door den landbouwer A. Ruighaver aldaar als de zijne herkend. Uit Woubrugge wordt gemeld: De leerlingen der openbare school alhier maakten gis teren, 25 dezer, een uitstapje per stoomboot van Gebrs. Carsjens, naar Katwijk Binnen en Katwijk aan Zee, onder geleide van den burgemeester, de verdere leden der schoolcommissie, het hoofd der school en adsisteerende onderwijzers. Na genoten te hebben aan het strand en van de pret, keerde men genoeglijk huiswaarts. De stoomboot was bij de terugkomst met lampions verlicht en bij de heen reis versierd met vlaggen en wimpels. Dit reisje strekte om het geregeld schoolgaan te bevorderen. R. C.) De commissaris van politie te Haar lem verzoekt opsporing en aanhouding van de weduwe P. Brouwer, geb. A. J. Jonkmans, oud 40 jaren, die in stilte die gemeente heeft verlaten, hare vjjf kinderen onverzorgd achterlatende. Boven dien wordt zij verdacht van diefstal van beddelakens, sloopen, handdoeken en een koperen vijzel met stamper, in een logement waar zij als werkster had gediend. Bij den antiquaar H. aan den Kruis weg te Haarlem zijn door de politie verschillende zilveren en porseleinen voorwerpen in beslag ge nomen, afkomstig van den diefstal, dezer dagen gepleegd ten huize van den hoofdonderwijzer De P. te Bloemendaal. Door hem waren reeds zilveren voorwerpen verkocht bij een Haarlemschen goud smid en een koopman te Amsterdam, welke voor werpen alle zijn opgespoord. Gisternamiddag is de luchtreiziger Lattemann met zijn ballon „Rotateur," in den tuin van het gebouw „Den Doelen" te Haarlem opge stegen. Omstreeks halfvjjf steeg hij met goed gevolg omhoog, ten aanschouwe van eene talrijke menigte. Onder de vulling deed de muziek der schutterij •zich hooren. Te ruim zes uren is hjj aan den IJweg te Haarlemmermeer gedaald. Gisternamiddag is een 17-jarige knaap met zwemmen in het Noorder-Buitenspaarne verdronken. Bij het on wed or van Dinsdagavond zijn te Maartensdijk omstreeks halfvijf door den bliksem getroffen de veehouder J. v. E. en de dochter van den brievengaarder. Eén slag trof beiden, juist op het oogenblik dat het meisje den man een brief ■zou ter hand stellen. De man heeft nog eenige öogenblikken geleefd, doch is weldra overleden. Het meisje is niet doodelijk getroffen. Wel was zij door den slag bewusteloos en is zij op verschillende plaatsen gewond. Geneeskundige hulp is spoedig ingeroepen. Plet moisje wordt bij een ingezetene liefderijk verpleegd, en men hoopt haar in het leven te behouden. Gisterochtend was zij vrij wol»; zij had een betrekkelijk rustigen nacht doorgebracht. De bliksem is te Leersum op drie verschillende plaatsen ingeslagener ontstond een bogin van brand, die echter dadelijk werd gebluscht, en twee beschadigingen zonder brand. Te Amerongen is eene vrouw door den bliksem getroffen, wel is waar niet doodelijk, doch zij is niet buiten levensgevaar. De bliksem sloeg in de kerk der Chr. Gerefor meerden te Haarlemmermeer nabjj Halfweg, doch •zonder brand te veroorzaken. Terzelfder tijd werd te Spieringhorn, mede nabij Halfweg, een paard van de wed. B. in den stal door den bliksem gedood, terwijl een 18-jarig meisje aan den schouder werd getroffen. Er zijn uit het wrak der „Lu tine" weer opgehaald 413 groote en 21 kleine Spaansche matten en 7 goudstukken. Ten gevolge van een zwaren storm hebben verleden Vrijdag overstroomingen te Gal veston, Indianola, Sabine Pass en andere steden aan de kust van Texas plaats gehad, waardoor niet weinig schade werd aangericht. Te Galveston •zijn bovendien zes personen omgekomen. Te Vic toria werden 75 huizen geheel en 118 gedeeltelijk -verwoest. Te Indianola verdronken 11 personen en werden nog anderen vermist. Over de verschrikkelijke ramp, waar door, gelijk men weet, de Wolga stoomboot „Vera" is getroffen, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld De „Vera" was met een groot aantal passagiers uit Astrakan vertrokken en den Wolga opgestoomd. Toen Donderdag-avond bij het invallen der duisternis, do lampon waren aangestoken, bespeurde een hof meester dat in eene kajuit eerste klasse eene hang lamp naar beneden was gevallen en een deel der kajuit in brand had gezet. De man beproefde de vlam te blusschen door er water op te werpen, mrar het vuur breidde zich steeds uit. Een