A0. 1886. Pit nummer bestaat Hit Twee Bladen. N*. 8140. Donderdag 2 September. feze iQoarant wordt dagelijks, niet uitzondering ran (Zon- en feestdagen, uitgegeven. De looper, belast met het innen der quitanties, zal zich Donderdag vervoegen bij de Abonné's, wonende: Doezastraat, Hoefstraat, Garenmarkt, Raamsteeg, Zijdgracht, Levendaal, Plan tage, Plantsoen, Binnenvestgracht, Gee- regracht, Langebrug, Breestraat, Dief- steeg, Pieterskerk-Koorsteeg, Apothekers- dijk, Papengracht, Stillen Rijn en Vrou- wensteeg. Leiden, 1 September. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.4e. Afzonderlijke NommcrsO.OG. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- Beereu buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. -Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea, der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1887 aan den Raad is aangeboden, op de Secre tarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Aug. 1886. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden Brengt ter algemeene kennis dat, blijkens missive van den Inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor Zuid-Holland dd. 30 Augustus jl. No. 257, de Epidemie van Mazelen in deze gemeente heeft opgehouden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Sept. 1886. DE KANTER. De viering van den Prinsesjesdag eindigde hier ter stede met eene „soirée musicale et dansante" of wel: invitatie-concert, op Zomerzorgaangeboden door het corps officieren der dd. Leidsche Schutterij. Aan de uitnoodiging was eene goede beantwoor ding ten deel gevallen. Weinig plaatsen maar bleven er in den tuin onbezet. Begunstigd door den heerlijken zomeravond en dank zy het verdienstelijk spel van het muziekcorps onder directie van den heer Locher, slaagde de eerste afdeeling voor het feest volkomen, nu en dan afgewisseld door het ontsteken van eenig bengaalsch vuur. Dat behalve het programma ook de volksliederen werden ten gehoore gebracht, spreekt van zelf. Daarna werd gelegenheid tot dansen geboden, beginnende met de polonaise tot veler verrassing door den tuin. Tal van paren namen daaraan deel, maar ook voor de overige dansen in de zaal zelve bestond veel animo. De reeds zoo drukkende atmosfeer was bü menig danslustige, trots de zichtbare parelen van minder zuiver gehalte dan meestal zoo bekoort, nog niet in staat de hooge vereering voor Terpsichore te onderdrukken. Nog langen tijd zweefden de dames, in velerlei fraaie kostumes, op de maat der muziek met hunne galante cavaliers, door de alleen voor hen bestemde, in vollen glans prijkende zaal. De Indische mail per stoomschip „Nizam" wordt 5 September alhier verwacht. Uit het verslag der werkzaamheden van het Nederlandsch Liefdadigheidsfonds te Parijs over het eerste vereenigingsjaar 1885/86 blijkt, dat reeds aan onderscheiden personen en gezinnen hulp kon worden verleend. Een nauwkeurig overzicht wordt daaromtrent gegeven, terwijl tevens de rekening en verantwoording zijn opgenomen met en benevens de namen der oprichters en donateurs. Reeds vroeger deelden wij mede dat de heer G. Henri Sijthoff alhier bereid is giften voor het fonds in ontvangst te nemen. Hen schrijft ons van heden uit Leiderdorp: Gisteren werd hier de door de anti synodalen voor geschreven bid- en vastendag gehouden, welke al of niet toevallig samenviel met den verjaardag van onze Kroonprinses. Het was of velen, die vroeger bij verjaardagen van leden van het Vorstelijk Huis het vlaggen aan het Raadhuis en de school over lieten, nu behoefte gevoelden om hunne gehecht heid aan onzen Vorst te toonen; er hingen meer vlaggen dan vroeger, zelfs het Hervormde kerkge- gebouw deed mee. In sommige groote industrieele ondernemingen, met name de scheepmakerij van Gebr. Boot en de steenfabriek van Gebr. Koning, werd op last van de patroons en in de pannenbakkery van de firma Van Geer op verzoek van de arbeiders niet gewerkt. In de buurten van Doesbrug en Acht- hoven was het volmaakt Zondag, maar in het ove rige deel der gemeente ging alles zijn geregelden gang. Hoewel het niet meer te wachten was dat de heer Vlug, na zijne bekende weigering om het ge bruik van het kerkgebouw met de ringpredikanten te deelen, aanvraag zou doen om het voor hem open te stellen, geschiedde zulks toch, maar het classikaal bestuur, dat tegenwoordig zulke zaken in overleg met kerkvoogden moet regelen, vond geen termen om het verzoek toe te staan. De heer Vlug trad nu 's morgens en 's avonds in de Chr. school op. Het moet er ondraaglijk warm zjjn geweest. Vooral 's avonds waren er veel Leidenaars tegenwoordig. Het classikaal bestuur is van hoogerhand aan gezocht om tot ontvangst der rente van het groot boek eene nieuwe procuratie te passeeren, Het ingeschreven kapitaal bedraagt ƒ60,000, zoodat de armen niet veel onder den exceptioneelen toestand zullen lijden. In sommige bladen is vermeld dat de heer Vlug onmiddellijk na zijne komst in deze gemeente be proefd heeft de kapitalen van het Grootboek los te maken. De waarheid in deze is, dat, toen kerkvoogden eene 4-pcts.