Het oproer te Amsterdam. Gomougd Nieuws< Gedurende de afgeloopen week zijn hier ter stede aangegeven19 gevallen van mazelen, terwijl er geen personen aan die ziekte zijn over leden. Deze week werden op „R h y n z i g t" 492 zwembaden door heeren en 68 door dames genomen. De temperatuur van het water is 19° Celcius. Ten nadeele van den Leidschen schipper De M. is van diens vaartuig aan het Spui te 's-Hage een broek en vest ontvreemd. De dader is onbekend. By het gisteravond gewoed hebbende onweder is de bliksem geslagen in toren en kerk der Herv. gemeente te Rynsburg, waar hy ver schillende verwoestingen heeft aangericht. Ruiten werden stukgeslagen, een balk versplinterd, een houten rib, tot steunsel dienende voor het toren uurwerk, van hare plaats gelicht; een groot vier kant gat in den muur geslagen, waarin men nog een half afgebrand stuk eikenhout vond enz. In de kerk zag men eene massa kalksteenen, bene vens eenige verbryzelde lampen door elkander liggen. Opmerkeiyk genoeg, vond men de sporen van het onweder alleen binnen het gebouw; aan de buitenzyde zag men niets dan een paar verbrok kelde kalksteenen. De onderwyzerswoning, vlak naast den toren staande, bleef gelukkig ongedeerd. Ter bevordering van getrouw school bezoek hadden de kinderen der openbare school te Lisse, Donderdag en Vrydag weder feest. Die der laagste klassen werden den eersten dag feestelyk onthaald in de school, terwyl die der hoogere klassen gisteren een pleiziertocht maakten per stoom boot „Lisse" naar Amsterdam en omstreken. Dank zy de bemoeiingen van het hoofd der school, den heer W. Visser, werd der .jeugd reeds meer malen dergeiyke uitspanning verschaft, wat gun stig terugwerkt zoowel op het schoolbezoek als op den leerlust der kinderen, getuige ook de bereid willigheid van ouders en belangstellenden om door ruime bijdragen den onderwijzer, in staat te stel len dit jaariyks te herhalen. De a angekondigde vo1ksfees t e n te Hoofddorp (Haarlemmermeer) hebben plaats gehad en het prachtige weder deed eene menigte men- achen derwaarts komen. Velen namen een kijkje by de volksfeesten, die ditmaal men had door -ondervinding geleerd beter zyn geslaagd dan in liet vorige jaar. Thans kon elk toeschouwer de spelen ongehinderd zien. Be pryzen der harddra- veryen en van het wielrijden werden door den burgemeester met eene gepaste toespraak aan de winners overhandigd. Ongeregoldheden kwamen niet voor. Aan den wielerwedstryd op eene rechte baan van 1000 meters namen 8 liefhebbers deel. De 1ste prijs, werd behaald door D. Eggink Dz., in 1 m. 38 s., de 2de door S. Silver, in 2 m. 18 s., de 3de door J. A. Kramer, in 2 m. 24 s. Bp de voor middag-harddraverij, waaraan zes paarden deel namen, is de prys behaald door een paard van H. F. Bultman te Haarlemmermeer, bereden door H. F. Bultman Jr.; de 1ste premie door „Japie" van C. Dpt te Haarlemmermeer, pikeur D. Dyt; de 2de premie door „Cato" van D. Enthoven te Haarlem mermeer, door hem zeiven bereden. Des namiddags liepen de paarden van zessen klaar op de baan, waarvan „de Vogel" van A. v. d. Akker te Hazers- woude, door hem zeiven bereden, den prijs en „Emma" van H. Dalenberg, te Schoorl, insgelyks door den eigenaar bereden, de premie behaalde. In den Kon. Zeöl. Bot. Tuin te 's-Hage zal Maandag ter eere van den verjaardag van de Koningin een buitengewoon feestconcert plaats hebben. Daar het concert te halfzeven aanvangt •en te negen uren zal eindigen, heeft het publiek allen tyd om daarna de illuminatie in het Bosch te gaan bewonderen. Drie jonge kinderen, die te 's-Hage in eene woning aan de Van Ravesteinstraat besteed waren, zijn daaruit ontsnapt en te Haarlem door de politie aangehouden. Zy zijn weder naar Den Haag overgebracht. De Hooge Raad heeft verworpen de cassatieberoepen van Lavertu en Both, door het Hof te Amsterdam wegens den bekenden horloge- diefstal veroordeeld tot 12 en 8 jaren tuchthuis; en dat van Loof, door hetzelfde Hof veroordeeld tot 5 jaren tuchthuis ter zake van poging tot moord. Bij het gerechtelyk onderzoek in zake deu moord op vrouw