9 in het riool afgelegd tot den zytak der winkels van de markt Lenoir; daar gekomen, was hü met behulp zijner armen en boenen op een rooster geklommen en daar bleef hy rustig zoolang het onweder duurde. De schade, door den jongsten storm in de om streken van Parijs veroorzaakt, wordt op 7,300,000 fr. geschat; te Montreuil alleen op 5, te Romain- ville op 1 millioen. Geveilde pcrceclen, Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 28 Aug. ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoeberghHet huis en erf met tuintje, alsmede bovenwoning, aan het Levendaal No. 149, Sectie D, No. 578, kooper C. Van Berkel voor ƒ3000; twee huizen onder één dak aan de zuid zijde van het Levendaal Nos. 61 en 63, Sectie E, Nos. 878 en 879, opgehoudon op 1659drie huizen en erven aan het Levendaal Nos. 65, 67 en 69, Sectie E, Nos. 1305, 1306 en 1307, gecom bineerd, kooper F. J. Van Luyken voor'5570; het pakhuis en erf in het Zwanenburgerhof aan het Levendaal Sectie E, No. 1316, in bod 975, niet verkocht; vier huizen en erven in het Zwanen burgerhof Nos. 1, 2, 3 en 4, Sectie E, Nos. 1308, 1309, 1310 en 1311, gecombineerd, kooper J. Van Zijp voor 1226; een dito aldaar No. 5, Sectie E, No. 1312, kooper J. Duk voor 301een dito aldaar No. 6, Sectie E, No. 1313, kooper Di Koordes voor f 300; een dito aldaar No. 7, Sectie E, No. 1314, kooper D. Koordes voor 305; een dito aldaar No. 8, Sectie E, No. 1315, kooper L. Ouwerkerk voor ƒ330; een huis en erf aan de noordzijde van de Gortestraat No. 2, Sectie E, No. 1120, kooper A. Kret voor 850een dito aldaar No. 4, Sectie E, No. 1121, kooper J. J. Wolff voor 701; een dito aldaar No. 6. Sectie E, No. 1122, kooper H. Visser q.q., voor 730; een dito aldaar No. 8, Sectie E, No. 1123, kooper A. F. Fortunati voor ƒ725; eon dito aldaar No. 10, Sectie E, No. 1124, kooper H. Visser q.q., voor 700; een huis en erf aan de zuidzijde van de 2de Haverstraat No. 41, Sectie D, No. 621, kooper D. Oudshoorn voor ƒ900; het huis en erf daarnevens No. 43, Sectie D, No. 622, opgehouden op 695; het huis en erf aan de zuidzijde van het Levendaal No. 143, Sectie D, No. 575, kooper L. P. v. d. Zon voor ƒ2170; het huis en erf aan de zuidzijde van het Levendaal No. 83, Sectie E, No. 705, kooper I. Imans q.q., voor ƒ2400; het huis en erf aan de oostzijde van de Wielmaker- steeg No. 20, Sectie D, No. 1110, kooper J. J. Abspoel voor ƒ480; het huis en erf naast het voorgaande No. 22, Sectie D, No. 1109, kooper J. J. Abspoel voor ƒ480. Ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Het huis en erf aan de zuidzijde van de Ilooge- woerd aan den hoek der Vrouwensteeg No. 81, Sectie D, No. 350, kooper W. A. Van Lith q.q., voor 3705het huis met koepel en tuin aan den Marendijk, onder Oegstgeest, Wjjk 3, No. 52, Sectie C, Nos. 623 en 995, kooper H. Filippo Jz. voor 3120. BUITENLAND. Frankrijk. De honderdjarige hoogleeraar Chevreul is thans te Parijs de held van den dag. Morgen, 31 Augustus, zal het eeuwfeest zijner geboorte op de luister rijkste wijze gevierd worden. Toen de nu be roemde scheikundige zeventien jaar oud was, verliet hij Angers, zijne geboorteplaats, om werkzaam te zijn in het Observatorium van Vauquelin, bij het collége de France. Napoleon Bonaparte was toen eerste consul. Chevreul was gelijktijdig adsistent van Vauquelin, hoogleeraar in de scheikunde aan het Lycée Charlemagne, adjunct-leeraar in het museum van natuurlijke historie en examinator in de scheikunde aan de polytechnische school. Daarna werd hij tot hoogleeraar in de scheikunde bij de Gobelins benoemd, welke betrekking hij gedurende de laatstverloopen 72 jaren heeft waargenomen; 70 jaren is hij reeds werkzaam als directeur van het departement Natuurlijke Historie in den Jardin des Plantes. Deze buitengewone grijsaard is nooit ziek geweest, tot in 1S86; toen werd hy door de bronchitis met koorts aangetast. Als hij naar bed is gegaan, slaapt hjj goed,; maar een lang slaper is hij niet. Koffie en baden van ko.ud water heeft hjj »jn gansche leven door gebruikt, en altoos was hij matig in het eten. Hij heeft een afkeer van visch en van vele groenten, maar eet gaarne uien en ooft. Hjj dylpkt zeer veel melk, maar onvermengd. Vele zijner voorvaderen waren artsen. Zyn vader, een