A°. 1888, Zaterdag 7 <§eze (Qoaraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Augustus. LEIDSCH FEIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..f 1.10. Franco per port. Afzonderlijke Nommert. 1.40. 0.05. PEIJS DEK ADVERTENTIE» Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Offldëele Kennisareringen. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, lste al. der Wet van den 28sten Juni 1881, Stbl. No. 97; Brengen ter algemeene kennis dat door JOHANNA PETRO- NELLA ROMBOUT, huisvrouw van H. W. Van der Drift, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Haarlemmer straat No. 311. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Aug. 1886. BOOL, Weth. lo. Secretaris. Omtrent het niet-offlciëel gedeelte van de ver gadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap worden ons nog de volgende mededeelingen gedaan Aan het diner heerschte een gulle toon. De eerste heildronk, door den voorzitter des Hoofdbestuurs, thans president der tafel, uitgebracht op Z. M. den Koning en het Koninklijk gezin, wekte warme geestdrift. Aam Z. M. overgeseind, werd hij nog in ■den loop van den avond beantwoord met een tele gram van dankbetuiging, namens den Koning. Onder de vele toosten vermeld ik alleen een woord van hulde en dank, door den president ge wijd aan het Leidsch Dagblad, voor de ruimte die het afstond voor een verslag van de werkzaamhe den, hetwelk getuigde èn van de accuratesse der redactie èn van de bekwaamheid des verslag gevers, naar hij zeide. Het uitstapje van Donderdag werd door het heerlijkst weder begunstigd106 onderwijzers, leden des genoodschaps, namen er deel aan; van de wel willend opengestelde gelegenheid tot bezichtiging van Rijnlands stoomgemaal werd met belangstel, ling gebruik gemaakt. Een rustig zitje te Katwijk, de wandeling langs het heerlijke strand, het bezoek aan Noordwjjk, alles te zamen bracht de heeren in eene aangename stemming. Aan het collation op Zomerzorg, den wandelaars aangeboden door de afdeeling Leiden, presideerde de heer Van Dijk. Ook daar was het zeer gezellig, en ontbrak het niet aan afwisseling van ernstige en luimige feestdronken. Tusschen Zomerzorg en de Residentie werden, naar aanleiding van een toost, door den heer Van Dijk uitgebracht en door de tafelgenooten met sympathie toegejuicht, de vol gende telegrammen gewisseld: „Aan Z. Exc. den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken De leden van het Ned. Ond.-Gen., vergaderd te Leiden, hebben een heildronk uitgebracht op uwe Excellentie, en de beste wenschen geuit voor uwe Exc's. welzijn. De voorzitters des Genootschaps en der tafel: Roest en Van Dijk." Een paar uur later, toen de heeren reeds de gastvrijheid van „Musis Sacrum" genoten, werd dit antwoord ontvangen: Aan den voorzitter van het Ned. Ond.-Genootschap Hartelijk dank voor uw heildronk en heil aan het Genootschap. De Minister van Staat en van Binnenlandsche ZakenHeemskerk." De vriendelijkheid, waarmede het Bestuur van „Musis" het concert voor de leden dee Genootschaps toegankelijk stelde, werd door hak zeer gewaar deerd. De kapel van den heer Locher voerde op verdienstelijke wijze een keurig programma uit. De drie dagen, te Leiden doorgebracht, hebben op de vreemde bezoekers een prettigen indruk gemaakt, waarvan zjj door menig hartelijk woord getuigenis gaven. Dat het zoo zijn mocht, is voor een niet gering deel te danken aan de goede zorgen van den heer Couvée, wiens prachtig „Zomerzorg" opnieuw is gebleken eene vergaderplaats bij uit nemendheid te zijn. De rekening dezer gemeente over 1885 be droeg in ontvangst en in uitgaaf f 755,770.26'/, en sluit alzoo met een batig saldo van f 82,297.17. Naar aanleiding van een door den heer J. Van Walsem, pred. te Alfen a/Rijn, aan enkele bladen ingezonden stuk, waarin hij verklaart reeds Don derdag bericht gegeven te hebben van zjjn voor nemen, om des Zondags de hem opgedragen en door hem aangenomen vacature-beurt te Leiderdorp niet te vervullen wegens gemoedsbezwaren, deed de heer Perk gisteren bij den aanvang der zitting van de Alg. Synode der Nederd.-Herv. Kerk, het voorstel, om het classikaal bestuur van Leiden op te dragen de noodige inlichtingen in te winnen en der Synode te melden, aan wien de schuld van het niet vervullen der beurt te wijten is. Dit voorstel lokte eenige officieuze mededeelingen uit, waaruit bleek, dat van genoemden predikant des Vrijdags bericht was ingekomen en toen onverwijld de noo dige maatregelen zijn genomen, om te trachten een der oudere ringbroeders te bewegen, den dienst waar te nemen. Met het doen van de vereischte s'appen daartoe, zjjn de geheele Vrijdag en een deel van den Zaterdag voorbijgegaan. Ongelukkig slaagde men niet. De leden van den ring waren verhinderd. En er schoot dus niets anders over, dan dat het classikaal bestuur, doende wat des kerkeraads is, besloot den dienst niet te laten door gaan. De kerkvoogden, aan wie alleen het beheer ook over de gebouwen toekomt, een beheer over hetwelk de Synode geen onmiddellijk gezag bezit, hebben toen gemeend geen weerstand te mogen bieden aan den aandrang van zeer velen, om hen op den rustdag niet buiten geestelijk voedsel te laten en den heer Vlug verlof gegeven een stichtelijk woord tot de gemeente te spreken. Die inlichtingen hadden de