bleek te zijn, want telkens moest men na eene onderduikeling, weer van meet af beginnen. Ook hiervoor hadden zich 28 personen doen inschryv< n, van wie alleen de heer Rappard in 1 m. 25 sec. het einddoel bereikte. Hy maakte echter geen aan spraak op den prijs. De jury bestond uit de heeren H. J. Kramers ('s-Hage), J. La Brée, A. Rappard en H. A. Van Ingen Schenau. De uitdeeling der prijzen, welke bestonden uit verguld-zilveren en zilveren medailles, kunstvoor werpen en diploma's, geschiedde in den avond, welke opnieuw zich zoo prachtig mogelyk voor dit waterfeest leende. Langs den Rijnoever was eene lampions-verlichting ontstoken, terwijl zich op het Galgewater eene geïmproviseerde drijvende en even eens verlichte muziektent bevond, waarin des hee ren Calffs kapel ook nu een niet onaardig pro gramma ten gehoore bracht. Bovendien bewogen zich op den waterspiegel nog andere grootere en kleinere vaartuigen, waarvan enkele door de ballon verlichting op welkome wijze niet weinig tot op luistering van het feest bijdroegen. Het geheel bood, van koepel en balkons, een eigenaardig schouwspel, ook in verband met het bengaalsche vuur, dat nu en dan van eene zeer groote schuit werd ontstoken, en met het overige vuurwerk, dat bjj herhaling de lucht doorkliefde. De voorzitter, de heer G. Henri Sythoif, mocht dan ook, toen hij de prijzen, met eene hartelijke toespraak, in den tuin uitreikte, met genoegen wijzen op de belangstelling, welke deze jeugdige „Zwemclub" sedert haar bestaan van nauwelijks eene maand, mocht ondervinden, waarin hy reden vond om de Vereeniging nog meer in veler aan dacht en ondersteuning aan te bevelen, niet het minst van het Dagelyksch Bestuur en de Gemeentelijke Vertegenwoordiging van Leiden, maar ook van den Burgemeester van Oegstgeest, op wiens gemeente- gebied het nu zoo geslaagde feest plaats had, dat ongetwijfeld by zeer velen de aangenaamste herinne ringen zal hebben achtergelaten. Aangezien er de thermometer meer dan 80° Fahrenheit wees, zjjn hedennamiddag alhier enkele scholen gesloten gebleven. Door de politie te Delft is aange houden zekere H. J. H., verversknecht te Leiden, gesignaleerd als zijnde door de rechtbank te 's-Hage veroordeeld tot tien dagen celstraf en opzending naar eene Rijks-werkinrichting, voor den tyd van drie maanden, wegens openbare dronkenschap. Een jeugdig knaapje, dat gister- middag met een kinderwagen op de Wittelaan (Zoeterwoudsche weg) aan het ryden was, wilde, aan het einde der laan gekomen, met den wagen weder terugkeeren. Aangezien het pad niet al te breed is, had het jongetje niet veel ruimte; de wagen, waarin een tweetal kinderen gezeten waren, kantelde om en viel met kinderen en al te water. Op het spoedig hulpgeroep snelde de vader van een der kinderen uit zyn huis, begaf zich te water en mocht het genoegen nog smaken de beide kinderen behouden op den wal te zetten. Ook de wagen werd daarna uit de sloot gehaald. In de Tramstraat te Katwijk aan Zee kwam Zaterdag het tweejarig zoontje van zekeren G. aldaar in aanraking met een der voor wielen van een wagen, geladen met 5 ton haring, viel, en kreeg dat wiel schuin over het onderlijf. Het kind werd in huis gebracht door een meisje, dat het ongeluk had zien gebeuren, en terstond onder geneeskundige behandeling gesteld, waarby bleek dat het niet levensgevaarlijk gekwetst was De wagen werd bestuurd door D. V., een jongen van 15 jaren. De tweede dag van den wedstrijd, uitgeschreven door de Haagsche Velocipèdeclub „De Ooievaar," had den volgenden uitslag: Internationale wedstrijd driewielers. Eerste prys Kiderlen, tweede prys De Beukelaer, derde prys Van Raden. Handicap voor leden van „De Ooievaar." Eerste prijs Kiderlen, tweede prys C. W. Boer van 's-Gra- venhage. Internationale wedstryd, driewielige door twee personen bereden voertuigen. Eerste prys Wester man van Haarlem, met Huysser van Maastricht; tweede prys Th. Van Pandt van Zwolle, met M. F. Van Raden van 's-Gravenhage; derde prys A. Couvée van Delft, met B. Couvóe Jr. van den Nederlandsclien wielrijdersbond. Internationale re corder ace. Eerste prijs Kiderlen in 3 min. 15 sec.; tweede De Beukelaer; derde J. H. Faber van Haarlem. Nationale tweewielerwedstryd. Afstand 10,000 M. Eerste prijs Kiderlen; tweede Huysser; derde Faber. Internationale handicap: eerste prijs De Beuke laer; tweede Huysser; derde Faber, Kiderlen deed niet mee. Potpourri handicap: 7 deelnemers, eerste prys W. Bloemen van de Amsterdamsche Vel.