N°. 8114. A0. 1886. Diiisdas: 3 <§$28 (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Augustus. AjULglXStllS. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T«wr L«Men per 8 maanden1.10. Vranoo per poet.1*40. Afeoaderiyke Nommera0.08. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.1 T^. Grootere letters naar plaatsruimte. Toer het seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De 2Sste verjaardag onzer Koningin word hier heden gevierd door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van openbare en particuliere gebouwen, terwijl het carillon zich tusschen twaalven en éénen deed hoeren. Toen de troepen tot het houden der parade om lialftwaalf zich naar het Schuttersveld begaven, begon het, op de Steenstraat zjjnde, te regenen, waarom de wapenschouwing werd afge last en de terugtocht naar de kazernen aanvaard. In de zitting van 10 Juni jl. werd de heer A. N. Clavier, leeraar aan het gymnasium "Willem III te Batavia, thans met verlof, door den gemeenteraad van Leiden benoemd tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan het gymnasium alhier, tot het einde van den cursus 1887/88, welk besluit inge volge do bepalingen der wet op het hooger onderwijs, aan de goedkeuring van den minister van binnen- landscho zaken is onderworpen. De minister heeft echter bezwaar gemaakt deze benoeming goed te keuren, doch nadat hem omtrent deze zaak nadere inlichtingen zijn verstrekt, te kennen gegeven, dat tegen eene aanstelling voor den tyd van een jaar geene bedenkingen zouden bestaan. Na overleg met curatoren geven B. en Ws. alhier thans don Raad in overweging, met wijziging van het Raadsbesluit van 10 Juni jl. te bepalen, dat de aanstelling geschiedt voor den cursus 1886/87. By het examen in de Fransche taal te Utrecht is o. a. toegelaten mej. G. E. Kolff, van Leiden. By de heden gehouden openbare verkooping van cckes in partyen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ38, 19.50, f 3.90 en f 1.95; de laagste f 38, ƒ19.50, f 3.80 en f 1.90. In de jongste zitting van de Synode der Ned.- Herv. Kerk kwamen enkele stukken in, welke voor notificatie werden aangenomen. Hieronder be hoort ook een exemplaar van een Vliegend Blaadje, door het classicaal bestuur van Leiden, naar aan leiding der gebeurtenissen te Leiderdorp, aldaar verspreid. De vergadering vereenigde zich met den wensch des voorzitters, dat dit geschriftje mocht beantwoorden aan het voorgestelde doel: herstel of handhaving van orde en rust. Omtrent een ander stuk, waarin de Synode, „beschuldigd wordt Gods wet verlaten te hebben en voor honderden en duizenden Gods huis te sluiten en Gods volk te verdrukken, gewezen wordt op Gods oordeelen over onze natie gekomen, om het onrecht, Gods volk aangedaan, en vermaand haar verkeerden weg te verlaten", ging de vergadering over tot de orde van den dag, en maakte een aanvang met de behandeling van de aanvragen, om kleinere toelagen uit het fonds voor noodlydende kerken en personen. De voordrachten, door de classicale besturen des wege gedaan, waren in handen gesteld eener com missie, die by monde van den heer Segers verslag van hare bemoeiingen uitbracht. De commissie had zich by haar onderzoek op het standpunt geplaatst van geenerlei aanvragen toe te staan, welke hetzy niet, hetzy onvoldoende toegelicht waren, en, of wel, wanneer de finantieele toestand der gemeente eene aanvrage niet wettigde. Dit standpunt werd na eenige discussie door de vergadering beaamd. Na beraadslaging over sommige voordrachten werden aan 48 gemeenten, welke niet in staat zyn in de gewone behoeften der kerkelijke adminis tratie