rT 11 De laatste avond van de bakker ij- ten toonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam %vas zeer druk bezocht. In het geheel werd de tentoonstelling bezocht door 90.828 per sonen. Naar men verneemt, is op het verzoek van mevr. Bulkley om gratie geadviseerd dat or inrichtingen ter verpleging van zieken bestaan, alwaar de patiente steeds onder geneeskundige be handeling kan zijn. Op alle andere ingekomen ver zoekschriften is afwijzend beschikt. Te Arnhem vertoonde gisteren voor eene menigte toeschouwers een hardlooper zijne kunsten. Een soldaat wedde dat hij overwinnaar tegen den hardlooper zou blijven. De wedstrijd ving aan, doch eene patrouille arresteerde den militair. By onderzoek bleek echter dat hy alleen als reclame dienst deed en om publiek te lokken eene uniform had aangetrokken. Uit Zuidland meldt men aan het „H. Dbl." van 22 Aug.: Gisteren woedde in ons dorp een verschrikkeiyke brand. Acht gezinnen zyn van huisvesting beroofd. Het postkantoor is insgelyks verbrand, alsook eene groote vlassersstelling met 80 gemeten vlas. Naar men verneemt, is er ook een kind in de vlammen omgekomen. Door onvoor zichtigheid van kinderen, die met lucifers speelden, is het vuur ontstaan. Gisterochtend tusschen 8 en 9 uren brak er brand uit te Papendrecht. Een huis is in de asch gelegd. De oorzaak is hooi-broeiing. Toen zich over Dordrecht een hevig onweder ont lastte, sloeg de bliksem in eene boerenhofstede, die geheel is afgebrand. Zondag-avond kwam te Middelburg in de biersiytery van P. De W., aan het bolwerk, de 28-jarige J. B. Boven aan de trap gekomen, schynt hy door eene duizeling overvallen te zyn, ten gevolge waarvan hy van de ongeveer vier meter hooge trap viel. De jonge man was binnen weinige oogenblikken een lpk. Een elfjarige knaap is in de veen- scheiding te Heerenveen onder het zwemmen ver dronken. De bij het Koloniaal "Werfdepot ver miste soldaat Vos is te Huizen (N.-H) gearresteerd. Door de rechtbank te Arnhem is J. F. Lips, koopman te Nijmegen, schuldig ver klaard aan het afleggeii van een valschen eed, hem in een civiel proces opgedragen, en veroordeeld tot 8 maanden celstraf en ontzetting van het recht tot het vervullen vart openbare ambten en bedieningen gedurende den t\jd van iO jaren, alsniede in de kosten van het geding. Volgens bericht van Terschelling, d. d. 24 Aug., zyn dien dag uit de „Lutine" op gehaald 20 Spaansche matten en 2 goudstukjes. Te Zype ontstond gisternacht op twee plaatsen brand: in het midden en het zuiden d?r gemeente. Aan 'het Buurtje brandde de broodbakkery en de boerdery af van Jan Veul, en aan de burgervlot brug de boerdery van Jacob Swager. Van beide gebouwen is geen steen op den anderon gebleven. De bewoners van het laatste perceel pas in hunnen eersten slaap, hebben zich slechts met moeite kunnen redden, zoodat zy als het ware naakt hebben moeten vluchten en niets van den inboedel hebben kimnen bergen. De inboedel van het eerste perceel is byna geheel bewaard gebleven, doordat de brand vroeger ontstond en de bewoners nog niet sliepafi. Waarschyniyk is de brand by boiden door broeiing van het hooi ontstaan. Alles was tegen brand schade verzekerd. (N. R. C.) Uit Amerika wordt ook ons eene briefkaart toegezonden, waarop het volgende ge drukt staat: „Eene ontdekking. (Overgenomen uit de „Daily Eagle" van Heading.) Het inademen van uien verschaft slaap, rust en verkwikking. De soldaat op marsch en de uitgeputte fabrieksarbeider sterken zich aanmerkeiyk door het eten van uien. Bind een verschen, ter verhooging van den reuk gekneusden ui om den hals en gy verzekert u een gezonden slaap door dien des nachts in te ademen. Daniël R. Clymer, oud-burgemeester van Reading, Penn- sylvanië. „Het zal eene menschlievende daad zyn jegens de xusteloozen, zenuwachtigen en kranken, dit in uw k'ad over te nemen; eene Gode welgevallige daad." j)e bedoeling van den Amerikaans'Chen ex-ma- gistraatspOtsoon vatten wij niet, maar wij voldoen ter willë der cariositeit aan het verztek. BtJIT F.XLAND. Frwukrijk. De ministerraad zal morgen, Donderdag, onder