-Club; tweede F. H. Koenen, idem en Scheltema met driewieler. Kiderlen werd wederom als held van den dag gevierd, ook door de volksdrommen buiten de af sluiting. Do heeren Huysser en de Belg De Beu kelaer hebben zich mede den naam van eersten wielrijder verworven. By de prjjsuitdeeling werden aller verdiensten gehuldigd. De orde onder de dui zenden kijkers is niet verstoord. Alleen ontstond gedurende de prijsuitdeeling by de ontruiming van de tribune door de opgeklommen menigte zonder kaarten, een volksopstootje door het wegdragen van een jongen met bebloeden rug, gevolg van een lichten bajonetsteek van een korporaal, zooals hij beweerde. Met groote spanning werd den vorigen dag het slot van het programmade internationale wed stryd voor tweewielers, verbeid. Immers de deel nemers tot een viertal ingekrompen hadden een afstand van 10,000 meter af te leggen, waar toe- het maken van 12 ronden en 544 M. noodig waren. By den afrit bestond het gelid uit de heeren De Beukelaer, Faber (Haarlemsche V.-C.), Kiderlen en Huysser. De heer Faber had het ongeluk bij het doorloopen van den bocht met zijn tweewieler om te kantelen, waarby hij zich vry ernstig aan den linkerarm bezeerde. Hy viel dus al dadelijk af, zoodat de ronden door slechts drie personen wer den gemaakt. De lichte ontvelling aan het kniebeen, bij een der vorige tochten opgedaan, had den on- vermoeiden kampstryder Kiderlen niet weerhouden om zich met vernieuwde kracht met zyne mede dingers te meten. By de eerste toertjes de laatst aankomende by het middelpunt, bleef hij in de volgende steeds No. 2, "Tiaar de heer .De "Beukelaer nog tot het laW*ita.qa&en- blik als vèrmoedelyk overwinnaar werd aangemerkt. Tot zelfs by de elfde ronde bleef hij de middelste van het drietal, totdat hy in den laatsten rit alle zeilen bijzette on met vlag en wimpel den eindpaal voorbij snelde, onder het daverend gejuich van de duizenden toeschouwers, wier handgeklap ook ge deeltelijk bestemd was voor den wakkeren De Beukelaer, die eerst in het laatste oogenblik de vlag moest strijken. Engelschen, die met belangstelling den strijd volg den, waren uitbundig in hun lof over dezen „nice and good race." Met fanfares der muziek werd de held van den dag in de tent der jury binnenge haald en do jury vermeldde den volgenden uitslag lste prijs E. Kiderlen Jr., die den afstand volbracht in 23 min. l3/s sec.; 2de prys F. De Beukelaer, in 23 min. 3!/s sec.; 3de prijs J. F. J. Huysser, van de Maastrichtsche Vel.-Club, in 23 min 34/5 sec. Een vreeselykvoorvalhadteGroningen gisteravond plaats. Tot de beruchte personen van die stad behoort wel in de eerste plaats H. v. H., wonende in de Kleine Leliestraat. Hy werd nog naar de „N. Gron. Crt." meent in Juni uit de gevangenis ontslagen, waar hy een jaar had doorgebracht. De ouders van dezen ongunstig be kenden jonkman zijn in hun kring zeer gerespec teerde lieden en hunne dochter is geëngageerd met een zeer gunstig bekend staand jongeling, die de hoofdpersoon is geworden van een bloedig drama. Naar genoemd blad verneemt, was v. H. gisteren uitgegaan, terwijl E., de verloofde van zyne zuster, zich ten huize van de familie v. H. in de Kleine Leliestraat bevond. Toen hy terugkeerde, schijnt hy het zoowel zijn ouders als E. lastig gemaakt te hebben, waarop de laatste uit eene revolver, die hy by zich had en geladen was, op hem twee schoten loste a bout portant. De twee kogels dron gen v. H. in de borst en naar men meldt, is hij, na voorloopig door dr. Reilingh behandeld te zyn, naar het hospitaal gebracht, terwijl de dader is gearresteerd. Gistermiddag is teStrijpby Eind- hoven een huis bestaande uit twee woningen, be- hoorende aan Joh. Brands, tot den grond toe afge brand. Een der bewoners zekere German, een 73-jarige grijsaard, die nog het een en ander wilde redden, kreeg daarbij zoo hevige brandwonden, dat men voor