Claessens te Maastricht gepleegd, zyn feiten aan het licht gekomen, die zeer bezwarend voor den gearrosteerde Van Dammo kunnen geacht worden. Zoo o. a. werden eenigen tyd vóór den moord in het bed van de verslagene, doozen met lucifers gevonden, die vermoed worden door v. D., by eon bezoek aan zyne schoonzuster, daarin te zyn gelegd met het misdadig doel het bed te doen vlam vatten en zich op die wyze van haar te ontdoen. Voorts is door eene vrouw ver klaard, dat zy na don moord een jasje voor v. D. heeft gewassen, waarop zich bloedvlekken hebben bevonden. Ook had zy opgemerkt, dat de mouw van het jasje, waarschynlyk ten gevolge eener worsteling met zyn slachtoffer, was gescheurd. Ondanks al deze feiten blyft Van Damme zyne onschuld betuigen. (N. B. C.) Op het kerkhof „de Liefde" was vooral aangry- pend de teraardebestelling van Willebrordus Hel sloot. Deze jonge man was op den dag des oproers, op weg naar zyn meisje, toen de ongelukkige kogel hem trof. Als byzonderheden welke de treurigheid van 'sjongelings dood nog vergrootten, vertelden de meewarige vrouwen, die met de ongelukkige be kend waren, aan de omstanders, dat dit reeds het vyftiende kind was dat de arme moeder grafwaarts bracht en een meisje, dat even te voren in zwym gevallen was, de bruid van den overledene was geweest en Woensdag a. s. door hem naar het altaar gevoerd zou zyn. Op de Oosterbegraafplaats werd begraven de jeugdige Willem Van Munster, Oostenburgervoor straat 32. Een man, naar men zeide de vader van den doode, riep, aan de geopende groeve staande, in wanhoop uit„Maar waar is nu de moordenaar?" en moest door de omstanders ondersteund worden om niet in zwym te vallen van aandoening en smart. Op de Westerbegraafplaats zou de begrafenis van Johan Ehlebracht, Lindengracht 168, 24 jaar, den ongelukkigen stratenmaker, even kalm zyn afgeloopen als van hen die hem aldaar waren voor gegaan, ware niet de jongste broeder door zyne droefheid overmand geworden. Toen de broeders van den overledene zich van het graf wilden ver- wyderen, viel do jongste met oen hartverscheuren- den gil op de kist in de groeve. Do bedroefde jonk man kreeg plotseling een toeval en moest naar het wachthuis gebracht worden, waar hy spoedig tot zich zeiven kwam. By dit roerend tafereel klon ken vele kreten van innig medegevoel uit den mond der weenende vrouwen. Er waren omstreeks 300 toeschouwers. Slechts één zeide iets; het was eene vrouw uit het volk. Hare opmerking was kenschetsend: „Die socialen hebben toch wat op hun geweten!" riep zy uit. De tegen morgen, Zondag, aangekondigde ver gadering in het Volkspark te Amsterdam, waarop door den socialist C. Croll het woord zou worden gevoerd, is door de overheid verboden. „Recht voor Allen" deelt dit op de volgende wyze mede„De Afdeeling Amsterdam, willende vermyden al wat zou kunnen worden aangegrepen als gelegenheid tot het begaan van nieuwe moor den, heeft, met het oog op de bostaande spanning, besloten de openbare vergadering van Zondag voor- loopig uit te stellen. Naar men weet, is de socialist Fortuyn. te Am sterdam, op grond van de artt. 91 en 102 van 't Strafwetboek, in voorloopige hechtenis genomen. Art. 91 luidt: De aanleg of samenspanning, die ten oogmerk heeft, hetzy burgerlijken oorlog te verwekken, door de burgers of inwoners tegen elkander in de wapenen te brengen of daartoe op te zetten. Hetzy de verwoesting, den moord en de plun dering in eene of meerdere gemeenten te brengen, zal met doodstraffe (tuchthuisstraf van vijf tot vyf en twintig jaren) gestraft worden, en de goederen der schuldigen zullen verbeurd verklaard worden. Art. 102 luidt: Als schuldig aan de misdaden en samenspanningen in deze afdeeling vermeld, zullen gestraft worden allen degenen, die, hetzy by wege van gesprekken op openbare plaatsen en byeenkomsten gevoerd, hetzy bij wege van aange slagen plakkaten, hetzy door gedrukte schriften, de ingezetenen of inwoners tot het plegen daarvan rechtstreeks opgezet zullen hebben. In geval echter deze opzettingen van geenerlei uitwerksel gevolgd mochten