c—— cxjiTT^rvLArsr». Frankrijk. Het agentschap „Havas" zegt dat het bericht van het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en het Yaticaan, voor het minst voorbarig is. - Volgens officieele opgaven, zijn verleden jaar in Frankrijk 283,170 huwelijken gesloten en 4227 echtscheidingen uitgesproken, waarvan 14 alleen in het departement der Seine. Bij een dezer dagen te Berck-Plage gehouden banket, verhaalt de „Temps", kreeg het conser vatieve Kamerlid Delhamel woorden met den burge meester Macquet en sloeg dezen een bord op het aangezicht aan stukken. De „Cri du Peuple" spreekt het bericht tegen, als zou de afgevaardigde Basly zich naar Vierzon begeven hebben. - In de tweede en derde vergadering van het werkliedencongres te Parijs heeft o. a. de Duitsche gedelegeerde Grimpe vrijheid gevonden om zijne grieven tegen den toestand in zijn vaderland breed voerig uiteen te zetten, bij welke gelegenheid hij tamelijk scherp tegen de Engelsche gedelegeerden te velde trok, wien hij het euvel duidde dat zij niet socialistisch en republikeinsch gezind waren. De Engelschen protesteerden en het ging er ten slotte even warm en rumoerig toe als men zich in de eerste vergadering bedaard gehouden had. Duitschlaucl. Te Hamburg is een 19-jarige kapelmeestet in het Carl Schultze-Theater opgetreden. Hp heet Victor Hollander. Twee kleine operetten van zjjne hand zpn reeds opgevoerd: „Gesangveremsprobe" en „Primanerliebe," en thans heeft hij eene operette van drie actes onderhanden: „Der Herzensdieb," tekst van Gustav Kadelburg. Deze wordt in Sep tember opgevoerd. Markies Tseng is Woensdag te Essen aange komen en blijft er tot heden, als gast van Krupp. Prof. Helmholtz, van wien bericht werd dat hij te Interlaken ernstig ongesteld is geworden, is thans buiten gevaar. Gedurende eene reeks van jaren heeft Liszt te Weimar een huis bewoond, staande in den hof- tuin, die tot het paleis aldaar behoort. Op last van den groothertog van Saksen-Weimar zullen de ver. trekken, door den beroemden overledene indertijd bewoond, ter zjjner eere, in denzelfden toestand blijven, zooals zij zich bevonden tijdens zijn over lijden. -Onder Liszt's nalatenschap bevinden zich twee tpiano's, waarvan een aan Beethoven en een aan Mozart behoorde. Op de vergadering van Spoorwegbesturen to Stuttgartt gehouden, is besloten de rondreisbiljetten naar keuze der reizigers voor goed in te voeren. Groot-BrltannlA In het Lagerhuis deelde sir James Ferguson, onderminister van buitenlandsche zaken, gisteravond mede dat, volgens een van den consul te Bucharest ontvangen telegram, de vorst van Bulgarije Don derdag-morgen om 10 uren Braïla had verlaten en heden te Lemberg werd verwacht. Na een debat, dat vier dagen geduurd heeft, werd Parnell's amendement op het adres van ant woord met 304 tegen 181 stemmen verworpen. Deze uitslag lokte levendige toejuiching uit. Te Belfast heeft de menigte opnieuw de politie aangevallen in de wijk van Shankill road. Na ver scheidene vruchtelooze charges gedaan te hebben, moest de politie al vechtende terugtrekken onder een hagelbui van steenen. Vele politie-agenten zijn gekwetst. Ten laatste hebben de troepen de menigte uiteengejaagd en talrijke inhechtenisnemin gen gedaan. Er gaan weer troepen naar Bi'ma. Het Britsch- Indisch gouvernement heeft 18 stoombooten voor dat doel gecharterd. Men rekent dat de troepen 20 Oct. te Rangoon zullen landen. Uit Cork is eene petitie aan lord Salisbury ge zonden, smoekende om maatregelen ten bate der pachters, die door de daling van de prijzen dei- producten hunne pacht niet kunnen opbrengen. De regeering heeft bericht ontvangen dat luitenant Bethell, die volgens sommige berichten in Bechuanaland zou vermoord zjjn, zich welvarend te Mafeking bevindt. Spauje. De koningin-regentes van Spanje heeft aan den hofschoenmaker het eerste paar schoentjes voor koning Alfonso XIII besteld. Deze schoentjes zjjn van wit leder en met goud geborduurd. Volgens eene oude gewoonte moeten, vóór een Spaansche prins zjjn eerste schoentjes aantrekt, deze gezegend worden om 's Hemels zegen af te bidden op de eerste schreden van den prins. Tegelijkertijd heeft de koningin 300 paar schoenen besteld, welke in naam des konings aan de arme kinderen van Madrid geschonken zullen worden. Bualand. De Russische havenstad Batoem, aan de Zwarte Zee, moet tegenwoordig een paradijs voor woeke raars zjjn. Er is daar, volgens een bericht van den Engelschen vice-consul, zulk een schaarscliheid van geld, dat eene rente van 12 a 18 percent als buitengewoon laag wordt beschouwd, en er door gaans geen leeningen gesloten worden onder de 24 pet. Te St.