Bq de heden door de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier gehouden aanbesteding voor het maken van eene scheepsdwarshelling waren de volgende inschrijvingen ingekomen J. Visser Gzn. te Papendrecht ƒ5185, Ch. E. Verhaaff alhier ƒ5275, G. Splinter alhier ƒ5383, Teunis Los alhier ƒ5444, M. Visser te Papendrecht ƒ5475, Adr. Visser Gzn. te Papendrecht ƒ5482, J. C. Tom alhier 7095, Planjer Kaptein Den Bouwmeester alhier 7167, W. P. v. d. Laan te Rotterdam ƒ7188 en P. J. Cnristiaanse N. Zekvold alhier ƒ10,780. Voor de akte van hoofdonderwijzer zijn heden te 's-IIage geslaagd de heeren H. W. Do Koning en J. W. "Wuyster, beiden van Leidon. Bij het examen in hot Engelsch, te Utrecht, is geslaagd de heer P. G. Hocks, van Leiderdorp. Men bericht dat de met verlof hier te lande aanwezige kapitein kwartiermeester bij het Indi sche leger Th. Kleij dezer dagen te Maastricht, alzoo in Nederland, de straf van 14 dagen provoost zonder acces, zou of heeft ondergaan, hem den dag voorafgaande aan zijne inscheping uit Indië naar Nederland opgelegd wegens een vergrijp tegen de discipline tijdens zijn dienst bij de troepen in Atjeh. Men weet dat, nadat van wege den Minister van Koloniën was te kennen gegeven dat het onder gaan der straf niet geschieden kon tijdens de heer Kley hier te lande verblijf hield, - genoemde officier zich daarover in een adres aan de Tweede Kamer beklaagd heeft, omdat hij tegen de hem opgelegde straf wenschte te reclameeren, en dit niet geschieden kon zoolang hij die straf niet heeft ondergaan, Prins Albert van Pruisen, die a. s. Maandag Scheveningen verlaat, zal zich met gevolg des middags per Rijnspoor van 4 u. 37 m. naar Hanover begeven. Bij het afdeelings-onderzoek der Tweede Kamer over de Grondwetsvoorstellen verklaarde de meer derheid niet aan te dringen op een nieuw voorstel tot wijziging van Hoofdstuk X, maar bereid te zijn een gematigd voorstel der rechterzijde alsnog te willen overwegen met den ernstigen wil om tot eene bevredigende oplossing te geraken. Ton aanzien van het kiesrecht drong de meerderheid bij de Regeering aan om overeenkomstig hare belofte bjj het debat over het Adres van Antwoord op de Troonrede, thans het bewuste Grondwetsartikel te redigeeren in den zin der meerderheid. Gemengd Nieuw* Deze week werden op „Rhynzigt" 559 zwembaden door heeren en 62 door dames genomen. De temperatuur van het water is 18° Celcius. In den afgeloopen nacht te twee uren ontstond te Valkenburg brand in een der ovens van de steenfabriek van den heer Mirandolle. De groote voorraad turf, ongeveer 5000 ton, langs de ovens opgetast, was voor een deel in brand geraakt. De brandweer bevond zich spoedig ter plaatse en kweet zich met lof, maar kon weinig anders doen dan de belendende gebouwen vrijwaren. De vuurzee toch was niet te bedwingen, ook niet toen een paar spuiten uit Katwijk waren aange komen, waarvan er echter slechts één dienst deed. By het afzendon van dit bericht was men nog ijverig met blusschen bezig. De fabriek met haren inhoud is slechts gedeeltelijk geassureerd. Het regiment grenadiers en jagers heeft gisteren een oorlogsmarsch gomaakt naar Wassenaar. De officier van justitie mr. Van der Kemp requireerdo in de gisteren gehouden zitting dor arrond.-rechtbank een half jaar celstraf voor de volgende beklaagden lo. een Duitsch dienstmeisje, dat met eene Rot- terdamsche familie in het Hotel Deutschmann te Scheveningen logeerde en 3 paar christoffel-zilveren tafelcouverts, even zooveel messen en 3 glazen schaaltjes van den hotelhouder ontvreemd en in haar koffer gepakt had; 2o. een man die, om in handen van de politie te komen en nachtverblijf te krijgen, bij don win kelier B. in do Vleerstraat te 's-Hage, een broek van de uitstalling wegnam; 3o. een man te Leiden, die ten huizo van zijne zuster eene portemonnaie met ƒ31.50 uit een man telzak van eene vriendin stal en zich daarvoor in een nieuw pak stak; en 4o. eene Haagsche dienstbode, die van hare me vrouw en van eene juffrouw, die haar, toen zij uit haar dienst was weggezonden, in huis nam, verschil lende voorwerpen wegnam. Verder eischte het Openb. Ministerie: 1 