zyn, zullen de daders daarvan met bloote uitbanning gestraft worden. Als een voorbeeld tot staving van de bewering dat de loiders der socialisten zei ven het gevaar schuwen en anderen de kastanjes uit het vuur laten halen, kan, volgens den corresp. der „N. R. C.", nog het volgende dienen. Toen de roode vlag uit het zoo bekend geworden water- en vuurhuis te voorschyn kwam, stond een der luidruchtigste woordvoerders der Amsterdamsche socialisten, op wiens aanstoken klaarblykelijk deze poging om de beweging te kleuren geschiedde, met warme belangstelling en. op eenigen afstand en verscholen onder een hoopje menschen, toe te kyken. Toen de vlag uitgestoken was, verdween deze man, die de commune met al hare verschrikkingen als het toonbeeld van maat- schappeiyke volkomenheid schildert, van het woelig terrein en zocht veiliger haven. Zyn gedienstige helper, de water- en vuurman, nam, zooals ik hoorde, des avonds deel aan het verzet enontving een doodenden kogel. Gistermiddag sprak de corresp. een agent, die by de affaire van Zondag gewond werd. De man kwam aanstrompelen en was blykbaar ziek. En geen wonder. Een kameraad te hulp snollende die in het nauw zat, werd hy door eene wilde bende overvallen die hem helm en sabel afnam, den weor- looze op den grond smeet en als beesten hem op het lichaam trapten, zoolang tot kameraden hem kwamen ontzetten, die hem naar het gasthuis lieten vervoeren. Het oproer te Amsterdam trekt natuurlyk ook in 't buitenland de aandacht. Do beschouwingen der buitenlandsche bladen variëeren naar mate van hunne richting en sommige slaan de plank geheel mis. Ditmaal is de Parijsche „Temps," het groote republikeinsche blad, over 't geheel op de hoogte. Het schryft na een verhaal van 't gebeurde o. a. „De socialistische party in Nederland is niet bij machte om eene ernstige omwenteling te organi- seeren, maar zy weet zich voortreffelijk te bedienen van de tuchteloosheid van het gepeupel. Maandag werden roode en zwarte vlaggen opge stoken bekende raddraaiers zyn gearresteerd, de zakken vol steenen. De leiders van de socialistische party, van wie de een, Domela, eenige sympathie had verworven door de vervolging, waaraan hij blootstond, verliezen elke aanspraak op achting, door in een land met zoo vrye instellingen als Nederland, hunne toevlucht te nemen tot middelen van propaganda, welke eene eerlyke staatkundige party onwaardig zyn. Door alle Zaterdagavonden standjes te verwekken door den verkoop van hunne bladen, welker artikelen meer en meer eene anar chistische kleur aannemen of door vergaderingen, waarin men schiet op politie-agenten, wordt de zaak van 't algemeen stemrecht niet bevorderd. Zy bewyzen integendeel door een beroep op 't ge weld en de revolutie, dat zy volksmenners zijn, die vyandig staan tegenover elke staatkundige or ganisatie en dat aan het gepeupel, 't welk hen volgt, nog de rechten niet kunnen worden toe gekend, welke het zich door zijn gedrag onwaar dig toont. BUITENLAND. Fraukrjik. De minister van oorlog, generaal Boulanger, zal heden vertrekken, ten einde de Italiaansche grens te inspecteeren. De reis geschiedt uitsluitend met een technisch doel, want de betrekkingen tusschen Frankryk en Italië zyn uitmuntend. Er is sprake van de oprichting van twee regi menten lanciers by het Fransche leger, uitsluitend bestemd tot het doen van verkenningen en die in de garnizoenen in de grensplaatsen zullen wor den ingedeeld. Tegen het einde van Augustus op zyn laatst zal de oven voor lykverbranding op het kerkhof Père-Laehaise te Parys, waarvan de bouw in de maand Oct. 11. begon, in werking worden gesteld. Ten gevolge van het onderzoek betreffende het verraden van opstel-onderwerpen by de examens voor het „baccalauréat-ès-lettres" is thans zekere Bollé, oud 33 jaren, man en vader, wegens diefstal en oplichtery in hechtenis genomen. De heer De Freycinet heeft besloten verschil lende jongelieden naar Madagascar te zenden om daar de taal te leeren, ten einde als tolken te 1 kunnen optreden.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2