noodigd in het laatst van November te Berlyn te komen, ten einde in het „Concerthaus" van prof. Schneider een concert te dirigeeren, waarop zyne compositiën ten gehoore zullen worden gebracht. De heer Charles Smulders, muziekleeraar te Maastricht, heeft by den wedstrijd van hetkonink lyk conservatoire te Luik, de gouden medaille voor pianospel behaald. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Aug. van Marseille. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Woudrichem c. a., L. W. Yan der Knyp, ontv. derzelfde middelen te Ouderkerk a/d. IJsel c. a.den militairen apoth. 2de kl. M. Romein, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, voor den tijd van 3 jaren gedetacheerd by de landmacht in West-Indiëaan den burge meester der gemeente Nyeveen, A. J. J. Yan Steyn, verlof verleend om te Meppol te wonen. Gemengd Nieuwfc Door twee politie-agenten werd gis teravond om 11 uren aan het bureel gebracht een man, die in beschonken toestand burengerucht aan de Haarlemmerstraat had gemaakt. Ook aan de politie wacht was hy zeer onhandelbaar en weigerde naam en verdere bijzonderheden op te geven, waarom hij in eene der arrestantenkamers werd gebracht. Gedurende den nacht werd hij, zooals dit bij arres tanten altijd de gewoonte is, verschillende malen be zocht steeds lag hij toen in een diepen slaap. Toen een der agenten echter in den vroegen morgen weder naar hem ging zien, ontdekte deze dat de arrestant zich aan een scharnier der deur had opgehangen. Hoewel dit bleek even te voren te zyn geschied en er zeer spoedig geneeskundige hulp werd ver leend, was het niet mogelijk de levensgeesten weder op te wekken. Het lijk werd naar de loods voor dren kelingen overgebracht, nadat nog gebleken was dat de zelfmoordenaar is genaamd K. en te Texel woon achtig was, van waar hij gisteren alhier kwam om als veehandelaar zaken aan de markt te doen. Tot op heden zijn te Katwijk negen haringschuiten aangekomen, o. a. van de volgende eigenaarsL. Parlvliet, H. v. d. Marei, P. Haasnoot, D. Ouwehand, L. v. Duin. W. Taat, N. Haasnoot en de wed. Van Doorn. Eene, die van de wed. Van Doorn, is slechts veertien dagen uitgeweest en teruggekomen zonder visch, doch met groot verlies van netten enz., ver oorzaakt door den storm in het begin dezer week. Die van den heer Taat had zóóveel gevangen, dat al het zout verbruikt was. Over het algemeen was de vangst zeer bevre digend, doch de prijzen zyn uiterst laag. Terwijl voor drie weken een vat haring 28 gld. gold, is het nu nog slechts 6 gld. waard. De meeste visch blijft te Katwijk, daar er bijna nog geen handel met het buitenland is. Duitschland inzonderheid wacht met inkoopen tot het najaar. Het aankomen en afvaren der schuiten brengt natuurlijk eene buitengewone drukte op het strand en in het dorp teweeg. Onophoudelijk, tot zelfs in den nacht, ziet en hoort men wagens met visch en zout voorbijrijden, visch die gehaald wordt van, en zout dat gebracht wordt naar de schepen. Voegt men bij deze bedrijvigheid de drukte van badgasten en strandbezoekersnu eens een bezoek van weesmeisjes uit Leiden, dan weer van Zondags schoolkinderen uit Alfen, en weldra van een paar honderd getrouwe schoolbezoekers uit Leiden, dan zal men moeten toegeven, dat een reisje naar Kat wijk, in weerwil van het ongunstige weder, nog wel de moeite waard is. Woensdag j. 1. had de schooljeugd te Oudshoorn een feest, haar door den burgemeester, den heer Bloem, aangeboden. Nadat men zich eerst had vermaakt met eene poppenkast, werd men ont haald op krentenbrood enz. Voor haar vertrek werd de jeugd nog eene verrassing aangeboden, hoofdza kelijk bestaande in speelgoed, hetwelk naar ver dienste werd uitgedeeld. Men behoefde slechts even toe te zien om te begrijpen hoe de kinderen zich vermaakten. Het feest kan dan ook wel onder de geheel geslaagde gerekend worden. Hedennacht overleed in het Binnen- gasthuis te Amsterdam de 56-jarige Ruth Gerard Dujjf, wonende in den groentenkelder Haarlemmer straat 62, die in den noodlottigen avond van 26 Juli, in de Anjelierstraat, door een kogel in zijn schouder getroffen werd. Hij zag daar