-inschrijving in eene ad 3l/j pet. moesten converteeren, de heer Vlug er op wees, dat er wel eens omstandigheden konden plaats hebben, welke het wenscheljjk maakten, die gelden op andere wijze te beleggen. Het bleef echter by die opmerking en de conversie geschiedde zonder dat er verder over gesproten werd. Ds. M. J. Bouman, predikant te De Meern, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Valkenburg bedankt. Evenals ten vorigen jare vierde de schooljeugd van Valkenburg feest naar aanleiding van den geboortedag onzer Prinses. Door de goede zorgen van den burgemeester dier gemeente, die by menige gelegenheid toont een waar kindervriend te zijn, was haar een gul onthaal bereid. Na het genot van verschillende versnaperingen, afgewisseld door eene wandeling door het dorp, keerden de kleinen vroolijk huiswaarts. Ook te Woerden is de verjaring van het Prin sesje met verschillende kinderspelen gevierd. De vliegerwedstrijd kon door weerstilte geen plaats vinden. De kinderen werden onthaald. Voor de verpleegden in het krankzinnigengesticht het St.-Joris-Gasthuis te Delft, werd 's namiddags eene voorstelling in het gesticht gegeven door Wery's honden- en apentheater. Aan den burgemeester der residentie is een buitenlandsch verlof verleend van 14 dagen, in gaande den 2den September. Gedurende dien tijd zullen zyne functiën worden waargenomen door den oudsten wethouder, mr. J. P. Vaillant. De burgemeester van Amsterdam, mr. Van Tien hoven, is van zyne buitenlandsche reis teruggekeerd. De onlangs te Soestdyk gedetacheerde rijks veldwachter C. Bartelman is door den Koning tot hofjager benoemd. Met 15 September a. s. vertrekt, onder aan voering van den ritmeester P. Van .Tienhoven, het 1ste escadron van het 1ste regiment huzaren uit Deventer naar Amsterdam, om daar gedurende 10 dagen verblijf te houden, gedurende welken tijd do infanterie enz. uit Amsterdam deel neemt aan de manoeuvres te Laren. Evenals in 1877 zal het volgende jaar het zangersfeest van het Nederlandsch Zangersverbond te Nymegen worden gehouden. Het feest-comité, dat zich daartoe uit de ingezetenen gevormd heeft, stelt pogingen in het werk om tot dekking van de kosten en mogelijk verlies, een waarborgfonds uit rentelooze voorschotten te verkrijgen, evenals dit in 1877 het geval is geweest. De aandeelen zullen 10 groot zyn. Een telegram van het departement van oorlog aan den commandant der 2de divisie te Arnhem meldt, dat de najaarsmanoeuvres, die van 4 11 Sept. a. s. in de provincie Gelderland, ten oosten van den IJsel zouden gehouden worden, niet zullen plaats hebben. De oorzaak is gelegen in het epidemisch heer- schen van roodvonk onder de troepen te Leeuwarden. De verjaardag van Prinses Wilhelmina werd gisteren op zeer vele plaatsen op bijzondere wijze gevierd; veelal is te harer eere een kinderfeest aangelegd. Uit Baarn meldt men aan het „Hbl.": Alhier had men zich veel voorgesteld van den Prineessedag. Men wist met zekerheid dat het Prinsesje gedurende de muziekuitvoering een toertje zou maken door de heerlijke dreven van dezen verrukkelyken tuin der Amsterdammers. Des och tends geen huis, geene villa, geene dorpswoning zonder vlag. In de scholen werd het „Wilhelmus" gezongen; de kinderen genoten, door de welwil lendheid des burgemeesters en anderen, eene ver snapering in den vorm van poffertjes. De „school met den Bybel" in de Laanstraat werd daarbij niet vergeten. De vroolyke geestdrift der kleinen, de poffertjes en de temperatuur wedijverden in warmte, maar van de voorgenomen feestelijkheid in de open lucht kwam, helaas! niets. In geheel het land waren alle muziekcorpsen voor dezen feestdag in beslag genomen, de militairen natuurlijk voor de parades. Toezeggingen van liefhebbers-corpsen wer den niet nagekomen, en zoo bleef de zomer-residentie van het jarige Koningskind verstoken van muziek en kon het met zooveel instemming verbeide mid- dagfeest op den Brink niet doorgaan. De verjaam- viering van de zyde der burgerij van Baarn en Soestdyk bepaalde zich tot een vuurwerk te Soest dyk, ook al weer zonder muziek. Te Soestdyk was het zeer druk. By Ubbink ver beidden velen het uur, dat het Prinsesje zou uit rijden, dat tegen halfelf werd verwacht. Ten paleize werden gedurende den geheelen dag bij honderdtallen telegrammen van gelukwert- sching gebrachteen afzonderlijke dienst was voor de beantwoording ingericht en de telegraaf beambte te Soestdyk had uit Amsterdam assistentie ver kregen. Om een uur of één werd de poppenkast vertoon^. Aan de hand des Konings volgde de jarige de befaamde avonturen van den oud-Hol- landschen Jan Klaassen. Aan het feestmaal ten Hove namen deel de burgemeesters van Baarn en Soest, de staatsraad Hartsen en mevr. Hartsen Yan Lennep, baron Fagel en de leden der hofhouding. Het vuurwerk werd te 8'/4 uur afgestoken voor het paleis; de Prinses zag op het terras van de groote stoep het vuurwerk. Zjj ontving vele ge schenken, waaronder het vroeger beschreven vaar tuigje van hare ouders. Aan de gemeente Ooststellingwerf is, boven de vergoeding van 30 pet. ter gemoetkoming in de kosten van het openbaar lager onderwijs, een rijkssubsidie verleend van ƒ17,500.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1