Gemengd Nieuws. Thans is ook de houten schutting aan het Van-der-Werfpark langs de Raamsteeg ver dwenen, zoodat nu het inmiddels verrezen ijzeren hek, met eene ruime opening by deSt.-Jakobsgracht, aldaar de afscheiding van de straat vormt. Door het in brand geraken van een petroleumtoestel dat op den grond stond, is gister avond in de Langstraat een begin van brand in eene woning ontstaan, dat echter onmiddellyk weer door eenige buren is gebluscht, zonder dat de spuit der weesburgers, welke reeds ter plaatse was gekomen, water behoefde te geven. Hedenmiddag had een wielrijder aan den Zoeterwoudschen Singel het ongeluk in eene sloot te geraken. Door werklieden, bezig aan een in aanbouw zynd huis, werd hy, evenals zyn rywiel, op het droge gebracht, waarna hy zich met een nat pak naar huis kon begeven. De 19de Aug. is een opmerkelijke dag in de geschiedenis van het Pruisische leger. Yoor 71 jaren werd op dien dag door koning Frederik Willem III het „gebed by de taptoe" ingevoerd. Na 'den bloedigen slag by Grosz-Görschen in 1813 vaardigde de koning van Pruisen de volgende dag orde uit: „Ik wil niet dat myne troepen in godsvrucht by anderen zullen achterstaan en daarom beveel ik dat de schildwachten voortaan, wanneer de reveille of de taptoe wordt geslagen, in het geweer komen, dit presenteeren, daarna de schako met de linkerhand afnemen, beide handen voor het gezicht houden en een stil gebed, ter grootte van het „Onze Vader", zuilen opzeggen. De soldaten nemen, gelyk met de officieren en onderofficieren, de schako af en zetten die evenzoo weer op. In het veldleger zullen de trompetters na de taptoe een kort avondlied blazen, waarvoor de, zonder geweren en mantels aangetreden soldaten, het hoofd zullen ontblooten. Daarna zullen zy op een sein met trompet of trom uiteengaan." Voor een enkelen zoen is dezer da gen te Grenada een doodslag gepleegd. Verleden Zondag-avond waren een groot aantal personen in eene herberg en dansten daar lustig. Onder de dan senden behoorde een lief, achttienjarig meisje, Adela Martin Vicent, en haar bruidegom Francisco Rafo. De laatste gleed uit en viel op den vloer. Van de gelegenheid, welke daardoor ontstond, profiteerde een jonkman, Manuel Chares, en gaf het meisje een kus. De bruidegom, die inmiddels weer was opgestaan, werd, toen hy dit zag, zoo boos, dat hij Chares te lyf ging. Hy wilde met eene revolver op hem vuren, doch het meisje riep„dood hem niet!" Door een ongelukkig toeval echter ging de revolver af en het meisje stortte dood neder: een kogel had haar het hart doorboord. Een merkwaardig geval van gelyke- nis tusschen twee personen heeft onlangs de recht bank te Munster in verlegenheid gebracht. Eene dame had by den rechter eene aanklacht ingediend tegen een zeer gunstig bekend staand leeraar. De man werd voor den rechter gebracht en de dame met hare getuigen verklaarden, dat hij de persoon in quaestie was. De leeraar hield echter vol dat hy onschuldig was, doch dat er een dubbelganger van hem in de stad was, die de daad, waarvan men hem betichtte, waarschynlyk had gepleegd. De informatiën, die men omtrent den leeraar inwon, waren te gunstig, dan dat men aan zyne schuld gelooven kon; bovendien kon hy zyn alibi bewyzen, zoodat hij onmiddellijk op vrije voeten werd ge steld. Eenige dagen daarna liep de officier van justitie buiten de stad. De beschuldigde leeraar sprak hem aan en betuigde, dat zyn dubbelganger .veertig pas vooruit liep. Men haalde hem in en bracht hem naar de gevangenis. De dame, die de aanklacht indiende, werd met hare getuigen nog maals opgeroepen, zy hielden allen hare beschul diging tegen den leeraar voldoch toen de dubbel ganger voorgebracht werd, verschrikten de dames en wezen hem als den waren schuldige aan. Keizer Frans Jozef, keizer vanOos- tenryik, vierde Woensdag zyn 56sten verjaardag. By die gelegenheid toonde, naar we reeds meldden, oen verver zyne genegenheid voor den vorst op hoogst zonderlinge wyze. In den loop van den avond klom hy langs den bliksemafleider tot in den top van de Sint-Stephan kathedraal te Weenen en bond de Oos- tenrijksche vlag om het kruis. Toen keerde hy langs denzelfden weg terug en kwam weer behouden beneden. Het kruis staat op eene