-Petersburg is een diner gehouden van artisten, schrijvers en journalisten ter eere van Déroulëde. De speeches hielden zich wijselijk buiten de politiek. De hmwenteling In Bulgarije. Uit de bijzonderheden, welke nu eerst uit Sofia over den aanslag tegen vorst Alexander worden medegedeeld, bljjkt dat de minister Karaveloff volkomen onschuldig is. Volgens de eerste schrif telijke berichten gebeurde te Sofia het volgende: De hoofdstad was bijna geheel van troepen ont bloot, zoodat de samenzweerders vrij SP01 hadden. In het complot waren alleen de metropolitaan Cle ment, Zankoff en majoor Grueff, wiens bataljon, geholpen door twee compagnieën cadetten, 's morgens om 2 uren het paleis van den vorst omsingelde en de schildwachten afmaakte. Bjj de overrompeling der wacht werden vier ca detten zwaar en één licht gewond, terwijl een kogel een apotheker trof, die juist op straat liep. Toen Alexander op het rumoer toeschoot, deelde majoor Grueff hem mede, dat het leger zijne aftreding ver- bmgija- omdat hij den C'zaar had beleedigd. Alexan der antwoordde„Wanneer het leger mij verlaat, heb ik hier niets meer te doen, God bescherme Bulgarije," en hierna toekende hy het stuk, dat hem werd voorgelegd. Sommigen echter beweren dat Alexander weigerde te teekenen, waarna de samenzweerders zeiven de handteekening van den vorst er onder schreven. In allen gevalle echter werd Alexander met zijn broeder in twee rijtuigen weggevoerd naar Bahova, waar een klein jacht gereed lag, bemand met ma trozen, die slechts gedeeltelijk uit Bulgaren beston den. De nationaliteit van het jacht is onbekend, doch menschen, die het bootje zagen voorbijgaan, verklaarden dat het veel grooter vaart had dan de gewone Donau-booten. Een detachement Bul- gaarsche soldaten met opgeslagen bajonet werd aan boord gezien. Den volgenden ochtend werd het volk naar de kerk gedreven, waar ieder aanwezige twee roebels ontving en de metropolitaan den dienst waarnam. Vervolgens gingen allen in optocht naar het Rus sisch consulaat. Het volk moest daar knielen om den zegen te ontvangen, terwijl Zankoff, Clement en Bogdanoff, de secretaris van den consul, op het balkon stonden. De bevolking vernam eerst later wat er was gebeurd, en was zeer verbitterd. Daar het telegraaf- en postkantoor gesloten was, zonden de Oosten- rjjksche en Duitsche consuls oen gemeenschappe- ljjken bode naar Pirot, om van daar te seinen, maar de man werd bij de grenzen aangehouden. De Duitsche consul ging toen naar Zankoff en diende daar een zoo krachtig protest in, dat men terstond bevel gaf den bode te laten gaan. Karaveloff en Nikosoroff waren woedend, toen zij hunne namen als leden der voorloopige regee ring onder de proclamatie zagen, maar zij waren aanvankelijk machteloos. Eerst toen de troepen, die, met uitzondering van het bataljon van majoor Grueff, trouw bleven en een krachtiger houding aan namen, konden zij tegen Zankoff optreden en aan zijn bewind een einde maken. De omwenteling was dus niets dan eene paleis revolutie, naar Turksch model. Toch heeft ook in dit opzioht de beschaving onzer eeuw haar invloed doen gevoelen, want, terwijl voorheen de afgezette vorsten eenvoudig van kant werden gemaakt, werd nu Alexander's leven althans gespaard. De hoofdaanlegger was Zankoff, de leider der Russische partij. Deze Zankoff is reeds een man op leeftijd. Hij werd in 1827 te Sistowa geboren, studeerde te Odessa, Kiew en Weenen, en .werd in 1880 eerste minister van vorst Alexander. In hetzelfde jaar moest de vorst hem echter ontslaan, omdat zijn broeder in de Donau-commissie zich tegen Oostenrijks