matroos kwam met kleeden aandragen en hielp hiermede den hofmeester, doch beider pogingen bleven vruch teloos. Beiden liepen toen naar het dek, riepen „brand" en wekten de passagiers, die grootendeels reeds ter ruste waren gegaan. In verschrikkelijke ver warring drongen nu allen naar het dek. Een der passagiers sprong terstond overboord en anderen volgden dit voorbeeld. De kapitein liet de boot met volle kracht in de nabijheid van het dorp Rownoc op den oever loopen, maar onder de hand sprongen steeds meer passa giers overboord, want de vlammen bereikten reeds den voorsteven eh werden door den wind, die van de voorzijde woei, aangewakkerd. Ten slotte bleef de boeg van de boot in het zand steken, terwijl het achterste gedeelte, van waar alleen redding kon worden gebracht, diep in het water bleef. Daardoor vonden de meeste passagiers hun dood in de golven. Dit aantal werd nog vermeerderd, omdat men, ten einde hen in de gelegenheid te stellen zich boven water te houden, van het schip banken, stoelen en tafels naar beneden wierp. Hier door werden velen gekwetst, terwijl bovendien do machine bjj het op het strand loopen niet stopte. De raderen bleven dus voortdurend in heftige be weging, waardoor het aantal verongelukten nog vermeerderde. Alle pogingen tot redding, van den oever aan gewend, bleven vruchteloos. Bijna alle passagiers kwamen om. Hun aantal is nog niet juist bekend, maar men begroot het aantal van hen, die door de ramp het leven verloren, op 200. De onttroning van vorst Alexander van Bulgarije. De beweging onder de Bulgaren ten gunste van vorst Alexander breidt zich steeds uit. Wanneer alle voorteekenen niet bedriegen schrijft de Ber- lijnsche berichtgever der „Köln. Zeit." dan is het zoo ver gekomen dat de militaire contra revolutie in Bulgarije niet alleen is beproefd, maar zelfs volkomen is gelukt. Een dergelijk bericht ontvangt de „Neue Freie Presse" uit Kalafat, eene stad op Rumeensch grond gebied gelegen. „Het voorloopig bewind," aldus luidt deze mededeeling, „is gevallen." De Metropo- litaan Clement, majoor Grueff en de minister Zan- koff zijn in hechtenis genomen en het vorige minis terie Karaveloff is hersteld. Het garnizoen van Sofia, dat door het bericht over den vrijwilligen afstand van den vorst en de proclamatie dervoor- loopige regeering misleid, den eed heeft afgelegd, is even verbitterd als de bevolking en wil niets van het nieuwe bewind weten. Er zijn deputatiën gezonden naar Bucharest, Weenen, Berlijn en Darm stadt (de woonplaats van prins Alexander van Hessen, den vader des vorsten) ten einde den vorst, waar zij hem ook aantreffen, mede te deelen dat zijn volk hem getrouw blijft en hem tot den terug keer te bewegen." Tegelijkertijd ontvangt de „Köln. Zeit." het vol gende bericht uit Adrianopel, dus uit Turkije: „Volgens vertrouwbare mededeelingen uit Philip- popel heeft de bezetting ten gunste van den vorst de wapenen opgevat. Het regiment infanterie, dat er in garnizoen ligt, marcheerde met muziek naar de consulaten, waar de bevelhebber verklaarde dat het geheele Bulgaarsche leger zich tegen de afzet ting van den vorst verzet en bereid is voor hem ten strijde te trekken. Uit alle naburige dorpen worden heden de bewoners verwacht, die over het algemeen tot de aanhangers van den vorst behooren. In de stad verbroederde de bevolking zich met de soldaten. In Oost-Rumelië neemt de beweging ten gunste van den vorst steeds toe en men verwacht dat de troepen weldra tegen Sofia zullen oprukken." Te Londen zijn eveneens dergelijke berichten ontvangen, alsmede een uit Sofia door de regeering zelve, waarin al verzekerd wordt dat de leden van het voorloopig bewind in hechtenis zijn genomen en eene depeche is gezonden aan den commandant van het jacht waarop vorst Alexander zich bevindt, om den vorst naar Sofia terug te brengen. Ook te Bucharest vertelde men dat de bevelheb ber van genoemd jacht bij zijne aankomst te Reni heeft geseind naar Sofia, dat hij daar was aange komen en instructies afwachtte, en dat het ant woord daarop uit Sofia luiddeBreng den vorst terug! In een telegram uit St.