intrekking van het vermelde voorstel des heeren Perk ten gevolge. De aangelegenheden dier gemeente werden daarop in het breede besproken. Het voor primus-lid der synodale commissie be staande drietal werd aangevuld met mr. J. A. Grotte te Utrecht, zoodat het aldus is saamgesteld mr. M. Crommelin, prof. dr. J. Cramer en inr. J. A. Grotte, allen te Utrecht. Hieruit werd benoemd mr. M. Crommelin, rechter te Utrecht. Ter vervanging van prof. J. J. Doedes, die wegens zijne drukke werkzaamheden zjjn ontslag genomen had als secundus van het lid mr. A. B. S. Boeles, werd het volgende drietal opgemaakt: dr. L. R. Beynen te 's-Gravenhage, mr. C. R. Merkus te Utrecht en mr. J. Schuurbeque Boeye te Zieriksee en hieruit benoemd dr. L. R. Beynen, oud-rector van het gymn. te 's-Gravenhage. Ten slotte kwamen in behandeling de aangelegen heden van het fonds voor het hooger onderwijs in de godgeleerdheid vanwege de Nederl.-Herv. Kerk. De rekening in ontvangst bedragende f 37,349.41 en in uitgaaf 37,317,68, dus sluitende met een batig saldo van f 31.73, werd goedgekeurd. Verschillende mededeelingen werden daarbij door de synodale commissie gedaan, welke aanleiding gaven tot eenige discussiën. Bedankt is voor het beroep naar de Herv. gemeente te Zevenhoven (bjj Leiden) door ds. J. Osinga te Aarlanderveen. Met ingang van 10 dezer zal het Rijkstele graafkantoor te Hillegom op werkdagen open zjjn van acht uren 's voor- tot halféén 's namiddags en van drie uren tot halfvijf en van zeven tot negen uren 's namiddags. De diensturen op Zon- en feest dagen blijven onveranderd. De minister van binnenlandsche zaken heeft de Commissarissen des Konings in kennis gesteld met den volgenden door hem aan de inspecteurs en de adjunct-inspecteurs voor het Geneeskundig Staats toezicht gerichten brief, betreffende hondsdolheid: „In April dezes jaars verzocht ik aan de districts veeartsen, dat zij, telkens wanneer hondsdolheid mocht geconstateerd worden, daarvan aan u onmid dellijk mededeeling zouden doen, met bijvoeging indien menschen verwond mochten worden eener opgave der namen, voornamen en woonplaatsen van de gewonden. Ten einde eene spoedige en geregelde afdoening van zaken in dergelijke gevallen te verzekeren, heb ik de eer u te verzoeken, telkenmale na ont vangst van zulk bericht, met den meest mogelijken spoed een onderzoek in te stellen des noodig voor gelicht door den geneesheer des lijders en door den- veearts naar de verwonding en, zooveel mogelijk, naar den toestand van den patiënt en van het dier, dat de wond heeft toegebracht. Komt het u noodzakelijk of wenscheljjk voor, dat de gebeten persoon zich onderwerpt aan de inënting te Parijs, naar de methode van professor Pasteur, dan verzoek ik u te vergewissen, of de lijder daartoe genegen is. Indien dit het geval is, maar die persoon beweert onvermogend te zijn om de kosten te dragen, is het de taak van den burge meester, eene verklaring af te geven of de persoon behoeftig is en, zoo ja, of hij (of zij) door liefdadig heid zal worden geholpenstaan er geen middelen ten dienste, dan kan bij request op zegel door den belanghebbende of zijne naaste betrekkingen hulp aan mijn Departement worden aangevraagd. In den regel is mij gebleken, dat f 150 voor een volwas sen lijder voldoende is. Bjj dat request is over te leggen lo. eene akte van onvermogen, afgegeven door den burgemeester der gemeente, waar de patiënt gedomicilieerd is; 2o. eene verklaring van den districts-veearts of plaatsvervangenden districts-veearts, dat de hond, welke den beet toebracht, aan dolheid ljjdende was, of, zoo hjj dit niet zeker weet, dan de redenen, welke dit met grond doen vermoeden; 3o. eene verklaring van u, dat de opzending van den patiënt door u noodzakelijk wordt geacht en hjj bereid is zich daaraan te onderwerpen. Belanghebbenden behooren mjj die stukken met den meesten spoed te doen toekomen." Van een onbekende is ten behoeve der scho len van de Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage eene gift ontvangen van f 2000. De hoogbejaarde W. H. Knoppers, te Soestdjjk, die vroeger jager was van Koning "Willem II, van Koningin Anna Paulowna en van Prins Hendrik, ontving dezer dagen een bezoek van Z. M. den Koning, die aan den ouden jager een armstoel en een koekoekklok ten geschenke gaf. De gemeenteraad van Deventer heeft aan de firma Ribbink, Van Bork Co., te Amsterdam T.'or 25 jaren concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een telephoonnet. Ingevolge machtiging des Konings is de heer Dirk Fontein Hzn. erkend en toegelaten als vice- consul van Groot-Britannië en Ierland te Har- lingen. Naar het „D. v. N." verneemt, bestaat het voornemen om te Amsterdam in den loop van het volgende jaar eene tentoonstelling te houden, welker onderwerp zal zjjn „De voeding van den Mensch." Binnenkort wordt de openbaarmaking der plannen verwacht. Naar men nader meldt, is de naam der jonge dame die aan het Conservatorium voor Muziek te Keulen eene loffelijke vermelding verkreeg, niet Hermine maar Henriette Zegers Yeeckens te Haar lem. Zjj ontving ook een diploma als concert-pianiste en als piano-onderwijzeres. De heer Coenen, directeur van hef orkest in het Paleis voor Volksvlijt, tg Amsterdam, is uitge-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1