hoogte van 138 meter. Toen de man beneden kwam, werd hij terstond naar het politie-bureel gebracht, omdat dergelyke waagstukken niet worden gedoogd. Dit is reeds het 130ste waagstuk, dat de verver onderneemt, maar dit laatste was het dolste van alle. Eene talrijke menigte stond om de kerk geschaard en kon bij het maanlicht al zyne bewegingen nauwkeurig gadeslaan. De aartsklimmer is een 37-jarige Stiermarker, heet Pircher en werd weer spoedig in vrijheid gesteld. Den vorigen avond had hy met eenige hoeren gewed, dat hy het waagstuk volbrengen zou. Te elf uren kwamen zij aangereden en in weerwil van dat late uur klom Pircher langs den bliksemafleider omhoog, telkens voor zyne voeten een steunpunt zoekende en vindende op de uit stekende ornamenten van den Gothischen bouw. Om halftwee was hy weder beneden, na boven op de uiterste spits de vlag te hebben bevestigd en slechts enkele oogenblikken uitgerust te hebben. Lieden der brandweer stonden gereed met het „springzeil," om hem op te vangen, als hy gevallen was. De tordh wacht er was uiterst verschrikt toen hy op zyn omgang plotseling een man naar boven zag klauteren. Volgens andere berichten is Pircher een reparateur van kerktorens en dus een zoor gezocht man in zijn vak, daar hy zoomin mogelijk van steigers en dergelyke altijd min of meer kost bare toestellen gebruik maakt. De laatste klimpartij was echter zyn stoutste stuk. BUITENLAND. Fra-iilii-ijlt. Van de geruchten dat Jules Grévy, president der Fransche Republiek, zich wenscht terug te trekken uit zyn ambt, is de Parysche correspondent der „Times" de tolk; hy voegt er by: Wanneer de geruchten waar zijn en Grévy het presidentschap nederlegt, dan is de heer De Freycinet zyn natuur lijke opvolger. Geen zyner landgenooten verkeert in een toestand als hy. Generaal Boulanger is aan het aftakelen door de domheden, die hij beging in zyne overytng om populair te worden. De heer Floquet is te radicaal in zyne denkbeelden en zou eene alliantie van Frankryk met andere groote mogendheden in den weg staan. Jules Ferry, Clémenceau en Brisson, de eenige die nog in aan merking zouden kunnen komen, missen denoodige populariteit of kundigheden. De onderhandelingen tusschen het Vaticaan en Frankryk over eene pauselijke nunciatuur te Peking, zyn geschorst tot de opening der Fransche Kamers. Do minister van oorlog, generaal Boulanger, zal den 29sten Augustus zyne inspectie-reis naar de Alpengrenzen beginnenzij zal tien dagen duren. Voor de nieuwe kerk van Montmartre is tot nu toe 17,312,000 fr. bijeengebracht. De koffiehuisbedienden enz. hebben deze week te Parys nogmaals eene vergadering gehouden, die ook door ettelijke anarchisten werd bijgewoond, waarin o. a. besloten werd, te verzoekenlo. aan het comité, zyn werk voort te zetten tot vestiging van eigene aanstellings-bureelen2o. aan de Kamer leden, die hunne sympathie te kennen gegeven had den, mede te werken tot afschaffing der bestaande bureelen en instelling eener Arbeidersbeurs3o. aan den Paryschen gemeenteraad, eveneens dit laatste te willen bevorderen, opdat de „bevrijding der arbeiders" zoo spoedig mogelijk een feit worden moge. Na afloop van die vergadering trok men wederom de straten door en zochten de anarchisten nieuwe ongeregeldheden te doen ontstaan, maar de politie wist de orde spoedig te herstellen. Oostenr.-IIo n «i- - 31 o n archie. Een officieus bericht uit St.-Petersburg aan de te Weenen verschijnende „Polit. Corr." verklaart de opvatting, als zouden te Gastein overeenkom sten getroffen zyn, waarbij Rusland niet betrokken is, voor onjuist; wel heeft de invloed van Rusland op het Balkan-schiereiland geleden, maar hierdoor is noch Oostenryks, noch Duitschlands invloed grooter geworden. Engeland alleen draagt hiervan de schuld. Ofschoon ook de crisis op het Balkan schiereiland onder de tegenwoordige omstandig heden, Rusland tot eene zekere terughoudendheid noopt, blijft toch de Russische politiek in vol maakte overeenstemming met Weenen en Berlijn, zonder wederkeerig de vrijheid van handelen te belemmeren. Het antwoord van Servië aan de Porte noemt de geruchten van -wapening eene lage insinuatie der Bülgaarsche regeering om de eigen toebereid selen te verbergen. De