geen enkelen soldaat, en hij zelf heeft vermoed dat een schot uit een der ramen hem getroffen heeft. De man was 26 jaren gehuwd en had 8 kinderen. Zijn levensloop wordt door iedereen zeer geprezen. Hjj moest voor zaken de plaats, Waar hy getroffen werd, passeeren. Leenderten Jacobus Mens, zoons van wylen den „burgemeester van de Willemstraat," ook by- genaamd „de Bokkebek," die de oproer vlaggen, op de brug over de Lindengracht geplant, neerhaalden en in het water wierpen, hebben aan een der leden van de commissie, die bydragen inzamelt voor de betrekkingen der slachtoffers van het op roer, eene gift van f 50 ter hand gesteld. Eene aanzienlyke Haagsche dame namelyk, hunn» moedige> daad gelezen hebbende, gevoelde behoefte om dien beiden mannen van hare ingenomenheid een blyk te geven en noch de behoeften, noch de neigingen van beide personen kennende, zond zij hun vyftig gulden. De beide broeders echter wenschten voor hunne daad geen belooning. Zy verdienen beiden wat zy noodig hebben, maar van gekregen geld, met hoe veel kieschhoid en onderscheiding hun ook aange boden, wilden zy niets weten. Met volle erkenning harer vriendelyke bedoeling, zonden zy aan de dame bericht, hoe zy dachten. Deze thans te meer getroffen door het karakter van beide mannen, antwoordde in demeest beleefde termen, dat zy verzocht, het geld toch ter beschikking van de beide broeders te mogen laten, het aan hen over latende, welke bestemming zy er aan wenschten te geven. {N. v. N.) De „Maasb." wydt eenige beschou wingen aan de thans te Amsterdam gehouden wor dende internationale bakkery-tentoonstelling, waarop ook hare aandacht trok de zeep, van de Leidsche firma Sanders Co. Menigeen zal echter met eenige be vreemding vragen wat zeep nu eigenlyk toch wel met eene bakkery-tentoonstelling te maken heeft. Men dient dan te weten dat, evenals gist dient om het brood luchtig te maken, men daartoe voor be schuit eertyds zeep gebruikte, waarvan nu door genoemde firma groote stangen bakkers- of zooge naamde Marseillaansche zeep ter beoordeeling dor jury en der bakkers zyn ingezonden. In de Damstraat en op het Leidsche- plein te Amsterdam zyn vier personen in arrest genomen, die, in weerwil van de kennisgeving van den burgemeester, toch „Recht voor Allen" ver kochten. Ook een jongen, die gratis exemplaren uitdeelde, werd ingerekend. Een 8 6-jarig man, die metzyne echt- genoote gisternamiddag op den Nieuwendyk te Amsterdam wandelde, werd daar plotseling door eene ongesteldheid overvallen en gaf spoedig den geest. Het lyk van den grysaard werd naar zyne woning vervoerd. Te Rotterdam is een paartje in on dertrouw opgenomen, dat te zamen 143 jaren telt, De bruidegom is 71, de bruid 72 jaren oud. Aan den Utrechtschen straatweg onder Hilversum zyn eenige schapen dood aan den weg gevonden, naar men vermoedt gestorven door het gebruik van vergiftige bladeren, die als snoeisel uit éen tuin in de nabyheid op den weg zouden zyn geworpen. By Doesburg is een r y t u i gwaarin gezeten waren dr. Riemsdijk, arts te Doesburg, en de heer Boers, burgemeester van Nieuweramstel, met hunne vrouwen en een paar kinderen, tusschen de rails van de tram gekomen. Het rijtuig viel om, met het ongelukkig gevolg dat de heer Boers een zeer ernstige beenbreuk bekwam, de heer Riems- dyk zich de knie bezeerde, mevrouw R, een belang rijke hoofdwonde kreeg en een der kinderen een kneuzing aan den mond. Het ongeval had plaats even buiten Doesburg, op den weg naar Drempt. Op 4 Aug. verbrandden te Lierop (N.