Leiden, 4 Augustus. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. Heden mocht de heer J. T. Terburgh alhier den dag herdenken, waarop hy vóór veertig jaren het apothekers-diploma ontving. Het programma is verschenen van de tentoon stelling, te houden door de afdeeling Leiden en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, by gelegenheid van het tienjarig bestaan der afdeeling; in het laatst der maand Maart 1887, op nader vast te stellen datum. Daaruit bljjkt dat de inzending en mededinging op deze tentoonstelling voor alle leden dezer afdee ling is opengesteld. De prijzen zullen worden toegekend, onverschillig of er één of meer inzenders zyn, echter alleen aan die inzendingen, welke aan de eischen in het programma gesteld, voldoen, en die door de com missie van beoordeeling daartoe waardig worden gekeurd. Het staat den inzenders vrij met meer dan ééne inzending naar eenzelfde nommer mede te dingen, doch niet met dezelfde voorwerpen naar verschil lende nommers. De schenkers van medailles en zy, die door gel delijke bydragen beiden minstens tot een bedrag van tien gulden belangstelling hebben getoond in de tentoonstelling, hebben vrijen toegang met twee dames; schenkers van minstens vijf gulden met ééne dame. Het totaal der uitgeloofde prijzen is f 1000. Er zullen worden uitgereikt gouden medailles ter waarde van f 50, zilver-vergulde medailles ter waarde van f 15, zilveren medailles ter waarde van f 10 en bronzen medailles ter waarde van f 5. De gelegenheid tot het schenken van bijdragen door belangstellenden is geopend. De tentoonstelling zal omvattenhyacinten, tul pen, narcissen, krokussen en diverse bol- en knol gewassen; verder bouquetten, tafelbloemstukken, bloemkussens, grafkransen enz., bloemen-arran- gementen en bloeiende planten. De Tweede Kamer komt Woensdag, 11 Aug., des namiddags te drie uren byeen. De kerkeraad der Herv. gemeente te Renkum heeft besloten, den brief, hem toegezonden door de heeren Van Walsem en anderen te Alfen, waarin verzocht werd, by de Synode aan te dringen op herstelling van artt. 38 en 39 „Reglement gods dienstonderwijs" en van art. 27 „Examen" ter zijde te leggen. Gedurende de uitstedigheid van den arron dissement-schoolopziener, mr. W. J. Snouck Hur- gronje en den district-schoolopziener, den heer W. Van Marken, te 's-Hage, is mr. W. Th. Gevers Deynoot met de waarneming van beide betrek kingen belast. Uit het voorloopig Kamer-verslag omtrent het wetsontwerp tot uitbreiding van de rechtbank te Amsterdam blykt, dat een deel der leden het ont werp met weinig ingenomenheid hadden ontvangen. De invoering van het niouwo strafwetboek maakte de toevoeging van eene nieuwe strafkamer niet noodzakelijk. Ging dit argument op, dan zou men alle rechterlijke colleges moeten uitbreiden. Dat het aantal burgerlijke zaken in de laatste jaren aan zienlijk is toegenomen, is het gevolg van toevallige omstandigheden, waarop men niet de uitbreiding van eene rechtbank mag baseeren. Onderscheidene andere leden beschouwden echter den toestand van de rechtbank te Amsterdam als geheel exceptioneel en volgens hare tegenwoordige samenstelling niet opgewassen tegen de buiten gewone talrijke werkzaamheden, welke haar zyn opgedragen. Men meende echter dat op andere wijze in de rechterlijke inrichting had bezuinigd kunnen worden, b. v. door opheffing van nog een paar Hoven. Andere leden vroegen of niet door eene verbeterde indeeling van het ressort in het oosten van Noord- Holland op den duur bezuinigd zou kunnen worden en tevens het belang der justitiabelen kunnen wor den bevorderd. De gemeenteraad van 's-Gravenhage behan delde gisteren de tramquaestie. Na afdoening van verschillende punten, is de verdere discussie tot de volgende week verdaagd, ten einde de betrokken maatschappij in de gelegenheid te stellen zich te verklaren over de aanneming der concessie, na de opneming der bepalingen waartegen zjj overwegend bezwaar had. De commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft bekend gemaakt, dat op een of meer daartoe geschikt geoordeelde dagen in het ty'dvak van 3 17 Augustus, van zons-opkomst tot zons-ondergang, schietproeven zullen plaats hebben uit den pantserkoepel op het fort aan den Nieuwen Maasmond (Hoek van Holland), in de rich ting tusschen N.