heer Gödel heeft de Porto doen weten dat Oostenrijk geneigd is de onderhandelingen over het handelsverdrag weder op te vatten, niettegenstaande de onderhandelingen over de tarieven tot geen resul taat hebben geleid. Reeds hebben meer dan 300 personen hun tegenwoordigheid op het Orientalisten-congres te Weenen toegezegdo. a. 25 uit Rusland en Holland. In een artikel tegen de Duitsche manifestation voor de Zevenberger Saksers zegt de officieuze „Hong. Post", dat Kalnoky wel eens aan Von Bismarck vragen mocht of deze met het vriend schapsverbond vereenigbaar zyn. Deze aangelegen heid is toch de zaak van den heer Tisza tegenover Kalnoky. Te Praag heeft eene werkstaking tot wanor delijkheden geleid. Een meesterknecht word ge wond; 12 der onruststokers werden gearresteerd. Oroot-Britannl%. In het Lagerhuis verklaarde gisteravond sir James Ferguson, onder-minister voor buitenlandsche zaken, dat het gerucht betreffende de bezetting van Port Lazareff door de Russen zich niet heeft bevestigd. De heer Von Giers, de Russische minister van buitenlandsche zaken, verklaarde op 25 Juli het gerucht ongegrond. De heer O'Connor zette daarop de discussie over het adres van antwoord op de troonrede voort, welke discussie reeds den vorigen dag was begonnen. Koningin Victoria werd te Edinburg met geest drift ontvangen. Zy bezocht er de tentoonstelling. De Internationale Vereeniging tot bevorde ring van het scheidsrechterschap in internationale geschillen, heeft aan lord Iddlesleigh, minister van Buitenlandsche Zaken, vergunning gevraagd, hem eene deputatie te zenden, met het verzoek om stappen by de Vereenigde-Staten te doen ter op richting van een Britsch-Amerikaansch scheidsge recht. De minister heeft evenwel geantwoord, dat hy de deputatie niet wilde ontvangen, maar er bij gevoegd, dat hij met het Kabinet van Washington reeds in onderhandeling over een scheidsgerecht washy hoopte de hangende quaestie over de visscherij op deze wyze tot oplossing te zullen brengen. De „Standard" is van oordeel, dat hetgeen op de Chicago-Gonventie der Amerikaansche Ieren voorvalt, van het hoogste gewicht is. Zy meent, dat het gezag, hetwelk de heer Parnell over zyne volgers uitoefent, naar nu reeds begint te blijken, zeer wankel staat. Hy is de dienaar, de meesters zijn degenen, die in Amerika geld en dynamiet kunnen vinden. Engeland moet, meent de „Stan dard", duidelijker dan ooit inzien dat de samen zwering der Ieren grootendeels eene buitenlandsche samenzwering is. Buljjarjjë. Een brief aan de „Polit. Corr." uit Sofia maakt melding van eene groote beweging onder de bevol king tegen de Turksche eischen. De wederinvoe ring der vroegere inrichtingen in Oost-Rumelië zou onvermijdelijk het teeken tot een algemeenen op stand geven, welke slechts door het Turksche leger of de inmenging eener andere mogendheid gedempt zou kunnen wordende omstandigheden zouden de Bülgaarsche regeering kunnen noodzaken zich naar die inmenging eener vreemde mogendheid te voegen. Daartegen merkt men te Weenen op dat vorst Alexander de zaken niet tot het uiterste dryven moest en by de beste wenschen voor zyn persoon, wordt gezegd dat de vrede van Europa, in tegen stelling met zijn eigen vrede en dien van zyn land, toch nog niet van hem afhangt, maar door het vrede verbond der keizers verzekerd is. Turkije. De beraadslagingen tusschen de Turksche en Bülgaarsche commissarissen te Sofia (over de wijzi gingen welke het Organiek-Statuut in Oost-Rumelië, na de benoeming van Alexander van Bulgarije tot stadhouder moet ondergaan) zijn voorloopig ge schorst, omdat er verschil van meening bestaat over den grondslag, waarop de onderhandelingen zullen worden gevoerd. De Turksche gemachtigden hebben te Konstan- tinopel instructies gevraagd, doch deelden tevens mede dat tusschen de leden der commissie de beste verstandhouding heerscht. De Porte zal de quaestie in overweging nemen. Uit Oost-Rumelië zyn 70 gezinnen van Maho- medaansche landverhuizers te Konstantinopel aan gekomen. Zij zeggen dat het gros van hunne ge- loofsgenooten hun voorbeeld zal volgenwel klagen zij niet over de Bulgaren, maar zij willen niet onder Christen-heerschappij staan.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2