buitenland. Zonderling genoeg had de andere vrouw, op welke zÜ gevallen was, volstrekt geen letsel bekomen. Op de bloem markt te Amsterdam. „Zeg eens, koopvrouw, kan je my aan een potje Yergeet-me-nietjes helpen „Asjeblieft, mevrouwhier heeft uwé een potje, heele mooie voor vjjf stuivers." - ,,'k Vind voor zooveel geld het plantje wel wat klein, heb,je ze niet grooter?" „Neen, mevrouw, van deze soort nietmaar (ter wijl de koopvrouw op haar beschonken man wijst) daar staat een ander soort, dat 's m'n grootste ver- geet-me-niet, die kan uwé's wel voor niemendal van me krijgen." (Hbl.) Uit Spa wordt van 11 Augustus ge meld Gisteravond kwamen alhier drie jongelieden aan, die per wieier in vier dagen de reis maakten van Vucht bij 's-Hertogenbosch. Den eersten dag reden zy tot Nijmegen, den volgenden dag van Nijmegen over Venloo tot Roer mond, en gisteren kwamen zij van Maastricht over Verviers tot hier. De namen dezer velocipè- di3ten zijnAndries Van Seters, student te Leiden, Arnoud en Jacques Van Seters, leerlingen aan de hoogere burgerschool te 's-Bosch. Te Maastricht is oen huwelijk ge sloten, waarbij bruid, bruidegom, ouders noch ge tuigen schrijven kvnden. Té IJmuiéen is gisteren, by een hevi- gen wind, de woning, genaamd Paltzerhof, by de sluizen, afgebrand. Het gebouw behoorde in eigen dom aan het Ryk en was tot voor eenige weken bewoond door den kapitein-ingenieur Polvliet, doch zou thans bewoond voorden door een der opzichters van het fort. Reqffs een gedeelte der meubelen was in het gebouw aanwezig en de eigenaar was juist afwezig om in het huwelijk te treden, zoodat in het huis by het uitbreken van den brand niemand aanwezig was. Als oorzaak van den brand wordt opgegeven, dat een vonk uit de locomotief van den vlak voor het huis loopenden zandtrein in het rioten dak is gewaaid. By een on weder, hetwelk Dinsdagll. boven Kuilenburg woedde, werden twee jongelieden even buiten de stad door den bliksem getroffen, met het treurig gevolg dat de oudste der twee onmiddellijk werd gedood en de andere hevige brand wonden bekwam. Een artillerist te Loevestein, die zich tijdens het woeden van een zwaar onweder naar buiten begaf, is door een bliksemstraal tegen den grond geworpen. Bewusteloos en voor dood door zijne kameraden opgenomen en in de kazerne ge bracht, kreeg hy, na ongeveer een half uur buiten kennis te zyn geweest, het bewustzijn terug. Het onweer, dat Dinsdag j 1. ineen gedeelte van Frankryk heeft gewoed, heeft groote verwoestingen aangericht. Vooral in de omstreken van Nancy hebben de wijngaarden veel geleden. Te Reims werd aanzienlijke schade veroorzaakt aan de huizen. Alleen in deze stad wordt het aan tal ruiten, die door den zwaren hagel, waarmede het onweer gepaard ging, werden gebroken, op 300,000 geschat; de hagelkorrels waren zoo groot en kwamen, door den storm opgezweept, met zoo veel geweld neer, dat het glazen dak van het perron, ter dikte van 6 millimeter, werd verbrijzeld als gewoon vensterglas. In winkels, magazijnen en fabrieken werd veel bedorven door den stort vloed, die alles overstr omde. Vele personen wer den door het neervallen van stukken glas gewond. De geheele schade wordt geraamd op 2,000,000 franken, terwyl eenige fabrieken zoo groote schade leden, dat er gedurende de eerste dagen niet kan worden gewerkt. Er werden hagelkorrels gevonden die 50 a 60 grammen wogen, doch in de „Ecole de