-W. en Z.-W. In het belang van de veiligheid der scheep vaart zullen de noodige maatregelen worden ge nomen. Er is, volgens „De Verzekeringsbode," uit zicht geopend dat op de eerstvolgende Staatsbe- grooting een post zal gebracht worden ter bevor dering van het streven van het Pensioenverbond. Vrijdom van port is verleend voor de brief wisseling over dienstzaken van de gemeentebesturen met de waterschouten. In eene vergadering van aandeelhouders en leden der Rotterdamsche Diergaarde zyn de voor stellen van hot bestuur behandeld om de contri butie voor leden enz. te verhoogen, nl. wat de tegenwoordige leden betreft met f 2.50 en voor de nieuw aan te werven leden met f 5. Nadat een voorstel van 60 aandeelhouders, om de voor stellen van het bestuur en bloc te behandelen, was aangenomen, met 106 tegen 24 stemmen, werden die voorstellen zonder debat in stemming gebracht en met 120 tegen 18 stemmen aangenomen. Met goed gevolg is het doctoraal examen in de philosophie aan de pauselijke universiteit „Pon- tificia Universitas Gregoriana Collegiï Romani" te Rome, afgelegd door pater Innocentius Van Boort, uit de orde van den H. Franciscus en van Zalt- Bommel geboortig. De heer A. C. Buys, pastoor en deken te Hulst, heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd uit de herderlijke bediening, die hy daar byna 22 jaren heeft vervuld. Aan het R.-K. parochiaal kerkbestuur te Etten, gemeente Gendringen, is door wijlen den heer P. H. L. Hendriksen een legaat besproken, groot f 20,000. Den 26sten Juli heeft te Rome de ondertee- kening plaats gehad eener overeenkomst tot aan vulling van het op 20 Nov. 1869 tusschen Nederland en Italië gesloten uitleveringsverdrag voor zoover betreft de voorloopige aanhouding in Italië en hier te lande van voortvluchtige personen, wier uitle vering op grond van het bestaand tractaat kan worden aangevraagd. Het stoomschip „Afrikaan," van Rotterdam naar Banana, passeerde 2 Aug. Wight; de „Zee land" is 3 Aug. van Rotterdam te Batavia aan gekomen. Gemengd Nieuwi. Uit Ter Aar bericht men ons de vol- gende bijzonderheden omtrent dieren. Eene kat van P. De Kleer had vier jongen gekregen, waar van men drie verdronk en één by de moeder hield. De mand met het jong werd op eene stille plaats neergezet en de oude kat zorgde voor haar kind. Toen men echter na eenige dagen eens in de mand keek, was de jonge familie weer vier leden sterk. De oude kat had, zeker in de meening hare ver loren jongen terug te hebben, drie jonge ratten in de mand gebracht en zoogde die nu als hare kin deren. Dat mag heeten zyn eigen vijand aan den boezem koesteren. In dezelfde gemeente heeft mej. de wed. Van Schelle reeds sinds langen tijd eene oude wijfjes- lijster. Dezer dagen kreeg zy ook een jongen leeu werik, dien men bij de oude lijster in de kooi zette, voorzien van eene kom met voeder, met het gevolg, dat de lijster terstond de voedering van den jongen leeuwerik op zich nam. De wees was gered. Uit Noordwijk-Binnen wordt aan de „N. R. C." gemeld: Onder de weinige vootboogschutteryen, welke ons land telt, verdient die der broederschap van St.-Joris-Doeien te Noordwyk-binnen eene eerste plaats; o. m. antiquiteiten wordt daar nog bewaard de boog door Jacoba van Beieren gebezigd, toen zy op het slot Teylingen te Sassenheim vertoefde en af en toe ook dezen Doelen bezocht. Daar, ten gevolge van omstandigheden, het gewone jaarlyksche vogelprysschieten niet op Pinksteren kon geschieden, had dit feest der broederschap verleden Zondag plaats. Ouder gewoonte werd het geopend met een optocht over het veld, waar de paal met den vogel was geplaatstvóórop de tam boer-majoor met zyn tamboer, dan de schout, deken, vaandrig met schuttersvaandel, koning, helle baardiers, vaandrig mot St.Joris-Doelen-vaandel, oude en jonge vinders, hellebaardiers en eindelijk de broeders-schutters. Na dezen ommegang volgde het prijsschieten. Als overwinnaars traden uit het strijdperk de heer L. J. C. J. Boogaard, met den hoofdprijs, be staande uit de St.