-B.) in het gehucht Moorsel twee groote pacht hoeven, bewoond door A. Raaimakers en J. Van Doorn. Het vuur ontstond in een achterkeuken by R. Door gebrek aan water namen de vlammen zoo danig in omvang toe, dat de hoeve in een oogen- blik in lichterlaaie stond. De vlammen deelden zich aan de vlak daaraan grenzende hoeve van v. D. mede, die met twee groote schuren eveneens een prooi der vlammen werd. Met veel moeite gelukte het, de twee nog in de nabyheid gelegen hoeven, waarvan een ook reeds vuur gevat had, te behouden, doordien men de strooien daken met natte lakens bedekte. Byna al het vee werd gered. Alles is ver zekerd. Uit het opvoedingsgesticht te Alk- maar zyn 3 knapen ontvlucht. Uit Parys wordt bericht dat men daar gisternacht weder gedeelten van het lyk eener aan stukken gesneden vrouw op verschillende plaatsen van de wyk Montrouge heeft gevonden. Daar men vermeent dat hier eene misdaad is ge pleegd, heeft de politie onverwijld hare nasporingen aangevangen. Uit Archangel wordt bericht dat drie van de fraaiste wyken van de stad Onega door brand zyn vernield. Te Verprovacz in Zuid-Hongarye werden eergisteren honderdvyftig huizen, benevens de geheele voorraad graan, door de vlammen ver nield. BUITENLAND. Frankrijk. Het bericht van de „Figaro," betreffende de afzending van troepen-versterkingen naar Tonkin, wordt niet nauwkeurig of ongegrond genoemd; enkel eene ongewapende straf-compagnie van Guelma, in Algiers, zal naar Tonkin gezonden wor den. Naar verzekerd wordt, zal de heer Cambon definitief tot resident-generaal in Tunis worden benoemd. De minister van oorlog, generaal Boulanger, heeft nu ook in een schryven aan den heer De Limbourg, die de bewuste brieven des ministers aan den hertog van Aumale, aan de dagbladen der Orleanistische party heeft medegedeeld, verklaard de schrijver der drie brieven te zyn. Boulanger zegt verder in dat schrijven dat hy door de samenzwering der prinsen gedwongen werd te kiezen tusschen zyn vroegeren militairen superieur en de republiek; hy is de republiek getrouw gebleven en heeft de verban- ningswet, nadat die aangenomen was, doen uit voeren. Wanneer de vrienden van den hertog van Aumale eenmaal van woorden tot daden zouden overgaan, zou hy eenvoudig zyn plicht doen en dat zelfs met groote gestrengheid. De Brusselsche politie heeft Maandag-avond op verscheidene plaatsen in de stad oproerige, ge schriften afgescheurd, waarin de sociale revolutie tegen 15 Augustus a. s. gepredikt wordt. Sedert eenige dagen worden bovendien te Brussel en in al de nyverheids-centra duizenden exemplaren van „het Proletariërslied" verspreid, bestemd om by de manifestatie, op de wyze der „Marseillaise",'ge zongen te worden. Men verwacht dat den 15den Augustus minstens de helft der Brusselsche be volking uit de stad zal zyn. De nationale feesten zullen in den avond van den 14den aanvangen en eerst den 17den eindigen. Zy bestaan uit wed strijden, volksvermakelijkheden, optochten, vuur werken, illuminaties enz. Naar verschillende bladen verzekeren, zal de burgemeester van Brussel geene belemmeringen aan de volksbetooging van 15 Augustus in den weg leggon, indien het comité van organisatie den weg aanneemt, welken de heer Buis aan den op tocht voorschryft. Die weg is zoo gekozen, dat de optocht zich slechts in het gedeelte der stad be weegt, verwijderd van de plaats waar, ter gelegen heid van de nationale feesten, volksspelen gehou den worden. Ook zal het dragen van roode vlaggen of zinnebeelden van oproer en revolutie ten strengste verboden zyn. De leiders van de radicale party hebben gewei gerd, zich by de demonstratie aan te sluiten. Dit wordt, naar de correspondent der Londensche „Times" meldt, hun door velen euvel geduid, daar men aan hen eigenlyk den oorsprong van deze geheele beweging toeschrijft. Door het socialistische blad „Le Peuple" wordt deze houding van den heer Janson en de zijnen inderdaad zeer gewraakt. De radicale „Réforme" verdedigt hem. De „Indé- pendanee" merkt aan dat de heer Janson en zyne vrienden noch by den middelstand, noch by de werklieden bijval vinden en zelfs het onder elkaar niet recht eens kunnen worden. De plaatselijke werklieden-betooging, welke tot voorbode moet dienen van de nationale werk lieden-manifestatie op 15 dezer, zal aanstaanden Zondag te Brussel gehouden worden. Groot-BrltannlS. Gisternamiddag om twee uren zijn beide Huizen van het Parlement weder bijeengekomen. Het Lager huis herkoos met algemeene stemmen, op voor dracht van den heer Birkbeck, gesteund door den heer Gladstone, den heer Peel tot speaker. Deze, die de benoeming aanvaardde, wees in zyne rede op het groote belang, gelegen in de handhaving

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2