N'. 8142. Zaterdag 4 September A°. 1886. <§eze (Qonraat wordt dagelijks, met uitzondering 7an &on- en fëeeztdagi ti, uitgegeven. De looper, belast met het innen der quitanties, zal zich Zaterdag vervoegen bij de Abonné's, wonende: Rapenburg, Nieuwe Beestenmarkt, Lammermarkt, Binnenvestgracht, Bees tenmarkt, Steen straat, Morschstraat, Narmstraat, Galgewater en Haarlemmer straat (met aangrenzende stegen). Leiden, 3 September. LEIDSOH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge- meene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld een suppletoir kohier wegens de peraoneele belasting en een suppletoir kohier wegens het patentrecht, beide voor den dienst 1886/87, en resp. executoir verklaard den 30sten en 31sten Augustus jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Sept. 1886. DE KANTER. Blykens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Juli, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 23Arnhem 22.7Dordrecht 24.4's-Gravenhage 24.8Rotterdam 20.2 Am sterdam 24.3Utrecht 21.4Leeuwarden 18 Groningen 26 Maastricht 27.1Haarlem 16.9 Leiden 24.7. Een der ridderlijkste figuren, die het Neder- landsche leger tot sieraad hebben verstrekt, is heengegaan. Op den laatsten Augustusdag overleed te Zutfen de gepensionneerde kolonel van het wapen der artillerie L. E. Werner, laatstelijk plaatselijk commandant van Maastricht. Als moedig, beleidvol en trouw militair was hij door den Koning beloond met de Militaire Willemsorde, en als bekwaam en ijverig staatsdienaar met die van de Eikekroon. De overledene bereikte den gezegenden ouderdom van 83 jaren. (H. D.) De ambtenaar bij 's Rijks waterstaat, de heer J. Zemel Jr., wordt met 1 October verplaatst van het bureel van den hoofd-ingenieur van het 2de rivierdistrict te 's-Gravenhage naar Utrecht. Op „De Seinpost" te Scheveningen zal van heden af dagelijks des avonds om halfzeven een concert gegeven worden door een corps onder leiding van den heer Van Waasdijk, kapelmeester van het 3de regiment huzaren. In de „Delftsche Courant" leest men dat de gezondheidstoestand van prof. Meinsma thans hoogst zorgelijk is. Van het wel bekende volkslied „Ons Vader land" (Waar eens de zeemeeuw vloog) door Richard Hol, verschijnt binnenkort een uitgaaf voor vier stemmig mannenkoor. Ongetwijfeld zal deze, door den componist met zorg bewerkte editie, eene groote aanwinst voor onze mannenkoren blijken te zijn. Van de oorspronkelijke zetting, voor één stem, verscheen reeds de 14de druk. De voormalige khedive van Egypte, Ismael- Pacha, kwam in den morgen van 1 dezer uit Lon den, via Vlissingen, te Rotterdam aan, vergezeld van twee prinsessen en een aanzienlijk gevolg. De stad werd bezichtigd en eenige inrichtingen, zooals Diergaarde, museum Boymans enz., werden bezocht. Van daar begaf hij zich gisteren naar 's-Graven hage, waar hij een kort verblijf zal houden. Het doel van den tocht schijnt geen ander dan eene pleizierreis te zyn. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex" vertrok van Batavia naar Amsterdam 1 Sept.; de „Samarang," van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Sept. te Pauillac; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Sept. Perim de „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Sept. van Marseil'e; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, i.rriveerde 3 Sept. te Suez; de „Koningin Emma," 'an Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 3 Sept.; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, arrivcorde te Marseille 3 Sept.; de „Schiedam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 3 Sept. Lizard. De minister van buitenlandsche zaken gaat morgen op reis naar Baden. Uit eene nadere opgave is gebleken dat de Rijnstoomtram Den Haag-Scheveningen in de maand Augustus ruim 285,000 personen vervoerde. Z. M. heeft A. F. De Boer, te Hof van Delft, met ingang van 8 Sept. a. s., benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Meppel; F. J. Poutsma, met 1 Oct. a. s. benoemd tot school opziener in het district Haarlem, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in het district Hoornmet ingang vap 8 Sept. a. s., tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen benoemd dr. H. A. J. Meyer, aldaar, met machtiging om, gelijktijdig met genoemd ambt, dat van leeraar aan de gemeentelijke hoogere bur gerschool met 3-,jarigen cursus, aan de burger avondschool en aan de practische ambachtsschool te Groningen te bekleeden. Gemengd Nieuw» In de Doelenkazerne alhier barstte gisteravond om kwart over zevenen een hevige brand uit. De manschappen liepen in allerijl naar de hun bij voorschrift aangewezen plaatsen en alle paarden werden uit de stallen verwijderd Het was echter slechts een loos alarm. Waarom? Eene zeer prijzenswaardige nieuwsgierigheid had bij de autoriteiten het verlangen doen ontstaan om eens te zien of bij een eventueelën werkelyken brand alles in goede orde zou geschieden. Een streven daarnaar kan niet anders dan ten zeerste worden toegejuichtmenig groot onheil zal door dergelijke oefeningen kunnen worden voorkomen. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen M. L., die zich op den ver jaardag van Prinses Wilhelmina der Nederlanden heeft schuldig gemaakt aan hoon en laster tegen over H. K. H. Hedenmorgen sprong van eene vee schuit in den Nieuwen Rijn, een stier, welke uit geladen zou worden, te water. Met zeer veel moeite gelukte het, het dier weder op het droge te brengen. De laatste gevangenen uit de opge heven gevangenis te Hoorn zijn te Leiden aange komen. Het getal der overgebrachten bedraagt 196, waaronder zich een 80-jarig grijsaard bevindt. De gevangenis is zoodanig ingericht, dat de militair- veroordeelden niet in aanraking kunnen komen met de andere gedetineerden. De terugkeer van de mi 1 itairen te 's-Hage in garpizoen, Woensdag-namiddag te 3 uren van de manoeuvres onder Monster, ging gepaard met zeer deerniswaardige tooneelen langs den Loosduinsclien weg. Er waren onder Loosduinen reeds een groot aantal militairen niet meer in staat om te gaan, zoodat de ziekenwagen te klein bleek om de mach- teloozen te bergen en meerder transportmiddelen moesten worden gerequireerd. Dicht b(j de stad vermeerderde het aantal, dat in zwijm langs den weg viel, en daaronder waren er enkelen te zwak om het schokken van den wagen te verdragen. De bewoners ontfermden zich over de uitgeputte manschappen en boden hun lafenis en ligging aan totdat van het hospitaal ziekenwagens waren aangekomen, om hen daarheen te vervoeren. De manschappen waren in deze hitte van des ochtends halfzeven tot des namiddags 3 uren ge pakt en gezakt op de been geweest, en moesten bovendien nog over slooten springen en andere manoeuvres maken. (DgU.) Nader wordt uit Den Haag in de „N. R. C." ge meld dat de te wachten gevolgen der manoeuvres, zich ook gistermorgen hebben vertoond, daar meer dan 150 manschappen zich op het ziekenrapport hebben moeten laten inschrijven. Vele hunner zijn naar het militair hospitaal overgebracht. Terecht vraagt men zich af, waarom door den geneeskundigen dienst dergelijke onnoodig gevaar lijke oefeningen niet worden belet of wel deze op andere uren gesteld, zoodat de militairen op het heetst van den dag kunnen rusten, dan wel of de van die zijde gegeven adviezen worden miskend. Heden zou weer eene militaire manoeuvre te Wateringen (terrein tusschen Hoornbrug en Wate ringen) plaats hebben. Er werden twee partijen geformeerd. De Zuid- party 3de, 4 de en 5de bat., gecommandeerd door den luitenant-kolonel Straatman. Deze vereenigde zich te 7j/4 uur op de Laan van Meerdervoort. De Noordparty, 1ste en 2de bat. grenadiers, gecom mandeerd door den luit.-kol. Ongerboer, vereenigde zich te 8»/4 uur op het Huygensplein. Ieder man ontving 30 losse patronen. Dé ransel werd heden niet medegenomen. Uit het fonds der cantine werd aan ieder man 10 cents, benevens eene veldflesch gevuld met koffie verstrekt. Ten gevolge van den brand te Sche veningen heeft zich reeds eene commissie gevormd, met het doel, om gelden byeen te brengen, waar door zij, die door den brand alles of veel verloren hebben, zooveel mogelijk kunnen worden schade loos gesteld. Burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage hebben zich nl. met den heer Vernée, commissaris van politie te Scheveningen, in commissie gesteld, om een beroep te doen op de liefdadigheid. Ook de directeur van het Oranje-Hotel heeft eene oproeping gedaan, om gelden te ontvangen voor het personeel van het Kurhaus. De administratie van het „Vad." is mede bereid giften in ontvangst te nemen. De agent van poütie H., dien men eergisteren by den brand vermist waande, is teruggevonden. Ook van de in het gebouw aanwezige logeergas ten ontbreekt niemand. De dienstregeling van de stoomtram Den Haag Scheveningen, volgens welke aanvan kelijk slechts 40 treinen per dag reden, en, na opening van het gedeelte Anna-P.-straat Sche veningen, reeds 132, wordt nu, met het oog op het dagelyksche drukke vervoer van reizigers, ge wijzigd in dien geest, dat 's namiddags van één uur tot halfvjjf en van halfzeven tot kwart over tienen, om het kwartier een trein zal vertrekken van de Anna-P.-straat en ook van Scheveningen. Gister namiddag is te Enschedee een kinderwagen, waarin zich twee kinderen be vonden en welke door eene vrouw geduwd werd, door een passeerenden trein overreden. Een der kinderen was onmiddellijk dood; het andere stierf kort na het ongeval. Bij het onweder van gisternamid- dag is aan de Kandelaar onder de gemeente Kethel de bliksem geslagen in de schuur van den land bouwer Van Vliet. De schuur is geheel afgebrand. Ook sloeg de bliksem in eene woning a#n lien Boerendyk onder Fynaart. De brand daardoor ont. staan, werd spoedig gebluscht, zoodat de schade gering is. Ten gevolge derzelfde oorzaak is de hooiberg van de gezusters D., in den Prins-Alexanderpolder te

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1