-Joris-Doelen-medaille, en de hh. L. O. T. Binnendijk, koning van het gilde, J. Lut- gens en J. P. C. van de Klashout. De prijzen wer den onder eene toespraak door den koning uitge reikt. Prachtig weder begunstigde het feest en een talrijk publiek toonde door herhaalde toe juichingen zyne belangstelling in het overoude vermaak. Omtrent de inhechtenisneming van den sociaal-democraat Yan der Stadt verneemt de „Amst. Crt." nog de volgende bijzonderheden: Fortuyn had by de instructie medegedeeld dat Van der Stadt de steller was van het oproerige biljet. De rechter commissaris mr. Scholten, de substituut-officier mr. Ort en de substituut-officier mr. Siemons, gevolgd door den brigadier-majoor der ryksveldwacht Lamens en den brigadier Hale- getlie, begaven zich Yrydag-avond halfacht naar de woning van Van der Stadt, Wyttenbachstraat 32, en vonden hem niet thuis. Beide veldwachters bleven in de nabijheid, terwijl de heeren van den gerechte zich verwijderden om tegen halftien terug te komen. Van der Stadt was kwart voor negen thuis gekomen. Men begon toen eene huiszoeking, doch vond geen stukken of bescheiden, welke in beslag ge nomen konden worden. Te halfeen des nachts werd Van der Stadt, die zeer kalm bleef, per rijtuig naar de cellulaire ge vangenis overgebracht. Dienzelfden nacht werd aan de justitie medegedeeld dat op zolder eene kist stond waarvan de inhoud onbekend was. Zaterdag-ochtend, te halfelf werd, op last van den officier van justitie, andermaal eene huiszoeking gedaanop zolder vond men toen eene kist, gevuld met roode vlaggen. Deze zyn echter niet in beslag genomen. Eene nog niet bekende bijzonderheid, door de „Prov. Gr. Crt." medegedeeld, is, dat de comman dant op den Dam al de Amsterdammers onder de troepen, die onder de wapens waren om de onge regeldheden te onderdrukken, vooruit deed treden; het waren een zevental. Deze moesten in het paleis blijven, opdat niet de eigen burgers op elkander zouden vuren. In den afgeloopen nacht om half- twee ontstond te Amsterdam in de oliepakhuizen van den heer Hulsteede op de Brouwersgracht, een ernstige binnenbrand, die zich zeer dreigend liet aanzien, zoodat de bewoners van de naby lig gende perceelen reeds gevlucht waren. Op het terrein waren aanwezig vier stoomspuiten, benevens de Jan van der Heyden en drie handspuiten, doch slechts één dezer laatste behoefde water te geven, daar het der brandweer met groote krachtsinspan ning gelukte de vlammen spoediger te bedwingen dan men aanvankelijk dacht. Te ruim 2 uren was men het vuur meester. (Hbl.) Een hevige brand is gisteren uitge- broken in het verf- en teerpakhuis van den heer Niessing, aan het vasteland te Rotterdam. Twee stoom- en een aantal handspuiten waren op het terrein aanwezig, en hoewel de brand zich drei gend liet aanzien was deze in een uur tyds be dwongen. Door den sneltrein uit Duitschland naar Amsterdam is gisteren by het station Kla- renbeek eene koe overreden, welke op de spoor baan liep. De trein ondervond nogal eenige vertra ging, zoodat te Amersfoort de aansluiting met den trein van de Centraalspoor naar Utrecht gemist werd. Het heeft hier in de kermisweek nogal geregend, maar zeker niet zooals in Frank rijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag toch woedde een verschrikkelijke storm over Parys en het Zuidwesten van Frankrijk. In Parys viel de regen by zulke stroomen neder dat vele straten rivieren geleken. In de voorsteden werden de tuinen zwaar beschadigd. Het telegrafisch verkeer in Frank rijk was geheel afgebroken van middernacht tot vyf uren des ochtends.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2