heeft my genoopt om den wettigen toestand in Buigarye en Oost-Rumelië te herstellen. Daar ïtusland my de kroon heeft gegeven, ben ik bereid deze weder in de handen van Ruslands souverein terug te geven." De czaar antwoordde: „Ik heb het telegram van Uwe Hoogheid ont vangen. Ik kaft uw terugkeer naar Bulgarije niet goedkeuren, daAr ik voorzie dat hy bedenkelijke ge- Volgen zal hebben voor het land, dat reeds zoo 'zwaar is beproefd. De zending van prins Dolgorucki 'is overbodig geworden. Ik zdl my onthouden van tïke tusschenkomst in den bedroevenden staat van zaken, waaraan Buigarye weer ter prooi is, zoolang gij daar zult blijven. Uwe Hoogheid zal nu zelf kunnen beoordeelen, wat u te doen staat. Ik behoud mij böt recht voor om te beoordeelen, wat de heilige gedachtenis aan mijn vader, de belangen van Rusland en de vrede in het Oosten my gebieden." Intusschen is de Russische diplomatieke agent Bogdanoff terstond „met verlof" uit Sofia vertrok ken. Zyn opvolger is de secretaris van het Rus sische gezantschap te Konstantinopel, Nekliudotf, die onmiddellijk naar Sofia is vertrokken. Telegrammen. PARIJS, 2 September. Gisteren werden, bjj een volksoploop, zeven sergeants de ville in meerdere of mindere mate gekwetst. De „Figaro" had gemeld dat heden in de „Nótre Dame" eene mis zou gevierd worden voor den overleden bisschop van Metz. Vele Elzas- Lotharingers, waaronder eenigen enkel daarvoor uit Metz naar Parijs gekomen, trokken heden naar de kerk „Nötre Dame", doch zy zagen zich teleurge steld, daar geene mis gevierd werd. PHILIPPOPEL, 2 September. Yorst Alexander is hedenmorgen hier aangekomen en met veel geest drift ontvangen; alle consuls waren bij de ontvangst tegenwoordig, uitgezonderd de Russische. Intusschen woei ook van het Russische consulaats gebouw de vlag. BRUSSEL, 2 September. Vijfhonderd mijnwerkers in de Borinage hebben, ten gevolge van eene ver mindering van het loon met 40 centimes, het werk gestaakt. Alles is, niettegenstaande de werkstaking, nog rustig. BERLIJN, 3 September. (N. R. 0.) De onverzoenlijke houding van den keizer van Rusland tegenover het aanbod van den vorst van Bulgarije omzichterug te trekken, maakt hier een onaangenamen indruk. Men verwacht dat prins Alexander nu, zoo al niet dadelijk, dan toch spoedig zal aftreden. Desniettemin blyft men den toestand als gunstig voor het behoud van den vrede aanzien. SOFIA, 2 September. Het gerucht betreffende het ontstaan van een burgeroorlog in Buigarye is ongegrond. De rust is volkomen. Vorst Alexander wordt morgenavond hier verwacht. BERLIJN, 2 September. (Ilbl.) De wisseling van depeches tusschen den czaar en vorst Alexander van Bulgarije wekt groot opzien. Na het antwoord van den czaar, acht men de aftreding van vorst Alexander ophanden, omdat eene verzoening tus schen beiden thans onmogelijk is. De stelling van vorst Alexander schijnt nu volkomen onhoudbaar. KONSTANTINOPEL, 3 September. Op raad van den Russischen gezant Nelidoflf heeft de Porte Gadban-Effendi per telegraaf gelast om zich naar Philippopel te begeven en den Bulgaarschen vorst tot goedertierenheid jegens de samenzweerders van 21 Aug. aan te sporen. Volgens een officieel telegram viel den vorst te Philippopel eene vry koele ontvangst ten deel. LONDEN, 3 September. Allo ochtendbladen be spreken de telegrammen, welke tusschen czaar Alexander en den vorst van Buigarye zyn gewis seld. Het algemeene oordeel is, dat de afdanking van den vorst byna onvermijdelijk is, en dat de tusschenkomst der Russen in Bulgarije dan niet kan uitblijven. De „Standard" en andere bladen keuren het telegram van vorst Alexander af, omdat het al te onderdanig is. De „Times" vreest, dat het antwoord des czaren op het onderdanige, bijna deemoedige, telegram van den vorst niet zeer geschikt is om de orde in Bulgarije en ket vertrouwen in Europa te her stellen. De Russische party in Bulgarije wordt door het antwoord van den czaar versterkt en aan gemoedigd, terwijl de stelling van den vorst in dezelfde mate wordt verzwakt. ST.-PETERSBURG, 3 September. Het „Journal de St.-Pétersbourg" schrijft: Het antwoord des czaars op het telegram van vorst Alexander heeft geen toelichting noodig. Daardoor wordt de vraag, welke door de houding des vorsten is gerezen, op volkomen duidelyken grondslag gesteld. De brand te Scheveningen. Gisternamiddag heeft in een der apartementen van het „Hotel des Galeries" te Scheveningen eene bijeenkomst plaats gehad van het Dagelijksch Bestuur der residentie met de directie en leden van het bestuur van het Zeebad Scheveningen en andere belanghebbenden, waarin voorloopige be sprekingen werden gevoerd over hetgeen in de gegeven omstandigheden te doen viel. Ingrijpende besluiten zyn niet genomen, daar, al moge principieel de herbouw vaststaan, de wijze van uitvoering van te vele beschikkingen afhan-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2