te voorzien, kleine toelagen tot een gezamen lijk bedrag van f 2020 verleend, en aan de "Wal- denzen als naar gewoonte 100 geschonken. By de benoeming van een lid van het algemeen college van toezicht en zyn secundus werd tot primuslid gekozen de heer E. Caesar Segers, predi kant te Leiden, en tot zyn secundus-lid de heer C. F. Gronemeyer, pred. te Apeldoorn. Zooals in de vorige week reeds is vermeld, had de waarnemende burgemeester van Leiderdorp, naar aanleiding van het voorgevallene in de kerk op den vorigen Zondag, aan de Synode voorgesteld om de godsdienstoefeningen voorloopig te staken, welk voorstel evenwel werd afgewezen. Toen do interpellatie van den heer De Savornin Lobman in de Tweede Kamer was afgeloopen, riep de waarn. burgemeester, Imeren kerkvoogden ten raadhuize byeen om hen in overweging te geven of het tot bevrediging van de gemoederen niet wenschelyk kon zyn: 1°. om de gemeenteleden te vermanen zich te onderwerpen aan de bevelen van de Synode en zich niet meer te verzetten tegen het optreden van de ringpredikanten op de tijden door het klassikaal bestuur te bepalen; 2°. om zich naar aanleiding van art. 53 van het reglement op het gebruik en beheer der kerkelijke goederen in de gemeente Leiderdorp in betrekking te stellen met hel klassikaal bestuur te Leiden, dat thans in de plaats van den kerkeraad optreedt, ten einde vergunning te erlangen om ook op andere tyden godsdienstoefening te mogen houden onder de leiding van andere personen. Heeren kerkvoogden namen op zich aan dezen wensch te Voor den dag van gisteren zou nu de ringpredi- kant Van "Walsem, van Alfen, optreden, doch, Zater dag-middag kwam van het klassikaal bestuur be richt dat ZEerw. aan deze opdracht niet zou vol doen en geen ringpredikant gelegenheid had de godsdienstoefening te leiden. De waarnemende burgemeester kreeg 's avonds laat bericht dat kerkvoogden, daar de godsdienst oefening nu niet kon doorgaan, hadden besloten om voor genoemden Zondag alléén, aan den ge wezen predikant Vlug, vergunning te geven om godsdienstoefening te houden. Er schijnt dus, in afwachting van eene rechter lijke beslissing een wapenstilstand onder de kerke lijke partyen ophanden te zijn. De maatregelen tot handhaving van de orde en bescherming van ds. Van "Walsem genomen, waren nu onnoodig, maar konden niet meer worden afge zegd. De anders zoo kalme gemeente werd reeds in den vroegen morgen bezet door de brigade ma rechaussees van Scheveningen en drie brigades rijkspolitie in groot tenue en gewapend met kara bijnen. De noodige militairen waren te Leiden in de kazerne geconsigneerd. Het is te hopen dat uit deze feitende gevolg trekking zal worden gemaakt, dat de politie zich in de bestaande geschillen geen party heeft gesteld, doch overeenkomstig de zienswijze door den minister van binnenlandsche zaken in de Tweede Kamer verdedigd, verplicht is de macht van de Synode te erkennen, zoolang het tegendeel niet by rechterlijk vonnis is beslist en vast besloten is, zoowel in als buiten de kerk de orde te handhaven. De generaal-majoor D. F. K. Hardenbroek, bevelhebber van de 2de divisie infanterie, zoomede de kolonel K. P. Kempers, commandant van het lste en M. J. Nolthenius De Man, commandant van het 8ste reg. infanterie, die sedert 14 Juli de schietoefeningen der bereden artillerie in het kamp by Oldebroek hebben bijgewoond, zyn Zaterdag in hunne standplaatsen teruggekeerd. Uit 's-Gravenhage en Leiden zyn dien dag in genoemd kamp aangekomen 6 batterijen van het 2de reg. veldartillerie uit 's-Gravenhage en Leiden, onder bevel van den kolonel A. M. Mazel, ten einde tot 18 dezer