médecine" vond men er eenige van 110 tot 120 en zelfs van 212 gram. Deze verwoesting werd aangericht in vjjf minuten tijds. Dergelijke berichten komen ook uit Nogent-sur- Marne, Le Perreux en andere plaatsen. Op den zelfden dag woedde ook een dergelijk onweer te Brussel, waardoor vele huizen werden beschadigd en in het „Bois de la Cambre" groote verwoesting werd aangericht. Het publiek, dat zich Woensdag op het perron van het station Friedrichstrasse van den Stads-spoorweg te Berlijn bevond, was getuige van een verschrikkelijk voorval. Toen nl. de van Westend komende spoortrein het station binnenreed, wierp zich een goedgekleed man voor de wielen van de locomotief en werd verpletterd: hy was terstond dood. De schrik der toeschouwers was onbeschrij felijk. Volgens de in zyne zakken gevonden papieren, moet de zelfmoordenaar zijn een koopman, J. R. Schneider, uit Biesdorf. In zyn bezit werden, buiten een gouden horloge, twee spijskaarten van het hotel „Portugal" en eene beurs met 12 mark gevonden. De „Stettiner" vetwarenfabriek te Zilchow is eene, prooi der vlammen geworden. Ten gevolge van de buitengewone hitte en den dikken rook was het niet mogelijk de brandende gebouwen te naderen, zoodat niets is kunnen gered worden. Van de sterkgebouwde fabriek bleven slechts de buitenmuren en de schoorsteen staandehet overige, alsook aanzienlijke voorraden harst en olie, ter waarde van 10,000 mark, verbrandden. De geheele schade beloopt ongeveer 80,000 mark. De gebouwen en voorraden, waarvan nog sommige onbeschadigd bleven, zyn by twee assurantie-maatschappijen tot 120,000 mark, ieder voor de helft, verzekerd. KOL OIV IE IV. BATAVIA, 3 10 Juli. (Vervolg.) De gouverneur der „Straits" te Singapore heeft zich ter bevrijding der gevangenen van de „Hoe Canton", officieel in betrekking gesteld met den Nederlandschen consul-generaal aldaar. Het is een opmerkelijk feit dat al de slachtoffers van den verraderlijken aanval op de „Hoe Canton" van verschillende nationaliteit waren. Van hen, die het leven er by inschoten, was kapitein Hansen een Deen, de heer Lumbke een Duitscher en de heer Mc. Culloch een Schot. Van de gevangenen is mevrouw Hansen eene Amerikaansche on de heer Fay een Engelschman, kapitein Roura, die zijn geld verloor, is een Franschman. Behalve Holland zyn er dus vjjf mogendheden, welke er belang bij hebben hoe de zaak eindigt, nl. Engeland, Duitschland, Frankryk, Denemarken en do Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Volgens een bericht in de „Penang Gazette" is den 16den Juni weder op de Westkust van Atjeh zeeroof gepleegd. Eene inlandsche handelsprauw, van Nias naar Oleh-leh, is tusschen Analaboe naar Oloh-leh door zeeroovers aangevallen. Een der op varenden is ontvlucht en heeft het bericht van het gebeurde na^r.de autoriteiten te Oleh-leh over gebracht. In aansluiting hieraan zijn van den Civielen- en Militairen Gouverneur van Atjeh en ondevhoorighe- den de volgende*-telegrammen ontvangen: 23 Juni. Poging gedaan door expeditionaire macht voornaam hoofd te Lagen op te lichten mislukt. Voornaam hoofd ontvlucht, geen tegenstand onder vonden. Bericht ontvangen dat gevangenen te Kota Brandang naby Rigas zyn. Expeditie weer daarheen gestoomd. 24 Juni. Rigas gedebarkeerd, Kota Brandang ge nomen, doch gevangenen reeds weggevoerd. Kleeren mevrouw Hansen en eenige andere goederen ge vonden. Terug naar Rigas en geëmbarkeerd. Voor name gijzelaars medegenomen; gesneuveld 2 min deren, gewond luitenant Proost schotbeen. Luitenant infanterie Bockom Maas licht en 3 minderen. 