maand celstraf en 12.50 boete wegens mis bruik van vertrouwen voor eene naaister, die eene japon en een lap japonstof, welke haar door eene dienstbode ter verwerking was toevertrouwd, voor 3 had beleend; en 3 maanden celstraf voor eene brutale Delftsche deerne, die bjj den schipper, waar haar broeder in dienst was, uit eene portefeuille, geborgen in eene jas, in de kajuit van het vaartuig, eerst een bankbiljet van ƒ25 en acht dagen later een dito biljet en een muntbiljet van ƒ10 ont vreemdde. Zij besteedde het gestolene grootendeels aan kleedoren en andere voorwerpen en gaf de rest aan hare moeder voor de huishouding. Bjj de ont dekking was nog slechts ƒ3.50 over. De uitspraak is op Vrjjdag a. s. bepaald. Men isthansbezig metbehu1pvan gesteigerten en takels „Neptunus" op het koepel dak van het gebouw „De Seinpost" te Schevenin gen te plaatsen. Gaat alles naar wensch, dan zal men morgen, Zondag, den zeegod in al zjjne glorie kunnen aanschouwen. Het beeld heeft eene hoogte van circa drie meter en een gewicht van 500 kilo het is vervaardigd uit zink, in de bekende fabriek van de firma Braat te Delft, en wordt wat vorm en uitvoering betreft, zeer geprezen. Nog een slachtoffer. Woensdag overleed in het Binnengasthuis te Amsterdam weder een slachtoffer van het oproer. De man heet C. Drayer, wonende in de Van Heemskerkstraat 132, en had den leeftijd van 59 jaren bereikt. Hjj was op den noodlottigen Maandag op de Zaterdag- schebrug, voor de 2de Goudsbloemdwarsstraat, door een kogel in de rechterdij getroffen en had zeer veel bloedverlies geleden. De man laat eene vrouw en een zoon na. AG.) Van de personen, die, bjj de onlusten gewond, in het gasthuis werden verpleegd, zjjn dus sedert twee overleden. Weder is, ditmaal in de Lindenstraat, een pistool schot gelost, waardoor gelukkig niemand werd ge troffen. De dader bleef onbekend- Vermoedelijk heeft men den onruststoker die in de O. Z. Kapel steeg pistoolschoten loste, in hechtenis genomen. Het bjj hem gevonden pistool is in beslag ge nomen. (D. v. N.) Naar de „Amst. Crt." meldt, zat Don derdag-namiddag eene jonge vrouw, tevens nog in bljjde verwachting, met een klein kind op den schoot, op de stoep voor een pakhuis op den Singel (appelenmarkt) te Amsterdam. Een heer die voor bijkwam en aan een der lieden die zich om de wouw verzameld hadden, vroeg„Wat scheelt dit mensch," kreeg ten antwoord„Zjj is vermoeid en rust hier wat uit." Hij vroeg vervolgens aan een agent van politie, dien men ook onder de nieuws gierigen telde, of deze aan de vrouw eens wilde vragen of zjj wellicht ook honger had." Toen haar die vraag gedaan werd, begon zjj te weenen. Men bracht haar en haar kind in het pakhuis, waarna in een oogenblik zooveol brood met vleesch, melk en koffie bjjeen was, dat de vrouw en haar kind verzadigd zijnde, nog eenigen voorraad mede naar huis kon nemen. Intusschen was een man, aan de markt werkzaam, met een kom de geheele markt rond gegaan, om giften,, voor deze ongeluk kige, die in de Oostenburgervoorstraat thuis behoorde, in te zamelen. De vrouw vertelde dat zij nog twee kleine kinderen thuis had, haar man sedert Februari werkeloos was geweest en zij geleefd hadden door verkoop van hun inboedel, die geheel verdwenen was. Na de ontvangst van de collecte, die vrij aanzienlijk was, begaf de vrouw zich met haar kind huiswaarts. Do rechtbank te Amsterdam heeft gisteren den peperstrooier P. Yoormey bij verstek voroordeeld tot 3 maanden celstraf. De Bakkerij-tentoonstelling te Am- stordam werd gisteren bezocht door 5427 personen§ en in het geheel tot nu toe door meer dan 50,000 personen. Zij blijft geopend tot 23 dezer. Bjj eene opstijging van Julhes met zijn ballon „Etoile du Nord", te Arnhem, maakte ee ie jonge damo uit Zwolle, mej. Deutman, de nis mede. De ballon is bij De Steeg neergedaald. Aan mejuffrouw M. Schlingemann is, naar de „Arnh. Crt." verneemt, kwijtschelding verleend van de haar opgelegde 6 weken celstraf. De door de Duitsche regeering ge signaleerde O. Keiler, die verdacht wordt te Bérljjn op lo. Juni jl. J. Scheffer en diens huisvrouw te hebben vermoord, is nu te Crefeld gevat. INGEZONDEN. DE