N'. 8121. Woensdag IA. Augustus. A°. 1886. <§eze <Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1A0. Afzonderlijke Hommen0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/ 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De heer en mevrouw Moquette-Jonquière, huis meester en huismeesteres der natuur-geneeskundige stichting „Bethesda" te Laag-Soeren, zijn benoemd tot direeteur en directrice van het ziekenhuis der Rijks-universiteit-- alhier. Heden verkregen te 's-Hage de akte voor hoofd onderwijzeres de dames C. B. Renaud en L. J. Looman, beiden van Leiden. Dezer dagen namen wij een bericht over uft de „Maasb." betreffende de door de firma Sanders Co. alhier op de bakkerij-tentoonstelling te Amster dam ingezonden Marseillaansche of bakkers-zeep. Het blijkt ons dat de inlichting door genoemd blad omtrent het gebruik dier zeep gegeven, niet geheel juist was. Deze zeep toch wordt nog steeds bij de beschuitbakkerij gebruikt. Heden vernemen wij dat de firma Sanders Co. bekroond is geworden met de gouden medaille. Onder de ingekomen stukken, waarmede de agenda van de Algem. Synode der Nederl.-Herv. Kerk is aangevuld in de zitting van gisteren, kwa men verschillende adressen voor, uitgegaan van kerkeraden en gemeenteleden of enkel van gemeen teleden, strekkende om art. 27 en 28, reglement examens en art. 39, regl. godsdienstonderwijs, in hun vroegeren vorm te herstellen. Deze adressen werden in handen gesteld van de commissie voor den modus vivendi. Ook nam de vergadering met bijzondere deelneming kennis van een schrijven van haar medelid mr. J. Bredius, kennis gevende van het overlijden van diens 12-jarigen zoon, ten gevolge waarvan hij voorloopig de zittingen niet zal bijwonen. Er werd besloten deze kennisgeving met een brief van rouwbeklag te beantwoorden en den secundus van den heer Bredius, mr. P. Yan den Brandeler te 's-Gravenhage, ter vergadering op te roepen. Yan dr. L. R. Beynen is bericht ont vangen, dat hij zijne benoeming tot secundus-lid der synodale commissie niet kan aannemen. Een verzoek aan den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, strekkende om maat regelen te nemen, ten einde het toezicht te ver zekeren, door de kerkelijke administratie te houden op de merken, door de commissie voor grond meting en waterpassing gesteld aan torens en kerk gebouwen, kwam daarna in behandeling. Na eenige discussiën over de bevoegdheid der synode om zich omtrent deze materie in betrekking te stellen met de kerkelijke administratiën, besloot de vergadering aan het verzoek des ministers te voldoen en droeg aan eene commissie, bestaande uit de heeren Zeeman en Merkus, de taak op, om een concept-circulaire aan die administratiën over dit onderwerp ter tafel te brengen. De rekening der gemeente Benthuizen over 1885 is door den Raad voorloopig vastgesteld, in ontvangst op f 5441.46 en in uitgaaf op 4758.48'/2, zoodat er een voordeelig slot van f 692.97'/, over blijft. In de vergadering van den Raad der ge meente Zegwaard is vastgesteld de rekening van 1885 in ontvangst op 8706.67'/,, en in uitgaaf op 8068.34, zoodat het batig slot f 638.33'/, bedraagt. Aangezien door de Staten dezer provincie be sloten is aan deze gemeente eene subsidie te ver- leenen van twee derden in de kosten voor de verbe tering van den Zegwaardschen weg, heeft de Raad besloten tot aanbesteding van genoemd werk over te gaan. De off. van gezondheid 2de kl. R. M. Yan Steenbergen, van het 4de bat. 2de reg. inf. te Maastricht, is overgeplaatst by het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, en gedetacheerd by het militair hospitaal te Delft. Akte-examens Hoogduiteoh te 's-Hage. - 9 Aug. Toegelaten mejn. M. L. Dooremans, van Dordrecht; A. W. Yan Enter, van Arnhem; Q. M. Wichers, van Enschedee, en de heer W. Beck, van Katwyk a/d. Ryn. Afgewezen 4 raannelyke en 3 vrouwelyke candidaten; niet opgekomen 1 manne- ïyke candidaat. Ter uitvoering van de wet op de gevangenis sen en gestichten, die met 1 September a. s. in werking treedt, zyn verschillende bepalingen vast gesteld. Zoo wordt het huis van correctie te Hoorn Rykswerkinrichting. De gevangenis voor veroor deelde vrouwen te 's-Hertogenbosch, de militaire strafgevangenis naby Leiden en het Ryksgesticht Ommerschans blyven voorloopig in dienst. Tegen denzelfden datum, op welk tydstip het huis van correctie te Hoorn wordt bestemd tot Rykswerkinrichting, zullen de in het huis van cor rectie gedetineerden voor het verder ondergaan van hunne straffen worden overgebracht naar buiten gebruik zynde lokalen in de militaire strafgevan genis naby Leiden, om aldaar, buiten aanraking met de veroordeelde militairen, te worden verpleegd. Ook is bepaald dat buiten de arrondissements hoofdplaatsen huizen van bewaring zullen zyn of worden gevestigd te Eindhoven, Boxmeer, Nymegen, Harderwyk, Doesburg, Kuilenburg, Leiden, Schie dam, Brielle, Sommelsdyk, Hoorn, Helder, Terneu- zen, Oostburg, Tholen, Amersfoort, Sneek, Deventer, Enschedee, Meppel, Borger en Hoogeveen, terwyl de bestaande huizen van bewaring te Zevenaar en Schoonhoven worden bestemd tot passantenhuis. Het huis van arrest en van bewaring en cellu laire gevangenis voor vrouwen te Dordrecht, wordt huis van bewaring. Een lid der permanente commissie meldt aan „De Portefeuille", dat reeds thans voorbereidende maatregelen worden genomen, om in 1887 het taal- en letterkundig congres te Amsterdam te houden, in verband met het derde eeuwfeest van Vondels geboortedag. De Koning heeft aan den minister van oorlog opgedragen zyne hooge tevredenheid te doen be tuigen aan de troepen van het garnizoen te Am sterdam, voor hunne stipte plichtsbetrachting ge durende de jongste ongeregeldheden aldaar en die tevredenheidsbetuiging op drie opvolgende appels te doen herhalen. Verder is besloten dat het 7de regiment dit jaar niet zal kampeeren, maar te Amsterdam zal blyven. De minister Heemskerk, vergezeld van zyne echtgenoote en dochter, bracht gisteren een bezoek aan de bakkery-tentoonstelling te Amsterdam, waarby de commissaris-generaal Smidt en de heeren Stuart en Gompertz gidsen waren. Door den minister van marine zyn, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot aspirant-administra teur by de zeemacht: C. Mathol, C. J. Eeg, G. I. Soutendam, G. W. Erfman, A. G. Ter Cock en H. W. Stoelman. Het stoomschip „Limburg," van Java naar Rotterdam, is 9 Aug. van Port-Said vertrokken de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, is 7 Aug. van Colombo vertrokken; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 9 Aug. te Port-Said; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Gibraltar 8 Aug.; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam) passeerde St.-Vincent 9 Augustus. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft S. N. Hoek, controleur der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Middel burg, met ingang van 1 Sept. 1886, in dezelfde betrek king verplaatst naarRozendaal; met 15 Aug. a. s., aan den commies der posteryen 3de kl. E. W. Hilde- brandt, op zyn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend; benoemd met ingang van 1 Oct. a. s., tot commies der posteryen van de 3de kl. J. F. Abbema Copes van Hasselt, thans commies der posteryen van de 4de kl., en tot commies der poste ryen van de 4de kl. J. Moulijn, thans surnumerair der posteryen; benoemd: bij het wapen der inf. tot lsten luit., den 2den luit. A. F. Meyer, van het wapen, thans gedetacheerd by het leger in Ned.- Indie; by het 4de reg., den 2den luit. A. A. Van Schilfgaardo, van het corps; by het 6de reg., den 2den luit. A. A. Heisterkamp, van het corps; met ingang van 1 Oct. a. s. aan den onderdirecteur by de Rykstelegraaf P. Elve en aan de telegrafisten 1ste kl. by dien dienst S. H. De Beer en A. v. Hemert, eervol ontslag uit 'sRyks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen; met ingang van 1 September a. s., benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sint-Oedenrode, J. C. Yan der Maal, thans telegrafist der 2de klasse bij de Rykstelegraaf. Gemengd Nieuvra. Wy warenhedenindegelegenheii inzage te nemen van het programma der feestelijk heden, welke door de „Leidsche Zwemclub" op 22 Augustus a. s. zullen gegeven worden. De wed- stryd, waarvoor pryzen uitgeloofd worden be staande in verguld zilveren, zilveren en gewone medailles met diploma, zal interessant worden, daar o. a. by één nummer de lengte der baan op 160 meter is gesteld. De pryswinner hiervan behaalt de verguld zilveren medaille! Aan het slot van den wedstrydboegsprietloopen, zooveel mogelyk gekos tumeerd, waarby menig vermakelyk tooneeltje zich zal voordoen, en tot slot: wedstryd met hindernis sen. Men zal in het bassin tonnen aanbrengen, waar men dóórheen-, tobben leggen waar men overheen zal moeten gaan enz. Voor dames zijn plaatsen op het bordes beschikbaar. Des avonds echter zal „Rhynzigt" een geheel anderen aanblik verkrygen. Immers, zyn wy wel ingelicht, dan wordt muziek op het water in eene daartoe verlichte tent ge geven, het bordes zelf geïllumineerd; wanneer het weer mede wil werken zal het Galgewater dan voorwaar een schoon gezicht opleveren. Menig schuitje (wellicht ook geïllumineerd) zal zichdoor de muziek wel aangetrokken gevoelen en medewerken dat, van af het bordes van „Rhynzigt" gezien, het geheel een aardig effect zal maken. Wy wenschen der Leidsche Zwemclub alles goeds! De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat- schappy (Haarlem Leiden) bedroeg in de maandi Juli 6303.73, het goederenvervoer 377.32 en aan diversen 435.15, zynde over het totaal 8.20 per dagkilometer. Maandag-middag woei de vader- landsche driekleur van den toren der nieuwe kerk te Katwijk aan Zee's ochtends was men klaar gekomen met het plaatsen van een verguld schip van rood koper op de spits. Het staat ruim 52 M. boven den beganen grond, weegt ongeveer 65 K. G. en is, volgens teekening, vervaardigd door J. Burgerhout aldaar. Ook gedurende de afgeloopen maand' Juli zijn in de gemeente Zoetermeer geen sterfge vallen aangegeven, zoodat thans gedurende een - tydvak van twee maanden aldaar geen personen zyn overleden. Maandag werd te Zegwaard aan gifte gedaan dat zich in die gemeente een geval van roodvonk voordeed. De politie te 's-Hage heeft twee per sonen aangehouden, oude bekenden van de justitie, die van het dak van het „Hotel Bossohe Veerhuis" op het Spui aldaar, al het lood en de compositie- pijpen hadden ontvreemd en dagen achtereen daar aan besteedden.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1