26 Juni. Getracht bij Koeala Lambesoe te lan den. Door hoogst onstuimig weder onmogelijk. Ex peditie teruggekeerd, 8 uren 's avonds. Oleh-leh ge debarkeerd. Naar uit Semarang, dd. 8 Juli, wordt gemeld, was de resident voor de heerendiensten P. Van der Weide den vorigen avond in het hospitaal aldaar overleden. De oorzaak van den dood is koudvuur. Uit Soerabaia komt het bericht dat de toko houder Mente is verdwenen. Vermoedelijk is hy naar Singapore. Behalve van veel andere crediteu ren is er sprake van een valschen borgtocht van ƒ55,000. Het slachtoffer is zekere Kool, niet die van de gasfabriek. (Bat. Kbl.) Een spoorwegongeluk, schrijft de „Loc." van 5 Juli, had gisteren bij de halte Delangoe plaats. Een inlandsche conducteur had het ongeluk onder de wielen van een trein te komen, wat hem zijne büde beenen kostte. Naar het hospitaal te Solo vervoerd, overleed hij spoedig, niettegenstaande alle pogingen om hem in het leven te behouden. De drie Bataks, verdacht de schuren by de heeren Wyuen Van Steeden in brand te hebben gestoken, zyn, schrijft de „Deli-courant", door den Panglima Dalam, een der hoofden in het Soengal- sche, gevangengenomen en aan het bestuur over geleverd. Het zyn familieleden van den in de in landsche gevangenis overleden Si Helat. De Regeering heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den gewezen griffier bjj den landraad te Patti F. H. K. Jacobsz om wederopname in 's lands dienst. Door don gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij hot wapen der genie tot kapt. de lete luit. G. J. Caseatot 1 aten luit., do 2de luit. J. S. Bedeker; tot magazijnmeester 2de kl. (lgte luit.), G. H. Van üooremaal. Overgeplaatst: De kapt. der inf. J. G. Meijes, onlangs tot dien rang bevorderd, van de Zuid- en Oosterafd. van Borneo naar de 3de mil. afd. op Java; de off. van gez. 2de kl. dr. F. J. Muller van Soerabaia naar Sumatra's Westkust. Geplaatst: De 2de luit.-kwartmr. K. MuBoh te Batavia, de off. van gez. 2de kl. E. T. Leuzinger en de mil. apotheker 2de kl. C. W. Boudicr te-Soerabaia. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbrachten dionsttijd, mot behoud van recht op pensioen, de kapt der inf. C. J. Pufkus. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. G. H. L. T. O. Ilgen. Geplaatst: bij de inf., bij het 10de bat. de lsteluit. F. M. Mesch, onlangs uit Nederland aangekomen, als gede tacheerd bij het 14de bat. de kapt. W. Stoop, onlangs van verlof uit Nederland; bij de artillerie: bij de 18de comp. (lste bergbatterij) te Batavia, de 2de luitenant J. J. 1). Milder, onlangs uit Nederland; bij de militaire adminis tratie bij het 17de bat., de lste luit.-kwartmr. W. G. Speltie, onlangs uit Nederland; bij den mil. geneesk. dienst: bij het hospitaal te Weltevreden, de offic. van gez. 2de kl. J. L. M. Raupp; bij den gen. dienst van Sumatra's WestkuBt, de offic. van gez. 2de kl. M. J. Kleijer; bij het hospitaal te Soerabaia, de mil. apoth. 2de kl. C. W. Coenen, allen on langs uit Nederland. Overgeplaatst: bjj de infanterie, bij het 4de bat. de lste luit. J. Buys, van het 12de; bij het 4de bat. de lste luit. G. N. A. Do Vree, van het 3de d pot-bat.bij het 7de bat., de 2do luit. C. F. A. H. Tundler van het gnrn.