in die legerplaats schietoefeningen te houden. Naar het „Hbl." verneemt, is er ernstig sprake om het gezantschap van Turkije te 's-Gravenhage op te heffen. Op de aanbevelingslijst voor de betrekking van leeraar in de scheikunde en natuurlijke his torie aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs te Goes is geplaatst dr. M. Van Deventer. De aartshertogin Isabella, gemalin van den aartshertog Frederik van Oostenrijk, is Zaterdag te Keulen aangekomen en zou gisteren de reis naar Scheveningen voortzetten. Aan den nieuwbenoemden commandant van de schutterij te Arnhem, rar, Luden, is door de officieren van het corps eene serenade aangeboden. Tot geneesheer van d« cellulaire gevangenis te Arnhem, is benoemd de gepensionneerde kolonel van den geneeskundigen dienst, dr. J. Van Breda Kolff, terwijl de gepensionneerde officier van gezond heid jhr. De Rotte benoemd is tot tijdelijk genees heer aan de cellulaire gevangenis te Scheveningen. Het stoomschip „Koningin Emma," van Bata via naar Amsterdam, passeerde Kaap Rocca 31 Juli; de „Schiedam," van Amsterdam naar Nieuw - York, passeerde 1 Aug. Dover; de „Prins Alexan der," vertrok van Batavia naar Amsterdam 31 Juli; de „Limburg," van Java naar Rotterdam, arriveerde 31 Juli te Aden en zou 1 Aug. de reis voortzetten; de „W. A. Scholten," vertrok 31 Juli van Nieuw-York naar Rotterdamde „Edam," van Amsterdam, is 30 Juli te Nieuw-York aangekomen; de „Limburg," van Java naar Rotterdam, vertrok 1 Aug. van Aden; de „Prins Hendrik," van Amster dam naar Batavia, arriveerde te Southampton 1 Aug. Z. M. heeft, met ingang van 1 Aug. benoemd tot president der arr.-rechtbank te Zieriksee, mr. Van Manen, thans officier van justitie by dat col lege; tot officier van justitie by de arr.-rechtbank te Zieriksee, mr. D. N. Van Hoytema, thans subst.- officier van justitie by dat college; —.benoemd tot adelb. lste kl., de adelb. 2de kl., lste afd. by het Kon. Instituut voor de marinejhr. C. Roell, C. M. v. Rijn, jhr. H. L. Quarles van Ufford, jhr. F. M. L. Van Geen, W. Gaade, P. Te Veltrup, S. Van Lennep, G. Van de Pol, J. J. Oudemans, W. B. K. Boom, E. baron Van Heerdt tot Eversberg, E. Maes, R. Peaux, J. H. Ketjen, J. G. "W. J. Eilerts De Haan, C. A. Fock, J. A. Van Zadelhoff, F. C. Schaalje, W. H. Nolthenius, C. Kruys, L. H. G. Krol, W. C. B. Wintgens, L. Hamming, J. H. Junius, H. G. Leembruggen, H. H. Delcourt Van Krimpen, "VV. F. Gaymans, G. L. 't Hooft, A. J. Loke, G. J. J. Verdam, C. F. Pabst, C. A. M. Van Vliet, "W. P. Pook Van Baggen, R. F. Van Brakel Schimmel, L. De Waal; tot adj.-administrateur by de zeemacht benoemd, de adspirant-administra- teurs J. M. Tromp, J. H. M. Nittel, J. Berkelbach Van der Sprenkel, C. E. De Eerens, H. L. De Bruyn Kops, G. A. Daey Ouwens en K. Van der Heiden; den apotheker lste kl. W. C. Van Werkhoven, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zyne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1560 'sjaars; mr. J. Paulus, benoemd tot adjunct commies aan het departement van buitenlandsch» zaken. Gemengd Nieuw* De kantonrechter alhier deed heden uitspraak in de volgende strafzaken: J. L. L. te Leiden, wegens zesmaal bevisschen van eens anders vischwater, zonder akte en zonder vergunningsbewijs, na vroegere veroordeeling. Uit spraak uitgesteld tot 7 Augustus. P. L. te Leiden, wegens driemaal medeplichtig heid daaraan, en bevissching van eens anders vischwater, zonder vergunning, na vroegere ver oordeeling. Uitspraak idem. I. K. te Leiden, wegens scheldwoorden tegen iemand uiten, te Leiden tot 1 of 2 dagen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1