N\ 8129. "Vrydag; Augustus. A0. 1886. feze fiourant wordt dagelijks, mst uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. De beide alhier in garnizoen liggende batte rijen van het 2de regiment veld-artillerie, sedert de vorige maand in de legerplaats bij Oldebroek gekam peerd hebbende, worden morgen, Vrijdag-ochtend om 10 u. 50 m. langs den spoorweg Leiden "Woerden hier terugverwacht. Op het terrein buiten de voorm. Wittepoort zullen paarden en stukken worden gelost. Ze zijn bereids gisteren met de vier Haagsche batterijen per extra-treinen van den Centraalspoor- weg uit de legerplaats te Utrecht aangekomen, ten einde, na in de naburige gemeenten nachtkwartier te hebben gehouden, naar hunne garnizoenen terug te keeren. De heer J. M. Landwehr Jr., candidaat aan de Theologische School te Kampen, heeft het beroep naar Monster aangenomen en voor dat naar Bolnes bedankt. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Juli 11. tusschen Leiden en Katwijk 33,761 personen, met eene opbrengst van ƒ5864.69; het goederenvervoer en diversen bracht ƒ367.81 op, totaal 6232.50. Van 1 Januari tot en met uit0. Juli 1886 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 163,020, met eene opbrengst van ƒ25,538.511/,; het goederenvervoer en diversen bracht 2306.73'/, op, totaal 27,845.25, zijnde per dagkilometer 14.59. In zijn opstel over „het voorbereidend onder wijs voor officieren bij het leger", toont dr. D. De Loos met cijfers aan welke resultaten zjjn verkregen van de opleiding der jongelieden, die van 1872 tot 1885 van het onderwijs aan de Koninklijke Militaire Academie gebruik maakten. Van de 864 waren er 538 van de hoogere burgerscholen. Vergelijkender wijs, niet alleen wat den geheelen cursus betreft, maar ook wat de overgangsexamens aangaat, blijkt hieruit, dat de verhouding voor de hoogere burger scholen zeer gunstig is. Dr. De Loos hoopt dat de regeling, welke vroeger eenige jaren heeft gewerkt, maar verlaten werd, weder in het leven zal worden geroepen en dus het diploma van het eindexamen of daarmede ge lijkstaande eischen zal worden gevorderd om cadet te worden. Hoe hooger de eischen van een examen gesteld worden, hoe beter men over de kennis, maar bovenal over de ontwikkeling der candidaten kan oordeelen. Aan de eischen van een zeer gemak kelijk examen kunnen de meeste jongelieden vol doen, als zjj slechts aanhoudend op dezelfde leerstof worden gedrild. Hoe hooger men de eischen stelt, hoe moeilijker het is die grootere quantiteit leer stof te omvatten, te verwerkenherhaalde repetition vinden geen baat meer, maar brengen het hoofd der arme, te weinig ontwikkelde candidaten geheel in de war. Bij lage eischen gaat op een vergelijkend examen menig hoogst ontwikkeld jongeling te gronde, die bij hooge eischen volkomen tot zijn recht zou zijn gekomen. Een ander voordeel van de aansluiting der Konink lijke Militaire Academie aan de hoogere burger school is gelegen in het feit, dat het onderwijs in talen en andere vakken, die niet onmiddellijk met het militaire vak samenhangen, aan de K. M. A. kunnen vervallen; zulke vakken worden door de cadets als van ondergeschikten rang beschouwden komen veel minder tot hun recht op eene hoogere burgerschool of daarmede gelijkstaande inrichting. De militaire school verliest dan haar tweeslachtig karakter en de cadet, aangetrokken door de nieuw heid der vakken, zal zijne studiën terstond met lust aanvangen. Nog mag het een voordeel heeten, dat het toe zicht der ouders op hunne kinderen twee jaren langer kan worden uitgeoefend, een voordeel dat niet ge ring is als men den jeugdigen leeftijd der cadets bij hunne komst aan de Academie in aanmerking neemt, welke nog zoo vatbaar is voor allerlei indrukken. De tegenwoordige minister van oorlog heeft reeds twee stappen gedaan in de goede richting, die kans geven op de vervulling van den door dr. De Loos uitgesproken wensch, en wel ten eerste met den artillerie-cursus to Delft, die in 1884 werd opgericht, en ten tweede met de militaire school, die te Haarlem in dit jaar zal worden gevestigd. De Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kun sten en Wetenschappen zal hare jaarljjksche alge- meene vergadering houden op Dinsdag 14 Septem ber a. s., des namiddags te twee uren, in het Gebouw van het „Nut," alhier. Onder de punten van beschrijving komen voor: lo. Welkomstgroet door den algemeenen voorzitter, den hoogleeraar C. P. Tiele. 2o. Verslag van het afgeloopen Maatschappelijk jaar, uit te brengen door den algemeenen secretaris. 3o. Rekening en verantwoording van den algemeenen penningmees ter en mededeeling van het aandeel in de algemeene kosten, door iedere Afdeeling te dragen. 4o. Ver slag van den Staat der Boekerij der Maatschappij door de Afdeeling Leiden. 5o. Verkiezing van een algemeen voorzitter uit een drietal leden voorge dragen door hpt bestuur der afdeeling Amsterdam. 6o. Kennisgeving door genoemde afdeeling van den algemeenen secretaris voor het volgend- jaar. 7o. Voorstellen vana. het algemeen bestuur; b. van de afdeelingsbesturen en o. a. van Dordrecht „De afdeeling Dordrecht, overwegende dat het be staan der Maatschappij voor "de aföeelingen te be zwarend is, stelt voor de ontbinding der Maat schappij"; c. de afgevaardigden; d. de leden der Maatschappij. Na afloop der werkzaamheden zal de gebruikelijke maaltijd gehouden worden in het hotel „Levedag". Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag' ochtend om 9.34 bezorgd zijn. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vrjjmet selarij is thans samengesteld uit de heeren: P. J. G. Van Diggelen, grootmeester-nationaal A. M. Maas Geesteranus, gedeputeerd meester R. J. A. Kallenberg Van den Bosch, 1ste groot opziener; J. G. G. H. Strengnaerts, 2de groot opziener; F. Lieftink, groot-redenaar; J. P. Vaillant groot-secretaris; L. J. Egeling, groot-thesaurier aalmoezenier; J. Helder, groot-archivaris-bibliothe caris; J. Van Lelyveld, groot-ceremoniemeester; A. Bloembergen, groot-onderzoekerE. Barenbroek, groot-bouw- en hofmeester, en J. Boudewjjnse, adjunct-groot-secretaris. Van Marcellus Emants is ter perse, om binnen kort te verschijnen bij den uitgever W. Cremer te ?s-Gravenhage, een nieuw werk, getiteld: „Uit Spanje." De Unie-Collecte te 's-Hage bracht 3043 op tegen ƒ3149 in 1885 en pl. m. ƒ3650 in 1884. Met ingang van 1 September a. s. wordt de telegrafist 2de kl. J. L. Crap Hellingman verplaatst van Driebergen naar Utrecht. De gemeenteraad van Haarlem heeft aan den eervol ontslagen leeraar aan de H. B.-School, den heer W. M. Logeman, een pensioen en gratificatie ver leend, te zamen van 2000 's jaars. Voorts is be sloten tot aanstelling van een doctor in de wis- en natuurkunde aan de scholen voor hooger en middelbaar onderwijs, op eene jaarwedde van ƒ2000. Het overlijden op 55-jarigen leeftijd wordt gemeld van dr. E. H. Lasonder, sedert 29 Mei 1878 vanwege de Synode der Ned.-Herv. Kerk hoog leeraar aan de universiteit te Utrecht. De overledene was in 1854 en '55 hulpprediker te Heusden, werd in 1855 predikant te Loenen op de Veluwe, in 1858 te Loenen aan de Vecht en in 1867 te Leeuwarden. Óok als schrijver en kenner van oude talen heeft prof. Lasonder zich in ruimen kring doen kennen. Het laatst is van zijne hand verschenen een werk, door hem uit het Oud-IJslandsch vertaald, ten onderwerp hebbende de verspreiding en de uitbreiding van het christendom op IJsland. Bij het jongste academiefeest werd hy honoris causa tot doctor in de godgeleerdheid bevorderd. Jhr. mr. J. E. De Sturler, attaché aan het departement van buitenlandsche zaken te 's-Hage, is benoemd tot officier der orde van St.-Stanislaus. De bisschop van Haarlem heeft de wijding van het priesterschap toegediend aan de heeren: N. P. Boom, C. J. A. Borsboom, R. Ratelland, C. C. A. Van Dillen en D. F. W. Pichot. De adelborsten 1ste kl. L. F. H. Tuckermann en W. H. C. Hoog, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma der Nederlan den", worden met 1 Sept. a. s. op non-act. gesteld. Z. M. heeft tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw benoemd G. A. Kien, verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam; met 1 Sept. benoemd tot kantonr.- plaatsverv, in het kanton Dokkum, mr. E. Schaafsma, advocaat te Dokkumbenoemd tot notaris binnen het arr. Rotterdam, ter standplaats Gouda, H. Groe- nendaal, cand.-notaris te Tielmet 1 Sept. a. s. aan mr. F. S. Reiding, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Smallinger- land; aan den heer W. P. Van Visvliet, op zijn verzoek, met 1 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als betaalmeester te Middelburg, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen; —benoemd, met 1 Sept. a. s., tot directeur van het post- en tele graafkantoor te St.-Oedenrode, den telegrafist 2de klasse J. C. Van der Maal, te Utrecht. Gemengd Nienvrft Gisteravond liep het gerucht dat een brigadier der huzaren een man met zijne sabel had doodgestoken; vandaar dan ook dat er vele menschen in den omtrek van Brandewijnsteeg, Mare en Clarensteeg op de been waren, nieuws gierig om te weten of die brigadier, welke vanuit de Vrouwenkamp in een winkel aan de Clarensteeg gevlucht was, zou worden aangehouden. Later bleek dat het geval niet zoo'n ernstig karakter had, maar dat een boer uit de Haarlem mermeer door hem aan het hoofd verwond was. Op verzoek der politie werd bedoelde huzaar door de militaire patrouille aangehouden en naar de kazerne overgebracht, terwijl de verwonde heel kundig werd behandeld. Proces-verbaal wordt opgemaakt. De wachtmeester M.van de 6de bat terij veld-artillerie alhier, die voor den krijgsraad terecht stond wegens het met zijne sabel verwon den van eene vrouw in zijn garnizoen, is onder aanneming van verzachtende omstandigheden deswege veroordeeld tot 10 dagen correctioneele gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Gisternamiddag, ongeveer te half- zes, brak er een hevige brand uit in het huis be woond door Willem Verburg, graanhandelaar te Nieuwerbrug, onder de gemeente Bodegrave. Hoewel de brandspuit van de brandschouwerrj te Nieuwer brug, staande in de onmiddellijke nabijheid van de plaats des onheils, oogenblikkelijk aanwezig was, is het haar niet mogen gelukken den brand bil het perceel te beperken, maar zijn daarenboven nog drie belendende huizen eene prooi der vlammen., geworden. De bewoner van het perceel waar de brand uitbrak, was met zijn f gezin afwezig. Het.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1