Het oproer te Amsterdam. overige rollen van eenige beteekenis waren toever trouwd aan de heeren Yan Zuylen, J. en D. Haspels, R. Faassen en Do Yries, ons publiek te goed bekend om nog in het breede over hen uit te wyden. Hoezeer ons volk, niettegenstaande de vroolykheid en opgewondenheid, die er thans in onze veste heerscht, genoegen en ontspanning zoekt in het schoone en het verhevene, bleek op onwederlegbare wijze uit de volle zaal en het oorverdoovend applaus, dat telkens den uitvoerders ten deel viel. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. „Oude liefde roest niet." Dit aloude spreekwoord mag met recht toegepast worden by een bezoek aan het Théatre van den heer Spriet. Telkens wainnoer men er eene voorstelling bijwoont ziet men do tent eivol, terwijl de directie dan ook niets onbeproefd laat, om het zijn bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Men maakt daar met eene groote verscheidenheid van specialiteiten kennis. In de middag-voorstellingen wordt geregeld uit- deeling gehouden van cadeaux en het is dan aardig de vreugde der kinderen te zien, wanneer de goo chelaar Stephan met zijne gaven door die vroolyke rijen rondgaat. Daarom profiteere men nog van de gelegenheid, die nog maar enkele dagen wordt aangeboden. Met genoegen vermelden wij dat ook de school gaande kinderen uit het H. G. of Arme- Wees- en Kinderhuis, door den heer C. Spriet waren uit- genoodigd tot bijwoning der hedenmiddag gegeven kindervoorstelling. Dat van die uitnoodiging, even als door de invalieden, volgaarne en dankbaar werd gebruik gemaakt, behoeft wel geen vermelding. Ook het wetenswaardige is op de kermis niet vergeten. Op de Bloemmarkt b. v. vindt men het museum van ontleedkunde des heeren Thomas Consael. Men ziet er den inwendigen mensch in al zjjne verschillende deelen in was voorgesteld. Maar' daarenboven ook datgene wat op de andere rijken der natuur betrokking heeft. Het is zeer zeker bezienswaardig en in veel kan men er zjjne kennis verrijken of weetgierigheid bevredigen. Vanden p 1 ei z i e r t r ai n naar Arnhem werd heden van hier door 584 portonen gebruik gemaakt. Men schrijft ons uit Voorschoten, dd. 28 Juli: lieden viert Voorschoten zyn grootsten jaarijjksclien feestdag, waarop, als naar gewoonte, hier niemand werkt, stalhouders, koffiehuishouders, bakkors en winkeliers uitgezonderd. Oud en jong hecht echter groote waarde aan de paardenmarkt, al werd tot veler teleurstelling vergeten den dag plechtig mot klokgelui te openen. Eene groote menigte wagentjes en voertuigen van allerlei slag brachten van wjjd en zijd koopers en minnaars van paarden aan. De tram en het spoor zeker niet minder. Aan de ljjn stonden omstreeks 670 paarden, van welke enkele tegen goede prijzen door buitenlandsche handelaars werden opgekocht- Overigens was de handel, naar men zegt, min of meer gedrukt, mogelijk een gevolg van de tijds omstandigheden. Ongelukken van belang hadden er gelukkig niet plaats. Er werd eerst door de „N. R. C." gemeld dat aan den Coolsingel te Rotterdam een jongen, die te water was gevallen, door een 15-jarigen makker werd gered. Nader verneemt genoemd blad dat wel deze knaap zich moedig heeft gedragen door zonder zich te bedenken in het water te springen, maar dat hoogst waarschijnlijk beide jongens zouden verdronken zjjn, zoo niet de heer Abr. De Winter, uit Breda, ware te hulp gekomen, die het geluk had hen behouden op don kant te brengen. Deze monschenredder is dezelfde keer De Winter die deze week het publiek in de Stads- zaal te Leiden met zjjne coupletten onderhoudt. Hjj was toevallig te Rotterdam toen het ongeluk gebeurde. Het bestuur der „Vereeniging tot veredeling van Volksvermaak" te Amsterdam heeft besloten om, met het oog op de plaats gehad heb bende gebeurtenissen, den aangekondigden vlieger wedstrijd uit te stellen tot nader order. De heer H. Coopmans te Utrecht wekt in hot „Utr. Dbl." zjjne stadgenooten op om eene com missie te vormen tot het ontvangen van giften voor de Amsterdamsche politie. Het Hof te Amsterdam veroordeelde de bekende inbrekers