uitstekend geneesheer te Angers, is 81 jaar oud geworden, en zijn moeder bereikte den ouder dom van 91 jaar. De heer Chevreul had het voor recht nooit door finantieele zorgen gekweld te worden. De gemeenteraad van Parijs heeft eene groote gouden medaille laten slaan ter herinnering aan dezen zijn honderdsten verjaardag. Deze medaille zal hem bij het feestmaal in het raadhuis ter hand gesteld worden. Toen Zaterdag-middag onder voorzitting van den heer Grévy een Kabinetsraad werd gehouden, deelde de heer De Freycinet mede dat de onder handelingen met het Vaticaan voortduren; dat de Paus met betrekking tot China, nog geen besluit heeft genomen; dat de laatste berichten uit Indo- China melding maken van eenige aanvallen van zeeschuimers in de omstreken van Laokai, en dat in den toestand van Annam geen verandering is gekomen. Spanje. De ministerieele blaaen melden dat de gezond heidstoestand der koningin-regentes uitmuntend is. Dc omwenteling In Bulgarije. Betreffende den aanslag worden nog eenige nadere bijzonderheden medegedeeld. Den volgenden dag om twee uren verzamelde zich een talryke menigte voor de staatsdrukkerij. Toen Zankoff ver scheen weerklonken de kreten: Leve Bulgarije! Leve Alexander! Of deze kreten den czaar of den vorst golden meldt een berichtgever lieten de schreeuwers met echt Oostersche sluwheid in het midden. De voorloopige regeering liet op verschil- lendo plaatsen volksspelen houden en uit vrees zette ieder zoo goed als het ging een vrooljjk gezicht. De soldaten echter mompelden reeds van verraad en bedrog. Muzikanten speelden en groepen jonge menschen in de nationale kleëderdracht dansten, maar de.ware vroolijkheid was het niet. Eene volksverzameling te Kazanlih heeft keizer Alexander van Rusland telegrafisch verzocht wel willend tegenover Bulgarije te handelen. Het ant woord op dit verzoek luidde gunstig, ten minste wanneer de orde bewaard bleef. Dit is tot nu toe het geval, overal is het volkomen kalm, geen drop pel bloed is gestort. Vorst Alexander van Bulgarije, die nu weer de held van den dag is, stond algemeen bekend als de schoonste man van zy'n rijk. Lang en krachtig gebouwd, zag hjj er even moedig en mannelijk als goed en zachtaardig uit. Hjj was steeds vrien delijk en beleefd jegens al degenen die hem om gehoor vroegen. Alleen in den raad zjjner ministers werd hij dikwijls wrevelig, vooral wanneer de Russische politiek ter sprake kwam. Men verhaalt dat hy zich eens zoo woedend maakte dat hjj een zjjner ministers by den kraag pakte en door het venster smeet. Zonder een auto craat te willen worden, betreurde de prins het dat hij een grondwettig vorst was, daar hij nu afhing van de willekeur der partijen en steeds het hoofd moest buigen voor den Russischen invloed. Het paleis, dat vorst Alexander te Sofia be woonde, is zeer schoon en omgeven door een fraaien parkaanleg. Te midden van het park ver rijst een paviljoen, dat eene kleinere reproductie is van de Parysche Tuilerieën. Beneden in het paleis zyn de vertrekken der ambtenaren en onder een prachtigen zuilengang komt men aan de trap, welke naar de vertrekken van den vorst geleidt. Hier onder deze colonnade vergaderden de oproerige ministers en officieren, die den prins dwongen af te treden en hem vervolgens gevangen namen. Aan alle beschouwingen over het al of niet raad zame van zyn terugkeer naar Bulgarije heeft vorst Alexander een einde gemaakt. In plaats van naar Breslau door te reizen, heeft de vorst zyn reisplan veranderd en is hy Zaterdag-middag om twee uren met een extra-trein van Lemberg naar Bucharest vertrokken, ten einde van daar over Giorgewo en Lompalankan weer naar Bulgarije terug tekeeren. Alexandor wordt vergezeld door zyn ouderen broeder, prins Lodewijk van Battenberg, die van Breslau naar Lemberg doorreisde, en zijn jongeren broeder, prins Frans Jozef, die by den vorst te Sofia ver toefde en met hem uit Bulgarije werd weggevoerd. Volgens sommigen heeft de vorst dit besluit genomen, zoowel naar aanleiding van de dragende uitnoodiging uit Bulgarije, alsook omdat de berich ten, welke zyn broeder Lodewijk uit Duitschland medebracht, hem er toe aanmoedigden. Ook wordt gemeld da* Alxander gunstige tijding ontving uit Franzenbad, doch de berichtgever der „Köln. Zeit.", die te Lemberg in 's vorsten omgeving verkeerde, verzekert uitdrukkelijk dat Alexander zonder rug gespraak met de mogendheden, doch uitsluitend ten gevolge van de wending, die de zaken hebben genomen, naar Sofia terugkeerde. Sir Edward Thornton, de Engelsclie ambassadeur te Konstantinopel, heeft by de Porte stappen gedaan tot herstel van den vorigen toestand in Bulgarije. De Turksche minister van buitenlandsche zaken antwoordde, dat de Porte in overeenstemming met al de groote mogendheden zou handelen en dus niet het initiatief van een dergelyken maatregel kon nemen. De correspondent der „Köln. Ztg." vernam te Lemberg uit officieele bron, hoe do aanslag te Sofia eigenlijk plaats greep. Majoor Grueff en de andere officieren waren dronken en dreigden den vorst met geladen revolvers, wanneer hy de afdanking niet wilde onderteekenen. De officieren scheurden een blad papier uit een register en Grueff schreef hierop, zoo goed als zijn toestand veroorloofde. Alexander verklaarde dat hy er niets van kon lezen, maar schreef toch op het papier: „God besclierme Bulgarije, Alexander." Een ander bewijs dat de vorst afstand doet van den troon, bestaat er niet. Toen hij geschreven had, werd hij medegesleurd naar het ministerie van oorlog, waarheen de ook inmiddels overrompelde prins Frans Jozef reeds gebracht was. Na een oponthoud van een paar uur werden de broeders van elkander gescheiden om verder ge transporteerd te worden, ieder in een afzonderlijken wagen en ieder met twee officieren naast zich, die onafgebroken eene revolver gericht hielden naar het hoofd van den vorst en zijn broeder. Op den bok naast den koetsier zat by elk rijtuig een kweekeling der cadettenschool. Toonde vorst van het ministerie van oorlog wegreed, stonden daar minstens veertien officieren in uniform, met de handen in de broekzakken hem aangrijnzend. Kapitein Benderoff had, toen den vorst bij de boven vermelde scène in de slaapkamer het stuk papier ter onderteekening werd voorgehouden, hem voortdurend het overgehaalde pistool vlak voor de oogen gehouden en hem toegeroepen: „Zie je, dat komt er van, dat je my niet tot majoor hebt gemaakt!" Tot de deelgenooten behoorden de gezamenlijke officieren der cadettenschool en van het eerste regiment artillerie, vele genie-officieren, verscheiden officieren van het eerste regiment infanterie. Laatst genoemd regiment had de vorst daags te voren geïnspecteerd, en diezelfde officieren, die te 2 uren in den nacht met revolvers in zyne slaapkamer drongen, hadden des avonds by hem gedineerd. De verdere bijzonderheden, welke de correspon dent nog mededeelt, komen in hoofdzaak overeen met hetgeen reeds is gemeld. Alleen voegt hy er nog by dat het escorte, dat Alexander over de grenzen moest brengen, in last had om hem ter stond neer te schieten, zoodra hij pogingen deed om de soldaten voor zich te winnen. Op den ge- heelen weg naar den Donau schreeuwden, telkens wanneer de vorst zijn mond opende om eene vraag te doen, de met zyne bewaking belaste officieren hem toe: „Zwijg! anders ben je dood!" Gedurende zijn verblijf te Lemberg was Alexander het voorwerp van allerlei eerbewijzen. Vrydag-avond werd te zijner eer een fakkeltocht gehouden en werden zelfs vele huizen geïllumineerd. In de nabij heid van zyn hotel was steeds eene talrijke volks menigte op de been, welke den vorst toejuichte, zoodra hy zich maar vertoonde. Volgens een mede- deeling, te Berlijn uit Lemberg ontvangen, toont Alexanders uiterlijk duidelijk de sporen, dat de jongste gebeurtenissen hem diep hebben getroffen. De „Gazeta Livowska" verneemt dan ook van goed onderrichte zijde, dat de vorst vóór zyn ver trek uit Lemberg eerst een geneesheer raadpleegde. De „République Fran^aise" ontvangt het bericht uit Weenen, dat de Russische minister Von Giers verklaard heeft dat Rusland zich van tusschen- komst in Bulgarije zal onthouden, mits vorst Alexander niet op den troon worde hersteld. De vorst keert naar Sofia terug tegen den raad van zijn vader en prins Von Bismarck. Talef rammea LONDEN, 29 Augustus. (5 uren.) Hedennamiddag is op Trafalgar Square de groote socialistische demonstratie gehouden, om de invrijheidstelling te

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2