Gemongd Nieuws. De kantonrechter alhier deed heden uitspraak in de gedurende deze week behandelde volgende strafzaken J. d. B. te Leidschendam, wegens vee laten loopen op eens anders in den oogst staanden grond te Zoetorwoude, veroordeeld tot f 3 boete of 2 d. gov. N. H. te Leidschendam, wegens idem, tot idom. H. L. te Leidschendam, wegens idem, tot idem. J. W. te Rynsburg, wegens idem te Katwyk, tot idem. H. v. R. te Katwijk, wegens diefstal van gras gewas door een 11-jarigen knaap te Katwyk, tot 50 cents boete of 1 dag gev. J. v. S. Den B. te Leiden, wegens onder het rijden zitten op een door honden getrokken voertuig te Leiderdorp, tot f 3 of 2 dagen gev. P. L. te Leiden, wegens vervoer van visch, in gesloten vischtijd, tot f 1 of 2 dagen gev. en ver beurdverklaring van den visch. J. v. W. te Leiden, wegens idem, tot idem. J. v. D. te Leiden, wegens idem, tot idem. H. B. te Leiden, wegens idem, tot idem. H. K. te Leiden, wegens idem, tot idem. H. v. D. te Leiden, wogens idem, tot idem. J. B. te Leiden, wegens visschen in eens anders vischwater zonder vergunning, tot f 2.50 of 2 dagen. N. R. te Leiden, wegens idem, tot idem. P. D. te Leiden, wegens idem, tot f 1.50 of 2d. C. W. te Sassenheim, wegens zoeken van eieren van kieviten op eens anders grond, tot 10 of 2 dagen gev. en verbeurdverklaring dor eieren. C. V. te Katwjjk, wegens poging tot bemachti ging van wild door niet geoorloofd jachtbedrijf en vervoeren van eieren van waterwild in verboden tijd, tot 2 of 2 dagen (2-maal) en verbeurd verklaring. H. 0. te Noordwykorhout, wegens schieten van waterwild in verboden tijd, op eens anders grond, zonder vergunning, tot 12 of 6 dagen gev. en ver beurdverklaring van het geweer. J. L. te Leiderdorp, wegens visschen met een snoekstrik, in eens andors vischwater, zonder ver gunning, tot f 3 of 2 dagen (2-inaal) met verbeurd verklaring van de snoekstrik on bevel tot vernieling. Chr. S. te Hoogeveen, wegens visschen met het zoogenaamde lepeltje in eens anders vischwater, zonder vergunning. Vrijgesproken, met verbeurd verklaring van het vischtuig en bevel tot vernieling. Th. D. te Leiden, wegens visschen mot paling- stekken in gesloten vischtyd, na vroegore veroor deeling, tot 12 of 6 dagen gev. (2-maal) met ver beurdverklaring der stekken. A. S. te Leiden, wegens visschen met schakels in gesloten vischtyd, tot 5 of 3 dagen gev. met verb^prdverklaring der schakels. A. L. te Leiden, wógériS visschen met paling- stekken in gesloten vischtyd en visschen in eens anders vischwater zonder vergunning; voor het eerste tot f 3 of 2 dagen en voor het tweede vrij gesproken met verbeurdverklaring der stekken. H. P. S. te Oegstgeest, wegens tweemaal visschen met palingstekken in eens anders visch water zonder vergunning en na vroegere veroor deeling, tot 6 of 3 dagen (4-maal) met verbeurd verklaring der stekken. Uit Rotterdam wordt dd. 23 Juli gemeld: Een onzer liefdadige stichtingen, het hofje door Gerrit De Koker opgericht en zijnen naam dragende, viert aanstaanden Zaterdag zyn eeuw feest. De oude vrouwen, die in dit gesticht een toevluchtsoord gevonden hebben, zyn voornemens op dien dag oen feestje aan te richten, waarbij zij ook betrekkingen en bekenden hebben uitgonoodigd. Het gesticht zal des avonds worden geïllumineerd. Zondag daarop wordt aan de verpleegden een feest bereid door regenton van het gesticht. Eene gruwzame daad is te Schwelm gepleegd. Een jonge man sneed in een aanval van jaloezie zijn meisje den hals af. Met een vreese- lyken kreet zonk zij dood ter aarde. De dader is dadelijk gevlucht. De 21sten Juli was te Parijs de heet- ste dag welken deze zomer tot dusver had. De thermometer wees in de schaduw 90°, Fahrenheit. Dien avond heeft in sommige oorden van Frankrijk een verschrikkelijke storm met onweder gewoed. Te Armentières, in het noorden, sloeg de bliksem in eene vlasspinnerij, waardoor een brand ontstond, die al da gebouwen der fabriek vernielde, waardoor eene schade van een half millioen franken werd veroorzaakt. In en bij Bordeaux werden daken door den wind afge rukt, en in verscheidene plaatsen zijn de wijn on de tabaksoogst geheel verwoest. Te Nogaro (dept. Gers) trof de bliksem acht menschen, die onder eene boom een schuilplaats hadden gezocht zes hunner bleven dood op