-Petersburg wordt daaraan nog toegevoegd dat, nadat vorst Alexander Dinsdag te Reni was aangekomen, hij over Wolotschisk de reis naar Oostenrijk heeft voortgezet. Hij werd geenszins als gevangene behandeld. Volgens dit telegram zou de prins dus zelfs vrij zijn- Te Philippopel heerschte denzelfden avond onder de soldaten en de bevolking groote geestdrift voor vorst Alexander. Kolonel Mutkoroff heeft eene pro clamatie uitgevaardigd, waarin hjj een beroep doet op het volk tot verdediging der eer van den vorst en van Bulgarije. Alle regimenten der Oost-Rume- lische militie verklaarden zich voor Alexander. Er heerschte volkomen orde. Men dient echter nog steeds nadere berichten af te wachten, want volgens een zelfs „betrouwbaar" genoemd wordend bericht uit Weenen is vorst Alexander te Reni, daarentegen, als staatsgevangene aan Rusland uitgeleverd. Het schjjnt niettemin dat de nu gevangen gezette voorloopige regeering met hare bewering, dat de vorst van de regeoring afstand had gedaan en het leger dus van den eed ontslagen was, eenvoudig gelogen heeft om het leger te bewegen den eed voor de mannen van don staatsgreep af te leggen. Het Oostenrjjksche „Fremdenblatt" van gisteren eindigt een artikel, dat geschreven werd vóór dat de interneering van den vorst te Reni bekend was, aldus: „Wanneer het geweten van Europa niet spoedig over de verblijfplaats en de veiligheid van vorst Alexander gerustgesteld wordt, zal het toch nu wel het oogenblik z jjn, iets te ondernemen, om de bezorgdheid te verdrijven, welke door het karakter der gebeurtenissen in Bulgarije wel ge rechtvaardigd is." Telegrammen. BERLIJN, 25 Augustus. (Hbl.) De verandering in den toestand van Bulgarije trekt hier zeer de aandacht. Men begint te gelooven dat vorst Alexan der op den troon zal worden hersteld. Nu zich onder het Bulgaarsche volk eene beweging ten zijnen gunste openbaart, zal de Russische regeering, wan neer de vorst r aan haar wordt uitgeleverd, hem waarschijnlijk weder in vrijheid stellen en aan dringen op het bijeenroepen eener conferentie der groote mogendheden. Ook wordt hier verteld dat de Servische regeering het leger op voet van oor log brengt. De beurs was heden zeer onrustig. Prins Alexander werd vóór zijne gedwongen in scheping twee dagen in een klooster aan den Donau gevangengehouden. In diplomatieke kringen liep het gerucht dat er van Engelsche zjjde eene poging gedaan werd om het vaartuig, aan boord waarvan de prins vervoerd werd, voortdurend in het oog t9 houden. Een Engelsch particulier jacht volgde, naar het heette, het Bulgaarsche vaartuig, ten einde den prins, bij zjjne eventueele ontscheping, een onderkomen onder Britsche vlag aan te bieden. SOFIA, 26 Augustus. Daar het voorloopig be stuur is afgetreden, heeft Karaveloff met Stambou- loff en Nicoforoff als medebestuurders, eene nieuwe regeering gevormd. Het ministerie is aldus samengesteld: Stoïloff, buitenlandsche zakenRadoslavoff, binnenlandsche zaken; Gueschoff, financiën; Orochakoff, justitie; Panoff, oorlog; Yvanlochoff, onderwjjs. Karaveloff vaardigde eene proclamatie uit, waarin hjj verklaart dat hjj, rekenende op den steun en het vertrouwen des volks, ten gevolge van de ge beurtenissen, welke het land aan onzekerheid prijs gaven en tot heil des vaderlands, het bestuur heeft aanvaard en een nieuw bewind heeft gevormd. Er heerscht volkomen rust en men verwacht algemeene instemming. LONDEN, 26 Augustus. De ochtendbladen wijden opnieuw beschouwingen aan de gebeurtenissen in Bulgarije en betoogen dat eene militaire bezetting van Bulgarije door eene andere mogendheid niet gerechtvaardigd is, daar zoowel in Bulgarije als in Oost-Rumelië volkomen orde heerscht. De „Times" zegt zelfs dat onder zulke omstan digheden de tusschenkomst eener vreemde mogend heid, zonder eenig voorwendsel, zonder voorbeeld zou wezen. Door zjjne houding heeft het Bulgaar sche volk, dat door zjjne getrouwheid aan Alex ander en zijne energio de poging om het land onder vreemden invloed te brengen, verijdelde, aan spraak op de achting van Europa. BUCHAREST, 26 Augustus. De hofmaarschalk van Bulgarije is heden uit Bucharest vertrokken, ten einde den vorst op te zoeken. Men gelooft dat hem de opdracht is gegeven om Alexander tot den terugkeer in Bulgarije te bewegen. WEENEN, 25 Augustus. Het blad van Zankoff, „Svietlina", bevestigt dat het volk van Sofia voor

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2