voorzitterschap van den heer De Freycinet aan het ministerie van buitenlandsche zaken byeenkomen. De minister-president zou daartoe gisteravond of heden van Mont- sou s-Vaudrey naar Pary s terugkeeren Charles De Chavannes, een van De Brazza's beste medewerkers, is benoemd tot resident in het Fransch Congo-gebied en wel voor de streek van den Beneden-Congo en Niari. Volgens de „Gaulois", is een Anglicaansch predikant, Drought genaamd, die te Chantilly in eene door de Engelschen aldaar gebouwde kapel dienst placht te doen, het verder verbiyf in Frank- ryk ontzegd, en wel omdat hy, gewoon van den hertog van Aumale eene toelage van 1200 fr. te ontvangen, dezen by zyne verbanning een brief van deelneming had geschreven. De vier te Vierzon gevangengenomen werk lieden zyn door de rechtbank te Bourges tot ge vangenisstraf van twee tot acht dagen veroordeeld. Oroot-BritanalS. In het Lagerhuis verklaarde gisteravond Sir James Ferguson, onder-minister van buitenlandsche zaken, dat, aangezien de Afghaansche grens tot aan Dunkehi is afgebakend, met Rusland is overeenge komen om de commissie voor de grensregeling op te heffen. Het deel der grens tot aan den Oxus wordt tusschen de regeeringen rechtstreeks geregeld. Verder deelde hy mede dat de berichten, door het kabinet uit Bulgarye ontvangen, niets meer behel zen dan hetgeen reeds door de dagbladen is bekend geworden. De regeering slaat de gebeurtenissen in Bulgarije met zeer groote bezorgdheid gade. By de voortzetting van het debat over het adres van antwoord op de troonrede stelde de heer Parnell een amendement voor, strekkende om te verklaren dat de prysvermindering der landbouwproducten de betaling der pacht bemoeilykt. De uitzettingen, welke daarvan het gevolg zyn, brengen de maatschappe- lyke orde in gevaar. De pachtsom, welke by hoo- gere pryzen is vastgesteld, kan niet meer tot grond slag dienen voor den aankoop van pachtgoederen met hulp van Staatswege. De discussie over het adres werd ten slotte tot heden verdaagd. Het Maandag aangekondigde ontwerp betreffende de wanordelykheden te Belfast is gisteren bij eerste lezing aangenomen. Daarby wordt machtiging ver leend, om den eed van de getuigen af te nemen. De onttroning van vorst Alexander van Bulgarije. Naai' uit Bucharest wordt gemeld, is het jacht, waarop vor6t Alexander zich bevindt, niet teGiur- gewo aan wal gekomen, maar heeft het de reis voortgezet. Men begint te gelooven dat de Bulgaar- sche overheden hem naar Russisch gebied, misschien Reni-Russi, zullen overbrengen. De telegraphische gemeenschap is opnieuw verbroken. De Porte heeft den leiders der omwenteling te Sofia medegedeeld dat, indien er in Bulgarye onge regeldheden ontstaan, zy zeiven hiervoor aanspra- kelyk zullen worden gesteld, totdat de Porte, in overleg met de mogendheden, die het tractaat van Berlyn onderteekenden, een besluit heeft genomen over den toestand. De Porte heeft besloten om de Bulgaarsche quaestie ook in dit tydperk in overeenstemming met de mogendheden te behandelen. Ze heeft nl. 63ne nota aan de vertegenwoordigers dier mogend heden gezonden, in welk stuk ze betoogt dat de onttroning van vorst Alexander, Bulgarye in een toestand brengt, die zoowel voor Turkye als voor de mogendheden van groot gewicht is. Uit de verslagen der consuls begint te blyken dat de troepen in Oost-Rumelië en de garnizoenen van Widdm, Tirnova en Sclioemla ontevreden zyn over de omwenteling, m. a. w. dat het Rumelische leger eene tegen-omwenteling ten gunste van vorst Alexander wil op touw zetten. Reeds werd te Philip- popel voor het Russische consulaat eene groote byeenkomst gehouden door 2000 personen, die do terugkomst van den vorst verlangden. De beweging breidt zich meer en meer uit. Te Sofia zijn twee partyen, waarvan de eene voor, de andere tegen den vorst is. Deze partyen staan scherp tegenover elkaar, zoodat men ernstige botsingen vreest. Naar dan ook gemeld wordt, is gistermiddag een tweede voorloopig bewind gevormd door Stambou- loff, dat zijn zetel vestigde te Tirnova en zich ten gunste van den onttroonden vorst heeft