het behoud van zyn leven vreest. Hy is naar het gasthuis to Eindhoven vervoerd. Joanne Lo rotte, die hare gevange nisstraf te Arnhem ondergaat, is sedert eenigen tyd ongesteld en schijnt aan eene kwijnende ziekte te lijden. BUITENLAND. öroot-BritannlS. Naar men verzekert, zal de heer Gladstone -zich zoo spoedig mogelijk op reis begeven, om eenigen tyd in Beieren te gaan doorbrengen. De tegen gisteren op Trafalgar Square aan gekondigde socialistische demonstratie is uitgesteld. Zij zal nu op 29 dezer gehouden worden. Gelijk men weet, heeft de meeting ten doel, de invrijheidsstolling van den veroordeelden socialist Williams, en de vrijheid van spreken voor alle partyen te vragen. Rusland. In de Petersburgsche dagbladen is een regeerings- communiqué opgenomen van den volgenden in houd: „In den laatsten tyd komen in eenige Rus sische bladen beschouwingen voor over den staat kundigen toestand. Daarin worden volkomen wille keurige en onjuiste meeningen verkondigd over de betrekkingen tusschen Rusland en de overige mogendheden. In den loop van het tegenwoordige jaar hebben die betrekkingen geene verandering ondergaan; ook bestaat er niets wat aanleiding zou kunnen geven tot de vrees, dat do betrekkin gen gestoord zullen worden, of dat do keizerlijke regeering zou kunnen genoopt worden in hare politiek verandoring te brengen." De keizer van Rusland heeft 100,000 franken geschonken voor „het internationale Instituut Pasteur." De onttroning van vorst Alexander van Bulgarije. Een gerucht, dat reeds eergisteren te Konstan- tinopel werd verspreid, is bevestigd. Alexander van Bulgarije is door Zankoff, het hoofd der door Rus land gesteunde oppositie, te Widdin in hechtenis genomen en afgezet. Het bestuur over het vorsten- d )m is opgedragen aan een voorloopig bewind, samen gesteld uit den gewezen minister Karavoloff, Rados- lavoff, Ozontsoff en de andere hoofden der Rus sische party. Volgens de „Vointza national" zal de vorst naar Severin worden overgebracht. Bratiano heeft Gov- jora verlaten om zich naar Sinaia te begeven, waar een ministerraad onder voorzitting des konings van Servië zal gehouden worden. Deze tyding komt tot zekere hoogte onverwacht. Wel was het bekend, dat Russische agenten steeds werkzaam waren om de Bulgaren tegen den vorst op te zetten, doch de groote meerderheid van het volk en de volksvertegenwoordiging kozen telkens zoo duidelijk voor Alexander party, dat de oppositie, onmachtig om haar wil toenadering tot Rusland door te dryven, niet tot een zoo stouten stap in staat scheen. Ongetwijfeld rekenen zjj dan ook op Ruslands steun. Alexander genoot sedert den Ser- vischen oorlog by het grootste deel der Bulgaren eene zoo groote populariteit, dat hij zelfs aan de vijandschap van czaar Alexander en de intriges dei- Russen het hoofd kon bieden. Zonder eenige zeker heid dat zjj op de hulp des czaars kunnen rekenen, zouden dus Zankoff en zyn aanhangers het zeker niet gewaagd hebben om zoo openlyk tegen den vorst op te treden. Byna een jaar nadat Alexander, door de ver eeniging van Bulgarije met Oost-Rumelië te pro- clameeren, het Balkan-Schiereiland in rep en roer bracht, is dus de lont opnieuw in het kruit gewor pen. Ail Rusland er zich tegen verzetten wanneer de Bulgaren hun vorst op den troon herstellen, of zal Engeland, dat Alexander steeds steunde, hierop aandringen, wanneer de tegenpartij de overhand behoudt? De Duitsche bladen zien de toekomst nog niet donker in. De „Post," een der officieuze Berlynsche bladen, beschouwt het bericht over de afzetting van vorst Alexander in een vredelievenden zin. Immers de hoop van Engeland, dat Bulgarije een conflict tusschen Oostenrijk en Rusland zonder eenig offer van zyne zyde zou uitlokken, is verijdeld; Engeland heeft met zyne inwendige aangelegen heden de handen vol en Turkije kan noch wil tegen Rusland oorlog voeren, terwijl de verstandhouding tusschen de drie keizers duidelijker dan ooit te voorschijn treedt en een waarborg is dat de Euro- peesche vrede geen gevaar loopt. Onder dergelijke omstandigheden kan men den loop van zaken zender ongerustheid te gemoet zien.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2