HAVERZÜKLjIM. In spijt van al hetgeen reeds gezegd en geschre ven is over de Havorzaklaan, blijft de treurige, ja, onhoudbare toestand van deze laan nog steed3 voortduren. Nog altijd is de Haverzaklaan eene sloot en geen weg, die behoorlijk kan worden begaan. Hoofdschuddend komt er nu en dan een wandelaar dien drassigen bodem eens opnemen, terwijl niet zelden de reizigers, komende van spoor en tram, vóór de laan met onverholen verbazing blijven staan, om de buitengewone excercities gade te slaan, die men zich getroosten moet, om door dezen modder poel te komen. Zoo waren o. m. deze week 5 flinke stevige mannen bezig met een kar met zand, met behulp van touwen enz., door de Haverzaklaan-plassen heen te werken, wat met groote moeite, zeer lang zaam en na groote krachtsinspanning gelukte. Over de Straten kon één a twee man zoo'n kar wegrijden. Zoo'n toestand kan en mag niet langer zóó blijven. Reeds lang zou dan ook de Haverzaklaan zijn bestraat. Doch daartegen verzet zich een enkel gegoed persoon, aan wien mede een gedeelte der laan in eigendom toebehoort, daar, om de laan te bestraten, deze in eigendom aan de stad zou moeten overgaan. Dat eigendomsrecht nu is toch een wassen neus, want iedereen rijdt mot kar en wagen door de laan en matigt zich dezelfde rechten aan, die men op den publieken weg meent te kunnen doen gelden. Doch veronderstel dat die ééne persoon gegronde bezwaren heeft tegen het overdragen van de laan aan de stad, mag dan, om de bezwaren van één enkele, het belang, de gezondheid, de rein heid van zóó velen worden opgeofferd? Hoe is 't mogelijk dat in dezen tijd van beschaving - en humaniteit, zulk een toestand, onmiddellijk bij een der hoofdwegen van deze stad, zoó lang wordt geduld? Vooral in onze dagen, waarin zooveel feiten luide spreken en verontrustende teekenen onder het volk zich' openbaren, moest opzettelijk geen reden ge geven worden, om de volksklasse in hare meening te sterken, dat men het met hunne rechten zoo nauw niet neemt, en de meer gegoede bevoorrecht wordt, ten koste van de belangen van den burger man. Wat moeten die werklieden wel gedacht heb ben, toen ze voorbij het huis van dien persoon: reden, om wiens wille ze daar uren, met hun kar moesten ploeteren in het slijk? Straks komen in de Haverzaklaan 65 huizeij gereed, die met evenzooveel gezinnen zullen worden bevolkt; straks komt de winter en zal, bij gedurige! plasregens, de gezondheid der kinderen, die dagelijks van en naar school gaande en door dien modder poel moeten heenbaden, er aan gewaagd zijn 1 Zal die toestand zóó nog langer voortduren, waarvan allej stadgenooten, die in de laan komen, ja zelfs de buitenman, schande spreken? Is er in onze goede stad geen gezondheid scon missie, die zeker met ons dezen toestand zal a keuren, en die de noodige stappen tot afdoenin dezer zaak wil doen? „Ja, maar, de bevoegde macl kan er niets aan doen; de laan is particulier eigei dom", werpt men mij tegen. Allereerst dan dit worden elders wel scholen en huizen afgekeurd d evengoed particulier eigendom zijn. Doch bovendie om in de laan te bouwen, had men toch vergunnir van die autoriteiten noodigwaarom dan die ve gunning niet verleend onder uitdrukkelijk bedin dat geen permissie daartoe verleend werd, indi< niet eerst het pad, tot de te bouwen perceelen hee leidende, behoorlijk bestraat werd. Met dankzegging voor de verleende plaatsruim' met hoogachting T. [Door omstandigheden moest dit stuk enk'1 dagen blijven liggen. RED.]I Telegrammen. LUBECK, 13 Augustus. De Pruisische gezant. het Vaticaan, Von Scblözer, is hier aangek omeijH LONDEN, 13 Augustus. Volgens een bericht Londonderry, werden gedurende den optocht Orangisten, ter viering van de verlossing der s van het beleg door Jacobus II, twee flesssV gevuld met buskruit, in de straat, welke de s b doorging, geworpen. Het buskruit ontplofte eel I niet en niemand bekwam dus letsel. WEENEN, 13 Augustus. Een brief uit R: e aan de „Polit-Corr." zegt dat Italië in den g aan de beraadslagingen te Gastein heeft dee ffi nomen en de Italiaansche regeering is volko'B

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2