op Kloin-Berkonrode tot de volgende straffenVan Batum 2 jaar cel, Damen 1 jaar cel en Kollaard tot 3 jaren correctie. Haar uit Amsterdam wordt.bericht, heeft de commissaris van politie, de heor Stork, na den mislukten aanslag door Geel gepleegd, ver schillende dreigbrieven ontvangen. „Socialisten" geven hem daarbjj kennis dat do eerstvolgende aanslag beter zal gelukken. Geel zal de volgende maand, onder beschuldiging van poging tot moord, terecht staan. Een hevige brand brak gisternacht uit in het driomastzeilschap F. H. Van Linderon, in lading liggende aan de Boompjes bij de Maasbrug. De brand was ontstaan in het voorschip, waarin licht ontvlambare goederen waren geborgen. Een groot aantal hand- en stoombrandspuiten wisten de vlammen te stuiten, zoodat het vuur zich tot hot voorschip beperkte. In de omgeving van de Noordermarkt heerschte ook gisteravond volkomen rust. Do geheele buurt begint haar gewoon uiterlijk meer en moer terug te krjjgen. De kinderen -zegt het „Hbl." krioelden en speelden weer in de zijstraten en de ouderen zaten weer kalm voor hun huisje of drentelden rond, terwijl zjj bljjkbaar nog de voorvallen der vorige dagen bespraken. Naarmate de rust terug keert, neemt het aantal nieuwsgierigen toe. Van alle kanten komen zjj naar de Noordermarkt, wan delen langs de Prinsengracht en verdringen zich voor de huizen, waar slechts eenig spoor van een kogel is te bespeuren. Wie bij eene dergelijke wandeling niet alleen zjjne oogen, maar ook zjjne ooren gebruikt, wordt meer en meer versterkt in de overtuiging dat de bewoners van de Jordaan alios behalve party kiezen voor de oproerstokers. Zoo zagen wy, zegt het blad verdèr, een eenvoudig werkman, te midden van een groep hoorders en hoorderessen, met vuur betoogen dat alles slechts het gevolg was „van het opruien van die sociaal-democraten." Een enkele dor groep trachtte wel bezwaren tegen deze stel ling te opperen, maar de meesten gaven duidelijk te kennen, dat zjj het met den spreker eens waren. Ten bewijze der goede gezindheid van zeer vele bewoners der verontruste wyk, kan ook dienen dat de gobroeders Mens, die den moed hadden om de roodo en zwarte vlaggen van de „Zaterdagscho brug" af te rukken, van vele Jordaanbewoners in den vorm van een briefkaart, een bewijs van instemming hebben ontvangen. Die briefkaart luidt „Vele Burgers betuigen u beide, alsook do bewo ners der Willomstraat, hunnen oprechte dank voor u kloek gedrag. En moedigen u allen aan steeds de rust te doen bewaren. Zoo de ongelukkige op- geruiden menigte toch maar wilde inzien dat Domela Nieuwenhuis een groote lafaard is, die zich stil terug trekt terwijl zjjn arme volgelingen in bloodi- gen strjjd zjjn. „Op zjjn hoofd komen al dit onschuldig bloed. Waarlijk de Amsterdammers zijn zoo kwaad niet voor hun arme stadgenooten, is er wel een stad waar zoo veel gedaan word als hier. Dus brave Willemstraaters nogmaals dank. Bescherm do agenten en sla geen geloof aan opruiers. Gelijkheid kan er toch nooit bestaan. Aan Leendert en Jacobus Mens, Willomstraat, alhier." Tegen negen uren, toen alle werklieden weder van hun arbeid waren teruggekeerd en het op en om de Noordermarkt wat beweeglijker was gewor den, hoorde men hier en daar weder oproerige praatjes, meest uit den mond van halfbeschonken personen. Daarbij kwam nog, dat „Recht voor Allen" in die straten werd gevent en om de verkoopers zich volksmenigten verzamolden. De bladverkoopers verdwenen echter spoedig van de straat en met hen verspreidde ook de menigte zich, of bleef zjj, op verzoek der politie, welke, twee aan twee de Jordaan doorwandelende, weder den dienst waarnam, circuleerende. Toch waren om de Noorderkerk nog posten uit gezet, thans van het corps mariniers, wier hoofd wacht in de Noorderkerk is gevestigd. De hoofd wacht der infanterie is thans van het Paleis over gebracht naar do Nieuwe kerk, waar de manschap pen gisteravond hun intrek namen. Een ongeteekend oproerig geschrift, dat ook den naam van den drukker niet vermeldde, werd gister avond nog in den omtrek van de Noordermarkt verspreid. Een