- bat. van Atjeh; bij het 12de bat. de 2de luit. J. M. Fum- mers, van het lste dopot-bat.bij het garn. van Atjeh de late luit. J. O. Lindgreen en de 2de luit. J. P. Michielsen, respectievelijk van het lste depot-bat. en het 18de bat; bij het strafdet. te Ngawi, de majoor A. Do Haas, van het 14de; bij de cavalerie: bij het esk. te Salatiga, de ritm. W. F. Stoltenhoff, laatstelijk to Soerakarta; als instructeur bij de cav. van het Mangkoe Negarasche legioen te Soerakarta.de ritmeester J. A. W. Oxenaar, van do esk. te Salatiga. Hersteld bij de militaire administratie, in activiteit, do kapt.-int. J. P. M. Van Hengel, en geplaatst bij het dep. van oorlog; in activiteit, do kapt.-kwartmr. J. L. Kroese en geplaatst te Kota-Badja. Ingetrokken: by den militairen geneeskundigen dienst, de overplaatsing bij het hosp. te Weltevreden van den offic. van gez. lste kl. P. A. Giesbers, met overplaatsing naar Willem I. Departement van Marine. Benoemd: Tot havonmeester te Semarang, E. Boelofste Padang, W. Backer; te Tjila- tjap, tevens ontv. der in- en uitvoerr. en aec., F. H. Ter Poorten; te Muntok, tevens ontv. der in- en uitvoerr. en ace., J. W. Nix. Verleend: Zes maanden verlof n. Europa, buiten be zwaar van den lande, w. dringende faynilie-aangelegenheden, aan den eersten gezagvoerder op don ijzeren stoombagger- molen bij het marine-établissement te Soerabaia B. H. J. Quant. Geveilde perccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier cp Vrijdag 13 Aug. ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: De kapitale bouwrnanswoning, ge- teekend Wyk C, No. 276, met stalling, karnmolen, zomerhuis enz., alsmede div. partijen wei- en hooi land, gelegen in de Lage- en Hoogewaardsche pol ders, onder de gemeente Koudekerk, te zamen groot 21 hectaren, 66 aren en 74 centiaren, koopers W. J. D. en J. A. Van Iterson te Leiderdorp, voor ƒ43,000; een partij wei- en hooiland, in den Lagewaardschen polder, onaeF Koudekerk, groot 7 hectaren, 22 aren en 25 centiaren, kooper S. Huisman te Koudekerk, voor ƒ12,000; een party wei- en hooiland, in den Lagewaardschen polder aldaar, groot 2 hectaren, 93 aren en 83 centiaren, kooper S. Huisman te Koudekerk, voor 5000. Frttiitxriji*. Morgen, Zaterdag, zal een kabinetsraad wor den gehouden in het gebouw van het ministerie van buitenlandsche zaken, onder voorzitterschap van den heer De Freycinet. Men gelooft dat de bijeenkomst belegd is met het oog op de vraag over de zending van een pauselijken gezant naar Peking. Met het oog op eene manifestatie van wer- keloozen, welke tegen gisteren was aangekondigd op de Place de la Bourse, waren maatregelen tot handhaving der orde genomen. Zoo werd de Place de la Bourse door „sergeants de ville" en geheime politie-agenten afgezet. 1200 „sergeants de ville" bezetten de mairiën en werden in de kazernes in den omtrek gelegerd enderepu- blikeinsche garde werd bij de Bank opgesteld. Er verschenen slechts enkele arbeiders en de rust werd nergens gestoord. De bijeenroeping door de groep der „Zwarte Hand" bleef dus zoogoed als onbeantwoord. I>uits»cliland. Eenige maanden geleden is medegedeeld dat ten gevolge van feiten, aan het licht gekomen by de behandeling van het hoogverraads-proces tegen kapt. Sarauw, de redacteur van een te Kiel ver schijnend blad, Prohl genaamd, in hechtenis ge nomen is, te gelyk met een oppermachinist, Schwarz,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2