de plek. Met een mes gooide eergisteren een slager te Brussel haar een collega. De man werd onder de knie zoodanig getroffen, dat eeno bloeding ontond, die den dood tengevolge had. 9c krankzinnigheid van den Koning van Beieren. Vervolg.) Dit was echter niet voldoende. Het water was te licht van kleur, niet poëtisch blauw genoeg. Men dacht na over de middelen om het blauw te kleuren. Een glazen dak voldeed niet. Iemand kwam toen op de gedachte, het wator met kopervitriool te ver mengen, en het fraai blauw was nu al wat mon verlangen kon. De sterke oplossing echter tastte het zink aan; de watermassa drong door hot dak en door de plafonds dor prachtige zalen en richtte er groote verwoestingen aan. Dit alles werd met groote kosten hersteld, maar ook het bassin werd weer in orde gebracht en thans aan een opticus in Niin- chen opgedragen, er do verlangde lichteffecten door spiegels en blauw glas onder te brengen. Het water was nu blauw, maar te stil, te dood. Er moest golfslag in zyn. Een machine werd uitgedacht om dit teweeg te brengen, en de dienaren werkten in hot zweet huns aanschyns om de golven te doen kabbelen. Nog waren ze den koning te zwak; door eene vernieuwde inspanning van werkvolk verkreeg men nu zulk oen golfslag, dat de boot omsloegen de koning in het water viel. Lohengrin met een nat pak, dat verstoorde de illusie, en de zwem tochten op het dak van het paleis werdon opgegeven. Hierop volgden de tochten door het geborgte, als berggeest zwevend. Zes knechts droegen don koning vliegend in eene soort fantastische boot door de bergen. Zy droegen pantoffels, opdat hunne voet stappen hem niet in zyne droomeryen zouden stoven. Ook hier werd de illusie niet voldoende bereikt; de koning wilde hoogor zweven, en liet eene vlieg machine maken om daarmede den aether te door kruisen. Men probeerde de machine, toen zy gereed was, met een Beierschon boorde machine werkte zeer krachtig, de boer bleef op de plaats dood. In het memorandum, dat nu onlangs aan den Beierschon Landdag werd voorgelegd, zyn goheele gedeelten betreffende de chevaux-légers en andere personen uit 's konings intimiteit, waarvan geen blad iets kon overnemen, maar opmerkelijk zyn in de bijlagen by dit memorandum al de doodvonnis sen, die de koning eigenhandig schreef. Do koning gaf o. a. bevel, dat do minister van financiën „in zijn bureel opgehangen" moest worden. Later kregen herhaaldelijk de minister hun doodvonnissen thuis, o. a. de ministor Yon Craulsheim nog in Maart weder. Ook komen er de declaratiën van twee en dertig door den koning verwonde personen in voor, wien hij het een of ander naar het hoofd gegooid had. Een der chevaux-légors was op den gladden parketvloer op Herren-Chiemsee uitgegleden en had eon flesch laten vallen; de koning wierp hom een prachtig theeservies van Meissener porselein naar het hoofd, en betaalde hem later 12,000 Mark als pleister op de wond. De koning vreesde steeds, wegens schulden vervolgd te worden, en had daarom last gegeven, als de deurwaarder van Herren-Chiemsee mocht verschijnen, dezen in het moer te verdrinken. Er is ook een brief, dien de koning een thevaux-léger meegaf, nadat hij dezen te eten genoodigd en met vriendelijkheden over laden had; in den brief, aan een hoog ambtenaar te München gericht, geeft de koning dezen bevel, den brenger terstond te laten doodschieten. Yoor kleine vergrijpen werden bevelen gegeven, dat men de bedienden in stukjes hakken of hun de oogen uitsteken zou. Men zorgde dan, dat de schuldigen eenige dagen zich niet aan den koning vertoonden en daarna was hij het weer vergeten. Uit vrees dat men hem zyne behoorlijke portie wyn niet zou geven, verstopte de koning zyn vol glas onder den stoel, en beknorde dan do lakei, die hem geen glas gebracht had. De op deze wijze bewaarde glazen nam hy na het diner in zyne slaapkamer mede en dronk ze daar ledig. Hy had gaarne dat zijne lakeien niet spraken, maar decla meerden, en liet hun daartoe door een der hofacteurs toepasselijke tiraden inprenten, die zy met groote buigingen en in schilderachtige houdingen moesten voordragen. Ter eere van een der lakeien, die dit het. best l»nde,liet do koning eens een groot tuinfeest arrangeeren, waarbij alle lakeien en chevaux-légers in Turksch kostuum verschenen; de