verklaard. Telegrammeu, PARIJS, 24 Augustus. De laatste telegrammen uit Sofia melden dat de voorloopige, Russisch-ge- zinde regeering omvergeworpen en door eene andere voorloopige regeering die voor vorst Alexander is, waarvan de heer Stambulow aan het hoofd staat, vervangen is. Volgens berichten uit Weenen, ge looft men dat de mogendheden tusschenbeiden zullen tredenook wordt verzekerd dat Rusland Bulgarije niet dan met toestemming der mogendheden be zetten zal. - De „Agenge Havas" meldt uit Bucharest het volgende van heden: Volgens hier ontvangen be richten uit Bulgarije, hebben zich, buiten de gar nizoenen van Schoemla en Tirnova, ook de garni zoenen van Widdin, Nikopoli en Silistria openlyk tegen de voorloopige regeering verklaard. De overste Mutkurow, bevelhebber der Rumelische militie, heeft zich aangeboden, om den vorst met zyn militair hof naar Sofia terug te brengende president der Kamer, de heer Stambulow is het geheel met Mutkurow eens en zal de leiding der beweging op zich nemen. Stambulow zal de Bulgaarsche militie oproepen. Hy heeft verklaard dat het garnizoen van Sofia, dat de revolutionaire beweging aanvankelijk be gunstigde, bereid is de wapenen neder te leggen, wanneer het voor straf gevrywaard wordt. LONDEN, 24 Augustus. Het lot van prins Alexan der van Bulgarije is nog steeds in duisternis ge huld. Het voorloopig bewind van Bulgarye houdt alle berichten op, zoodat het onmogelijk is achter de waarheid te komen. De koningin heeft, na hare terugkomst te Bac- moral van hare reis in Schotland, dadelyk naar Sofia getelegrafeerd, maar geen antwoord ont vangen. Zelfs prins Hendrik van Battenberg, schoonzoon van koningin Victoria en broeder van vorst Alexan der, heeft sedert de vorige week volstrekt geen tyding van hem ontvangen. PHILIPPOPEL, 25 Augustus. Eene tegen-revolu tie, door het leger gesteund, heeft opnieuw vorst Alexander geproclameerd. HALLE, a. S. 24 Augustus.. Tusschen Gröbers en Schkeuditz heeft hedennamiddag om vyf uren eene wolkbreuk plaats gehad; de geheele omtrek gelykt een groot meerde oogst is vernietigd; De bliksem heeft in den omtrek van Liitzen vele branden veroorzaakt. Ook by Döbeln, in Saksen, heeft eene wolkbreuk plaats gehad, welke ver schrikkeiyke verwoestingen aanrichtte. Het spoor wegverkeer is gestremd. PARIJS, 24 Augustus. De hagelbuien hebben ook te Reims en in de omstreken vreeselyk ge woed; men acht den geheelen oogst verloren. Te Reims stortten drie huizen in. Te Parijs verdronken twee metselaars, die in een afvoer-kanaal door het weder verrascht werden. De schade wordt, alleen in de omstreken van Parijs op vele millioenen geschat. WEENEN, 24 Augustus. De berichten luiden zeer verward en zyn met elkander in tegenspraak, voornamelyk met betrekking tot de tegenwoordige verblyfplaats van vorst Alexander, hetgeen mis schien wel aan opzet te danken is. Rumenische agenten, die naar Widdin gezonden waren, konden niets te weten komen, daar de overheden alle in lichtingen weigerden. De Bulgaarsche zaakgelastigde, de heer Nat- schowitz had eene audiëntie by den heer Bratiano. PEST, 24 Augustus. In een particulier telegram aan graaf Zichy zegt koning Milan van Servië dat ten gevolge der Bulgaarsche revolutie zyne voor genomen reis naar Pest achterwege moet blyven. In Servië zelf zou eene machtige beweging ook li tegen koning Milan in aantocht zyn. BATAVIA, 25 Augustus. In de heden alhier gehouden veiling van 10,000 pikols, is Samarang- koffie verkocht tot ƒ34.17 en Malang-koffie tot 33.33. LONDEN, 25 Augustus. De „Times" zegt: De verdere ontwikkelkig der gebeurtenissen in Bul garye veroorzaakt gevaar voor den Europeeschen vrede. Wanneer de vorst op vredelievende wyze ware afgezet en het Bulgaarsche volk met zijne onttro- ning tevreden ware geweest, bestond er gegronde reden om te verwachten, dat de overeenstemming tusschen Rusland, Duitschland en Oostenryk zou medewerken tot handhaving van den Europee schen vrede. Rusland schynt nu echter zoo te werk gegaar te zijn, dat een burgeroorlog in Bulgarye onver

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2