voorzitterschap had verzet. Toen werd de ontslagen minister Alexanders meest ver bitterde vijand en trad op als leider der Russi sche party. Zankoffs tegenstander was de advocaat Karave loff. In 1840 geboren, genoot ook Karaveloff zijne opleiding in Rusland en behoort ook hp tot de vrien den der Russen, doch niettemin is zijn zinspreuk „Bulgarpe voor de Bulgaren." Sedert 1880 was hy Alexanders eerste minister en de ziel der regeering. Als nu vorst Alexander genegen mocht zpn om de regeering in Bulgarpe weder te gaan aanvaar den en indien werkelijk de Russischgezinde partij in Bulgarpe zoo volkomen het onderspit gedolven heeft als gemeld wordt, dan bestaat er, naar de „Tinnes" aanmerkt, volstrekt geene uit internatio naal oogpunt billpke aanleiding voor Rusland om gewapenderhand in Bulgarpe tusschen beide te komen. Ook uit Weenen wordt aan de „Köln. Zeitung" ge schreven dat men het in de Oostenrpksche officieele kringen niet noodig acht, in de Bulgaarsche quaestie partp te kiezen, voordat het zal gebleken zy'n of op de pogingen tot onttroning van den vorst ook diens feitelpke afzetting volgt. Volgens berichten uit Berlpn waren er voorden Bulgaarschen troon, zooals nader is gebleken slechts de huid van den beer, reeds vier candi- daten. Het waren de prins van Oldenburg, gene raal in Russischen dienst, prins Peter Karageorge- witch, hertog Nicolaas van Leuchtenberg, een klein zoon van czaar Nicolaas I, en prins Waldemar, zoon van den koning van Denemarken en zwager van den czaar. Naar thans eindelpk uit Weenen wordt gemeld is de vorst van Bulgarpe reeds gistermiddag om twee uren te Lemberg aangekomen en door den hofmaarschalk Riedesel, den hofprediker Koek en een talrpk publiek ontvangen. Toen de vorst voor het venster van het spoorwegrptuig verscheen, verhieven zich stormachtige welkomstgroeten in het Duitsch en Poolsch. Het talrpke publiek, dat zich op eene rp had geschaard, begroette den vorst met het wuiven van doeken en het zwaaien met - de hoeden. De vorst kuste een kind dat hem een bloemruiker overhandigde, onder de voortdurend aangeheven hoezees. Het publiek begeleidde onder de grootste geestdrift den vorst tot aan zijn rptuig, en een dagbladschrpver besloot eene korte aan spraak met den kreet: „Weg met de verraders!". Eenigen uit het publiek droegen daarop den vorst op de handen in het rptuig. Heden zou de vorst zpne reis naar Bredlau voortzetten. De bevolking was voornemens gisteravond de stad schitterend te verlichten. Vorst Alexander heeft aan zpne ouders getele grapheerd, dat hp als een gewoon misdadiger aar de Russische gendarmes overgeleverd werd. Tt Reni werd hem de begeleiding zpner bedienden ont zegd en het verzoek om een extra-trein door dei Russischen spoorweg directeur kortaf geweigerd Tot de Oostenrpksche grens moest hp onder geleidf^ van den Russischen gouverneur en Russische ge heime politie reizen, Van alle kanten stroomen de betuigingen vaüS sympathie by de ouders van prins Alexander tof j Zoowel te Darmstadt als ook te Breslau verwacb <j< men, dat den prins insgelpks eene warme ontvang? ten deel vallen zal. De opvatting der diplomatie omtrent den algt meenen toestand blp'ft vredelievend, in weerwil di te elfder ure het reeds aangekondigd vertrek va den Oostenrpkschen minister, graaf Kalnoky, na: Franzenbad, waar Von Bismarck en Von Gier bijeen zijn, achterwege is gebleven. Marktberichten. Leiden, 28 Augustus. Heden aangevoerd: Tarwe -4 li| toliter. Wintertarwe f 7.40 a f 7.80 Zomertarwe f 6.8(1 f 7.30. Rogge 4 H. L. Winteirogge f5.90 a f 6.20. Zom rogge f 5.30 a f 5.80. Gerst 3 H. L. Zomergerst f 3.?| t 3.90 Clievalier-gerst f 4.20 a f 4.60. Haver 5 H Zware Haver f 3.80 a f 4.20. Lichte Haver f 3.2 f 3.60. Duivenboonen 1 hectol. f 7.a f8.Pil denboonen 1 hectol. f 6.a f 6.50. Boter: 6580 kg. Grasboter, 1ste qualit. 1/j vat f 4(fl a f 54; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat f a f Grasboter 1ste qualit. per kilogT. f 1.a f 1.35Set boter 2de qualit. per kiiogr. f l!a f 1.25. ange Zwarte Turf 12000 dubb. hectol., f 0.21 a f 0

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2