jongen, die het op den Dam uitgaf, werd in arrest genomen. [Zie Laatste Berichten] De „Amst. Crt." geeft eene opgave vari hen, die bjj de ongeregeldheden het leven hebben verloren en wier ljjken zich thans in het Gasthuis bevinden Willem Van Munster, Oostenburgervoorstraat 32, 18 jaar. Gerardus Greuter, Palmstraat 53, 27 jaar. Johannes Penning, Schoutensteeg 9, 40 jaar. Jan Johannes Antonius Beuning, Ljjnbaansgracht 204, 47 jaar. Willebrordus Helsloot, Rozengracht 28,'17 jaar. Karei Lodewjjk Steenkamp, Bloemgracht 114, 22 jaar. Ernst Hendrik Tjaden, Westèrstraat 179, 21 jaar. Gerrit Riet, 1ste Lindendwgrsstraat 9, 26 jaar. Leonard Van Dijk, Anjelierstraat 42, 18 jaar. Johannes Franciscus Antonius Uelman, Suikor- bakkerssteeg 2, 18 jaar. Johan Ehlebracht, Lindengracht 168, 24 jaar. Johannes Hendricus Van der Vliet, 2de Wetering dwarsstraat 56, 23 jaar. Hendrik Brandsma, Spuistraat 207, 51 jaar. Arnoldus Petrus Weerman, Nieuwe Kerkstraat 58, 26 jaar. Cornelis Johannes Wesselsz, 1ste Goudsbloem dwarsstraat 18, 20 jaar. Bernard Heinrich Witte, 3de Goudsbloemdwars straat 6, 35 jaar. Hendrik Willem Phennegers, Marnixstraat 18., 30 jaar. Lambertus Gorter, Prinsengracht 94, 20 jaar. Herman Koerts, Marnixstraat 58, 15 jaar. Abraham Arnoldus Pakkoo, Passeerderdwars- straat 43, 47 jaar. Johannes Pijn, 2de Looierdwarsstraat 7, 61 jaar. Alle lyken zjjn thans herkend geworden. Het doodental in het gasthuis is 22, in particu liere woningen 5, dat der gewonden in het gast huis 34; dat van de gewonden die elders worden verpleegd is moeielyk op te geven. Omtrent enkele dooden en gewonden verneemt het „D. v. N." nog het volgende: Een zekere Du Pree, 21 jaren oud, sjouwerman van beroep, verzorger van zijn ouden vader en moeder, hielp op de Zaterdagsche brug een doode thuis brengen en kreeg toen een schot in den rechterschouderhet gezin is nu zonder verdiensten en de man waarschynlyk voor zyn geheele leven verminkt. Do oude Du Pree leed ook een treffend verlies door den dood van zyn stiefzoon, den 22-jarigen Karei Steenkamp. Deze jonge man begeleidde de met een zekeren Groepenof, Bloemgracht 114, ge huwde dochter van Du Pree naar hare ouders in de Goudsbloemstraat; van daar keerde hij weder naar de Bloemgracht terug, doch werd onderweg door een kogel getroffen en viel dood neder. Hendrik Sloep, Goudsbloemstraat 129, die eene zwangere vrouw en twee kinderen heeft, ontving een kogel in den rug, maar is nog in leven. Zelfs al geneest de man, dan zal het gezin toch langen tyd broodeloos zyn. Te midden van deze tooneelen van bloed en ge weld werden er vele blijken gegeven van moed en zelfopoffering om gewonden te redden en weg te brengen. Niemand was toch zeker voor een kogel. Vrouw Timmermans, Goudbloemstraat 86, redde een gewonden Israëliet en verleende hem de eerste hulp aleer hy naar het gasthuis werd vervoerd. Onder de slachtoffers behoort ook nog een jonge man van de Zaan, die onlangs in de Jordaan een ijzerwinkel had opgericht en huiswaarts keerde van het station, waarheen hy zijn vader had gebracht, die was overgekomen om den stand te bezichtigen. Op weg naar huis moest de jonge man tegen wil en dank door het gewoel. Een kogel, wel het minst op liem bedoeld, trof en doodde hem onmiddellijk. Een ander der gedooden is een milicien, boeren zoon uit Assendelft, die geen dienst had en zich onder de nieuwsgierigen bevond. De agent Korfmaker, die in de Looierstraat onver hoeds door een jongen man met een stuk hout werd mishandeld, is aan de gevolgen overleden. De dader, Langelaan, is in arrost. De jonge vrouw, die zoolang onbekend bleef, is ook door haren vader herkend. Zij was naaister van beroep en woonde van hare ouders afgezonderd vandaar dat haar lyk niet spoedig herkend werd. Haar hoofd was door een kogel doorboord. De ongelukkige heette A. C. Jansen en hare ouders wonen op de Westerstraat. In de naburige garnizoensplaatsen worden, vooral ook met het oog op morgen, den dag der begrafenis, buitengewone maatregelen genomen. Te Utrecht,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2