koning liet hun allerlei kinderspelen uitvoeren, en voerde hun toen eigenhandig en hardhandig sorbet en ijs, zich zeer vermakonde om de gezichten van de chevaux-légers, die geen ijs kenden. Deze détails, uit verschillende bladen met nog talloozo andore te vermeerderen, laten geen twijfel over, of mon had don koning reeds veel vroeger de leiding der zaken moeten ontnemen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur De kermis zal weldra een aanvang nemen, en ook de bewoners van den Nieuwen Rijn genieten het onuitsprekelijke voorrecht van eene tent of kraam voor hunne woningen te zien vcrrjjzon, die hen voor byna 3 weken een groot deel van licht en lucht boneemt. Waarom moeten juist die tenten daar staan, op eene plaats, die, zoo hoog noodig voor do vaar tuigen die er in de week en op marktdagen hunne lig- en losplaats hebben, open moest blijven? Wolk een ongerief voor die Ingezetenen welke hunne goederen aan die ligplaatsen tijdig en behoorlijk moeten bezorgen, waartoe hun nu als 't ware de gelegenheid wordt benomenNeem eens de moeite, vooral des Zaterdags, hier een kykjo te nemen naar de karren en wagens die er elkaar in den letter lijken zin in de wielen rijden! Wel wordt de toe gang naar de straat door palen afgezet, doch niet zóódanig dat handkarren er ook vóór moeten blijven. Doch dit kan ook niet, hoe zoudon anders die zware goederen op de schuiten komen? Het is daarom wenschelyk dat de politie zorg drage dat slechts aan eene zijde de straat mag worden ingereden, waardoor veel verwarring en govaar voor ongelukken zal vermeden worden. Zou het verder geen overweging verdienen om voortaan deze kramen te plaatsen in de Zonneveld- steeg, rondom het gebouw der Ryks-universiteit, alleen de zijde der Nieuwsteeg uitgezonderd? Door die plaatsing zou geen passage belemmerd worden en alzoo de zoo onmisbare ruimte van den Nieuwen Rijn voor scheepvaart en rijtuigen behouden blijven. Met de plaatsing dezer regelen, Mijnheer de Redacteur, zult u verplichten: Een beivoner van den Nieuwen Rijn. Aangekomen badgasten te Katwijk aan Zee. Groot Badhotel: Freule J. Van Druyvensteyn, mevr. Van Wickevoort Crommelin, George W. Ha wry, Martha H. Hawry, Carlton J. Chapman, A. H. Liebert en fam., 6 pers. Hotel Pension Van Tellingen: De heer en mevr. Van den Bergh en fam., mot dienstb., 5 pers., do heer en mevr. S. Van Braam en fam.j 6 pers., mevr. Van Rijn en fam., 3 pers. Hotel du Rh in: Hch. Eichholtz en mevrouw, Aug. Wulff en mevrouw, de heer en mevr. Van Kompen Focke met 5 kinderen en dienstbode, mej. Focke en A. Levéque. Villa Van Leeuwen: Mevr. Van Vloten Van Gennep en fam., 4 pers., en de heer en mevr. Winkler Prins. C. Kruyt: De heer en mevr. A. De Koster, 6 personen. Hotel Levedag: De heer en mevr. Herzog Pfeiderer en kind, dr. A. Van Rhyn en fam., 4 pers., de heer en mevr. jonkh. Van Bevervoorde tot Oldemeule en fam., 3 pers., en mej. J. A.Wagtho. Jb. Schaap: Herm. Baisch und Frau. P. Van der Bent: W. C. H. Van den Bran- deler en A. A. Van den Brandeler. P. Aandewiel: H. L. Cosjjn en E. M. Cosyn. Wed. Verdoes: D. H. N. Adriani en E. M. Adriani-Van der Gort. Wed. Ouwehand: B. W. J. Van der Linden. L. De Best Ouwehand: De heer en mevr. E. J. H. Trousselot met fam., 4 pers., de heer en mevr. H. Uchtmann met 2 kinderen en bonne. W e d. V o o y s S. M. Bydendijk en E. A. Bijdendijk. Programma's van Muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Dinsdag 27 Juli, des avonds te zeven uren, te geven door het StafmuziekcorpB van het 4de regi ment infanterie, directeur d« heer J. G. H. Mann. Eerste afd.No. 1. „Salut a Paris", Marche, (lste uitv.), J. G. H. Mann; 2. Ouverture zum Zauberstück„Die Irrfahrt um's Glück" F. Von Suppé 3. „Laura-Walzer" nach Motiven der Operette: „der Bettelstudent", C. Millöeker; 4. Sou venir du „Domino Noir" Opéra d'Auher, F. Dunkier. Tweede afd.: No. 5. Ouverture „Phèdre", (lste uitv.), Jules Massenet; 6. Unvollendete Symphonic "(in zwei Satzen), Franz Schubert; 7. a- Polnischer National-Tanz No. 1. (lste uitv.), Xaver Scharwenka; h. Variation op het Oosten- rijksche Volkslied, J. Haydn; 8. „Die Post im IValde", Schaffer; 9. Fantaisie op Motieven van het Ballet „De Droom van den Klokkenluider", J. G. H. Mann.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2